Wydarzenia kulturalno-edukacyjne dla dzieci w Warszawie - 3 - 4 października

 
 

SOBOTA (3 PAŹDZIERNIKA)

 

1. Przedstawienie "Rozplatanie tęczy" w Teatrze Małego Widza (ul. Boleść 2) - godz. 10 i 12

„Rozplatanie tęczy to zaproszenie do zabawy z wodą i kolorami. To próba zanurzenia się w dziecięcej wyobraźni - chęć zrozumienia tego nieuchwytnego, a zarazem prawdziwego sposobu postrzegania świata, który zdaje się być zarezerwowany tylko dla najnajmłodszych. Spektakl tworzą obrazy, muzyka, rytm i gest - słowa schodzą tu na dalszy plan. „Rozplatanie tęczy” to rozmowa za pomocą zmysłów i emocji. To wzajemne słuchanie i obserwowanie. Nie chodzi tu o racjonalne rozumienie, ale raczej o doświadczanie i przeżywanie piękna, o inicjację do krainy wrażliwości, o udział w nowej rzeczywistości - takiej, która różni się od tej oglądanej na co dzień. Dzieci są współtwórcami spektaklu - obserwują przedmioty we wzajemnych relacjach, w relacji do siebie samych. Słuchają dźwięków jakimi komunikują się te przedmioty i jak opowiadają historie…"

Spektakl dedykowany dzieciom w wieku 1-4 lata. Bilety do nabycia na stronie internetowej teatru: link

2. Przedstawienie "A co to" w Teatrze Niewielkim (ul. Mińska 25) - godz. 10.30, 12 i 15

"Spektakl A CO TO? odwołuje się do dziecięcej potrzeby odkrywania świata. Jest serią nieustannych przyjemnych niespodzianek, a przecież maluchy tak je lubią! Oddziałuje na wszystkie zmysły - nie tylko wzrok i słuch, ale i dotyk, a nawet… węch. Dzieci mogą - jeśli tylko mają ochotę - bezpośrednio wszystkiego doświadczyć, bo w tym spektaklu nie ma bariery oddzielającej scenę od widowni. Jego scenariusz za każdym razem jest odrobinę inny, bo to maluchy wraz z aktorem odkrywają CO TO, a także CO można z TYM zrobić ciekawego."

Spektakl dedykowany dzieciom w wieku 1-4 lata. Bilety do nabycia na stronie internetowej teatru: link

3. Rozpoczęcie warsztatów teatralnych w dla dzieci w Teatrze Syrena (ul. Litewska 3) - godz. 9 i 14

"Program realizowany jest na trzech poziomach zaawansowania. Na pierwszy z nich „Uczymy się teatru” zapraszamy dzieci w wieku 5-7 lat. Poziom drugi „Tworzymy teatr” przeznaczony jest dla dzieci w wieku 8-10 lat oraz uczestników pierwszego poziomu z wcześniejszych edycji. Na warsztaty „Jesteśmy teatrem”, które w całości poświęcone są tworzeniu spektaklu, zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat."

W sobotę 3 października odbędą się warsztaty na dwóch pierwszych poziomach ("Uczymy się teatru" i "Tworzymy teatr"). Konieczna wcześniejsza rezerwacja - tel. 22 10 11 613 lub 22 10 11 616

4. Sobotnie warsztaty twórcze "Co słychać? Muzyczne poszukiwania" w Muzeum Polin (ul. Anielewicza 6) - godz. 11

"Podczas cyklu spotkań zaproponujemy działania twórcze skupiające się wokół fenomenu muzyki. Będziemy wspólnie wsłuchiwać się w siebie, przyjrzymy się pierwszym wydawanym przez człowieka dźwiękom, zainspirujemy się muzyką z różnych części świata oraz zanurzymy w muzyce codzienności. Zaprosimy Was do ćwiczeń pedagogiczno-teatralnych, plastycznych i muzycznych. W ruch pójdą nasze ciała, głosy, glina, płótna, farby, drewno i materiały recyklingowe."

Warsztaty dedykowane rodzinom z dziećmi w wieku 4-10 lat. Bilety do nabycia online: link

5. Rodzinne warsztaty kulinarne online organizowane przez Muzeum Polin w ramach Festiwalu Tisz - godz. 11

"Rozszyfrujemy, co oznacza koszer, gefilte fish i inne tajemnicze nazwy. Spróbujemy połączyć święta żydowskie z towarzyszącymi im charakterystycznymi potrawami. Zagramy też w quiz i… nauczymy się zaplatania tradycyjnej chałki!"

