Czołgi i samoloty bojowe w Warszawie... czyli pomysły na spacery dla młodych miłośników militariów

Jeśli Wasze dzieci co najmniej równie bardzo co najbliższy plac zabaw cenią sobie spacer wśród zabytkowych militariów, poniższy post został stworzony właśnie dla Was! 

Budowa nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie trwa już od kilku lat na Cytadeli, gdzie, według zapowiedzi, sąsiadować będzie z Muzeum Historii Polski. W oczekiwaniu jednak na powstanie tej "Wyspy Muzeów", jak miejsce to jest określane, Muzeum Wojska Polskiego mieści się w zajmowanej od dziesiątków już lat swojej siedzibie przy al. Jerozolimskich w Warszawie, tuż obok Muzeum Narodowego. 

Ekspozycja wewnątrz budynku jest ciekawa także dla najmłodszych speców od uzbrojenia i wszelakich militariów, więc jeśli zastanawiacie się, czy warto wchodzić do środka odpowiadamy - tak, warto (pod warunkiem, że tematyka tego muzeum interesuje Wasze dzieci). W środku Muzeum Wojska Polskiego byliśmy z chłopcami rodzinnie dwukrotnie, byli też niegdyś z przedszkola na lekcji muzealnej. Muzeum nie jest szczególnie aktywne w odniesieniu do najmłodszych zwiedzających - nie ma tu praktycznie interaktywnych eksponatów, nie są, według naszej wiedzy, organizowane żadne regularne warsztaty weekendowe dla rodzin, niemniej warto pokazać dzieciom chociażby najbardziej charakterystyczne eksponaty związane z walkami o niepodległość kraju w przeciągu wieków.

W tym tekście chcielibyśmy jednak opowiedzieć nie tyle o eksponatach w środku Muzeum Wojska Polskiego, co zachęcić do poznania jego ekspozycji plenerowych, a są one w Warszawie aż dwie:

1. Ekspozycja plenerowa wokół gmachu Muzeum Wojska Polskiego.


Przed budynkiem Muzeum Wojska Polskiego przy al. Jerozolimskich 3 w Warszawie umiejscowiona jest niewielka, ale ciekawa ekspozycja plenerowa. Spacerując po wyznaczonych alejkach obejrzeć można sporo samolotów bojowych, myśliwców, czołgów, śmigłowców, dział przeciwpancernych, wyrzutni rakiet, itp. 

Co ciekawe, zwiedzanie tej ekspozycji jest całkowicie bezpłatne

Do zdecydowanej większości wystawionych tu eksponatów nie można wchodzić, wyjątkowo otwarte dla zwiedzających są wnętrza jednego z samolotów, a kiedyś, będąc tu z okazji obchodów Święta Niepodległości, mieliśmy okazję zasiąść za sterami jednego ze śmigłowców. 

Wejście na teren ekspozycji plenerowej Muzeum Wojska Polskiego możliwe jest codziennie, nawet w dni, gdy Muzeum jest nieczynne (poniedziałki). Wejście znajduje się od strony Al. Jerozolimskich.

2. Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej


Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, chociaż posiada też relatywnie niewielką ekspozycję wewnątrz budynku, to przede wszystkim duży teren, na którym rozstawiona została cała masa najróżniejszego ciężkiego sprzętu wojskowego. Ci, którzy liczą na obejrzenie mnóstwa czołgów, pojazdów opancerzonych, śmigłowców, wyrzutni rakiet, sprzętu radiolokacyjnego, itp. nie będą zawiedzeni. 

Niewątpliwie sprzęt ten wymagałby renowacji, albo chociażby odświeżenia farbą, niemniej dla tych, którzy interesują się dawnym sprzętem wojskowym jest to świetne miejsce. Nie ma tu tłumów, teren jest naprawdę rozległy, więc można je potraktować chociażby jako spacer na łonie przyrody z atrakcjami. A przyrody tu całe mnóstwo - my przy jednej z wizyt spotkaliśmy lisa!

Muzeum to jest, tak samo jak ekspozycja przy al. Jerozolimskich, bezpłatne dla indywidualnych zwiedzających. 

Muzeum mieści się przy ul. Powsińskiej 13. Nie posiada własnego parkingu, należy szukać miejsca postojowego na sąsiadujących uliczkach - Okrężnej lub Morszyńskiej. Muzeum otwarte jest codziennie od 10 do 16.Komentarze

Copyright © Family Adventures