13 pomysłów na ciekawe zimowe spacery z dziećmi w WarszawieSzukacie pomysłów na ciekawe rodzinne spacery? Jak urozmaicić zimowe wyjścia z dziećmi, aby po paru krokach nie zaczynały ich boleć nóżki? Oto aż 13 inspiracji, w tym kilkadziesiąt opcji super przygodowych i poznawczych spacerów po Warszawie!

1. Spacery po różnych dzielnicach Warszawy ze "Spacerownikami dla dzieci"

Spacerowniki po Warszawie dla dzieci to istna petarda na czas pandemii, ale nie tylko - przydadzą się na długo. Detektywistyczne przygody polegające na tropieniu kolejnych, zaznaczonych na mapkach miejsc, mimochodem sprawiające, że młodzi Warszawiacy poznają lepiej swoje miasto, jego historię, mają okazję poczuć klimat różnych dzielnic. O praktycznych doświadczeniach z naszych spacerów z dziećmi z tymi Spacerownikami możecie poczytać w świeżutkim wpisie na blogu: link, a karty/mapki do zabawy w gry terenowe po Krakowskim Przedmieściu, Woli, Starym Mokotowie, Alejach Ujazdowskich, Kamionku czy Starej Pradze znajdziecie na stronie twórców Spacerowników, Fundacji Opus: link. Wystarczy wydrukować mapkę, wziąć ołówek lub długopis i wyruszyć na spacer!

2. Spacery z aplikacją "Tup Tup po Warszawie"

Tak jak powyższa propozycja Spacerowników w formie mapek do wydrukowania, tak i aplikacja "Tup tup po Warszawie" zapewni Wam mnóstwo zabawy w postaci ciekawych, stworzonych dla dzieci gier terenowych, prowadzących po aż 19 trasach w Warszawie do wyboru. Aplikacja jest do pobrania bezpłatnie. Tak samo jak Spacerowniki dla dzieci, aplikację "Tup tup po Warszawie" również "przetestowaliśmy" rodzinnie i dokładnie opisaliśmy jak działa, wraz z naszymi wrażeniami: link.

3. Spacery z "Tup tup po Warszawie" w postaci mapek

Dla młodszych dzieci, które jeszcze nie wciągają się w aplikację "Tup tup po Warszawie", o której napisaliśmy powyżej, dostępnych jest na stronie Stowarzyszenia CultureLab kilka mapek do wydrukowania: link (Łazienki, Stare i Nowe Miasto), link (śladami kultury żydowskiej) oraz link (Wawer). Do wydrukowania i zabrania na spacer, aby tropić różne miejsca, które znać w Warszawie warto już od najmłodszych lat.

4. Spacer do zoo

Jeśli wizyta w zoo kojarzy się Wam z latem, lodami i... tłumem zwiedzających, to znaczy, że nie poznaliście jeszcze uroków wizyty w ogrodzie zoologicznym zimą. My do warszawskiego zoo już od kilku lat wybieramy się tylko jesienną lub zimową porą. Jak z praktycznego punktu widzenia wygląda taka wizyta, przeczytacie tu: link

5. Wizyty w muzeach plenerowych

Niby muzea zamknięte, a jednak... Owszem, muzealne wnętrza pozostają zamknięte w związku z pandemią, jednak na szczęście pozostają, co prawda nieliczne, ale przynajmniej otwarte wystawy plenerowe:

- wystawa plenerowa przy Muzeum Wojska Polskiego (al. Jerozolimskie 3), czynne w godz. 9-16. Tu znajdziecie wpis na blogu o wizycie z dziećmi w tym miejscu: link, skrótowo zaś można to ująć następująco: pozycja obowiązkowa dla wszystkich młodych miłośników militariów. 

- Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej (ul. Powsińska 13) - komentarz jak wyżej.

- Park Rzeźby na Bródnie, będący plenerową filią Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Rzeźby rozsiane są po całym terenie Parku Bródnowskiego, pomiędzy ulicami Kondratowicza, Chodecką i Wyszogrodzką. Może przyda się Wam ich mapka: link. Dostępne codziennie. 

