Wydarzenia kulturalno-edukacyjne dla dzieci w Warszawie - 10-11 października


 

 

SOBOTA (10 PAŹDZIERNIKA)

 

1. Przedstawienie "Ahoj" w Teatrze Małego Widza (ul. Boleść 2) - godz. 10 i 12

"A może wyruszymy w morze? Może zbudujemy statek, albo łódkę jakąś, postawimy żagle i popłyniemy w daleką podróż na spotkanie z nieznanym. Przez lunetę obserwować będziemy odległe lądy. Kołysać nas będą fale, czasem łagodne, a czasem ogromne i spienione, tak jakby się na kogoś gniewały. Może i wiatr będzie nam sprzyjał, kto wie... Może odkryjemy inne światy pełne zaskakujących stworzeń, może spotkamy morskie koniki, meduzy, kraby albo żaby. Może wyruszymy w morze..."

Spektakl dedykowany dzieciom w wieku 1-5 lat. Bilety dostępne online: link

2. Przedstawienie "Dziwaki" w Teatrze Niewielkim (ul. Mińska 25) - godz. 10.30 i 12

"Kto mieszka na ulicy Dziwnej? I dlaczego jest inny niż inni? Trójka przyjaciół: Tyci Wieloryb, Łysy Jeż oraz Słoń z Trąbą w Miejscu Ogona, żyją w wielkiej zgodzie  “z innymi cud-dziwakami, w miejscu, gdzie wszyscy wcale nie muszą być tacy sami”. Nie są idealni, co to, to nie, ale za to pełni dobrych chęci i pozytywnego nastawienia do świata i siebie nawzajem: “Nikt nie dogyzał nikomu i nikt nie zjadał nikogo, nawet, gdy był bardzo głodny i z łóżka wstał lewą nogą”. Bo przecież mały wcale nie jest gorszy od dużego, brzydki od ładnego, bogaty od biednego. A różnice między nami sprawiają, że świat jest po prostu jeszcze ciekawszy!"

Spektakl dedykowany dzieciom w wieku 3-6 lat. Bilety do nabycia online: link

3. Przedstawienie "Puf!" w Teatrze Niewielkim (ul. Mińska 25) - godz. 16.30

"Co kryje tajemniczy ogród, pełen szelestów, plusków i cichutkich stuków-puków?… Puf! Puf! niezwykłe stwory wykluwają się jeden po drugim z szarych pufów i unoszą w powietrzu. Czy to ogromna fruwająca meduza, wielka stonoga, tęczowy wąż morski czy fantastyczny pół ptak - pół ryba? A może coś, czego jeszcze nie znamy i nie potrafimy nazwać?" 

Spektakl dedykowany dzieciom w wieku 1-6 lat. Bilety do nabycia online: link 

4. Uniwersytet Wiedzy Operowej dla Dzieci w Teatrze Wielkim (pl. Teatralny 1) - godz. 12

"Okazuje się, że by zostać studentem wystarczy skończyć 10 lat. Teatr Wielki już od kilku lat prowadzi coroczny nabór młodych uczestników na zajęcia dziecięcego Uniwersytetu wiedzy operowej. Młodych studentów czekają, rozłożone na dwa semestry prawdziwe wykłady, po odbyciu których zyskają zaliczenia wpisane do prawdziwego indeksu. I choć brzmi to dość poważnie, gwarantujemy, że zajęcia prowadzone w są w lekki, dowcipny, pełen anegdot i atrakcji sposób. Wykładowcami naszej „uczelni” są wspaniali artyści i wybitni specjaliści w danej dziedzinie. Młodzi uczestnicy będą mieli okazję spotkać wszystkich tych, których wspólny wysiłek tworzy dzieło operowe: reżysera, scenografa, chórzystów, kostiumografa, dyrygenta, divę operową i wiele innych ciekawych postaci. Zajęcia dadzą im szansę pokazania własnych pomysłów scenograficznych, tworzenia kostiumów operowych, a nawet poprowadzenia muzyków z operowej orkiestry za pomocą prawdziwej batuty."

Zajęcia dedykowane dzieciom w wieku 10-13 lat. Bilety do nabycia online: link

5. Przedstawienie "Dzieci z Bullerbyn" w Teatrze Syrena (ul. Litewska 3) - godz. 10 i 15

"Familijny spektakl dla dzieci wiernie oddający klimat powieści Astrid Lindgren. Zwariowane przygody paczki przyjaciół z Bullerbyn, dużo muzyki, tańca i okazji do wspólnego, serdecznego śmiechu.     Opowieść o małych, wszędobylskich mieszkańcach sympatycznej osady Bullerbyn zna niemal każdy, bo powieść Astrid Lindgren to szkolna lektura a zarazem jedna z ukochanych książek dzieciństwa wielu pokoleń. Teraz dziadkowie, rodzice i dzieci mogą obejrzeć jej sceniczną wersję na deskach naszego teatru."

