Pomysły na rodzinne spacery Warszawa i okolice (cz. 28): Park pałacowy w Małej Wsi

Mazowsze to region, w którym zachowało się bardzo wiele dawnych dworów i pałaców. Chociaż dużo niestety popada w ruinę, część odzyskała dawną świetność dzięki troskliwym nowym właścicielom. Do takich pałacowych szczęśliwców należy między innymi Pałac w Małej Wsi.

Pałac w Małej Wsi znajduje się pod Grójcem, ok. 50 km od Warszawy. 

Wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku pałac przez 159 lat, aż do zakończenia II Wojny Światowej, pozostawał w rękach rodziny Morawskich. Znacjonalizowany, przez czasy Polski Ludowej służył jako ośrodek wczasowy i konferencyjny premiera. Odzyskany w 2008 roku przez potomków dawnych właścicieli, kilka lat później został sprzedany obecnym właścicielom, którzy w ciągu krótkiego czasu poczynili tu ogromne inwestycje, zamieniając posiadłość w hotel z restauracją, herbaciarnią, itd. Prace restauracyjno-konserwatorskie zostały dokonane z wielkim pietyzmem, dbałością o szczegóły i poszanowaniem dla historii tego miejsca. Chociaż niestety nie jest obecnie możliwe zwiedzanie pałacowych wnętrz, to zarówno pałac jak i pozostałe budynki pałacowego kompleksu prawdziwie zachwycają.

Co ważne, zespół pałacowo-parkowy nie jest otwarty wyłącznie dla gości hotelu czy restauracji. Po parku może się przejść każdy, a teren jest tak rozległy, że my spędziliśmy tu zdecydowanie więcej czasu niż przewidywaliśmy. Największy obszar zajmuje tzw. park angielski, w którym znajduje się między innymi duży staw z kilkoma wysepkami - prowadzą na nie odrestaurowane kładki. Na samym stawie zbudowany jest również pomost, a odpocząć nad nim można na dużych ogrodowych huśtawkach - takie zresztą znajdują się w różnych częściach parku. Sam park angielski kryje również sporo niespodzianek - warto przejść się chociażby do mauzoleum, czy też podążyć aż do ogrodzenia z rezerwatem przyrody, gdzie umiejscowione zostały ozdobne ule. Piękny jest również teren określany jako ogród francuski (na którego zwiedzanie musieliśmy nieco poczekać, bo akurat odbywał się tam ślub), a także imponujący ogród różany, położony poniżej pałacu. Nieopodal jest jeszcze Staw Kaczy, a tuż obok niego ciekawie zaprojektowany plac zabaw dla dzieci.

Na terenie kompleksu znajduje się restauracja Stara Wozownia, mieszcząca się w dawnych stajniach pałacowych, a na tyłach Pałacu jest Herbaciarnia, w której napić się można kawy, herbaty czy zjeść lody. 


Komentarze

Copyright © Family Adventures