Pomysły na rodzinne spacery Warszawa i okolice (cz. 1): Ogród Botaniczny w Powsinie

Magiczne miejsce przepełnione zapachem przyrody, śpiewem ptaków i kumkaniem żab, ciszą, spokojem i cieszące oko kwiatami we wszystkich barwach. Miejsce, które po prostu obowiązkowo odwiedzamy co najmniej raz w roku - w maju, a staramy się tu zaglądać również wczesną jesienią, aby nacieszyć się późniejszymi barwami i odgłosami przyrody. Zajrzyjcie do poniższego tekstu i zdjęć, a plan na fantastyczny rodzinny dzień ułoży się Wam sam!

Ogród Botaniczny PAN w Powsinie otwarty jest dla zwiedzających przez cały rok i w istocie o każdej porze roku warto tu przyjechać. W zimie można cieszyć oczy parkiem przykrytym kołderką śniegu, a gdy tylko przyroda budzi się do życia po zimie, co chwila ogród zmienia swoje oblicze. A to magnolie, a to bzy, a to kwitnące sady, potem niezrównane różaneczniki, niedługo później rozkwita ogród różany, dalej na drzewach owocowych pojawiają się owoce, w warzywniaku wielkie dynie, a w różnych miejscach ogrodu kwiaty późnego lata i wczesnej jesieni. 

Nie ma się czemu dziwić, że ogród botaniczny w Powsinie jest jednym z ulubionych plenerów zdjęciowych warszawskich młodych par czy rodzin, szukających miejsca na zrobienie pięknych zdjęć. Ale nie trzeba być profesjonalnym fotografem, aby zrobić tu bajkowe zdjęcia, bo przyroda "odwala" większość roboty upiększając fotki. Zresztą czy to z aparatem fotograficznym, czy zupełnie bez niego - po prostu aby nacieszyć się niesamowitym pięknem przyrody, bardzo, ale to bardzo zachęcamy do wizyty w ogrodzie. Nasi chłopcy na hasło "jedziemy do Powsina?" są zawsze natychmiast gotowi do drogi! 

Wielkim urokiem Ogrodu Botanicznego w Powsinie jest to, że oczywiście należy zachować szacunek dla przyrody i trudu pracujących tu ogrodników nie wchodząc w grządki, ale ogród został zaprojektowany w taki sposób, że z tej przyrody można korzystać. W wielu miejscach znajdziecie ławeczki, a nawet hamaki, na których można się zrelaksować. Gdzieniegdzie ustawione są również stoły piknikowe, pozwalające na ucztowanie w plenerze. My tradycyjnie zabieramy do ogrodu w Powsinie koc piknikowy, znajdujemy sobie spokojne miejsce na słońcu lub w cieniu, zależnie od pogody i tak spędzamy część czasu - grając np. w przyniesioną planszówkę, ucztując na świeżym powietrzu, czytając książki, itp.

Oprócz piknikowania, w ogrodzie jest też mnóstwo zakamarków do odkrycia - najbardziej charakterystyczne to "górski szlak" poprzez roślinność Tatr i Pienin, prowadzący do lasku limbowego, wrzosowiska i terenów roślinności bieszczadzkiej, szklarnie z roślinami egzotycznymi, "aleja różaneczników" mieniąca się wszystkimi kolorami tęczy w drugiej połowie maja, ogród różany, sad owocowy, arboretum, czy kolekcja roślin przyprawowych i leczniczych

Zdjęcia, które poniżej możecie zobaczyć, zostały zrobione podczas wizyty w ogrodzie w tym tygodniu, w popołudnie dnia powszedniego. Oczywiście, w weekend nie jest w ogrodzie tak pusto, jak na tych fotkach, jednak bywaliśmy w ogrodzie w Powsinie w poprzednich latach w dni, gdy zapełnione były samochodami obydwa jego parkingi i możemy Was uspokoić, że teren ogrodu jest na tyle rozległy, iż nawet taka duża liczba odwiedzających nie jest dokuczliwa, bo wszyscy się jakoś "rozchodzą". 

Garść informacji praktycznych:

  • Ogród Botaniczny PAN w Powsinie mieści się pod adresem: ul. Prawdziwka 2, Warszawa
  • Dojechać to można autobusem (nr 139), którego przystanek o nazwie "Ogród Botaniczny" znajduje się tuż pod bramą wejściową do ogrodu. Ponadto, droga od przystanków innych autobusów, nieco dalej położonych, została opisana na stronie internetowej ogrodu
  • Na zmotoryzowanych czekają dwa parkingi, przy czym jeden, po prawej stronie bramy wejściowej do ogrodu, jest zawsze otwarty w godzinach pracy ogrodu, drugi zaś otwierany jest wówczas, gdy ten pierwszy się zapełni. Parking jest płatny w ten sposób, że gdy wysiądziecie z samochodu i pójdziecie do bramy ogrodu, aby kupić bilety do wejścia, musicie powiedzieć, że przyjechaliście samochodem. Wówczas zostanie Wam naliczona dodatkowa opłata za parking i dostaniecie kwitek, który należy zachować do kontroli przy wyjeździe autem z parkingu.
  • Godziny otwarcia i cennik biletów, a także informacje o zniżkach - najbardziej aktualne znajdują się na stronie internetowej ogrodu


Komentarze

Copyright © Family Adventures