Spektakl dedykowany dzieciom od lat 5. Bilety do nabycia online: link

6. Warsztaty "Zwierzaki na start! Rozbrykane koniki" w DK Kadr (ul. Rzymowskiego 32) - godz. 10 (dzieci w wieku 1,5-3 lata) i 11.15 (dzieci w wieku 3-5 lat)

"Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na sobotnie przedpołudnie, by aktywnie i ciekawie spędzić czas. Pośpiewamy, potańczymy, poćwiczymy, zbudujemy tor przeszkód, ale inny niż zawsze! Do zabawy zaprosimy: koniki, kurkę, żółwie i jeżyki. Poskaczemy i pomasujemy stopy. Będzie głośno i wesoło. Nad bezpieczeństwem będzie czuwać pani policjantka, która także sprawdzi czy znamy światła drogowe."

Koszt: 15 zł. Warsztaty dla dzieci w wieku 1,5-3 lata oraz 3-5 lat. Zapisy: link

7. Warsztaty "Szycie maskotek - familijny kurs w parach" w DK Kadr (ul. Rzymowskiego 32) - godz. 10

"Zapraszamy na familijne zajęcia z szycia przytulanek. Na trzygodzinnym spotkaniu uszyjecie własnoręcznie pachnącą ziołami przytulną podusię do snu. Nauczycie się robić aplikacje – maskotki, ozdobicie i starannie wykończycie dzieło małych rąk. Poćwiczymy wyobraźnię i małą motorykę. Nauczycie się ściegów ręcznych i podstaw haftu. Wsparcie dużych rąk bardzo przydatne!"

Koszt: 20 zł. Dedykowane rodzinom z dziećmi w wieku 7-10 lat. Zapisy: link

8. Warsztaty bębniarskie  w DK Kadr (ul. Rzymowskiego 32) - godz. 10.15

"Co to jest bas i slap? Jak zrobić tremolo? Jakie rytmy gra się w Afryce? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się na warsztacie “Spotkanie z Rytmem”. Będzie to warsztat na którym dzieci poznają podstawowe pojęcia z zakresu sztuki gry na bębnach, nauczą się i zagrają kilka różnych rytmów, a także stworzą swój własny rytm."

Koszt: 15 zł. Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 7-9 lat. Zapisy: link

9. Warsztaty "Akwarela dla dzieci" w DK Zacisze pt. "Owoce jesieni" - godz. 10 i 12.30 

"Piękne czerwone muchomory, dumne prawdziwki, delikatne kanie… to mieszkańcy jesiennego lasu. Podczas warsztatów dowiecie się, jak ukazać ich piękno, jak spojrzeć, by zobaczyć niesamowite barwy, jakie triki wykorzystać, by podkreślić cechy tych leśnych owoców."

Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 7-13 lat. Koszt: 25 zł. Bilety online: link

10. Warsztaty "Wycinanki z Urzecza" w Muzeum Etnograficznym (ul. Kredytowa 1) - godz. 12

"W czasie warsztatu zapoznamy dzieci z oryginalnymi wzorami wycinanek rodem z nadwiślańskiego Urzecza, poznamy ich historię oraz związki z haftem. Zaprosimy dzieci do twórczego spojrzenia na tradycję, aby zaprojektowały swoje oryginalne papierowe firanki."

Koszt: 30 zł. Warsztaty dedydkowane dzieciom od lat 6. Zapisy online: link

11. Noc Bibliotek w Bibliotece Stacji Muzeum (ul. Towarowa 3) - godz. 15-16

"Podczas rodzinnego spotkania pani Marta Czerwieniec-Ivasyk wyjaśni: co to jest drzewo genealogiczne? Dlaczego warto odtworzyć historię rodziny? Gdzie szukać informacji o naszych przodkach?"

Koszt: bezpłatne. Wydarzenie dla dzieci od lat 7.

12.  Noc Bibliotek w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Ochota - wydarzenie online - godz. 18

"W tym roku Noc Bibliotek na Ochocie odbędzie tylko w formie online. Zaplanowaliśmy czytanie online dla naszych najmłodszych czytelników. Wybraliśmy książkę "Klimatyczni" Olgi Ślepowrońskiej. Przygotowaliśmy również zabawę literacką dla dzieci oraz zagadki literackie dla dorosłych. Dla wszystkich uczestników biorących udział w zgadywankach przygotowaliśmy drobne upominki, które będzie można później odebrać w naszych bibliotekach."

Koszt: bezpłatne. Wydarzenie będzie dostępne na stronie internetowej: link

13. Noc Bibliotek w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Wilanów (ul. Kolegiacka 3) - godz. 16

"Zapraszamy na  klimatyczne spotkanie z Justyną Bednarek. Autorka „Babcochy”, „Pana Kardana i przygody z vetustasem”, „W to mi graj. Bajek muzycznych” zabierze nas do pełnego przygód świata skarpetek. Wszystkich Czytelników z zacięciem detektywistycznym zapraszamy na „Literacką wyspę skarbów” czyli do naszego tajemniczego pokoju zagadek. Pełna emocji gra potrwa od godz. 18:00 do 22:00. Grupy do 6 osób prosimy o wcześniejsze zgłaszanie chęci do udziału w zabawie."

