Góry Świętokrzyskie krainą... centrów nauki! Pełne praktycznych wskazówek zestawienie

Góry Świętokrzyskie obfitują w malownicze szlaki idealne dla rodzin, wszak te najstarsze w Polsce góry nie wymagają mozolnej wspinaczki. Jest jeszcze jeden powód, dla którego w Góry Świętokrzyskie warto przyjechać z dziećmi - nie ma drugiego takiego regionu w kraju, w którym można tak łatwo połączyć wędrówki górskie z odwiedzaniem bardzo ciekawych, z edukacyjnego punktu widzenia, miejsc. W samych Kielcach i wokół nich znajdują się bowiem aż trzy bardzo ciekawe centra nauki o bardzo różnorodnej tematyce.1. Centrum Nauki da Vinci w Podzamczu k/Chęcin


Nasz faworyt wśród świętokrzyskich centrów nauki. Miejsce niezwykłe, bo, zapewne przez położenie poza Kielcami, w zasadzie trochę po środku pola i pewnie przez to trudniej dostępne dla wielu turystów, jest bardzo mało zatłoczone. No dobrze, zostawmy na boku eufemizmy typu "mało zatłoczone" - to centrum po prostu świeci pustkami. Jeśli udacie się tam w środku tygodnia i nie traficie akurat na jakąś szkolną wycieczkę, to jest szansa, że w wielkim budynku będziecie tylko Wy i obsługa! Raz tak właśnie trafiliśmy, innym razem była oprócz nas jeszcze jedna rodzina, ale, umówmy się, łatwo było o to, aby nie tłoczyć się przy eksponatach. A to dlatego, że jest ich tutaj mnóstwo. 

Centrum Nauki da Vinci poświęcone jest przede wszystkim ciału człowieka. Cała ekspozycja podzielona jest na dwie wystawy: "Człowiek - niezwykła maszyna" i "Człowiek - trybik w machinie przyrody". Nam szczególnie do gustu przypadła część poświęcona poszczególnym układom w ciele człowieka - układ kostny, oddechowy, krążenia czy trawienny przedstawiony jest tu w znakomity, wieloaspektowy sposób, pozwalający przybliżyć dzieciom nie tylko ich funkcjonowanie, jak również to, czym jest zdrowy tryb życia. A i wielu dorosłym da do myślenia - sądzę, że obejrzenie porównania płuca osoby palącej i niepalącej może niejednego zniechęcić do sięgnięcia po kolejny papieros, a do tego warto sprawdzić moc swoich płuc dmuchając w miernik. 

Oczywiście, niektóre eksponaty wydadzą się znajome tym, którzy odwiedzali już wcześniej inne centra nauki, przykładowo oglądanie pracy układu kostnego podczas jazdy na rowerze to jeden z bardziej znanych eksponatów również w warszawskim Centrum Nauki Kopernik (na marginesie - na naszym blogu możecie znaleźć kompendium wiedzy o warszawskim "Koperniku" - link), ale generalnie jesteśmy Centrum Nauki da Vinci zachwyceni i uważamy je za jedno z najlepszych, jakie dotychczas poznaliśmy. Jego przemyślana struktura, różnorodność eksponatów sprawia, że naszym zdaniem w Centrum da Vinci znajdzie wiele ciekawego dla siebie już trzy- czy czterolatek (tyle miał Julek podczas pierwszej tu wizyty), jak i starsza młodzież. 

Wystawy o ciele człowieka uzupełnia kilka również bardzo interesujących eksponatów o patronie Centrum, czyli Leonadro da Vinci. Można tu poznać genialną konstrukcję projektu helikoptera czy maszyn latających, przyjrzeć się człowiekowi witruwiańskiemu, itp.

W weekendy odbywają się w Centrum da Vinci warsztaty, a także pokazy chemiczne dla różnych grup wiekowych. Już same ich tytułu dobrze zwiastują, bo czyż nie chcielibyście się dowiedzieć więcej o tym, że, na przykład, "Nie taka bakteria straszna... jak ma kulturę"! Na warsztaty i pokazy weekendowe obowiązują wcześniejsze zapisy. 

Garść informacji praktycznych:


 • Centrum Nauki da Vinci mieści się pod adresem: Podzamcze 45, Chęciny. Znajduje się ono u podnóża Zamku w Chęcinach, jednak to dystans raczej do pokonania autem. Za pierwszym razem mieliśmy kłopot z trafieniem do Centrum, trzeba precyzyjnie wpisywać zapytanie w gps. 
 • Wokół Centrum znajduje się duży, bezpłatny parking.
 • Centrum czynne jest codziennie, oprócz poniedziałków. W tygodniu można je zwiedzać od godz. 9 do 16, w weekendy do 17, a w wakacje - o godzinę dłużej.
 • Bilety dostępne są na miejscu w kasie, aktualny cennik można zobaczyć na stronie internetowej Centrum, brak możliwości wcześniejszego zakupu biletów online, czy rezerwacji dla indywidualnych zwiedzających. 
 • Centrum Nauki da Vinci jest duże i mieści się w nim wiele eksponatów, więc na wizytę w nim warto przeznaczyć co najmniej 2-3 godziny
 • Centrum da Vinci mieści się niedaleko Zamku w Chęcinach, warto pomyśleć o połączeniu zwiedzania tych dwóch atrakcji jednego dnia. 2. Energetyczne Centrum Nauki


