Miasteczko Ruchu Drogowego w Warszawie

Na warszawskiej Woli, przy siedzibie Straży Miejskiej, działa Miasteczko Ruchu Drogowego. O ile w ciągu tygodnia jest ono dostępne wyłącznie dla szkół po wcześniejszym umówieniu się, o tyle w weekendy pomiędzy kwietniem a październikiem poćwiczyć tu może zasady ruchu drogowego każdy.

Prawdę mówiąc spodziewaliśmy się tłoku, a zastaliśmy zaledwie kilka osób. Tymczasem to świetne miejsce - zarówno jako atrakcja, jak i edukacja. 

Miasteczko znajduje się na sporym terenie (było tu kiedyś szkolne boisko). Labirynt jezdni, ścieżek rowerowych, rond, przejazdów, przejść dla pieszych, skrzyżowań, przystanków, no i oczywiście ogromna liczba oznakowań poziomych i pionowych (czyli znaków drogowych), a także zmieniająca się cyklicznie sygnalizacja świetlna, zamykające i otwierające się szlabany kolejowe, itd. - naprawdę można tu poćwiczyć najróżniejsze kombinacje sytuacji w ruchu drogowym.

Z Miasteczka Ruchu Drogowego mogą korzystać zarówno dzieci (przy czym dziecku musi towarzyszyć osoba dorosła na terenie Miasteczka, konieczne jest wypełnienie przez opiekuna odpowiedniego oświadczenia), jak i dorośli. W naszym przypadku to chłopcy jeździli sobie na rowerach, a my - rodzice, robiliśmy za ruch pieszy. I zostaliśmy przeegzaminowani przez starszego syna ze znajomości zasad ruchu drogowego, bo posypały się pytania "a jak przejechać w tym miejscu?", "a co jakby tutaj był inny pojazd?" itd. Na szczęście, jakby co, na miejscu obecni są Strażnicy Miejscy - bardzo miłe Panie Strażniczki były otwarte na udzielanie wszelkiej pomocy merytorycznej. 

Jak już wspomnieliśmy, nie ma limitu wiekowego korzystania z Miasteczka - ani górnego, ani dolnego. Warto jednak pamiętać, że Miasteczko służy ćwiczeniu zasad ruchu drogowego, więc wizyta tu z bardzo małym dzieckiem, które nie zna jeszcze tych zasad, może być niebezpieczna - zarówno dla innych użytkowników, jak i samego malucha. 

Co ważne, na miejscu jest wypożyczalnia rowerów, a nawet kasków rowerowych. Wszystko oczywiście jest udostępniane bezpłatnie - nie ma możliwości rezerwacji, więc po prostu "kto pierwszy, ten lepszy". Można korzystać z własnych rowerów. Po jezdniach i ścieżkach rowerowych Miasteczka wolno poruszać się wyłącznie na rowerach - korzystanie z innych pojazdów, jak np. rolki czy hulajnogi dozwolone jest wyłącznie na chodnikach (czyli w praktyce niewiele można na nich tu pojeździć). 

Warto wiedzieć, że dzieci między 10 a 18 rokiem życia nie mogą, zgodnie z polskim prawem, jeździć na rowerze bez Karty Rowerowej (egzaminy na Kartę organizowane są przez szkoły podstawowe). Miasteczko jest świetnym miejscem, aby zawczasu poćwiczyć sobie znajomość zasad ruchu drogowego, a poza tym dzieciaki miały po prostu frajdę z korzystania z tego miejsca. 

Miasteczko Ruchu Drogowego mieści się na ul. Sołtyka 8/10 w Warszawie. Tu: link znaleźliśmy harmonogram dni i godzin, w jakich jest ono otwarte. Komentarze

Prześlij komentarz

Copyright © Family Adventures