Koszt: bezpłatne. Obowiązują zapisy pod nr tel. 22 423 57 55

14. Noc Bibliotek w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Praga-Południe - wydarzenie online - godz. 16

"Rozmowa z Grzegorzem Kasdepkem – transmisja na żywo na fanpage’u Biblioteki na Facebooku oraz na kanale na YouTube. Pisarz odpowie na pytania zadawane przez internautów podczas trwania transmisji oraz na pytania przygotowane wcześniej przez laureatów konkursu plastycznego organizowanego przez SP 246. Prowadzenie: Małgorzata Kalbarczyk (bibliotekarka)."
 
Koszt: bezpłatne. 

15. Noc Bibliotek w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Wawer (ul. Trawiasta 10) - od godz. 12

"Godz. 12.00-13.00 pokaz Nadwiślańskiego Uniwersytetu Dziecięcego:Snape, sowy i siarka – prawdziwa magia z Hogwartu. Zielony ogień, znikający tusz czy proszek fiuu. Nie cała magia w „Harrym Potterze” wymaga efektów komputerowych. Część z nich jesteśmy w stanie powtórzyć, ulepszyć i dostosować do naszych czasów! Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie gdzie nauka będzie się przeplatać ze sztuką i… magią."

Koszt: bezpłatne. Rozbudowany program wydarzeń, w tym również w bibliotece w Falenicy, znajdziecie tu: link.

16. Noc Bibliotek w Bibliotece na Tynieckiej (ul. Tyniecka 40a) - od godz. 14

W programie m.in.  Kino familijne „Jakub, Mimmi i gadające psy”, Spotkanie autorskie z Wojciechem Mikołuszko o książce „Wojtek” czy Rodzinne zwiedzanie Mokotowa z przewodnikiem „Nocni detektywi”.

Koszt: bezpłatne. Dokładny program wydarzeń znajdziecie tu: link

17. Noc Bibliotek w Bibliotece Publicznej im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ  (ul. Skoczylasa 9) - od godz. 17

W programie m.in.: konkurs plastyczny pt. "Jestem EKO – nie kupuję, wypożyczam z biblioteki", kącik edukacji klimatycznej - prezentacja książek, zabawy i rebusy literackie, dokończ tytuł książki - quiz literacki, bohaterowie - gra literacka, klimat na czytanie – gra edukacyjna, bajki terapeutyczne dla najmłodszych„O motylu Teofilu” – czyta autorka Beata Romanowska, klimatyczne opowieści w wykonaniu Szymona Góralczyka, dodatkowo w programie projekcja filmu „Jakub, Mimmi i gadające psy.

Koszt: bezpłatne. Na projekcję filmu obowiązują zapisy.

18. Noc Bibliotek w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Żoliborz (ul. Śmiała 24) - od godz. 15

W programie m.in. warsztaty artystyczno-ekologiczne – „Ogrody w szkle”, wspólne czytanie bajek, spotkanie autorskie z Panią Elżbietą Wichrowską-Janikowską, która opowie o swoich podróżach po Wyspach Galapagos. 

Koszt: bezpłatne. Obowiązują zapisy, nr tel: 228390420

19. Noc Bibliotek w Wypożyczalni nr 124 ZIELONA Warszawa Białołęka (ul. Berensona 38) - od godz. 17

W programie m.in: przedstawienie teatralne "Wars i Sawa", gra terenowa "Zielona z dobrym klimatem", ognisko i podsumowanie gry.

Koszt: bezpłatne. Na przedstawienie obowiązują zapisy.

20. Noc Bibliotek w Bibliotece Publicznej im. W.J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus (ul. Plutonu AK "Torpedy" 47) - od godz. 18

W programie m.in. przedstawienie Teatru Itakzagramy przygotowane specjalnie na Noc Bibliotek dla dzieci, kreatywne warsztaty, spotkanie maskotką Biblioteki – Misiem Tadkiem (Pacynka Miś Tadek już od wielu miesięcy co piątek dzieli się w kanałach społecznościowych Biblioteki swoimi przeżyciami, myślami oraz ulubionymi książkami)

Koszt: bezpłatne. Szczegółowy program wydarzeń dostępny: link

21. Warsztaty rodzinne "Rodzina w formie" w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich (Królewska Galeria Rzeźby i formiernia) - godz. 11-13

"Uczestnicy warsztatów "Rodzina w formie" obejrzą wspólnie wizerunki mitologicznych rzeźb w Królewskiej Galerii Rzeźby. Dowiedzą się również, skąd bierze się gips i czym różni się od marmuru. Następnie wzorem formierów wykonywać będą własne gipsowe kopie wybranego motywu lub ornamentu."

