Alpy austriackie (Salzburgerland) z dziećmi latem: Travel Planner

Alpy austriackie - dla wielu to destynacja stricte zimowa, tymczasem latem jest to wymarzony cel wakacji z dziećmi! Poniższy wpis podsumowuje nasze doświadczenia z tygodnia, który spędziliśmy całą rodziną w Kraju Salzburskim (Salzburgerland).
1. Wybór regionu Austrii na letnie wakacje


Wybór, który przysporzył nam dużo problemów. Zgłębianie oferty każdego z krajów związkowych Austrii to było istne "osiołkowi w żłobie dano..." - po prostu ta oferta jest tak bogata, że niezwykle trudno zdecydować się w obliczu takich możliwości, jakie stwarza każdy region!

Dokonując takiego wyboru warto mieć świadomość, że, co do zasady, im bardziej na zachód, tym Alpy są wyższe. I odwrotnie - im bardziej dany region jest na wschód, tym góry są łagodniejsze, niższe.

"Na zachód" położonym regionem w Austrii jest Tyrol i o nim początkowo myśleliśmy. Jednak gdy wysłałam zapytanie do organizacji turystycznej tego regionu o polecaną przez nich lokalizację dla rodziny z dziećmi, dostałam odpowiedź, że sugerują Alpy Kitzbuhelskie, a więc rejon położony we wschodnim Tyrolu, już dość blisko innego regionu Austrii - Salzburgerland. 

Zapewne gdybyśmy wybrali Tyrol, bylibyśmy również bardzo zadowoleni, niemniej z ostatecznego wyboru Kraju Salzburskiego (Salzburgerland) jesteśmy po prostu zachwyceni! Znajdujące się tu góry z jednej strony są potężne i dobrze pokazują majestat alpejskiego krajobrazu, a z drugiej strony są na tyle przystępne, że idealne na wędrówki z dziećmi. Co więcej, Salzburgerland w niektórych folderach reklamowych zwany jest rajem dla rodzin z dziećmi i po naszym pobycie w tym regionie potwierdzamy, że jest to jak najbardziej uzasadnione stwierdzenie. 

2. Salzburgerland - na ile czasu jechać?


Salzburgerland daje tak dużo możliwości ciekawego spędzania czasu i ma takie bogactwo szlaków, że zapewne przez miesiąc byśmy się tu nie nudzili. My mieliśmy do dyspozycji tydzień i spędziliśmy go bardzo aktywnie. 

Przy decyzji co do ilości dni, na jakie chce się jechać latem do Salzburgerland, warto mieć na uwadze to, na ile dni można wykupić Salzburgerlandkarte. Jeśli bowiem zamierzacie aktywnie spędzać czas, to zakup takich kart jest wręcz obowiązkowym elementem wakacji - o Salzburgerlandkarte napiszemy szczegółowo niżej. Póki co, w tej sekcji, zwracamy Waszą uwagę na to, że karty te można wykupić na 6 lub 12 dni. Zauważyć jednak należy, że w ramach karty mamy, oprócz dziesiątek innych atrakcji, pewną alternatywę: albo bilety na wjazd do Trasę Wysokoalpejską Grossglockner, albo jednodniową kartę uprawniającą do bezpłatnego wstępu do wielu muzeów i miejsc turystycznych w mieście Salzburg. 
A zatem, jeżeli chcecie zarówno wjechać na trasę Grossglockner, jak i zwiedzać Salzburg, to jedną z tych atrakcji musicie sobie zostawić na dzień, w który Wasza Salzburgerlandkarte jeszcze/już nie obowiązuje. Innymi słowy - w Salzburgerland warto być 7 lub 13 dni - czyli przez 6/12 dni wykorzystywać atrakcje dostępne na karcie, w tym jedną z tych dwóch wcześniej opisanych atrakcji, a siódmego/trzynastego dnia pobytu w Kraju Salzburskim zrobić drugą atrakcję z wspomnianej wcześniej alternatywy.

3. Salzburgerland - zakwaterowanie


Wybór regionu, w którym chce się spędzić alpejskie letnie wakacje to pierwszy dylemat, kolejnym było wybranie doliny, w której się zatrzymamy i która będzie najlepszą bazą wypadową do zwiedzania regionu. Po długim ślęczeniu nad mapą oraz analizowaniu lokalizacji różnych atrakcji dostępnych w ramach Salzburgerlandkarte, podjęłam decyzję, że zatrzymamy się albo w dolinie Grossarl, albo w sąsiedniej Gastein. Obie są po prostu dobrze położone względem innych dolin, szlaków i miejsc, które warto w tym regionie odwiedzić.