Koszt: bezpłatne. Warsztaty odbędą się za pośrednictwem platformy Zoom. Rezerwacja biletów online: link 

6. Spacer kulinarny "Wrzenie - kuchnie i podwórka dawnego Muranowa" organizowany przez Muzeum Polin (ul. Anielewicza 6) - godz. 13

"W trakcie spaceru spróbujemy wyobrazić sobie zapachy dawnych podwórek ulicy Nalewki. Opowiemy, co najchętniej przygotowywano w Dzielnicy Północnej oraz zdradzimy tajniki przedwojennego, deserowego gulaszu oraz żydowskiego kawioru."

Spacer nie jest dedykowany wyłącznie rodzinom z dziećmi, jest uniwersalny wiekowo. Koszt: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł, bilety do nabycia online: link

7. Interaktywne oprowadzanie online po wystawie "Poruszenie" w Muzeum Azji i Pacyfiku - godz. 10.15

"Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na interaktywne spotkanie online z "Poruszeniem", czyli pracami studentek i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz obiektami z naszego Muzeum, które stały się inspiracją dla młodych artystek i artystów. Zastanowimy się nad pojęciem sztuki, spróbujemy zrozumieć sposób postrzegania świata w innych kulturach i odkryć, co nas łączy. Wspólnie odwiedzimy Indonezję, Tybet, Indie oraz Chiny i zastanowimy się, czy w ogóle istnieją granice sztuki. Serdecznie zapraszamy w podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, co kryje się w sztuce!".

Zajęcia dedykowane dzieciom w wieku 6-12 lat. Koszt: bezpłatne. Oprowadzanie odbywać się będzie za pośrednictwem platformy Zoom. Zapisy odbywają się drogą mailową pod adresem edukacja@muzeumazji.pl 

8. Warsztaty online "Melodie dla uszka maluszka" organizowane przez Muzeum Fryderyka Chopina - godz. 11

"Warsztaty adresowane są do rodziców dzieci w wieku 0-2 lata, którzy chcieliby poszerzyć swój repertuar utworów śpiewanych dziecku. Podczas warsztatów nauczymy się melodii zaczerpniętych z muzyki polskiej XIX wieku oraz sposobów bawienia się nimi i swoim głosem. Dzięki temu można będzie cieszyć się muzyką razem z dzieckiem od jego najmłodszych lat: czy to kołysząc je do snu, czy też starając się je rozbawić w nadziei na pierwszy długo oczekiwany uśmiech."

Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 0-2 lata. Koszt: 15 zł. Warsztaty odbywają się za pośrednictwem platformy Zoom. Bilety do nabycia online: link

9. Warsztaty online "Aktywne słuchanie" organizowane przez Muzeum Fryderyka Chopina - godz. 12

"Jeśli zastanawialiście się, jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty w filharmonii, właśnie znaleźliście odpowiedź. Zapraszamy przedszkolaki do aktywnego słuchania muzyki, czyli słuchania wypełnionego rozmaitymi działaniami, które niejako mimochodem uczą podążania za tokiem muzyki i skupienia na jej dłuższych fragmentach. W ramach przygotowania do zajęć potrzebne jest wykonanie lub zgromadzenie rekwizytów, przy pomocy których układać będziemy złożone choreografie do muzyki polskiej z XIX wieku."

Warsztaty dedykowane są dzieciom w wieku przedszkolnym. Koszt: 15 zł. Warsztaty odbywają się za pośrednictwem platformy Zoom. Bilety do nabycia online: link  

10. Spotkanie "O Wietnamie z Tôn Vân Anh" w Kluboksięgarni Badet (ul. Lentza 35a) - godz. 12.30 

"Zapraszamy do wspólnego poznawania kultury i przyrody Wietnamu, o którym opowie Tôn Vân Anh, współautorka książki „Xin chào! Wietnam dla dociekliwych”, wydanej przez Dwie Siostry.
Obejrzymy i przymierzymy wietnamskie stroje narodowe, nauczymy się podstawowych zwrotów po wietnamsku i poćwiczymy posługiwanie się papierem ryżowym w kuchni. A podczas warsztatów plastycznych wykonamy latające, kolorowe smoki."

Zajęcia dedykowane są dzieciom  w wieku od lat 6. Koszt: bezpłatne. Zapisy: badet@badet.pl, tel. 22 499-37-17, ograniczona liczba miejsc.