Limit miejsc na warsztatach: 6 dzieci + 6 opiekunów. Zapisy: edukacja@lazienki-krolewskie.pl lub 504 243 783 (rezerwacje telefoniczne przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00, bilety do nabycia w kasach w Podchorążówce i w Starej Oranżerii lub za pośrednictwem strony e-wejściówki (doliczana jest opłata transakcyjna). Koszt zajęć: 25 zł (dziecko + opiekun).

22. Interaktywne oprowadzanie online po wystawie "Poruszenie" w Muzeum Azji i Pacyfiku - godz. 10.15

"Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na interaktywne spotkanie online z "Poruszeniem", czyli pracami studentek i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz obiektami z naszego Muzeum, które stały się inspiracją dla młodych artystek i artystów. Zastanowimy się nad pojęciem sztuki, spróbujemy zrozumieć sposób postrzegania świata w innych kulturach i odkryć, co nas łączy. Wspólnie odwiedzimy Indonezję, Tybet, Indie oraz Chiny i zastanowimy się, czy w ogóle istnieją granice sztuki. Serdecznie zapraszamy w podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, co kryje się w sztuce!".

Zajęcia dedykowane dzieciom w wieku 6-12 lat. Koszt: bezpłatne. Oprowadzanie odbywać się będzie za pośrednictwem platformy Zoom. Zapisy odbywają się drogą mailową pod adresem edukacja@muzeumazji.pl 

23.  Otwarcie Królewskiego Ogrodu Światła - Pałac w Wilanowie (ul. Kostki Potockiego 10/16) - od godz. 17, otwarte codziennie do 28 lutego

"Królewski Ogród Światła przy pałacu w Wilanowie to wystawa plenerowa, w ramach której tysiące kolorowych diod ułożono w finezyjne kształty. Świetlna instalacja jest doskonałą propozycją na zimne i szare wieczory zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych!"

Szczegółowe informacje: link 

24. Warsztaty twórcze "Król Maciuś rysuje w 3D" w Muzeum Polin (ul. Anielewicza 6) - godz. 11

"Rysunek 3D to zajęcia plastyczne łączące technologię druku 3D z nieograniczoną wyobraźnią. Za pomocą długopisów 3D nauczymy się rysować bezpośrednio w powietrzu, podobnie jak ołówkiem na kartce. Będziemy ćwiczyć koncentrację, cierpliwość, planowanie, modelowanie oraz przede wszystkim własną kreatywność, to co może przydać się każdemu w różnych chwilach jego życia. Inspiracje do twórczych przedmiotów zaczerpniemy z wystały stałej muzeum."

Koszt: 30 zł (bilet rodzinny dla jednego dziecka). Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 4-10 lat. Bilety do nabycia: link

25. Zajęcia "Mała Klasyka na Koszykach" (ul. Koszykowa 63) - godz. 11

"Mała Klasyka na Koszykach to bezpłatne zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Organizowane są w każdą sobotę o godzinie 11:00 na scenie głównej Hali Koszyki. Serdecznie zapraszamy! Jedno ze spotkań każdego miesiąca będzie dedykowane poznawaniu pojęć muzycznych - a to wszystko w formie opowiadanej na żywo bajki (zajęcia te poprowadzi Marta Plasota). Poznamy magiczną krainę Muzykę, w której spotkamy się z Panem Metrum, Panią Dynamiką i wieloma innymi bohaterami. "

Koszt: bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona (20 dzieci), o uczestnictwie decyduje kolejność pojawienia się na miejscu wydarzenia.

26. Warsztaty "Przeglądamy warstwy z Magdą Szloser" w Księgarni Badet (ul. Lentza 35a) - godz. 12.30

"Zapraszamy na spotkanie z autorką „Warstw”, wydanych przez Literówkę, Martą Szloser. Świat jest wielowymiarowy i wielowarstwowy. Porozmawiamy o tym, czym jest „warstwa”, co ma warstwy i czy w ogóle istnieje coś, co warstw nie ma. Zrobimy własne notesy, które ozdobimy aforyzmami ze słów wyciętych z gazet. Będą to idealne zeszyty na zapisywanie ważnych rzeczy w nowym roku szkolnym. W wielkiej skrzyni poszukamy różnych rzeczy i spróbujemy dostać się pod ich „skorupę”, aby zobaczyć, co mają w środku. A na koniec zbudujemy wielowarstwowy, dziwny tort recyklingowy."

Koszt: bezpłatne. Obowiązkowe wcześniejsze zapisy: link

 

Przydatne zestawienie? Takie publikujemy na blogu co tydzień. Zapraszamy do polubienia nas na fb, tu: link abyście mogli być na bieżąco!

