Śląsk z dziećmi: Travel planner

Górny Śląsk i Beskid Śląski potraktowaliśmy jako kolejny region, który w Polsce chcieliśmy pokazać naszym dzieciom. Chociaż Górny Śląsk nie ma szczególnie turystycznej renomy, mamy nadzieję, że posty zamieszczone na naszym blogu i zawarte w nich opisy licznych atrakcji dla rodzin z dziećmi, skutecznie przekonają Was do wizyty w tej części Polski. Poniżej pełne zestawienie tego, co warto odkryć wraz z dziećmi na Śląsku!Jeśli chcecie poznać region, na miarę Waszych możliwości czasowych, relatywnie kompleksowo, przydadzą się dwie bazy wypadowe. Gdy opracowaliśmy listę miejsc, które warto byłoby odwiedzić podczas naszych niespełna tygodniowych wakacji, wyszło nam, że najlepiej najpierw znaleźć jakieś miejsce zamieszkania w aglomeracji śląskiej (my akurat zamieszkaliśmy w Katowicach), a następnie w Beskidzie Śląskim (udało nam się znaleźć na booking'u bardzo przytulne, stworzone pod kątem rodzin z dziećmi, mieszkanko w Ustroniu).

1. Baza wypadowa Aglomeracja Śląska


Stąd dojedziecie do następujących miejsc i atrakcji:

 • Muzeum Śląskie w Katowicach (szczegółowy opis tego, dlaczego warto tam się udać z dziećmi znajdziecie tutaj - link)
 • Dawna kopalnia węgla kamiennego - Sztolnia Królowa Luiza oraz "górniczy" plac zabaw dla dzieci w Parku 12C (sztolnia jest szczególnie nastawiona na zwiedzanie z dziećmi właśnie, o czym szerzej pisaliśmy tutaj - link)
 • Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga (kopalnia znajduje się od niedawna na liście światowego dziedzictwa UNESCO, wraz ze skansenem maszyn parowych to ciekawe miejsce dla dzieci - praktyczny opis wszystkich tych miejsc znajduje się tutaj - link)
 • Centralne Muzeum Pożarnictwa (jak sama nazwa sugeruje, największe tego typu muzeum w Polsce, które z pewnością zafascynuje większość dzieci - szczegółowy opis tutaj - link)
 • Palmiarnia w Gliwicach (również informacje w powyżej podanym linku)
 • Park Śląski w Chorzowie, łączący w sobie ogród zoologiczny, bardzo atrakcyjny przejazd kolejką linową ponad całym parkiem - kolejka Elka, Górnośląski Park Etnograficzny (dla fanów skansenów), wesołe miasteczko Legendia oraz tymczasowo przebudowywane Planetarium (praktyczny opis wszystkich atrakcji także w podlinkowanym wyżej wpisie )
 • Sanktuarium Maryjne w Piekarach Śląskich  - wart zobaczenia piękny obiekt sakralny (ul. Księdza Jana Ficka 7, Piekary Śląskie)
 • Miasteczko Westernowe Twinpigs w Żorach (ok. 1h drogi od Katowic) - nie odwiedziliśmy z braku czasu i skupienia się na bardziej historycznych miejscach, jednak park wygląda na dość ciekawą atrakcję dla dzieci, o którym bardziej szczegółowo możecie przeczytać na ich stronie internetowej)
 • Zamek w Pszczynie - piękny zamek z wnętrzami urządzonymi z niesamowitym przepychem, swoją świetność zawdzięcza księżnie Daisy i rodowi von Pless, którzy władali nim przez stulecia. Zamek otoczony jest pięknym parkiem wraz z dalszymi zabudowaniami folwarcznymi. Nieopodal znajduje się Zagroda Żubrów. Szczegółowy, praktyczny opis odnajdziecie tutaj - link). Możecie rozważyć odwiedzenie Pszczyny po drodze do drugiej bazy wypadowej, w Beskidzie Śląskim.  
W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Was to kliknięcie lajka nic nie kosztuje, za to my dzięki temu widzimy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!

2. Baza wypadowa w Beskidzie Śląskim

 

 • Cieszyn - zabytkowe Wzgórze Zamkowe z najstarszym zabytkiem w Polsce - romańską rotundą oraz Wieżą Piastowską, Browar Zamkowy, który można zwiedzać, Starówka cieszyńska, a także Archeopark Kocobędz w okolicach Cieszyna - szczegółowo opisane tutaj - link 
 • Bielsko-Biała - koniecznie z odwiedzeniem Studio Filmów Rysunkowych - wiele wskazówek znajdziecie tutaj - link
 • Wisła - propozycje ciekawych szlaków, w tym jednego, który zawiera odwiedzenie Skoczni im. Adama Małysza tutaj - link 

 • Wiele różnych szlaków, chociażby atrakcją dla dzieci może być wjazd kolejką linową na Wielką Czantorię i schodzenie z niej pieszo, tudzież zjazd letnim torem saneczkowym. 

 • Muzeum Koronki w Koniakowie, które z koronczarstwa słynie na całą Polskę - więcej informacji znajdziecie na jego stronie internetowej 

Komentarze

Copyright © Family Adventures