11.  Spacer filozoficzno-literacki "Czym jest spunk - czyli po co nam słowa?"organizowany przez Wydawnictwo Dwie Siostry - godz. 11 (dzieci 7-9 lat) i godz. 13 (dzieci 10-12 lat)

"Na ostatnim spacerze spróbujemy przedstawić graficznie dobro i zło. Zastanowimy się nad wartością prawdy i kłamstwa, a także nad tym, dlaczego pomagamy ludziom, a innym razem ich krzywdzimy.  Potem stworzymy niezbędnik – listę pomysłów, z których można skorzystać, gdy jesteśmy w trudnej sytuacji."

Koszt: bezpłatne. Liczba uczestników ograniczona, obowiązują zapisy: ksiegarnia@wydawnictwodwiesiostry.pl


12. Warsztaty "Chmury" w ramach projektu "Mali Einsteini" w Domu Kultury Zacisze (ul. Blokowa 1) - godz. 10, 11, 12 i 13 (różne grupy wiekowe)


"Czy chmurę można złapać? Jaki kształt mają chmury? Usłyszycie o parowaniu, skraplaniu, pojawi się też trudne słowo „kondensacja”. Obieg wody jest ważny, ponieważ utrzymuje równowagę w przyrodzie. A skąd bierze się deszcz? Może mieszka w chmurze – jak myślicie? Wspólnie poszukamy odpowiedzi i będziemy eksperymentować z chmurami."

Koszt: 100zł za karnet na październik, 30 zł za pojedyncze warsztaty. Więcej informacji znajdziecie tu: link

13. Warsztaty rodzinne "Design dla klimatu" w DK Dorożkarnia (ul. Siekierkowska 28) - godz. 10 i 12.30

"Międzypokoleniowy warsztat “Design dla klimatu” ma na celu pochylenie się nad tematem coraz bardziej odczuwalnych w Polsce zmian klimatu. Wspólnie nazwiemy istniejące problemy klimatyczne oraz zastanowimy się nad ich przyczynami i konsekwencjami (odwołując się do przykładów z Globalnego Południa). Skupimy się głównie na miastach, gdyż to one są szczególnie narażone na skutki zmian klimatu. Dlaczego? Tego również dowiecie się na warsztatach! Bez obaw, nie poprzestaniemy na teorii!! Podczas warsztatów to Wam oddamy przestrzeń twórczą. Zadaniem międzypokoleniowych zespołów, które stworzycie (w obrębie rodziny), będzie projektowanie i prototypowanie rozwiązań wykorzystujących nowe technologie do adaptacji lub mitygacji w kontekście zmian klimatu w mieście. Będziecie mogli uruchomić swoją wyobraźnię i zaprezentować pomysły w formie wizualnej, mając do dyspozycji aplikacje mobilne, artykuły plastyczne, odpady, materiały z recyklingu itp. (Słowem – zapewniamy dużo kreatywnych „śmieci”;)."

Warsztaty dedykowane rodzinom z dziećmi od lat 7. Koszt: bezpłatny. Obowiązkowe zapisy: link

14. Przedstawienie "Śmieciaki ratują świat" w DK "Wygoda" (ul. Koniecpolska 14) - godz. 12

"Śmieciaki stosują w praktyce pojęcie recyklingu i segregacji śmieci według najnowszych zasad.
Podpowiadają dzieciom jak swoja postawą i działaniem mogą być prawdziwymi eko – bohaterami,
bo przecież nasza planeta Ziemia potrzebuje ratunku każdego dnia. "

Koszt: bezpłatne. Obowiązują zapisy pod nr tel. 22 812 06 33

15. Przedstawienie "Muzyczne zoo" w Wawerskim Domu Kultury (ul. Żegańska 1a, Warszawa) - godz. 16

"Muzyczne Zoo to msicalowa opowieść dla najmłodszych o histrorii nawiązania przyjaźni małpki Eli i słonika Trąbonika. Spektakl uczy, że trudności pokonuje się wspólnymi siłami. Zaskakujące i zabawne sytuacje, wspaniała oprawa muzyczna, ruch sceniczny, śpiew, taniec - to wszystko powoduje, że dzieci ani przez moment się nie nudzą. Wszyscy wspólnie przeciwstawiają się zamknięciu Zoo i pokrzyżują plany Biznesmena."

Koszt: 10 zł, bilety do nabycia online: link 

 

Takie zestawienia pojawiają się na blogu przed każdym weekendem, zapraszamy do polubienia nas na fb, tu: link aby być na bieżąco! Udostępniajcie dalej!