 

SOBOTA I NIEDZIELA (10-11 PAŹDZIERNIKA)


27. Przedstawienie "Obcy w lesie" w Teatrze Guliwer (ul. Różana 16) - sobota godz. 17, niedziela godz. 11 i 16

„Obcy w lesie to historia o mieszkańcach lasu zaniepokojonych pojawieniem się w okolicy kogoś nowego, obcego. Ciąg niefortunnych zdarzeń wzbudza w mieszkańcach nieufność i niechęć do tajemniczego, nieproszonego gościa. Kim jest obcy? I czy słusznie wysnuwa się przypuszczenie, że to on jest winien wszystkiemu, co przytrafia się mieszkańcom lasu? „Obcy w lesie” to niezwykle mądra i pouczająca historia nie tylko dla dzieci. Opowieść jest piękną lekcją o tolerancji. Spektakl jest połączeniem żywego planu oraz muppetowych lalek –leśnych bohaterów opowieści. Książka „Obcy w lesie”, na podstawie której powstał scenariusz do przedstawiania, została wyróżniona nagrodą Polskiej Sekcji iBbY 2015."

Spektakl dedykowany jest dzieciom od lat 4. Bilety do kupienia w kasie teatru oraz online: link

28. Przedstawienie "Złota Kaczka/ Kościół Panny Marii" w Teatrze Lalka (pl. Defilad 1) - sobota godz. 17.30, niedziela godz. 12

"Zapraszamy na cykl siedmiu najpiękniejszych warszawskich legend w kameralnym wydaniu, granych w różnych zestawach. Rodzime i bliskie sercu baśnie napisane są piękną polszczyzną. Pozwolą dzieciom z klas podstawowych i ich nauczycielom zachwycić się językiem i sposobem narracji oraz przypomnieć nasycone cudownością opowieści po części prawdziwe, po części zmyślone. 
W lochach starego zamczyska czeka na śmiałków zaklęta w złotą kaczkę królewna. Strzeże ona skarbów, jakich nikt na świecie nie ma. Czy odważny, mały szewczyk Lutek zostanie wielkim panem? Czy spełni trudne warunki, jakie postawi przed nim złota pani i zazna szczęścia w bogactwie? Dobrze znaną legendę przypomną aktorzy, którzy animują przedmioty codziennego użytku, odkrywając przed nami ich zaskakujące możliwości.
Młynarz i młynarzowa niczego bardziej nie pragną niż dziecka. Ich marzenie może się spełnić pod jednym wszak warunkiem: w dowód wdzięczności za wysłuchane modlitwy zostanie przez nich wzniesiona nad Wisłą świątynia Panny Marii. Choć kościół dobrze znany jest pokoleniom warszawiaków, nie wszyscy bodaj wiedzą, że jego baśniowa historia ma związek z… mąką."

Spektakl dedykowany dzieciom od lat 4. Bilety do nabycia w kasie teatru lub online: link

29. Przedstawienie "Awantura o Basię" w Teatrze Rampa (ul. Kołowa 20) - sobota i niedziela godz. 16

"Musical familijny na podstawie znanej powieści Kornela Makuszyńskiego. Wzruszająca i zabawna historia Basi Bzowskiej, która po śmierci matki trafia do różnych opiekunów, podbijając ich serca. Pobudza do dyskusji na temat wytrwałości i wartości kochającej rodziny. Nasz musical osadzony w realiach lat 20. i 30. XX wieku pełen jest niesamowitych zwrotów akcji, które rodzą liczne pytania. Kto ma być prawnym opiekunem Basi i gdzie ma zamieszkać? Co się stanie kiedy podrośnie? Czy uda się odnaleźć zaginionego ojca Basi? Czy miłość dziecka jest w stanie pokonać przeciwności losu? Odpowiedź na te wszystkie zagadkowe pytania widzowie odnajdą bez trudu oglądając „Awanturę o Basię”."

Spektakl dedykowany dzieciom w wieku 7-14 lat. Bilety do nabycia online: link

30. Przedstawienie "Glonuś i Drużyna Eco-Syreny" w Teatrze Syrena (Scena w Stolarni - ul. Litewska 3) - sobota godz. 16, niedziela godz. 11

"Jak segregować śmieci? Czy w lesie można rozpalić ognisko? Jak zadbać o to, żeby woda w Wiśle i innych rzekach była czysta? Co my sami możemy zrobić, by zatroszczyć się o środowisko i zyskać miano Eko-Bohatera? Na te eko-pytania oraz mnóstwo innych odpowie dzielna drużyna mapetów Eko-Syreny, czyli glon Glonuś (Albert Osik), syrena Wanda (Marta Walesiak-Łabędzka) i chłopiec o imieniu Wojtek (Marek Grabiniok). Przekonają dzieci, że ekologia to pasjonująca dziedzina wiedzy, a dbanie o środowisko jest jednocześnie wspaniałą przygodą!"

