Saksonia z dziećmi (cz. 5/6): Tiské stěny - fenomenalne skalne miasto

Eksplorowanie Saksonii zaplanowaliśmy z dużym wyprzedzeniem, lecz tragiczne pożary lasów w tym regionie niestety spowodowały, że tuż przed przyjazdem musieliśmy zmodyfikować nasze plany , bo zamknięta została większość parku narodowego po niemieckiej stronie, a wraz z nią praktycznie wszystkie szlaki, które chcieliśmy zrobić. I tak oto trafiliśmy na szlak po czeskiej stronie granicy, który okazał się fenomenalny!!

Tiské stěny znajdują się w Czechach, tuż za granicą niemiecko-czeską. To rodzaj skalnego miasta - piaskowcowe skały, ulegając erozji, tworzą niesamowite formy skalne: słupy, wieże, wąskie tunele, groty, jamy, jaskinie, wąwozy, kaniony, okna skalne. Jeśli znacie polskie Błędne Skały czy labirynty skalne na Szczelincu, tudzież czeskie Adrszpaskie i Teplickie skalne miasto, z pewnością będziecie mieć tu poczucie déjà vu - z tą jednak różnicą, że w Tiske steny jest o wiele mniej turystów i na tym polega ich ogromny urok!

Garść praktycznych wskazówek:

  • Przed wejściem na szlak znajdują się płatne parkingi oraz informacja turystyczna, w której można wziąć sobie mapkę szlaku. Parkingi znajdują się tu: link
  • Niestety, mapka, którą dostaje się w informacji turystycznej, ma złą skalę, nieodzwierciedlającą rzeczywistych odległości między punktami szlaku. 
  • Przy wejściu na szlak znajduje się kasa (50 koron dorośli i starszaki, 25 od dzieci do lat 6). Można wprowadzać psy. Wózek kompletnie się nie sprawdzi.
  • Szlak składa się z dwóch pętli- po prawej od kasy jest wejście na mniejszą pętlę, po lewej na nieco większą. Pani w Informacji Turystycznej przy parkingu powiedziała, że większa pętla zajmie nam ok. 3h, tymczasem idąc w normalnym tempie z dziećmi zaglądającymi do każdej skalnej dziury zrobiliśmy ją w godzinę... W efekcie zrobiliśmy obydwie pętlę i wyszło, że razem mają ok. 3,5km. Nam mniejsza pętla (czyli ta znajdująca się od kasy w lewo) się bardziej podobała, bo było w niej więcej łażenia pomiędzy ciekawymi formami skalnymi.

Komentarze

Copyright © Family Adventures