 

SOBOTA I NIEDZIELA (3-4 PAŹDZIERNIKA)

 

16. Przedstawienie "Brzydkie Kaczątko" w Teatrze Guliwer (ul. Różana 16) - sobota godz. 13 i 17, a niedziela godz. 11 i 16

"Baśń stworzona przez H. Ch. Andersena to opowieść o poszukiwaniu piękna. O drodze prowadzącej przez świat powierzchowny, aż do skarbu, który kryje się w każdym z nas. Droga Kaczątka prowadzi przez malowniczy świat przyrody, pełen kolorowych, ciepłych barw i zmieniających się pór roku. Wypełniają go różnobarwne zwierzęta, pokazane w planie lalkowo-aktorskim. Animacji lalek towarzyszy efektowny ruch sceniczny oraz muzyka, która oddaje koloryt świata natury. To doskonała propozycja na pierwszą wizytę w Teatrze."

Przedstawienie dedykowane dzieciom od lat 3. Bilety dostępne w kasie oraz na stronie internetowej Teatru: link 

17. Przedstawienie "Śpiąca królewna" w Teatrze Lalka w ramach Festiwalu "Kultura bez barier" - sobota godz. 17.30, a niedziela godz. 12

"W ramach 8. FKbB Teatr Lalka zaprezentuje spektakl Śpiąca królewna w reżyserii Piotra Kurzawy. Spektakl dostępny dla widzów z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną, niesłyszących i niedosłyszących. Teatr posiada pętlę indukcyjną."

Bilety dostępne w kasie teatru oraz online: link 

18. Przedstawienie "#Kopciuszek" w Teatrze Capitol (ul. Marszałkowska 115) - sobota i niedziela godz. 10

"Musical dla dzieci i młodzieży o nastolatkach zatopionych w świecie internetu, smartfonów i wirtualnej rzeczywistości. Współczesna interpretacja klasycznej baśni Braci Grimm pt. Kopciuszek."

Spektakl dedykowany dzieciom od lat 8. Bilety do nabycia w kasie teatru lub online: link

19. Spotkanie edukacyjne "W królestwie grzybów" w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa na terenie Łazienek Królewskich - sobota godz. 10.15 i niedziela godz. 15.15

"Uczestnicy zajęć poznają budowę grzybów i dowiedzą się, jak się rozmnażają oraz odżywiają te niezwykłe organizmy. Usłyszą również o zjawisku mikoryzy i jej znaczeniu dla ekosystemu. Obejrzą ponadto śmiertelnie trującego muchomora sromotnikowego, by porównać go z podobnymi do niego grzybami jadalnymi: kanią, gąską, pieczarką i gołąbkiem."

Zajęcia dedykowane dzieciom od lat 10. Koszt: 5 zł.  Miejsce spotkania: przed budynkiem Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (Koszary Kantonistów). Zapisy: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl, bilety do nabycia w kasach w Podchorążówce i w Starej Oranżerii, z numerem rezerwacji otrzymanym mailem. 

20. Misiowe poranki "Fikołki, koziołki, misiowa potańcówka" w sobotę w Kinie Iluzjon godz. 12 i w niedzielę w Kinie Wisła godz. 10.30

"Z doświadczenia wiemy, że wszystkie dzieci mają niespożyte pokłady energii i prawie wszystkie uwielbiają tańczyć. Dlatego dla wszystkich Rozbrykanych Misiowych Przyjaciół przygotowaliśmy energetyczne taneczne zajęcia. Podczas rodzinnej animacji, doświadczona instruktorka tańca poprowadzi wyjątkowe roztańczone rodzinne zabawy taneczne. Czekamy na Was na Misiowych Porankach."

Zajęcia dedykowane dzieciom w wieku 2-6 lat. Koszt: w cenie biletu do kina. Bilety do nabycia online: link lub bezpośrednio w kasie kina, również przed zajęciami do wyczerpania biletów. 

21. Warsztaty teatralne "Drama dla dzieci" organizowane przez Dom Kultury Śródmieście i Osiedle Jazdów w Motyka i Słońce (Jazdów 3/9) - sobota godz. 15 i niedziela godz. 12

"Masz ochotę stawiać pierwsze kroki na scenie? Chcesz działać razem z rówieśnikami i mieć nieskrępowaną możliwość wyrażania własnych emocji? Zapraszam Cię do wspólnej przygody, do odkrywania siebie i współdziałania w grupie. W trakcie warsztatów będziemy mieli okazję głębiej przyjrzeć się temu, co w nas siedzi i podzielić się cząstką tego z innymi."

Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 8-12 lat, są to kolejne warsztaty z cyklu. Zapisy: link 

22. Festiwal Kino Dzieci w wersji online oraz w kinach - od 26 września do 4 października

W ten weekend kończy się coroczny Festiwal Kini Dzieci, tyle, że w nietypowej, hybrydowej formule.

Harmonogram filmów dostępnych online możecie zobaczyć tu:  link Koszt: jednorazowy dostęp 15 zł, karnet festiwalowy 50 zł. Start odtwarzania filmu jest możliwy w wybranym, 4-godzinnym bloku godzinowym t.j. 10.00-14.00 lub 14.00-18.00 lub 18.00-22.00.

Harmonogram tradycyjnych seansów w kinach w Warszawie, wraz z towarzyszącymi im wydarzeniami (spotkaniami z twórcami, warsztatami) sprawdzić można tu: link

 


NIEDZIELA (4 PAŹDZIERNIKA)

 

23. Spacer "Między kulturą a naturą" w Łazienkach Królewskich w ramach Festiwalu "Kultura bez Barier" - godz. 11

"Spacer będzie okazją do podziwiania letniej rezydencji króla Stanisława Augusta - założeń ogrodowych wraz z pałacami i pawilonami. Zobaczymy miejsca dobrze rozpoznawalne i mniej znane, jak Świątynia Sybilli czy fundamenty Oranżerii Neogotyckiej. Dowiemy się, jak łazienkowskie ogrody zmieniały swoje oblicze na przestrzeni wieków."

Koszt: 5 zł. Bilety do nabycia w muzealnych kasach w Podchorążówce i w Starej Oranżerii lub za pośrednictwem strony e-wejściówki

24. Integracyjny warsztat rodzinny "O czym mówią rzeźby w parku?" w Parku Rzeźby na Bródnie, organizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w ramach Festiwalu "Kultura bez barier" - godz. 12 

"Czy miasto to tylko miejsce, gdzie ludzie zbudowali dużo domów? Kiedy szukamy odpoczynku, znajdujemy go w miejscach między budynkami, w których rosną drzewa. Park Rzeźby na Bródnie jest szczególny. Jest nie tylko pełen roślin, ale też dzieł sztuki. Jak powstały i co ważnego mówią o mieście i jego mieszkańcach?"

Koszt: bezpłatne. Zapisy poprzez stronę internetową tu: link

25.  Przedstawienie "Ulotne" w Teatrze Małego Widza (ul. Boleść 2) - godz. 10.30 i 12.30

"A gdyby tak zwolnić, zatrzymać się na moment? Rozejrzeć dookoła i dostrzec to, co tak nieuchwytne, chwilowe, ulotne? Podarujmy sobie tu i teraz. Zbudujmy wspólnie ogród, albo polanę w środku lasu. Niech to będzie piękny dom dla wszystkiego, czego nie da się dotknąć, usidlić, zatrzymać. Dom dla Ulotnego. Może zamieszka w nim na chwilę wiatr, albo deszcz, może odwiedzą go przelotem motyle, księżyc, albo gwiazdy... Złapmy wspólnie ulotne chwile i cieszmy się nimi. Ulotne to niezwykle radosny spektakl, wypełniony małymi cudami, ale żeby je zobaczyć, trzeba mieć dziecięce oko, dziecięcą wrażliwość i wyobraźnię."

Spektakl dedykowany dzieciom w wieku 1-5 lat. Bilety do nabycia na stronie internetowej teatru: link

26. Przedstawienie "Dobranoc Jaśku" w Teatrze Niewielkim (ul. Mińska 25) - godz. 10.30

"Spektakl “Dobranoc, Jaśku!” odwołuje się do codziennych doświadczeń małych dzieci, związanych z bardzo ważnym dla nich rytuałem kładzenia się do snu. Dlatego budzi tak żywe emocje maluchów i angażuje w historię. A historia jest prościutka: wszyscy w domu zasypiają grzecznie, tylko mały łobuziak, Jasiek, nie chce zasnąć. Wynika z tego mnóstwo zabawnych sytuacji, które w kumulują się, aż po nieoczekiwane rozwiązanie…"

Spektakl dedykowany dzieciom w wieku 1-4 lata. Bilety do nabycia online: link

27. Przedstawienie "Puf!" w Teatrze Niewielkim (ul. Mińska 25) - godz. 15 i 16.30

"Co kryje tajemniczy ogród, pełen szelestów, plusków i cichutkich stuków-puków?… 
Puf! Puf! niezwykłe stwory wykluwają się jeden po drugim z szarych pufów i unoszą w powietrzu. Czy to ogromna fruwająca meduza, wielka stonoga, tęczowy wąż morski czy fantastyczny pół ptak - pół ryba? A może coś, czego jeszcze nie znamy i nie potrafimy nazwać?" 