Przedstawienie dedykowane dzieciom w klasach 1-3 SP. Bilety do nabycia online: link

31. Koncert "Meksykańskie sombrero, czyli fiesta w Smykofonii" w Smykofonii (ul. Grochowska 272) - sobota i niedziela godz. 10 (grupa wiekowa 0-2 lata) i 11.15 i 12.30 (grupa wiekowa 2-5 lat)

"Z dalekiego Meksyku przyjechali do nas mariachi – muzycy, którzy lubią śpiewać i grać tradycyjne piosenki o miłości i takie, przy których świetnie się tańczy. Tworzą zespół  „Los amigos” co po hiszpańsku znaczy – przyjaciele. Razem z nimi wystąpią dwie tancerki w kolorowych sukniach. Na początku jesieni będziemy mieć zatem fiestę w Smykofonii."

Koncerty w grupach wiekowych 0-2 lata oraz 2-5 lat. Bilety do nabycia: link

32. "Rodzinne spotkania z historią" w Muzeum Powstania Warszawskiego - soboty i niedziele, godzina do ustalenia

"W Sali Małego Powstańca nasi najmłodsi goście poznają historię swoich rówieśników z 1944 roku, a następnie dostają listę zadań do samodzielnego wykonania na Ekspozycji. W ten sposób, w przystępnej formie, dzieci dowiadują się, w jakiej sytuacji znaleźli się młodzi ludzie podczas wojny i mają okazję zwiedzić z opiekunami najciekawsze i stosowne do ich wieku miejsca Muzeum."

Ze względu na zasady bezpieczeństwa podczas stanu epidemii na zajęcia te mogą zgłaszać się rodziny do 5 osób. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie pod numerem tel. 22 539 79 39 w tygodniu poprzedzającym wizytę od poniedziałku do piątku (w godzinach 9.00-16.00). Przy zgłoszeniu trzeba podać wiek dzieci i ustalić godzinę wizyty. Spotkanie jest odpłatne w cenie biletu wejścia do Muzeum.
 

33. Przedstawienie online "Muzeum Skarbów" tworzone przez Teatr Baj - kolejne odcinki ukazują się w piątki, poprzednie dostępne na stronie teatru

„Muzeum skarbów to tytuł prapremierowego spektaklu przygotowanego w formie filmowej i prezentowanego najpierw w odcinkach, a na końcu w formie pełnoprawnej premiery. Głównym bohaterem spektaklu jest Andrzejek, teatralna lalka, która właśnie narodziła się w Pracowni Lalek. I jak to z takimi świeżo urodzonymi lalkami bywa, musi odnaleźć się w nieznanym, magicznym, i często zadziwiającym bajkowym świecie. Zupełnie jednak niespodziewanie Andrzejek okazuje się chłopcem, który według przepowiedni może uchronić teatralne lalki i bajki od zapomnienia pomagając stworzyć Muzeum skarbów. Żeby jednak tego dokonać musi odnaleźć serce Muzeum. I tutaj wszystko się zaczyna…"

Koszt: bezpłatne. Kolejne odcinki dostępne na stronie teatru: link
  

34. Pokazy rekonstrukcyjne w Drukarni Królewskiej (Dziedziniec główny Pałacu w Wilanowie, Kostki Potockiego 10/16) - godz. 11-15

"W wilanowskiej drukarni królewskiej drukarz ubrany w strój z epoki opowie wiele ciekawych historii, pokaże, na czym polegała praca zecera i jak należało składać tekst przy użyciu ruchomych czcionek. Będzie można zobaczyć np. oryginalną kasztę drukarską służącą do przechowywania czcionek, piesek drukarski do nakładania farby drukarskiej, itd."

Koszt: w cenie biletu wstępu do parku.
 

35.  Rodzinna nadwiślańska gra miejska "Czytaj miasto" organizowana przez "Ahoj Wisło!" - dostępna stale do 31 października


"Gra polega na odnalezieniu ukrytych punktów i wykonaniu określonych zadań. W ich poszukiwaniu pomaga Karta Gry z mapą i wskazówkami o ukrytych zadaniach. W grę możecie zagrać o dowolnej porze, w wybranym przez Was czasie. Naklejki z kodami są tak umieszczone, że dostęp do nich jest nieograniczony bez względu na dzień tygodnia czy porę dnia."
 
Koszt: bezpłatne. Kartę gry i szczegółowe informacja znajdziecie tu: link

 

NIEDZIELA (11 PAŹDZIERNIKA)

 

36. Przedstawienie "Cztery pory roku" w Teatrze Małego Widza (ul. Boleść 2) - godz. 10 i 12

„Cztery pory roku to piękny, poetycki spektakl, który za pomocą tańca, obrazu i muzyki granej na żywo opowiada o tym, co najbardziej niesamowite i magiczne w otaczającym nas świecie – o przyrodzie. O jej rytmie, o tym jak się zmienia, ile ma barw i odcieni,  i wreszcie ile emocji wywołują te wszystkie zjawiskowe momenty, kiedy pory roku są najpełniejsze i zarazem najpiękniejsze. Czekamy na te momenty. Kochamy Wiosnę, mimo, że ciągle się spóźnia, wiecznie coś gubi i w ogóle jest trochę roztrzepaną wariatką, kochamy Lato, które cudownie pachnie i jest taaaaakie romantyczne, Jesień - za to, że pozwala się pluskać w kałużach, a Zimę, że jest jak wielka puchowa poduszka."

