Akwarium Gdyńskie, czyli drugi ogród zoologiczny w Trójmieście

Wiedzieliście, że Trójmiasto ma tak naprawdę dwa ogrody zoologiczne? Owszem, znajdujące się w Gdyni Akwarium to nic innego jak ogród zoologiczny. Tyle, że mieszczące się w budynku i poświęcone w całości zwierzętom i roślinom żyjącym w środowisku wodnym. 

Akwarium w Gdyni jest częścią Morskiego Instytutu Rybackiego, będącego państwową jednostką badawczą. W Akwarium widać wyraźnie ambicję, aby nie było to jedynie zbiorowisko zbiorników wodnych z różnymi okazami fauny i flory wodnej, ale by również pełniło ono rolę edukacyjną.

W Akwarium Gdyńskim byliśmy pierwszy raz trzy lata temu i z tej wizyty zapamiętaliśmy głównie... straszny tłum. Było tylu zwiedzających - indywidualnych turystów z rodzinami, jakieś wycieczki kolonijne, itp., że nie sposób było spokojnie zwiedzić Akwarium. Ten tłum napierał przesuwając nas siłą od jednego zbiornika do kolejnego, nie dając szansy nawet przeczytać jakie zwierzęta w nim mieszkają, nie mówiąc o poobserwowaniu tych zwierząt. Obecnie, z powodu epidemii covid zmniejszona została liczba wpuszczanych zwiedzających (limit 450 osób na wystawie), na stronie internetowej są ostrzeżenia przed zwiększonymi kolejkami. Nie wiemy, czy to obawy przed kolejkami, czy plażowa pogoda tego dnia, gdy my się tam wybraliśmy, sprawiły, że... kolejki w ogóle nie było, a co więcej, na wystawie było bardzo mało osób. Zwiedzało się więc cudownie, wreszcie mogliśmy realnie poznać bogactwo zgromadzonych tam zwierząt i roślin. 

Jasne, że z Afrykanarium we wrocławskim zoo gdyńskiemu Akwarium trudno się ścigać. Nie ta skala basenów i zbiorników wodnych, nie da widowiskowość pływających w nim okazów. Niemniej nie ma co kręcić nosem na gdyńskie Akwarium, to również miejsce warte odwiedzenia, chociażby z uwagi na bardziej edukacyjny jego walor. 

Przy spokojnym zwiedzaniu, nie pospieszani tłumami, doceniliśmy znajdujące się nad każdym akwarium opisy zwierząt w nim mieszkających. Podobnie jak w gdańskim zoo (o którym pisaliśmy tu: link ) są na tych tablicach nie tylko dane zwierząt (nazwy gatunków, skąd pochodzą, itp.), ale również ciekawostki ich dotyczące. Ponadto w gdyńskim Akwarium znajduje się sala poświęcona dawnym gatunkom żyjącym w wodach tysiące lat temu, wraz z, ponownie, różnymi ciekawostkami o nich. Na najwyższym piętrze mieści się sala stanowiąca znakomity początek rozmowy z dziećmi o zanieczyszczeniu i zaśmieceniu mórz i oceanów. Bardzo fajna jest tam także makieta basenu Morza Bałtyckiego - gotowa do żywej lekcji geografii. 

W całym budynku mieści się 7 sal: wspomniana sala dydaktyczna (związana z prehistorią), sala pokazująca faunę Zatoki Puckiej, sala poświęcona rafie koralowej, sala "Na styku wody i lądu", sala "Wodne zwierzęta świata" z oceanicznych głębin, sala Amazonia oraz opisywana również sala bałtycka (częściowo o zaśmiecaniu wód).

Garść informacji praktycznych:

  • Akwarium mieści się pod adresem al. Jana Pawła II 1. Budynek ten znajduje się na krańcu Molo Południowego w Gdyni (dotrzeć tam można spacerem po nabrzeżu, mijając ORP Błyskawicę, Dar Pomorza, itd.)
  • Akwarium otwarte jest przez cały rok, godziny otwarcia zmieniają się w zależności od sezonu, w czasie wakacyjnym to godz. 9-21, pozostały harmonogram sprawdzić można na stronie internetowej - link 
  • Bilety dostępne są w kasie przy wejściu do Akwarium, można je również nabyć online (link)
  • Zwiedzanie zajęło nam nieco ponad godzinę.

Komentarze

Copyright © Family Adventures