Spektakl dedykowany dzieciom w wieku 1-6 lat. Bilety do nabycia online:  link

28. Poranek muzyczny dla dzieci w Teatrze Wielkim Operze Narodowej (pl. Teatralny 1, Sale Redutowe) - godz. 12

"Projekt edukacyjny z udziałem solistów opery i baletu oraz instrumentalistów orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Spotkania z muzyką połączone z zabawami edukacyjnymi mają za zadanie przygotować przyszłych widzów do kontaktu ze światem opery. Uczestnicy mają okazję zapoznać się z wokalnymi możliwościami śpiewaka operowego, tanecznym warsztatem solistki baletowej, oraz brzmieniem instrumentów, używanych przez muzyków podczas operowych i baletowych spektakli, wystawianych na scenie teatru. Biorące udział w wydarzeniu dzieci usłyszą niejedną opowieść czytaną przez narratora przy akompaniamencie prezentowanych instrumentów muzycznych. To pozwoli im dostrzec ogromne znaczenie muzyki w widowisku teatralnym. Niejednokrotnie prezentowane instrumenty zostają oddane do dyspozycji młodych słuchaczy, prowadzący zachęcają bowiem do aktywnego uczestnictwa w spotkaniu. By ośmielić przyszłą widownię Opery zapraszamy nie tylko najmłodszych, ale i towarzyszących im opiekunów"

Poranki dedykowane są dzieciom w wieku 5-10 lat. Bilety do nabycia online: link

29. Warsztaty "Mirabelka. Opowieść prawdziwa" w ramach Fesitwalu Tisz w Muzeum Polin (ul. Anielewicza 6) - godz. 11

"Właśnie to drzewko z ul. Nalewki, dające słodkie, żółte i pachnące owoce, stało się głównym bohaterem i narratorem opowieści. Jest świadkiem upływającego czasu i przechowuje pamięć o ludziach, których już nie ma. Losy mirabelki możemy także prześledzić na wystawie czasowej "Tu Muranów". Po wysłuchaniu wspomnień Cezarego Harasimowicza o dzieciństwie, zabawach z przyjaciółmi i odkrytych skarbach odwiedzimy wystawę, na której poszukamy śladów zapisanych w książce. Literackie inspiracje staną się także podstawą do naszych twórczych działań."

Warsztaty dedykowane są rodzinom z dziećmi od lat 9. Koszt: 30 zł za bilet rodzinny. Warsztaty odbędą się w Miejscu Edukacji Rodzinnej w siedzibie Muzeum. Bilety do nabycia online: link

30. Warsztaty online "Rodzinne gotowanie. Poznajemy kuchnię żydowską: mirabelka"  w ramach Festiwalu Tisz  - godz. 16 

"Między domami rosły różne drzewa, na przykład takie o niewielkich, złotych, słodkich i pięknie pachnących śliweczkach – mirabelka. Poznamy historię niezwykłego drzewa z ulicy Nalewki. Sprawdzimy, czy dziś można je odnaleźć. Nauczymy się, jak słodkość owoców przechować na później, by mogły być z nami nie tylko wtedy, kiedy owocują drzewa."

Warsztaty odbędą się za pośrednictwem platformy Zoom. Koszt: bezpłatne, bilety do nabycia online: link

31. Spacer kulinarny "Tu kupisz i zjesz" organizowany przez Muzeum Polin (ul. Anielewicza 6) w ramach Festiwalu Tisz - godz. 13

"Spacer miejski, podczas którego opowiemy o żydowskich zwyczajach kulinarnych oraz sklepach i restauracjach w dawnej Warszawie. W okresie międzywojennym Żydówki bardzo często zadawały sobie pytanie: gdzie kupić najlepsze warzywa, kaszę i mięso?"

