Niezwykła podróż przez strefy klimatyczne Ziemi - Klimahaus w Bremerhaven

Co prawda w obliczu zmian klimatycznych, jakie dokonują się na Ziemi, niestety być może strefy klimatyczne prezentowane w Klimahaus w Bremerhaven za jakiś czas będą nieco nieaktualne, niemniej to fantastyczne miejsce, w którym odbyć można w kilka godzin podróż po niezwykłych zakątkach świata, własnymi zmysłami odczuwając, jaki panuje tam klimat!

Pełna nazwa tego niezwykłego miejsca to Klimahaus Bremerhaven 8° Ost. W dużym budynku odtworzonych zostało aż dziewięć miejsc z pięciu kontynentów. Miejsc różnych klimatycznie. Na 5000 m kw. mamy okazję poczuć zarówno saharyjskie suche powietrze, jak i na chwilę odczuć chłód Antarktyki, po którym ogrzejemy się znów w wilgotnym, lepkim powietrzu wysp Samoa!

Lubimy takie żywe lekcje, uczenie się poprzez doświadczanie, odczuwanie wszystkimi swoimi zmysłami. Nie mamy ani czasu, ani środków finansowych, aby podróżować w różne odległe zakątki świata, ale wizyta w Kilmahaus, chociaż oczywiście stanowiąca namiastkę prawdziwej wizyty na Alasce czy Antarktyce, była świetną żywą lekcją geografii. 

W tzw. erze przed dziećmi, mama i tata mieli okazję wizyty w innym, fenomenalnym miejscu tego typu -  w Biodome w Montrealu. Bardzo się ucieszyliśmy, gdy zorientowaliśmy się, że podobna podróż przez różne strefy klimatyczne jest dostępna także w Europie, właśnie w Bremerhaven.

Strefy klimatyczne, które odwiedzić można w Klimahaus to:
- alpejska Szwajcaria (zajrzeć tu można do lodowca, wspiąć się na skałki, wsiąść do kolejki górskiej)
- śródziemnomorska Sardynia (spacer wśród wysokich traw)
- pustynna Nigeria  (niesamowicie zrobione jest tu suche, saharyjskie powietrze, którym aż ciężko oddychać)
- lasy deszczowe w Kamerunie (świetnie zaaranżowane przejście przez gęstą roślinność, co prawda aż na chwilę straciliśmy z oczu dzieci w tej gęstwinie!)
- mroźna Antarktyka 
- wilgotny, aż lepki klimat wysp Samoa
- Alaska
- dwie pozostałe strefy poświęcone są okolicznym rejonom Morza Północnego, ale także kwestiom ekologii.

Można się czepiać szczegółów - że niektóre elementy ekspozycji są takie sztuczne, "papierowe", że można było niektóre fragmenty (zwłaszcza śródziemnomorską Sardynię) oddać jakoś ciekawiej, jednak mimo wszystko naszym zdaniem jest to miejsce naprawdę godne wizyty z dziećmi. Nawet jeśli są bowiem niedociągnięcia wystawy, samo jej odwiedzenie jest znakomitym pretekstem do wielu ciekawych rozmów - o różnorodności klimatycznej Ziemi, o tym jak klimat wpływa na zachowania ludzi, a także o zmianach klimatycznych i ekologii. 

Garść informacji praktycznych:

  • Klimahaus mieści się pod adresem: Am Längengrad 8, Bremerhaven. Bremerhaven to miasto położone w północnych Niemczech, u ujścia rzeki Wezyry do Morza Północnego, niecałe 5h jazdy samochodem od przejścia granicznego we Frankfurcie nad Odrą.
  • Pod budynkiem Klimahaus znajduje się bardzo duży, płatny, podziemny parking
  • Klimahaus położone jest tuż obok dwóch innych, bardzo polecanych na wizytę z dziećmi, atrakcji Bremerhaven, tzn. Zoo am Meer (tu o nim pisaliśmy) oraz Muzeum Emigracji (opisane w tym poście), więc jeśli zaparkujecie na wspomnianym powyżej parkingu, macie blisko do pozostałych miejsc godnych wizyty.
  • Klimahaus otwarte jest przez cały rok, warto sprawdzić aktualne godziny otwarcia, bo różnią się one nieco w zależności od sezonu (strona internetowa)
  • Bilety można nabyć wcześniej przez internet, co jest dobrym pomysłem. My nie kupiliśmy wcześniej online i staliśmy w kolejce (był sierpniowy dzień powszedni) ok. 20 minut. 
  • Jak się ubrać do Klimahaus, skoro przechodzi się przez różne strefy klimatyczne? Otóż najlepiej jest ubrać się bardzo lekko, bo większość czasu spędza się w strefach, w których jest ciepło, a wręcz gorąco. Przed wizytą tam sami szukaliśmy informacji, czy trzeba mieć też w zanadrzu ciepłe ubrania do stref zimnych, nie znaleźliśmy żadnych opinii na ten temat, więc taszczyliśmy ciepłe bluzy - niepotrzebnie. Po pierwsze, na teren ekspozycji i tak nie można wnosić plecaków (a w nich bluzy mieliśmy), a po drugie - naprawdę zimno jest tylko w jednym pomieszczeniu w strefie arktycznej, można po prostu sprawnie przez nie przejść. 
W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Was to kliknięcie lajka nic nie kosztuje, za to my dzięki temu widzimy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!

Komentarze

Copyright © Family Adventures