Jeśli chodzi o Park Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w parku wokół Pałacu Królikarnia, to trzeba z podziwianiem tam rzeźb poczekać do wiosny - teraz zakryte są przed mrozem i zimową korozją specjalnymi nakryciami. Niemniej, już wkrótce, bo od soboty 9 stycznia, dostępne będą na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Warszawie (link) materiały dla dzieci "Zimowa Królikarnia", może przydadzą się do wiosennego spaceru.

6. Przyrodnicze "Spacery warszawskie" wśród dzikiej przyrody w sercu miasta opracowane przez Muzeum Warszawy

"Spacery warszawskie" to nowa plenerowa propozycja Muzeum Warszawy na samodzielne rodzinne spacery, podczas których możecie poznać niezwykłe, dzikie miejsca w samym środku miasta i posłuchać o nich mnóstwo ciekawostek w postaci nagrań dostępnych na stronie internetowej Muzeum.

Na tą chwilę dostępne są trzy trasy:

- Dzikie zwierzęta z praskiego brzegu (link)

- Ptasia Arkadia na Mokotowie (link)

- Sekretne życie staromiejskich zwierząt (link)

Aby skorzystać z tej przyrodniczej zabawy, nie trzeba ściągać żadnej aplikacji - po prostu wejdźcie na strony, których linki podaliśmy powyżej. Znajdziecie tam dokładne mapki proponowanych spacerów (mapki można otworzyć na własnym telefonie w Mapach Google). Poniżej mapki znajdziecie listę kolejnych punktów - miejsc, które macie do znalezienia na trasie wędrówki, a do tego nagrania opowieści i ciekawostek o tych miejscach i ich dzikich mieszkańcach. Nagrania przygotowane zostały przez przyrodnika Grzesia Stopę i świetnie wciągają dzieci w świat otaczającej podczas tych wypraw dzikiej przyrody warszawskiej.

Z materiałami od Muzeum Warszawy byliśmy już nad Wisłą i w Parku Arkadia, tu: link możecie się przekonać jakie dzikie zwierzęta spotkaliśmy w samym centrum Warszawy, dzielimy się też praktycznymi wskazówkami co do wypraw.

7. Spacer - gra terenowa "Botaniczna odyseja" w parku w Wilanowie 

Muzeum w Wilanowie zachęca do spaceru w formie rodzinnej gry terenowej w parku wokół wilanowskiego pałacu. Dzięki wędrówce po trasie zaznaczonej na mapce, którą można wydrukować, nauczycie się rozpoznawać różne gatunki parkowych drzew na podstawie barwy i faktury ich pni. Odnajdując opisy kolejnych napotkanych gatunków drzew, rozszyfrujecie zimową zagadkę dendrologiczną. Mapkę do gry wraz z zadaniami możecie pobrać tu: link.

8. Spacery po warszawskich parkach z przewodnikami dla dzieci

Niby znamy warszawskie parki "od podszewki", ale czy na pewno? Jest duże prawdopodobieństwo, że wędrując wciąż tymi samymi alejkami parkowymi, nie zauważamy wielu detali z architektury krajobrazu, widząc wciąż te same drzewa nie dostrzegamy ich niezwykłości. Dlatego zamiast orzeszków dla wiewiórek, zabierzcie następnym razem jedną z książek - przewodników przygotowanych dla rodzin z dziećmi i odkryjcie nowe oblicza Łazienek czy Wilanowa. Te książki to:

- "Ogrody wilanowskie. 12 pełnych przygód spacerów" autorstwa Julii Dobrzańskiej - opracowana specjalnie dla młodych miłośników przyrody propozycja wypraw do parku przy pałacu w Wilanowie, które można odbyć w kolejnych miesiącach roku, pełna ciekawostek dotyczących rosnących tam roślin i żyjących w parku zwierząt, wraz z zadaniami do wykonania i wskazówkami, jak można zamienić zwykły spacer w pełną przygód wyprawę. Książkę możecie zamówić tu: link

- "Cztery pory roku w rezerwacie przyrody Morysin" autorstwa Julii Dobrzańskiej - przewodnik w formie opowieści po ostoi dzikiej przyrody tuż obok wielkiego miasta, inspirujący do rodzinnych spacerów po rezerwacie przyrody Morysin. Książkę można zamówić tu: link

