Ogród Botaniczny w podwarszawskim Trójmieście Ogrodów

Trójmiasto Ogrodów - to dumnie brzmiąca nazwa trzech podwarszawskich miejscowości. O jednej z nich - Podkowie Leśnej, było już kilka razy na blogu (między innymi przypominamy Wam o wpisie ze świetną propozycją "ptasiego" spaceru dla dzieci: link, a także wpis o Ogrodzie Rzeźb koło Podkowy - link), o drugim mieście - Milanówku - z pewnością kiedyś napiszemy, bo to również śliczna miejscowość, a tym razem pora na atrakcje Brwinowa.

Brwinów znajduje się ok. 30 km od centrum Warszawy, dotrzeć tu można w ok. 40 minut samochodem, a jeszcze szybciej jednym z licznych pociągów, które zatrzymują się na stacji w samym centrum miasteczka i skąd dosłownie kilka kroków do atrakcji, o których poniżej piszemy.

Brwinów na pierwszy rzut oka nie robi takiego wrażenia jak pozostałe miasta-ogrody wokół niego, czyli Podkowa Leśna i Milanówek. O ile w tych dwóch pozostałych dominuje zabudowa willowa z okazałą architekturą, o tyle Brwinów wita przyjezdnych ryneczkiem klasycznym dla małych miasteczek i po prostu zwykłą zabudową, która powstała tu na przestrzeni historii tej niewielkiej miejscowości. Nie warto się jednak zniechęcać, bo są tu miejsca, w których można spędzić świetny rodzinny czas.

Tuż obok stacji kolejowej w Brwinowie znajduje się wielka, kuta brama pomiędzy miejskimi kamienicami - prowadzi ona do parku miejskiego. Został on zrewitalizowany w ostatnich latach. Niedaleko wejścia przez bramę znajduje się atrakcja pierwsza, czyli całkiem duży, nowoczesny i urozmaicony plac zabaw dla dzieci. 

Gdy już uda się Wam ściągnąć dzieciaki z huśtawek, zjeżdżalni i pajęczyny, idźcie wgłąb parku, na sam jego koniec. Tu bowiem założony został (otwarty w tym roku - 2021) ogród botaniczny. Jasne, że nie jest to miejsce o skali warszawskiego Ogrodu Botanicznego UW w al. Ujazdowskich czy Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie! To raczej zakątek parku miejskiego, w którym zadbano o nasadzenie różnorodnej roślinności. Jednak w istocie to nie w tych roślinach tkwi sekret atrakcji, lecz w bardzo pomysłowo zrobionej "warstwie edukacyjnej" ogrodu. Liczby świetnie opracowanych pod kątem dzieci tablic edukacyjnych nie jesteśmy w stanie tu podać - po prostu jest ich mnóstwo! Kolorowe, pełne grafów, obrazków, prostych wyjaśnień znakomicie uzupełniających program przyrody i biologii na poziomie szkoły podstawowej... zresztą i dorosły znajdzie tu wiele ciekawostek związanych np. z dobroczynnym wpływem na zdrowie różnych ziół, miodów, itd. Część tablic ma charakter tablic manipulacyjnych, kuszących dzieci interaktywną formą.

Ogród botaniczny to bardzo zadbany teren z wieloma elementami infrastruktury do wypoczynku - nie brak tu hamaków, ławek, a dla dzieci różnych fajnych zakamarków, jak choćby tuneli z gałęzi, mini-torów przeszkód, wielkich figur owadów, itp. 

Oczywistym jest, że aktywność fizyczna pobudza apetyt i na to również Brwinów jest przygotowany - cukiernia Jarzyna to miejsce sławne w szeroko ujętej okolicy, w zasadzie można uznać, że Warszawa to też okolica... Uwielbiamy, w sezonie, ich jagodzianki, lody, no, długo by można wymieniać co od nich uwielbiamy! Cukiernia mieści się po drugiej stronie torów (przejście tunelem i potem w prawo). 

Komentarze

Copyright © Family Adventures