Alpy austriackie (Salzburgerland) z dziećmi latem (cz. 1/7): Salzburg

Salzburg jest przepięknym miastem. Zauroczyła nas zabytkowa starówka, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Gdzie się nie obróciliśmy, tam zabytkowa kamienica, kościół, plac czy śliczna uliczka. No i oczywiście to miasto nierozerwalnie związane z muzyką - urodził się tu i mieszkał Mozart (co miasto wykorzystuje intensywnie turystycznie, włącznie z tym, że najbardziej znaną pamiątką są Mozartkugeln, czyli marcepanowe, oblane czekoladą kulki). Jeśli oglądaliście musical "Dźwięki muzyki" z 1965 r., to Julie Andrews właśnie w Salzburgu wyśpiewywała swoje "sounds of music". 

Na zwiedzanie Salzburga poświęciliśmy pierwszy dzień naszego pobytu w austriackich Alpach. Po części dlatego, że w strugach deszczu i tak nie poszlibyśmy tego dnia na żaden szlak, a po części dlatego, że taki mieliśmy już wcześniej plan. To dlatego, że wykupując na 6 dni Salzburgerlandkarte (karty uprawniające do korzystania bezpłatnie z najróżniejszych atrakcji Ziemi Salzburskiej) można wybrać albo wjazd na wysokoalpejską trasę Grossglockner, albo jednodniową kartę miasta Salzburg (uprawniającą do bezpłatnego wejścia do większości muzeów, komunikacji miejskiej itp. na terenie tego miasta). Wiedzieliśmy zatem, że skoro będziemy tu 7 dni i od kolejnego dnia naszego pobytu w Kraju Salzburskim chcemy już zacząć korzystać z karty, to tego pierwszego dnia pobytu musimy albo pojechać na trasę Grossglockner, albo zwiedzać Salzburg (a więc skorzystać z jednej z atrakcji za własne pieniądze, a z drugiej już w ramach karty bezpłatnie). Gdy tego pierwszego dnia Alpy przywitały nas ulewnym deszczem, wiedzieliśmy, że na Grossglockner nie ma co jechać, bo nie będzie żadnych widoków. Zatem pojechaliśmy zwiedzać Salzburg, zostawiając sobie wyprawę na trasę Glossglockner na inny dzień, już do zrealizowania w ramach Salzburgerlandkarte.

Z miejsca naszego zakwaterowania w dolinie Grossarl do Salzburga była niespełna godzina jazdy samochodem. 

Parkingów na terenie Salzburga jest bardzo wiele, my zatrzymaliśmy się na takim, który był nieco na uboczu, a jednocześnie blisko starówki. Jego wielką zaletą było to, że był na świeżym powietrzu (kto próbował już wjeżdżać na wiele podziemnych czy piętrowych parkingów na starówkach europejskich miast wie, że to bywa horror - wąskie wjazdy i korytarze, miejsca postojowe na które współczesne duże samochody z trudem się mieszczą itd.), a tego dnia było na nim mnóstwo miejsc wolnych. Tu lokalizacja: link

Salzburg to miasto bardzo bogate kulturowo, w którym jest tak dużo do zwiedzania, że jeden dzień nie jest wystarczający do odwiedzenia wszystkich wartych tego miejsc. 
Spędziliśmy w tym mieście bardzo intensywne 8 godzin i udało nam się zwiedzić najważniejsze jego zabytki:

1) Twierdza Hohensalzburg- górująca nad miastem, wymaga całkiem porządnej wspinaczki, którą wynagradza wspaniałą panorama miasta. Zwiedzanie twierdzy zajęło nam ok. 2h. Niby samych eksponatów w twierdzy jest relatywnie niewiele, ale za to zwiedzanie jest atrakcyjne dla dzieci dzięki sporej ilości multimediów, zagadek itp. 
W twierdzy znajduje się kilka sektorów do zwiedzania, a przy zakupie biletu otrzymuje się mapkę, która ułatwia orientację w terenie. W ramach biletu wstępu ma się też prawo, po zakończeniu zwiedzania, skorzystać z windy/kolejki w dół wzgórza, która dowiezie Was do starówki.
2) Stift Nonneberg - stary klasztor franciszkanek, w którym oglądać można odkryte na ścianach niezwykle stare freski. Zwiedzanie jest bezpłatne, jedynie dla oświetlenia fresków należy wrzucić monetę do automatu. Klasztor znajduje się po drodze od parkingu, który zalinkowaliśmy, na wzgórze, na którym znajduje się Twierdza Hohensalzburg, więc wdrapując się na wzgórze warto wstąpić i zwiedzić ten klasztor.
3) Katedra (wejście wymaga kupna biletów) - katedra jest tak obudowana zabudowaniami starówki, że z zewnątrz nie widać jej ogromu, natomiast wnętrze jest imponujące.4) Opactwo św. Piotra - kościół ze wspaniałym barokowym wnętrzem, a na tyłach znajduje się zabytkowy cmentarz z możliwością zwiedzania katakumb prowadzących do wykutego w skale kościoła. O ile wejście na teren cmentarza jest bezpłatne, o tyle wejście do katakumb wymaga zakupu biletów. Wejścia do katakumb nie polecamy z małymi dziećmi, bo mnóstwo tam wspinaczki po wąskich schodach.  
5) Dom narodzin Mozarta - można zwiedzać, w środku znajduje się niewielkie muzeum poświęcone kompozytorowi. W mieście (po drugiej stronie rzeki Salzach) mieści się jeszcze dom, w którym Mozart mieszkał. 
6) Zabytkowy cmentarz przy kościele St. Sebastian, na którym znajduje się m.in grób Paracelsusa - XVI wiecznego lekarza zwanego ojcem nowożytnej medycyny
7) Ogrody przy pałacu Mirabell (te dwa ostatnie miejsca znajdują się po drugiej stronie rzeki Salzach)8) Oprócz tego w Salzburgu jest mnóstwo miejsc, które warto zobaczyć, przejść, przespacerować się - wiele placów (jak choćby Residenzplatz czy Mozartplatz), uliczek (jak choćby Getreidegasse - zwróćcie uwagę na to, jak zostały tu zaprojektowane szyldy, aby współgrały z zabytkowym charakterem miejsca) które tworzą piękną, spójną zabudowę starówki Salzburga. 
Komentarze

Copyright © Family Adventures