Alpy austriackie (Salzburgerland) z dziećmi latem (cz. 6/7): Rejon Dachstein West

Spędzając letni urlop w Ziemi Salzburskiej chcieliśmy zobaczyć różne krajobrazy, dlatego codziennie staraliśmy się jechać w inny rejon Salzburgerland. Obszar określany jako Dachstein West zauroczył nas pięknymi widokami, a liczba samochodów na parkingu pod kolejką w Gosau uświadomiła, że amatorów wędrówek w tej okolicy jest więcej, niż spotykaliśmy w innych częściach Ziemi Salzburskiej.

Opisane w tym wpisie atrakcje znajdują się w niedużej odległości od siebie, więc gdy już się dojedzie w ten rejon Ziemi Salzburskiej, to przemieszczanie się pomiędzy kolejnymi punktami zajmuje dosłownie kilkanaście minut jazdy.

Wszystkie atrakcje, z których korzystaliśmy tego dnia, były bezpłatne w ramach Salzburgerlandkarte.1. Sommerrodeln Karkogel

Nigdy wcześniej nie jechaliśmy na saneczkach latem i trzeba przyznać, że to świetna atrakcja. Dzieci były zachwycone. W ramach Salzburgerlandkarte przysługuje jeden wjazd kolejką linową na górę oraz jeden zjazd z tej góry po torze saneczkowym. Parking (bezpłatny) pod kolejką znajduje się tu: link do lokalizacji. Czytaliśmy wcześniej, że na górze, w oczekiwaniu na zjazd po torze saneczkowym potrafi się ustawiać spora kolejka i że dobrze być możliwie wcześnie rano - potwierdzamy. Dojechaliśmy na miejsce w godzinę po jego otwarciu i z kolejki linowej praktycznie od razu, bez oczekiwania, wsiedliśmy do saneczek, a gdy wsiadaliśmy potem do samochodu, widzieliśmy jak parking się intensywnie zapełnia. 

Nie mamy porównania z innymi torami saneczkowymi, ale ten wydał nam się naprawdę długi, a jazda była łatwa i przyjemna (do obsługi jest po prostu wajcha, którą pociągnięcie do siebie powoduje przyhamowanie). Dzieci do lat 7 jadą wyłącznie z dorosłym, starsze już same. 2. Gosau

O ile dotychczas na parkingach pod kolejkami linowymi nie mieliśmy najmniejszych problemów ze znalezieniem miejsca postojowego, o tyle pod Gosaukammbahn zaskoczyła nas ilość samochodów na parkingach. Parkingi (bezpłatne) położone są tu: link do lokalizacji. Nic dziwnego, że miejsce jest popularne, zwane wręcz rajem do wędrówek - widoki są tu wyjątkowo piękne

Kolejka linowa Gosaukammbahn jest nieco starszego typu niż większość innych wyciągów, z jakimi się dotychczas spotkaliśmy w austriackich Alpach - nie ma tu gondolek, lecz jest spory wagonik zabierający kilkadziesiąt osób na raz. Powoduje to, że na wjazd/zjazd trzeba czasem poczekać kilkanaście minut. 

Na górze czeka mnóstwo możliwości szlaków do wędrówek. Z licznych szlaków wybraliśmy niespełna 2-godzinna pętelkę po szczycie, z dojściem do punktu widokowego, z którego rozciąga się panorama 360 stopni na całą okolicę - widok na jezioro Gosau w dole jest cudowny. Szlak był bardzo łatwy, takie trochę "tatrzańskie" klimaty. Dla dzieci wędrówka bez problemu, może niekoniecznie jechałabym tam z wózkiem (chociaż przy górnej stacji kolejki Gosaukammbahn jest wypożyczalnia dziecięcych wózków terenowych i pewnie takim łatwiej).

Na górze znajdują się także górskie restauracje, serwujące, jak większość takich przybytków w austriackich Alpach, wyśmienite potrawy regionalne!

3. Russbach Hornbahn

Gdy już skończyliśmy nasz szlak po Zwieselalm i zjechaliśmy z Gosau, postanowiliśmy zrobić frajdę dzieciom i wybraliśmy się do niedaleko położonej innej jeszcze kolejki - Russbach Hornbahn. Gondolka w kilkanaście minut wwiozła nas do świata misia Bruno, w którym każde dziecko, oprócz paczki żelków dla dodania sił, otrzymuje kartę z 21 zadaniami/ zagadkami (dostępne w wersji po niemiecku i po angielsku; również na wszystkich tablicach w terenie tekst jest zawsze w dwóch wersjach językowych, co pozwala realnie bawić się w to nie tylko niemieckojęzycznym dzieciom, ale również znającym angielski). Ten park/plac zabaw przypadł nam do gustu nawet bardziej niż Geisterberg (o którym pisaliśmy tu: link). Po pierwsze, było tu o wiele spokojniej, bo mniej dzieci. Po drugie, stacje z zadaniami sprawiały, że bawiliśmy się całą rodziną rozwiązując zagadki, to był bardzo udany rodzinny czas połączony ze spacerem po pełnym wspaniałych widoków kolejnym alpejskim szczycie. Zagadki są bardzo pomysłowe - dobrze bawić się mogą przy nich dzieci od mniej więcej 6-7 lat wzwyż. Sporo różnych ciekawostek dowiedzieliśmy się z nich wszyscy. A na koniec, przy kolejce, na tych którzy prawidłowo rozwiążą wszystkie zadania, czekają nagrody!

4. Erlebnis Therme Amade

Na wieczór skorzystaliśmy z jeszcze innej atrakcji w regionie - kompleksu basenów termalnych w Altenmarkt (Erlebnis Therme Amade). W odkrytym basenie z ciepłą wodą zbyt długo nie byliśmy z uwagi na nadchodzącą burzę, ale za to prawie 3 godziny korzystaliśmy z tego, co było we wnętrzu- duży basen rekreacyjny z włączanymi co pół godziny falami, basen sportowy, zjeżdżalnie i baseny z ciepłą wodą sprawiły, że spędziliśmy znów świetny rodzinny czas. Kompleks jest bardzo nowoczesny, a jego zaletą jest duża część wewnętrzna (co przydaje się w niepogodę). W ramach Salzburgerlandkarte przysługuje jeden nielimitowany czasowo wstęp do kompleksu. 

Komentarze

Copyright © Family Adventures