Wycieczka do skarbów Ziemi Łowickiej - skanseny i fantastyczne muzeum drewnianych figurek

Odkrywanie przed dziećmi bogactwa sztuki to nie tylko wyprawy do muzeów, galerii sztuki i teatrów, czy wspólne z nimi podziwianie dzieł architektury zwiedzanych miast. Sztuka ludowa to również bardzo ciekawy dla dzieci świat, a skanseny są znakomitymi miejscami do pokazania im różnorodności kulturowej regionów Polski. Jedną z najbardziej charakterystycznych sztuk ludowych jest sztuka łowicka. Przeczytajcie ten wpis, aby się przekonać, że oprócz skansenów, okolice Łowicza mogą się pochwalić jeszcze jedną perełką wzbudzającą zachwyt dzieci - pewnym prywatnym muzeum...Ale wszystko po kolei, zacznijmy od skansenów, a o naszym odkryciu, czyli muzeum drewnianych figurek będzie nieco poniżej.

Otóż wybierając się do Łowicza warto odpowiednio obliczyć czas na to, aby poznać obydwa skanseny znajdujące się w tej okolicy. Jeden skansen jest w samym centrum Łowicza, a drugi w Maurzycach, czyli ok. 10 km poza miasteczkiem. Obydwa, chociaż nie są bardzo rozległe, warte są zobaczenia.

1. Muzeum i skansen w Łowiczu 


Muzeum w Łowiczu znajduje się w samym centrum miasta, przy Starym Rynku. Budynek kryje w sobie bogate zbiory sztuki ludowej, a na terenie obok budynku muzeum urządzony został niewielki, ale ciekawy skansen. 

Nawet gdy piękna pogoda kusi, aby zostać jedynie na zewnątrz, do środka muzeum naprawdę warto zajrzeć, bo kryje ono w sobie pięknie urządzone i odtworzone wnętrza domów miejskich oraz chat łowickich. Zgromadzono tam wiele elementów dekoracyjnych, ozdób, dzięki którym przekonać się można, że sztuka ludowa tego regionu to dużo więcej niż barwne stroje i wycinanki łowickie.

Z budynku przechodzi się do części zewnętrznej, czyli niewielkiego skansenu, w którym znajdziemy wszystko to, co charakterystyczne w architekturze tego regionu - oczywistą oczywistością są malowane na niebiesko chaty, ale oprócz nich obejrzeć tu można między innymi rzeźbione ule wyglądające jak rzeźby postaci ludzkich. 

W skansenie w Łowiczu w czasach "niepandemicznych" odbywają się organizowane regularnie w sezonie letnim w weekendy warsztaty ludowe. Trafiliśmy na takie warsztaty podczas wizyty w zeszłym roku i możemy potwierdzić, że to była rewelacja dla rodzin z dziećmi, bo dla dzieci taki interaktywny, "namacalny" kontakt ze sztuką jest bardzo ciekawy i pomaga im lepiej zapamiętać to, co oglądają. Miejmy nadzieję, że i warsztaty z czasem powrócą. 

Garść informacji praktycznych:

  • Muzeum i skansen w Łowiczu znajdują się pod adresem: Stary Rynek, Łowicz
  • Bilety nabywa się w kasie muzeum, obejmują one zwiedzanie zarówno muzeum, jak i skansenu przy nim się znajdującego.
  • Muzeum nie posiada własnego parkingu, ale na środku rynku, jak i na otaczających go uliczkach znajduje się dużo miejsc parkingowych.
2. Skansen w Maurzycach


Skansen ten znajduje się poza miastem Łowicz, oddalony jest od Muzeum w Łowiczu o ok. 10 km

Łowicki Park Etnograficzny, bo taką pełną nazwę nosi to miejsce, jest oddziałem Muzeum w Łowiczu. O ile skansen przy muzeum w Łowiczu ma charakter bardziej symboliczny, o tyle tu, z racji niepomiernie większej przestrzeni, do zwiedzania jest wiele więcej obiektów - jest ich tu ok. 40. Do wielu wnętrz można zaglądać, z bliska można się również przyjrzeć maszynom i sprzętom rolniczym. To bardzo doceniamy, bo chętnie oglądamy razem z dziećmi dawne pojazdy, maszyny do obróbki zbóż, warsztaty tkackie, itp. 

Skansen w Maurzycach bardzo nam się podobał - ma on przemyślany, kompleksowy charakter. Oprócz chałup jest tu też dużo innych budynków, jakie znajdowały się na dawnych wsiach (wiatrak, kuźnia, stolarnia), a także wspomniane sprzęty, które były wykorzystywane w gospodarstwach. Czuć tu autentyczność miejsca, działa ono na wyobraźnię pozwalając odtworzyć sobie jak wyglądało dawniej życie na wsi. 

Garść informacji praktycznych:

  • Skansen położony jest pod adresem Maurzyce.
  • Bilety kupić można w kasie przy wejściu.
  • Przed wejściem do skansenu znajduje się spory parking.
3. Muzeum Ludowe w Sromowie


Po prostu rewelacja! Prywatne muzeum, w którym w niepozornie wyglądającym budyneczku znajduje się ponad 400 figurek z lipowego drewna. Ale jakich figurek?! Misternie rzeźbionych, ustawionych w bogate scenki rodzajowe, ba, wiele z nich poruszających się. Dotychczas chłopcy z utęsknieniem czekali na Boże Narodzenie ciesząc się z tego, że wybieramy się wtedy podziwiać ruchomą szopkę w kościele na Miodowej, tymczasem okazało się, że takiej miary atrakcja dostępna jest niemal przez cały rok pod Warszawą!

Założycielem tego muzeum był Julian Brzozowski - artysta ludowy, którego dzieła podziwiać możecie w muzeum. W wolnych chwilach dłubał w drewnie wycinając kolejne cudeńka, które następnie ustawiał w scenki. Obecnie muzeum należy do potomków rzeźbiarza - to oni dbają o nie, konserwują figurki i wpuszczają zwiedzających. 

Garść informacji praktycznych:

  • Muzeum znajduje się pod adresem: Sromów 11, Kocierzew
  • Czynne jest od początku marca do końca listopada w godzinach 9-17, a w niedziele 12-17. 
  • Bilety do nabycia na miejscu, od gospodarzy muzeum.
  • To prywatne muzeum, my wybierając się tam na wszelki wypadek zadzwoniliśmy wcześniej, aby się upewnić, czy będzie otwarte (tel. 46 838 44 72). Na stronie internetowej muzeum znajdziecie więcej informacji - link
W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Was to kliknięcie lajka nic nie kosztuje, za to my dzięki temu widzimy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!Komentarze

Copyright © Family Adventures