Śladami archeologów - rodzinna gra terenowa w Ogrodach Zamku Królewskiego

Zachęceni tym, jak dobrze bawiliśmy się tropiąc kropki w ramach gry terenowej z okazji Dnia Dziecka w Łazienkach Królewskich, o czym wcześniej pisaliśmy na blogu, wypatrzyliśmy w Warszawie inną tego rodzaju rodzinną zabawę. Trwa do końca sierpnia, więc łapcie w dłonie długopisy lub ołówki i wyruszajcie wraz z Waszymi młodymi detektywami, tym razem w poszukiwaniu flag oznaczających miejsca wykopalisk archeologicznych!

Gdzie, jak dotrzeć i kiedy?


Rodzinna gra terenowa "Tajemnice Zamkowych Ogrodów" dostępna jest w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Ogrody znajdują się poniżej Zamku, w kierunku Wisły. Wejścia do Ogrodów są trzy, wszystkie na poziomie dolnego Ogrodu: od ul. Wybrzeże Gdańskie (Wisłostrada), od ul. Bugaj (u styku z uliczką Steinkellera) oraz od ul. Grodzkiej.

Zabawę możecie zaplanować przy okazji spaceru po Starym Mieście (wystarczy schodkami zejść do ul. Bugaj z punktu widokowego na Gnojnej Górze) lub przejażdżki rowerowej po Bulwarach Nadwiślańskich. Od bulwarów to bliżej niż rzut beretem, wszak Ogrody Zamkowe znajdują się po prostu po drugiej stronie Wybrzeża Gdańskiego.

Jeśli chcecie tu dotrzeć samochodem, trzeba się liczyć z trudnościami ze znalezieniem miejsca do zaparkowania, ale jest szansa, że jakieś uda się Wam znaleźć w okolicach np. Rynku Mariensztackiego. W pobliżu znajduje się też sporo przystanków komunikacji miejskiej (autobusów kursujących po Wybrzeżu Gdańskim lub po al. Solidarności, na tej ostatniej jest też przystanek kilku linii tramwajowych, a i od metra - stacja Ratusz-Arsenał nie jest więcej niż 20 minut spaceru).

Gra terenowa "Tajemnice Zamkowych Ogrodów" odbywa się od 17 maja do 31 sierpnia 2020 r.

Ogrody Zamkowe otwarte są codziennie od godz. 10 do 20, a wstęp jest bezpłatny.

Na czym polega zabawa?


Gra terenowa jest bezpłatna

Karty do uczestnictwa w tej zabawie pobrać można i wydrukować ze strony internetowej Zamku Królewskiego - link. Karty te dostępne są również na miejscu, na stojaku przy wejściu do Arkad Kubickiego (czyli w części dolnej ogrodów). Gdy byliśmy w weekend, na stojaku było naprawdę sporo kart, więc nie było problemu z ich dostępnością, mamy nadzieję, że są one zawsze na bieżąco uzupełniane. Jedyne więc co trzeba mieć swojego to długopis lub ołówek.

Zasady zabawy są bardzo proste. Na terenie Ogrodów ustawionych zostało 10 flag. Na każdej fladze jest jej numer oraz litera. Na karcie gry należy wpisać odnalezione litery przy odpowiednich numerach i odczytać powstałe z nich hasło.

Znalezienie flag nie przysparza żadnych problemów, z tym zadaniem poradzą sobie nawet najmłodsi z najmłodszych, bo flagi są kolorowe i dobrze widoczne z daleka. Z wpisywaniem liter poradzi sobie ten, kto litery już zna - przyjmijmy więc, że przeciętny 5-6 latek już i temu podoła. Hasło jest też nieskomplikowane.

Za zabawą kryje się pewien walor edukacyjny, bowiem flagi znajdują się w miejscach, w których dokonano najciekawszych odkryć archeologicznych. Ogrody Zamkowe są przestrzenią, w której archeologowie mieli sporo pracy, odkrywając relikty historii z wielu stuleci. Obszerniejsze wyjaśnienia dotyczące poszczególnych odkryć znajdują się na tablicach w okolicy wejścia do Arkad Kubickiego, czyli na poziomie dolnym ogrodów (trochę szkoda, że nie przy poszczególnych flagach, łatwiej byłoby poczytać na miejscu co to była "Loża Masońska" czy "mur wazowski"). Tak czy inaczej zabawa była inspiracją do ciekawej rozmowy z chłopcami na temat rodu Wazów oraz potopu szwedzkiego.

A same Ogrody Zamkowe są bardzo przyjemnym terenem rekreacyjnym, szczególnym hitem dla dzieci były Labirynty Ogrodowe, czyli przejścia pomiędzy wysokimi żywopłotami - co oczywiste, świetne do zabawy w chowanego!

Ukończenie zabawy w grę terenową "Tajemnice Ogrodów Zamkowych" zajęło nam ok. pół godziny - bawiliśmy się sprawnie, bo Julek pędził od jednej flagi do drugiej ciesząc się, że wypatrzył kolejną na horyzoncie. Według karty przygotowanej do zabawy jej ukończenie powinno zająć ok. 60-90 minut, ale to chyba wliczając czas potrzebny na dokładne przeczytanie tablic dotyczących odkryć archeologicznych, co z dziećmi, spójrzmy prawdzie w oczy, jest mało wykonalne. Niemniej bawiliśmy się bardzo dobrze, chłopcy kilkakrotnie powtarzali, że bardzo fajnie spędziliśmy ten czas, a do tego, jak już wcześniej pisaliśmy, z zabawy wynikła też ciekawa rozmowa.

Na dzielnych poszukiwaczy flag, którzy odczytają całe hasło, czeka nagroda! Nagrody dostępne są w budce strażniczej przy wejściu do Ogrodów od strony ul. Bugaj (czyli na poziomie dolnego ogrodu, stając twarzą w kierunku Zamku - po prawej ręce).

W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Was to kliknięcie lajka nic nie kosztuje, za to my dzięki temu widzimy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!Komentarze

Copyright © Family Adventures