Spektakl dedykowany dzieciom w wieku 1-5 lat. Bilety dostępne online: link

37. Przedstawienie "A co to?" w Teatrze Niewielkim (ul. Mińska 25) - godz. 10.30, 12, 15

"Spektakl A co to? odwołuje się do dziecięcej potrzeby odkrywania świata. Jest serią nieustannych przyjemnych niespodzianek, a przecież maluchy tak je lubią! Oddziałuje na wszystkie zmysły - nie tylko wzrok i słuch, ale i dotyk, a nawet… węch. Dzieci mogą - jeśli tylko mają ochotę - bezpośrednio wszystkiego doświadczyć, bo w tym spektaklu nie ma bariery oddzielającej scenę od widowni. Jego scenariusz za każdym razem jest odrobinę inny, bo to maluchy wraz z aktorem odkrywają co to, a także co można z tym zrobić ciekawego."

Spektakl dedykowany dzieciom w wieku 1-4 lata. Bilety do nabycia online: link

38. Przedstawienie "Dr Dolittle i jego zwierzęta" w Teatrze Capitol (ul. Marszałkowska 115) - godz. 10

"Doktor Dolittle wraz ze swoimi podopiecznymi: Świnką Geb-Geb, małpką Czi-Czi i Papugą Polinezją zabierze Was w niezwykły świat pełnej przygód przyjaźni. Wyprawa do Afryki, uwięzienie przez dzikiego króla Joliiginkę, przejście nad przepaścią do Krainy Małp, a to wszystko przy specjalnie skomponowanych do spektaklu piosenkach, przybliżających młodemu widzowi cechy naszych bohaterów."

Spektakl dedykowany dzieciom w wieku 5-12 lat. Bilety do nabycia online: link  

39. Poranek i Popołudnie dla Małych Melomanów "Poznajcie Ludwika. Beethivenowi w 250. rocznicę urodzin" w Filharmonii Narodowej (ul. Jasna 5) - niedziela godz. 11 i 14 (różne grupy wiekowe)

"Bohaterem pierwszego w nowym sezonie artystycznym koncertu dla dzieci będzie Ludwig van Beethoven, jeden z najwybitniejszych kompozytorów wszechczasów, którego 250. rocznicę urodzin obchodzimy w 2020 roku. Przyjrzymy się początkom jego muzycznej drogi, przeanalizujemy młodzieńcze rozterki i wybory oraz spróbujemy zrozumieć uczucia wielkiego artysty, który cierpiał z powodu pogłębiającej się głuchoty. Kiedy sławny i uwielbiany Beethoven słyszał już naprawdę niewiele, to właśnie muzyka – paradoksalnie – stała się jego największym ukojeniem. Jak to możliwe? Tę zagadkę postaramy się rozwikłać podczas koncertu. Kompozycje mistrza zostaną zaprezentowane przez kwintet fortepianowy w składzie: fortepian, dwoje skrzypiec, altówka i wiolonczela."

Poranki (godz. 11) dedykowane są dzieciom w wieku 3-6 lat, a Popołudnia (godz. 14) dzieciom w wieku 7-12 lat. Bilety do nabycia w kasach Filharmonii (w ramach abonamentu lub na pojedyncze koncerty w ramach dostępności)

40. Przedstawienie "Bajka o drzewie" Teatru Baza w Służewieckim DK (ul. Bacha 15) - godz. 12

"Z okazji  Święta Drzewa zapraszamy najmłodszych widzów na przedstawienie o drzewie; na adaptację bajki Shela Silversteina "The Giving Tree" w wykonaniu Teatru Baza."

Spektakl dedykowany dzieciom od lat 4. Koszt: 15 zł.

41. Przedstawienie "Król Maciuś - Grupa O! Teatr" w DK Dorożkarnia (ul. Siekierkowska 28) - godz. 12.30

"Historia małego chłopca, który w wieku 10 lat musiał stanąć na czele swojego królestwa w bardzo odpowiedzialnej roli króla. Dzieci przekonają się, że dorosłość nie jest taka beztroska jak im się wydaje. Wcale nie można robić czego się tylko chce, a już na pewno nie jest tak, że nikogo nie trzeba pytać o zdanie. Trzeba pamiętać, że wszystko co robimy niesie za sobą jakieś konsekwencje, także dla innych. Przedstawienie uczy rzeczy ważnych w trakcie wspaniałej zabawy. Jest w nim mnóstwo humoru i wspólnego działania, bo jak się okaże wspólnymi siłami można zdziałać naprawdę wiele."

