Saksonia z dziećmi (cz. 6/6): Twierdza Königstein, most Bastei i wąwóz Schwedenlöcher

W tytule wpisu mowa o trzech wręcz ikonicznych miejscach Saksonii Szwajcarskiej. Przekonaliśmy się, że da się je zobaczyć wszystkie w jeden dzień, chociaż był to dzień intensywny.
1. Twierdza Königstein

Potężna budowla warowna na szczycie góry, z pięknymi widokami na Łabę i pogórze. Jej obecny wygląd to efekt wielu etapów rozwoju, rozrastania się, przebudowy w różnych epokach historycznych. Pierwotnie mieścił się tu średniowieczny zamek, do którego dokładano kolejne ufortyfikowania, budynki, itd. Za czasów panowania Augusta II Mocnego twierdza wykorzystywana była jako więzienie dla więźniów politycznych. Dla wyeliminowania konkurentów do tronu Polski, słynny saksoński książę przetrzymywał tu między innymi książąt Jakuba i Konstantego Sobieskich. 

Twierdza wykorzystywana była do czasów współczesnych, podczas II Wojny światowej służąc jako obóz jeniecki między innymi dla polskich oficerów. 

U stóp wzgórza, na którym wznosi się twierdza, znajduje się duży piętrowy parking (w 2022 r. 7Euro do 4h, nam wystarczył ten czas). 

Od parkingu, pnąc się drogą kilkaset metrów w górę, dochodzi się do wejścia na teren Twierdzy (i kasy - bilet rodzinny 31Euro w 2022 r.). W sklepiku muzealnym na głównym dziedzińcu można wypożyczyć audioprzewodniki (3,50 Euro od dorosłego, do każdego przewodnika dla dorosłego przysługuje jeden bezpłatnie dla dziecka, niestety wersja dziecięca po polsku w audioprzewodnikach ma być dostępna dopiero w przyszłym roku, obecnie po polsku jest tylko wersja standardowa, czyli raczej dla dorosłych).

Nam zwiedzanie Twierdzy zajęło prawie 4h - obchodzi się dookoła mury obronne, jest kilka wystaw w różnych miejscach Twierdzy, jak choćby kazamaty, lochy czy zbrojownia. 

Z boku dziedzińca w okresie letnim organizowane są bezpłatne zabawy dla dzieci w godz. 12-16, jak np. strzelanie z kuszy.2. Most Bastei

Po zwiedzaniu Königstein przejechaliśmy (ok. 30 min samochodem - patrząc na mapę wydaje się, że oba punkty są blisko siebie, ale droga między nimi jest dość okrężna) na parking do Bastei (znajdujący się tu: link). Słynny kamienny most rozpięty pomiędzy skałami jest chyba najbardziej znanym, wręcz ikonicznym widokiem z Saksonii Szwajcarskiej.

Na bazie tego, co wcześniej wyczytałam w internecie, przyjechaliśmy tu popołudniu, po zwiedzaniu twierdzy Königstein, co pozwoliło nam uniknąć tłumów. Od parkingu (5Euro za 3h w 2022 r.) wiedzie jedna asfaltowa trasa do punktów widokowych na majestatyczne skały i most Bastei. Nie sposób się tu zgubić.

Wejście na most jest bezpłatne, dopiero w jego końcówce jest kasa, w której można kupić bilety na kolejne platformy widokowe i tzw. Zamek (a dokładniej ruiny, bo postawiony tu w średniowieczu zamek uległ spaleniu wieki temu). Warto mieć na uwadze, że wejście za bramki, czyli na wspomniany tzw. Zamek niekoniecznie będzie dobrym pomysłem dla osób z lękiem wysokości, a także dla malutkich dzieci - przejścia między skałami są po mostkach nad przepaściami.

Na spokojny spacer do mostu, na różne platformy widokowe i zrobienie zdjęć trzeba przeznaczyć nieco ponad godzinę.
3. Wąwóz Schwedenlöcher

Jeśli po obejrzeniu Bastei macie jeszcze siły i ochotę na trekking wśród fajnych form skalnych, polecamy szlak do wąwozu Schwedenlöcher.

Odejście na ten niebieski szlak jest przy głównej drodze z Bastei z powrotem na parking, przy sklepiku z pamiątkami. 

Szlak w istocie składa się ze schodów, nieskończoności schodów... Ponoć szlak zatacza pętlę, którą można pokonać w ok. 2h, jednak nasza ekipa nie odkryła tego przejścia. 

Schody prowadzące przez wąwóz kluczą pomiędzy skałami o różnych przedziwnych kształtach, przejściami skalnymi, wąskimi labiryntami itd. Powrót po dojściu na dno wąwozu tą samą drogą, całość sprawnym marszem ok. 40 minut.
Komentarze

Copyright © Family Adventures