Cinque Terre, czyli miasteczka zawieszone nad Morzem Liguryjskim

Prawidłowy wpis o Cinque Terre powinien przede wszystkim zawierać mnóstwo ślicznych fotek z tego słynącego z malowniczości fragmentu wybrzeża Liguryjskiego. Nasz jednak taki nie będzie, bo pechowo trafiliśmy na ulewny deszcz, który zepsuł "instagramowość" widoczków. I tak oto w naszym wpisie zobaczyć możecie Cinque Terre w nietypowej odsłonie, jakiej próżno szukać w internecie. 

Niecałe sto lat temu do pięciu miasteczek składających się na Cinque Terre dostać się można było praktycznie jedynie od strony morza - górskie ścieżki były bowiem trudno dostępne. Cinque Terre połączono jednak ze światem linią kolejową, która w dużej mierze wiedzie wykutymi w skałach tunelami i dzięki niej współcześnie śliczne miasteczka są niemal rozdeptane przez turystów.

Garść praktycznych informacji:


- do miasteczek nie poleca się dojechać samochodem, bo na ich terenie praktycznie nie ma parkingów. Dlatego też samochodem dojeżdża się do miejscowości La Spezia. Ona z kolei też nie jest najlepiej dostosowana do potrzeb ruchu turystycznego w szczycie sezonu. Dlatego jeśli chcecie mieć szansę na zaparkowanie w okolicy dworca kolejowego (link do lokalizacji sporego piętrowego parkingu), to należy do La Spezia dojechać dość wcześnie rano. Niestety, gdy licznik nieubłaganie pokazuje 0 miejsc wolnych na tym parkingu, szansa na wjazd jest niewielka, bo większość turystów parkuje na nim wiele godzin, jadąc dalej pociągiem od miasteczka do miasteczka. W okolicy stacji kolejowej jest parking, na którym można wcześniej zarezerwować miejsce, niestety jest bardzo drogi (link).

- na stacji kolejowej w La Spezia można kupić albo bilet do jednego z wybranych miasteczek i potem kupować sobie ewentualnie bilety na pociągi do dalszych miasteczek, albo kupić kartę Cinque Terre Treno card (nam się to opłacało - w lecie 2023 za kartę rodzinną wychodziło 48Euro). Bilety można kupować w kasie lub w automatach. Gdy w prognozie pogody są na ten dzień burze, wówczas kasy nie sprzedają biletów, za to można je kupić w automatach (sic!).
Rozkład jazdy pociągów można pobrać w kasie biletowej na dworcu La Spezia. 

- pomiędzy miasteczkami są również szlaki piesze. Ponoć najpiękniejsze widoki roztaczają się ze szlaku z Corniglia do Vernazza (mapka turystyczna wylicza, że to 3,5km, ok. 100m w górę, potem schodzenie w dół, ok. 1,5h). Z powodu pogody nie było nam dane się przekonać. 

- spacer po niektórych miasteczkach w Cinque Terre wymaga przyzwoitej kondycji fizycznej. Na przykład wdrapanie się ze stacji kolejowej w Corniglia do samego miasteczka wymaga pokonania około miliarda schodków... Łagodniej jest np. w Vernazza.


 

Komentarze

Copyright © Family Adventures