W dolinie Gastein jest duża baza zakwaterowania, bo to popularna dolina z kilkoma większymi miasteczkami, w tym znanym austriackim kurortem. I to nas właśnie do niej zniechęciło - szukaliśmy czegoś spokojniejszego, aby rano słyszeć dźwięk dzwonków na szyjach krów pasących się na pobliskich alpejskich łąkach, a nie gwaru turystów.

Taką ciszę i sielsko-anielski klimat znaleźliśmy w dolinie Grossarl. Z czystym sumieniem możemy przy tym polecić miejsce, w którym się zakwaterowaliśmy - Haus Scharl. Ten wpis nie jest wynikiem współpracy z tym miejscem, lecz po prostu niezwykłej gościnności i serdeczności gospodarzy, jakich tam doznaliśmy. Mieszkanko urządzone wzorcowo - wygodnie, przytulnie, "jak w domu", a do tego wyposażone z największą troską. Na przykład, w kuchni znajdziecie nie tylko garnek, patelnię, sitko, sól i pieprz - w tym mieszkaniu jest cała gama naczyń, utensyliów, wszelkich "przydasiów" czy przypraw kuchennych. Całe mieszkanie lśni czystością, a w każdym pomieszczeniu widać dbałość o komfort turystów. Gdy dodamy do tego przemiłe przyjęcie przez gospodynie i przez cały czas pobytu kontakt z nimi, wynikający z ich troski o samopoczucie gości, to wychodzi coś, co może być wzorcem "jak się robi turystykę". Serio, sporo jeździmy, w różnych miejscach korzystaliśmy z wynajmowanych mieszkań, ale czegoś takiego jak w Grossarl jeszcze nie doświadczyliśmy.

4. Salzburgerlandkarte - jak to działa?


Najogólniej ujmując, Salzburgerlandkarte to karta pozwalająca na bezpłatne korzystanie z większości kolejek górskich, wejścia do różnych muzeów, atrakcji, term i basenów na terenie całego Salzburgerland, czyli Kraju Salzburskiego/Ziemi Salzburskiej. 

Pierwsza uwaga jest taka, że Salzburgerlandkarte należy odróżnić od karty danej doliny, w której macie zakwaterowanie. Otóż większość dolin ma taki system, że za sam fakt zakwaterowania w danej dolinie otrzymujecie bezpłatnie kartę tej doliny (w dolinie Grossarl, w której mieszkaliśmy, musieliśmy wypełnić pierwszego dnia pobytu specjalny druczek i jedna z jego kartek była naszą "kartą doliny"). W ramach tej karty doliny macie zniżki do wybranych restauracji, atrakcji itp. na terenie tej doliny. Nasza karta doliny uprawniała nas też do niewielkiej zniżki przy zakupie Salzburgerlandkarte. 

Gdzie kupić Salzburgerlandkarte? Można w dowolnym czasie przez internet na specjalnie dedykowanej stronie internetowej, wówczas będziecie mieli swoje karty w wersji elektronicznej, a nie plastikowej. Różnicę w korzystaniu - plastikowa vs. internetowa karta - dostrzegliśmy jeden raz - przy wejściu do Lichtensteinklamm (pięknego wąwozu będącego jedną z najciekawszych atrakcji regionu) mając karty w wersji tradycyjnej - plastikowej, mogliśmy od razu zeskanować je na bramce, a gdybyśmy mieli w wersji elektronicznej to musielibyśmy stać w długiej kolejce do kasy, aby wydano nam bezpłatne bilety - wejściówki. 
Karty w formie tradycyjnej, plastikowej, można kupić w biurach informacji turystycznej na terenie całego regionu (większość dolin ma swoje biuro informacji turystycznej). Przy zakupie karty otrzymuje się folder z listą i krótkim opisem wszystkich miejsc i atrakcji, z których można skorzystać w ramach karty. 