- "Muzeum zachwytów" autorstwa Anny Zajdy - niezwykły przewodnik po Łazienkach Królewskich. Karty poświęcone parkowi pozwolą dostrzec to, od czego często odwracają uwagę wszędobylskie wiewiórki. Karty dotyczące muzealnych wnętrz przydadzą się w przyszłości, gdy obiekty w parku zostaną otwarte po pandemii. Książka dostępna jest do zamówienia, lub w wersji ebooka: link, a dodatkowo do pobrania dostępne są bezpłatne karty zadań, które również mogą Wam urozmaicić spacery: link

9. Spacery w formie rodzinnych warsztatów przyrodniczych opracowane przez Muzeum Pałacu w Wilanowie

Muzeum Pałacu w Wilanowie przygotowuje od dłuższego już czasu bezpłatne materiały zachęcające do rodzinnych spacerów - warsztatów przyrodniczych po wilanowskim parku, chociaż wiele z zadań możecie wykonać równie dobrze w innych lokalizacjach. Potraktujcie te materiały jako inspirację do odkrywania przyrodniczych tajemnic, ruszając w plener możecie, z ich pomocą, wymyślić własną metodę prowadzenia obserwacji, poszukać różnic między gatunkami roślin i zwierząt, czy też stworzyć atlas chmur. Materiały dostępne są tu: link

10. Spacery ze Spacerownikiem przyrodniczym "Mikro-wyprawy nad Wisłę i nie tylko"

Zarząd Zieleni m. st. Warszawy, wraz z Fundacją Dzieci w Naturę, stworzyły spacerownik przyrodniczy dla dzieci "Mikro-wyprawy nad Wisłę i nie tylko". Na 40 stronach dostępnego bezpłatnie spacerownika znajdziecie inspirację do pełnych przyrodniczych poszukiwań rodzinnych wypraw m.in. do Parku Skaryszewskiego, na Kępę Wieloryba w Wawrze, do Parku Arkadia, nad Jeziorko Czerniakowskie, nad Wisłę na praskim czy mokotowskim brzegu. Spacerownik dostępny jest tu: link

11. Spacer w nieco jeszcze świątecznym klimacie szlakiem szopek bożonarodzeniowych

Taki spacer to już nasza coroczna tradycja, pisaliśmy o niej w zeszłym roku: link, z wpisu tego nieaktualne są w tym roku jedynie: ruchoma szopka w kościele Kapucynów na Miodowej (zamknięta w czasie pandemii) oraz informacja o jarmarku bożonarodzeniowym na Starówce (nie odbywa się w związku z pandemią), zaś szopka na pl. Krasińskich w tym roku nie jest szopką z żywymi zwierzętami. Wciąż jednak możecie poczuć klimat Świąt zaglądając do pozostałych staromiejskich kościołów, bo co poradzić na to, że dzieci po prostu szopki lubią i kropka. Szopki w kościołach katolickich tradycyjnie pozostają do 2 lutego.

12. Spacer wśród świątecznych iluminacji Warszawy

Chociaż w tym sezonie światełek w Warszawie jest o wiele mniej niż w latach poprzednich, wciąż jest gdzie nacieszyć oczy świątecznymi iluminacjami. Listę miejsc, w których umieszczono w tym sezonie zimowym świąteczne iluminacje, znajdziecie tu: link.

13. Królewski Ogród Światła w Wilanowie

Kontunuując "świetlany" punkt powyższy, nie sposób nie napisać o chyba najbardziej popularnej atrakcji zimowej w Warszawie, czyli pięknej iluminacji ogrodów wokół Pałacu w Wilanowie. Niestety, wilanowski Ogród Światła stał się już nieco ofiarą własnej popularności, jak więc uczynić wizytę tam naprawdę przyjemną, a nie męczącą, przeczytacie w naszym praktycznym wpisie na blogu: link

Miło nam gościć Cię na naszym blogu, na którym znajdziesz już ponad 150 wpisów dotyczących  rodzinnych wypraw - mnóstwo pomysłów na spędzanie czasu w Warszawie, poznawanie zakątków Polski, a także dalszych podróży z dziećmi. Piszemy na podstawie naszych doświadczeń - zwiedzania i odkrywania świata (tego bliższego i dalszego) z dziećmi i dla dzieci. Zapraszamy do polubienia nas na Facebook, a będziemy mogli dzielić się z Wami naszymi pomysłami na rodzinne spędzanie czasu na bieżąco!

Komentarze

Copyright © Family Adventures