Koszt: 10 zł. Bilety dostępne: link

42. Warsztat rodzinny "Przygoda w parku. Wystawa na dworze?" w Parku Rzeźby w Królikarni - godz. 12

"Zapraszamy na rodzinne spotkanie połączone z oprowadzaniem po Parku Rzeźby w Królikarni, podczas którego poznamy wiele tajemnic i sekretów tego magicznego miejsca. Spacerując parkowymi alejkami, posłuchamy opowieści o historii parków i ogrodów, porozmawiamy o tym, dlaczego muzea są nam potrzebne i co można w nich zobaczyć. Odwiedzimy mieszkańców Królikarni, czyli rzeźby, i zastanowimy się, czym różni się wystawa w przestrzeni naturalnej od ekspozycji w budynku. W części warsztatowej rodzinnie stworzymy projekty własnych parków rzeźby, wykorzystując jak najlepiej miejsce ukształtowane przez przyrodę."

Koszt: bezpłatne. Zapisy od 6 października 2020: edukacja@mnw.art.pl lub +48 22 629 50 60, +48 22 621 10 31 wew. 246. 

43. Warsztaty "Różni Polacy w jednej Polsce" w ramach programu Rodzinne Niedziele w Muzeum Narodowym (al. Jerozolimskie 3) - godz. 12

"Mozaika rozmaitych postaci: chłop, Żyd, robotnik, dziad w kruchcie, szlachcic z szablą, góralka. Odmienne twarze, odmienne stroje, ale wszyscy to mieszkańcy dawnych ziem Polski. Przyjrzymy się typom ludzkim sportretowanym przez malarzy XIX wieku."

Bilety online: link. Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 5-12 lat. 

44. Warsztaty artystyczne pt. "Żółte buty i złota trąbka" z cyklu "Barwne bajki" w Łazienkach Królewskich (w budynku Podhorążówki, zajęcia plenerowe) - godz. 11

"Każda z malarskich opowieści stanie się inspiracją do twórczych działań, podczas których - dosłownie - zanurzymy się w świat kolorów. Przekonamy się, że malować można na wiele sposobów, nie zawsze używając do tego pędzla. Czas wypełnią nam malarskie eksperymenty, zakładające chlapanie, odbijanie, mieszanie i przelewanie. Nasze działania doprowadzą do powstania nowych, zaskakujących dzieł sztuki."

Koszt: 25 zł dziecko plus opiekun), w dniu warsztatów w ramach biletu uczestnicy będą mieli możliwość indywidualnego zwiedzania Pałacu na Wyspie, zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl. Warsztaty dedykowane są dzieciom w wieku 3-6 lat.  

45. Spacer przyrodniczy "Spacer z lupą" w Ogrodach Pałacu w Wilanowie (ul. Kostki Potockiego 10/16) - godz. 11

"Zapraszamy na spacer, w czasie którego będziemy odkrywać bogactwo przyrodnicze wilanowskich ogrodów. Uczestnicy poznają różne gatunki roślin i zwierząt. Szczególną uwagę poświęcimy owadom i ich przygotowaniom do zimy."

Koszt: 10 zł od osoby. Spacer dedykowany jest dzieciom od lat 6. Bilety dostępne w kasie muzeum lub online: link.

46. Rodzinne warsztaty teatralne "Nowe pomniki - Zofia Hansen" (ul. Emilii Plater 31) - godz. 11

"Mamy w planach 6 spotkań warsztatowych, podczas których uczestniczki i uczestnicy zastanawiać się będą komu i po co stawiane są pomniki? O czym one świadczą? Jak wyglądają? Na jakie inne sposoby możemy kogoś upamiętnić, nagrodzić za zasługi? Co jest dla nas ważne i za co chcielibyśmy takie nowe formy pomników stawiać? Kto ma a kto nie ma pomników? Wspólnie zgłębimy życiorysy i przygody wybitnych kobiet, którym spróbujemy postawić zupełnie niespotykane dotąd formy pomników. Poruszymy naszą wyobraźnię i zmysły, by odnaleźć nasze, twórcze sposoby upamiętniania. Postaci niezwykłych Polek posłużą nam także jako inspiracja do innych działań twórczych."

Koszt: bezpłatne. Zapisy: link

47. Kosmiczne warsztaty na Ursynowie (budynek Urzędu Dzielnicy Ursynów - ul. KEN 61) - godz. 11

"W niedzielę, 11 października, zapraszamy na kolejne modelarskie wydarzenie. Tym razem będą to warsztaty budowania statków kosmicznych i malowania figurek fantasy. Dodatkowymi atrakcjami, towarzyszącymi modelarskim przygodom, będą symulatory lotów dronami, samolotami i myśliwcem x-wing, nauka jazdy samochodami zdalnie sterowanymi oraz gra bitewna Star wars X-Wing."

Koszt: bezpłatne. Obowiązkowa wcześniejsza rezerwacja: link

 

Komentarze

Copyright © Family Adventures