Skansen - Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

Wyobraźcie sobie sierpniowe słoneczne, ciepłe popołudnie, gdy przyrodę spowija niesamowita cisza, przerywana jedynie delikatnym cykaniem świerszczy. Wokół sielsko - anielski krajobraz wsi, oczywiście wyidealizowanej, bez realnych ludzkich problemów, w zamian za to z pocztówkowymi obrazkami - bielonymi chatami, przy których pną się malwy i słoneczniki, snopkami skoszonego zboża na polu, które tylko czekają, aby się w nich położyć i odpocząć... Mamy dalej zachęcać do odwiedzenia skansenu w Tokarni, czy już wystarczy?!

Lubimy skanseny i pisaliśmy o tym już niejednokrotnie na blogu, opisując parki etnograficzne, które odwiedzaliśmy w różnych regionach Polski (i nie tylko). Spośród odwiedzonych skansenów ten w Tokarni należy zdecydowanie do naszych ulubionych. Może trochę dlatego, że trafiamy do niego w dni, gdy nie jest tłoczno i dlatego możemy się nacieszyć właśnie tą ciszą, o której wspominaliśmy w nagłówku, ale chyba przede wszystkich dlatego, że Muzeum Wsi Kieleckiej to bardzo rozległy teren z pięknymi krajobrazami, zadbany i dobrze rozplanowany. 

Podczas naszych ostatnich odwiedzin nie można było, z powodu epidemii covid, wchodzić do wnętrz większości zabudowań (obecnie otwarte są tylko 3 wnętrza - apteka, kościół i szkoła). Wnętrza są oczywiście ciekawe i godne obejrzenia, ale nawet spacer po samym terenie wart jest tego, aby tu przyjechać. 

Skansen w Tokarni zajmuje rozległy teren 65 hektarów, z czego część zajmuje las, a na pozostałej części wydzielono kilka sektorów: Małomiasteczkowy, Wyżynny, Świętokrzyski, Dworsko-Folwarczny, Nadwiślański i Lessowy. Przez skansen wiedzie logiczna ścieżka zwiedzania, która, zataczając pętlę przez kolejne sektory, pozwala wszystko po kolei zobaczyć.

Przy sprawnym tempie zwiedzania można by obejść cały skansen w zapewne ok. 2,5-3h, jednak warto potraktować wyprawę tu jako całodzienną, może nawet zabrać ze sobą wyposażenie na piknik, bo malowniczych miejsc na uboczu głównego szlaku, w cieniu drzew nie brakuje.

Garść informacji praktycznych:

  • Muzeum Wsi Kieleckiej znajduje się pod adresem: Tokarnia 303
  • Przed wejściem do skansenu znajduje się bardzo duży bezpłatny parking
  • Bilety zakupić można w kasie przy wejściu, obecnie, z uwagi na "pandemiczne" zamknięcie większości wnętrz, ceny biletów są dużo niższe (tzw. bilety spacerowe)
  • Skansen otwarty jest przez cały rok, codziennie oprócz poniedziałków, a godziny otwarcia uzależnione są od sezonu, aktualne sprawdzić można na stronie internetowej  


Komentarze

Copyright © Family Adventures