Spacer nie jest dedykowany wyłącznie rodzinom z dziećmi, jest uniwersalny wiekowo. Koszt: 20 zł normalny, 15 zł ulgowy, bilety do nabycia online: link

32. Warsztaty "Flagi słabego oporu" w Muzeum Etnograficznym (ul. Kredytowa 1) - godz. 11 (dzieci 7-9 lat) i godz. 14 (dzieci 10-13 lat)

"Stwórz własny eksponat, który stanie się częścią wystawy „Eureka, czyli odkrywam!”. Jak to się dzieje, że tak duże znaczenie przypisujemy flagom? Dlaczego flagi wywołują silne emocje zarówno pozytywne, jak i negatywne? Co sprawia, że bardzo prosty dizajn, kawałek materiału w kilku kolorach powoduje, że czujemy dumę, radość, wzruszenie, strach czy niechęć? Czy możliwe jest stworzenie takiej flagi, która łączyłaby wszystkich? Flagi, której nie można byłoby użyć przeciwko komukolwiek i nikt nie czułby się przez nią wykluczony? Podczas warsztatów uczestniczki i uczestnicy będą mieli możliwość stworzenia własnej flagi, która będzie symbolizować to, co dla nich jest ważne i warte przekazania światu. Warsztaty obejmują cały proces wykonania flagi – od projektu po uszycie. Gotowa flaga dzieci zostanie powieszona obok dwóch “Flag Słabego Oporu”, pracy Karoliny Grzywnowicz, i w ten sposób uzupełni ekspozycję o punkt widzenia i wartości najistotniejsze dla młodych uczestniczek i uczestników warsztatów."

Warsztaty w dwóch grupach wiekowych - 7-9 lat i 10-13 lat. Koszt: bezpłatne. Rezerwacja: 22 696 53 80 i email: rezerwacje@ethnomuseum.pl

33. Rodzinne warsztaty teatralne "Nowe pomniki - Janina Sztompkówna" (ul. Emilii Plater 31) - godz. 11

"Mamy w planach 6 spotkań warsztatowych, podczas których uczestniczki i uczestnicy zastanawiać się będą komu i po co stawiane są pomniki? O czym one świadczą? Jak wyglądają? Na jakie inne sposoby możemy kogoś upamiętnić, nagrodzić za zasługi? Co jest dla nas ważne i za co chcielibyśmy takie nowe formy pomników stawiać? Kto ma a kto nie ma pomników? Wspólnie zgłębimy życiorysy i przygody wybitnych kobiet, którym spróbujemy postawić zupełnie niespotykane dotąd formy pomników. Poruszymy naszą wyobraźnię i zmysły, by odnaleźć nasze, twórcze sposoby upamiętniania. Postaci niezwykłych Polek posłużą nam także jako inspiracja do innych działań twórczych."

Koszt: bezpłatne. Zapisy: link

34. Sean filmowy połączony z warsztatami "Gordon i Paddy" w Ośrodku Działań Twórczych Pogodna w Warszawie-Wesołej (ul. JP II 25) - godz. 11

"Ekranizacja znanych w Polsce szwedzkich kryminałów dla dzieci o przygodach komisarza policji ropucha Gordona i jego zastępcy – myszki Paddy. W trakcie śledztwa Gordon łapie na gorącym uczynku głodną myszkę. Szybko orientuje się, że Paddy nie mogła być sprawczynią kradzieży orzechów i prosi przemyślną myszkę o pomoc w śledztwie. Czy uda im się schwytać winnych przestępstw w lesie".

 Koszt: bezpłatne. Warsztaty dedykowane dzieciom od lat 4. Zapisy pod nr tel. 22 427 37 74.

35. Koncert "Jak się bawić muzyką i słowem" w Bielańskim Ośrodku Kultury (ul. Goldoniego 1) - godz. 12.30

"Zapraszamy na koncert  piosenek, śpiewanek, wierszyków, melorecytacyjnych zabaw związanych ze światem roślin oraz gier dla dzieci. W roli głównej wystąpią: len, gryka, lawenda i róża…" 

Koszt: bezpłatne, darmowe wejściówki do pobrania tu: link Więcej informacji o wydarzeniu: link 

36. Pokaz naukowy "Nasz niesamowity mózg" w PROM Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23) - godz. 12

"Podczas pokazu wspólnie z uczestnikami poznamy nasze zmysły oraz to, w jaki sposób mózg zbiera i przetwarza docierające do niego sygnały. Z jednej strony, spróbujemy oszukać nasz umysł, z drugiej zaprezentujemy jego niesamowite możliwości. Zastanowimy się, czy wszystko faktycznie jest takie, jak nam się wydaje i czy możemy wpływać na to, jak świat odbierają inni."