Jak się korzysta z Salzburgerlandkarte? Najczęściej po prostu podchodzi się do wejścia do danej atrakcji (np. bramek do wejścia do kolejek linowych, basenie, itp.), skanuje kod na karcie i przechodzi. Niekiedy należy najpierw iść do kasy, aby, po pokazaniu karty, otrzymać bezpłatne wejściówki.  

Czy w ramach Salzburgerlandkarte można korzystać nieskończoną ilość razy z atrakcji? Nie. Z większości atrakcji (kolejek, basenów) można skorzystać raz w ramach karty. To znaczy, że daną kolejką linową możecie raz wjechać na górę i raz nią zjechać. Do niektórych atrakcji jest nielimitowany dostęp. W folderze, który otrzymuje się przy zakupie karty, przy każdej atrakcji jest wyraźnie zaznaczone, czy wstęp jest jednorazowy, czy nielimitowany. Niemniej, atrakcji w ramach karty jest tak dużo, że i tak z większości z nich nie zdąży się przez 6, a nawet 12 dni skorzystać, więc my i tak nie chcielibyśmy dwa razy korzystać z którejkolwiek z kolejek czy innych atrakcji. To jest po prostu karta dla tych, którzy chcą spędzić aktywnie wakacje i są gotowi się przemieszczać po całym regionie, aby codziennie być, robić coś innego. 

Czy zakup Salzburgerlandkarte się opłaca? To zależy jak spędza się pobyt w Ziemi Salzburskiej. Jeżeli planujecie niewiele się ruszać z okolicy Waszego zakwaterowania i będziecie raczej spokojnie cieszyć się miejscowymi widokami, zamiast intensywnie codziennie jeździć po różnych zakątkach tego regionu, to się nie opłaca. Jeżeli natomiast planujecie korzystanie z tych różnych atrakcji na terenie całego regionu, to karta się bardzo opłaca. Może jej koszt nie jest niski (w lato 2022 jej koszt wynosił ok. 90 Euro za osobę dorosłą, dzieci zniżka 50%), ale ceny pojedynczych biletów na różne atrakcje są też wysokie, więc nam się koszt kart zwrócił już po 2-3 dniach. 

5. Co robić w Ziemi Salzburskiej?


W poszczególnych wpisach na blogu znajdziecie opisy miejsc, które odwiedziliśmy z dziećmi. Wybieraliśmy to, co nam wydawało się najbardziej atrakcyjne, ale Wasze wakacje w Salzburgerland mogą wyglądać zupełnie inaczej - samych atrakcji w ramach Salzburgerlandkarte jest ok. 180! My spędzaliśmy dni bardzo intensywnie, korzystając niekiedy z kilku atrakcji dziennie, bo tak lubimy, ale jeśli wolicie wolniejsze tempo, to każde z tych miejsc nadaje się do dokładniejszej eksploracji - na przykład po dojechaniu kolejką na górę zazwyczaj od razu natykacie się na drogowskaz na wiele szlaków wiodących od górnej stacji kolejki. 

My nasze wycieczki po okolicy, zwiedzanie i wyprawy na szlakach opisaliśmy w pełnych praktycznych szczegółów wpisach na blogu, znajdziecie więc opisy:

1) zwiedzania miasta Salzburg: link
2) dnia spędzonego w dolinie Grossarl (czyli tej, w której mieliśmy nasze zakwaterowanie) - wyprawa na górę i szlak prowadzący w dół, wraz z atrakcjami dla dzieci (ścieżka sensoryczna): link
3) Geisterberg - specjalnie stworzonej dla dzieci krainy zabawy na szczycie góry: link
4) wyprawy w wysokie partie gór do tzw. Świata Lodowców, a także wspinaczki wzdłuż jednego z największych wodospadów w Europie - Krimml: link 
5) jazdy jedną z najbardziej znanych, przepiękną widokowo Trasą Wysokoalpejską Grossglockner: link
6) dnia spędzonego w regionie Dachstein West - zjazd letnim torem saneczkowym, wędrówka szlakiem z bajkowymi widokami, zabawa w kolejnej krainie zabaw dla dzieci na szczycie góry i wreszcie pluskanie się w basenie: link
7) wędrówki niezwykłym wąwozem Lichtensteinklamm, szlaku po sąsiedniej dolinie i jeszcze jednego parku wodnego: link

A Wy co ciekawego znaleźliście dla swojej rodziny w Ziemi Salzburskiej?!

Komentarze

Copyright © Family Adventures