Niewielkie, ale wypchane eksponatami centrum nauki, znajdujące się w Kielcach. Centrum bardzo interesujące, bo tematyczne - całkowicie poświęcone różnym rodzajom i sposobom pozyskiwania, a także zużywania energii. I nie chodzi tylko o zużycie energii Waszych dzieci dzięki jego zwiedzaniu (ta energia, jak wiadomo, jest nieskończona!). Po prostu warto tu zajrzeć, aby poznać tajniki energii zarówno ze źródeł odnawialnych, jak i tych mniej ekologicznych. 

Wystawa mieści 28 interaktywnych, często i multimedialnych eksponatów. Warto przystanąć też na chwilę, aby obejrzeć kilkuminutowy film o różnych źródłach energii, stanowi dobre wprowadzenie do zwiedzania i eksplorowania eksponatów. 

Wystawa jest, naszym zdaniem, dla dzieci w wieku szkolnym, młodsze mogą mieć trudność ze zrozumieniem zasad działania eksponatów i ich znaczeniem. 

Zwiedzanie odbywa się w określonych turach. W tygodniu każda tura daje możliwość spędzenia na wystawie 90 minut, w soboty krócej, bo jedynie 45 minut (naszym zdaniem to zbyt mało czasu na spokojne poznanie eksponatów). Dokładną rozpiskę godzin wejścia na kolejne tury znajdziecie tu: link. Podczas tur 90-minutowych odbywają się również warsztaty, do których można się swobodnie przyłączyć.

Garść informacji praktycznych:

 • Energetyczne Centrum Nauki znajduje się pod adresem: ul. Olszewskiego 6, Kielce. Centrum mieści się na drugim piętrze biurowca SKYE. 
 • Wokół budynku znajduje się parking, nie jest on przeznaczony wyłącznie dla Centrum, ale nie mieliśmy problemów z zaparkowaniem.
 • Centrum czynne jest od wtorku do soboty. Zwiedzanie odbywa się w turach o określonych godzinach. 
 • Bilety nabyć można na miejscu, lub wcześniej, online: link.
W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Was to kliknięcie lajka nic nie kosztuje, za to my dzięki temu widzimy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!
3. Centrum Geoedukacji


Kolejne tematyczne centrum nauki. Czyż może być lepsze miejsce w Polsce na umieszczenie centrum dotyczącego geologii, niż właśnie Góry Świętokrzyskie? W środku rezerwatu geologicznego Wietrznia wybudowany został nowoczesny budynek, mieszczący ciekawą ekspozycję prowadzącą zwiedzających przez kolejne epoki geologiczne Ziemi. 

Ze smutkiem musimy jednak powiedzieć, że ta bardzo interesująca koncepcja jest mało wykorzystana. W przeciwieństwie do innych znanych nam polskich centrów nauki, nie oferuje dla indywidualnych zwiedzających żadnych regularnych warsztatów, w ramach których mogłoby spopularyzować wiedzę o Ziemi dzieciom czy młodzieży. Planując ostatnio wizytę w Centrum Geoedukacji zadzwoniliśmy wcześniej i udało nam się umówić, że dołączymy do warsztatów geologicznych, które miały być zrobione dla grupy dzieci z okolicznej szkoły. Niestety, nic z tego nie wyszło, chłopcy byli zawiedzeni, gdy na miejscu okazało się, że warsztatów jednak nie będzie. Niemniej, dla samej wystawy warto tu zajrzeć - zajrzenie prosto w oczy, a nawet i paszcze prehistorycznych stworzeń to zdecydowanie duża atrakcja! Pod koniec wystawy znajduje się kosmicznie wyglądająca kapsuła, mieszcząca w sobie kino 5D (oficjalnie bez ograniczeń wiekowych, ale młodsze dzieci mogą przestraszyć się nadmiarem wrażeń).

Garść informacji praktycznych:

 • Centrum Geoedukacji znajduje się pod adresem: ul. Daleszycka 21, Kielce.
 • Wokół Centrum znajduje się spory parking, dojechać można tu z centrum Kielc również autobusem komunikacji miejskiej (nr 1 i 104). 
 • Centrum otwarte jest codziennie oprócz poniedziałków, ale zwiedzanie, nawet indywidualne, wymaga wcześniejszej rezerwacji! Uczynić to możecie telefonicznie lub online - link
 • Zwiedzanie Centrum jest bezpłatne
 • Godziny otwarcia rozpisane są pod tym linkiem.
 • Za budynkiem Centrum znajduje się niewielki plac zabaw. Wizytę w Centrum połączyć można również ze spacerem po ścieżkach otaczającego go Rezerwatu Wietrznia. 


Komentarze

Copyright © Family Adventures