Koszt: bezpłatne. Wymagane zapisy: link

37. Przedstawienie tureckiego teatru cieni Teatr Ka pt. "Łódka" w Koneserze (pl. Konesera) - godz. 16

Obowiązują zapisy, więcej informacji znajdziecie tu: link  

38. Przedstawienie Teatru Tak pt. "Koziołek Matołek wyrusza w świat" w Domu Kultury Śródmieście (ul. Smolna 9) - godz. 11

"Spektakl inspirowany tekstem „120 przygód Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego. Za namową Srok – Balbiny i Haliny zdecydowałem się wyruszyć w podróż do Pacanowa. Nie spodziewałem się jednak, że to jest tak hen daleko! Najpierw szedłem przez las – żeby nudno nie było – z piosenką na ustach. Przypadkiem moje śpiewanie obudziło Babę Jędzę, która rozzłoszczona rzuciła na mnie czar. W jednej chwili trafiłem do Nowego Yorku, wprost w ramiona amerykańskiego Showmana. Ten ofiarował mi bilet lotniczy do Warszawy, ale kto widział latającą kozę?! Cóż… Dzięki pomocy dzieci szczęśliwie wystartowałem, lecz zamiast w stolicy wylądowałem w Chinach. Tutaj poznałem Panią Cesarz Tokimono, z którą w ogóle nie mogłem znaleźć wspólnego języka. Do czasu..."

Spektakl dedykowany dzieciom od lat 3, z elementami języka angielskiego. Koszt: 15 zł, bilety do nabycia tu: link

39. Rodzinny spacer "Ptasi spacer. Skrzydlaci sąsiedzi" w Parku przy Służewieckim Domu Kultury, po którym odbędą się warsztaty plastyczne (ul. Bacha 15) - godz. 10

"Dziuplaki to ptaki, które zamieszkują dziuple w parkowych drzewach oraz liczne, powieszone przez ludzi budki lęgowe. Dowiemy się, czym różnią się dziuplaki pierwotne (np. dzięcioły) od dziuplaków wtórnych (np. szpaków), a także jakie są typy budek lęgowych oraz zasady ich wieszania i czyszczenia."

Koszt: bezpłatne. Na warsztaty obowiązują zapisy: link

40. Poranek teatralny "Nutki Pana Kleksa" w DK Świt (ul. Wysockiego 11) - godz. 12

„Nutki Pana Kleksa to uteatralniony koncert inspirowany piosenkami z kultowej „Akademii Pana Kleksa” oraz „Podróży Pana Kleksa” a także klasyką polskiej piosenki dla dzieci. To muzyczna wędrówka po przeróżnych stylach muzycznych. Usłyszymy pop, reggae, blues, disco czy jazz. Na scenie zobaczymy zarówno aktorów scen warszawskich (Narodowego i Dramatycznego) jak i wybitnych muzyków. Anna Seniuk w raz z artystami w sobie tylko właściwy sposób wprowadza widzów w bajkowy świat Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. "

Koszt: 35 zł, bilety do nabycia online: link

41. "Niedzielne bajkowanie" w Wolskim Centrum Kultury (ul. Działdowska 6) - godz. 13

"W ramach Niedzielnego bajkowania zapraszamy na filmy animowane dla najmłodzych, a po projekcjach na rodzinne animacje."

Koszt: bezpłatne. Obowiązują zapisy: wejsciowki@wck-wola.pl

42. Filharmonia Dziecięca pt. "Przyjaciele Czerwonego Kapturka" w Centrum Kultury Wilanów (ul. Kolegiacka 3) - godz. 12.45

"Czerwony Kapturek – wesoła i, przyznajmy, trochę łatwowierna dziewczynka – bez trudu zyskała sobie grono przyjaciół na całym świecie. Zwłaszcza że jej historia dobrze się skończyła, a wszyscy lubimy pomyślne zakończenia. W opowieści, którą napisał Jan Brzechwa, sprawca tego happy endu – gajowy – grał na trąbce, dlatego podczas spotkania z Filharmonią Dziecięcą chcemy sprawdzić jeszcze inne cudowne właściwości tego instrumentu. Czy trąbka dodaje odwagi, czy pozwala zawsze dotrzeć na czas, czy potrafi też obwieścić porę, kiedy należy udać się na odpoczynek? Wsparty dźwiękiem fortepianu oraz znanymi i nowymi piosenkami instrument ten towarzyszyć będzie bohaterom bajki od początku aż do szczęśliwego finału."

Koszt: 5/10 zł, bilety do nabycia na miejscu do piątku włącznie.

 

Komentarze

Copyright © Family Adventures