Centrum Nauki Kopernik - szczegółowy praktyczny przewodnik po wszystkich zakamarkach

Centrum Nauki Kopernik to najlepszy plac zabaw w Warszawie. W żadnym innym nie ma tylu zakamarków, żeby za każdą wizytą dziecko odkrywało coś nowego. Oto najbardziej szczegółowy, a zarazem praktyczny przewodnik po symbolu Warszawy, który powoli staje się równie rozpoznawalny co zacna Syrenki.

I. (Duża) garść informacji praktycznych


1. Od jakiego wieku dziecka warto do Centrum Nauki Kopernik (CNK) się wybrać?


Truizmem będzie stwierdzenie, że nie ma uregulowanej dolnej granicy wieku i faktycznie, co krok widać maleństwa w chustach, nosidełkach czy wózkach. Pod tym względem CNK stoi na wysokości zadania, jest przystosowane do potrzeb rodzin z najmłodszymi dziećmi.

Natomiast jeśli chodzi o świadome korzystanie z zasobów Kopernika, to naszym zdaniem, wizyta w Centrum zaczyna mieć sens z ok. 2,5-3 latkiem. Dla najmłodszych odwiedzających przeznaczona jest specjalna strefa - Galeria Bzz (o której szczegółowo napiszemy poniżej), a z pomocą i tłumaczeniem rodzica mali odwiedzający będą mieć frajdę również przy wybranych eksponatach w przestrzeni ogólnych wystaw (np. miernik siły głosu, lustrzany eksponat ukazujący symetrię ludzkiego ciała, rysowanie wzorów na piasku, itp.).

Jeśli chodzi o nasze doświadczenia, to starszy synek jest bywalcem Kopernika od kiedy miał niespełna 3 lata i, jako rodzice, z ciekawością obserwujemy, jak wraz z wiekiem wciąż odkrywa coś nowego, nawet na znanych mu dobrze eksponatach. Młodszy, z oczywistej racji towarzyszenia starszemu bratu, bywa w Koperniku od niemowlęctwa i również z wizyty na wizytę dojrzewa do kolejnych eksponatów lub z innym spojrzeniem podchodzi do znanych mu. Wcale nie jest konieczne, aby dziecko wiedziało, co to jest fizyka, aby na kopernikańskich eksponatach poznało działanie jej praw!

2. Dojazd


- Centrum Nauki Kopernik jest super dostępne komunikacją miejską - tuż obok znajduje się stacja metra (nazwa stacji: Centrum Nauki Kopernik), nieopodal znajdują się też przystanki autobusowe o takiej samej nazwie, na których zatrzymują się liczne autobusy (ze względu na wieczne zmiany tras linii autobusowych w Warszawie, listę autobusów które aktualnie zatrzymują się nieopodal, znajdziecie na stronie internetowej transportu warszawskiego, wyszukać należy nazwę przystanku "Metro Centrum Nauki Kopernik").

- Z samochodem największy problem jest z jego zaparkowaniem w okolicy. Oprócz CNK w okolicy znajdują się, między innymi, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego i kilka wydziałów UW, do tego stopniowo otwiera swoje podwoje Elektrownia Powiśle, więc czy to w dni powszednie, czy w weekendy, znalezienie miejsca parkingowego na ul. Wybrzeże Kościuszkowskie czy okolicznych - Leszczyńskiej, Lipowej, Dobrej, itp. to kwestia łutu szczęścia. Tajemnicą poliszynela jest to, że nieco lepiej z miejscami postojowymi niż przy samym Koperniku bywa w okolicach Rynku Mariensztackiego.

Ponadto, Centrum Nauki Kopernik posiada własny parking, z częścią naziemną i podziemną - jest on płatny 5zł/h.

- A może, zamiast autem czy komunikacją, podjedziecie do Centrum Nauki Kopernik na rowerze?! CNK jest świetnie pod tym względem położone - przy samych bulwarach nadwiślańskich, przy moście Świętokrzyskim, po którym przebiega ścieżka rowerowa wiodąca z prawobrzeżnej części Warszawy, zaś przy Centrum nie zapomniano o stacji Veturilo, czyli warszawskich rowerów miejskich.

3. Godziny otwarcia i bilety


Centrum Nauki Kopernik otwarte jest codziennie, w dni powszednie od godz. 8 lub 9 rano do 18, w weekendy od 10 do 19 (w wakacje od godz. 9 do 19). Dokładne informacje o godzinach otwarcia znaleźć można pod tym linkiem (warto zwrócić uwagę na to, że w jeden z poniedziałków każdego miesiąca CNK jest zamknięte).

Bilety do Centrum Nauki Kopernik naprawdę warto nabyć wcześniej online. Wiele razy, będąc w Koperniku, widzieliśmy przy kasach tabliczkę informującą, że wszystkie bilety na ten dzień są już sprzedane. A gdy nie są, to do kasy wije się spora kolejka.

Bilety online kupić można najpóźniej na 2 godziny przed zwiedzaniem, można je wydrukować, albo pokazać na ekranie smartfona.

Bilety wchodzą do systemu sprzedaży na ok. 4 miesiące przed daną datą. Szczególnie planując wizytę na weekend czy w okresie wakacyjnym warto kupić bilety z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem, aby mieć relatywnie swobodny wybór godziny wejścia.

Bilety sprzedawane są na konkretną godzinę wejścia. W praktyce oznacza to, że można wejść na 30 minut przed godziną oznaczoną na bilecie i do 60 minut po tej godzinie.

W cenie biletu jest dostęp na wszystkie wystawy w Centrum Nauki Kopernik, w tym do Galerii Bzz (tu trzeba dokonać jeszcze dodatkowej, bezpłatnej rezerwacji wejścia na konkretną godzinę podczas kupowania biletu wejścia do CNK), Teatru Wysokich Napięć, Teatru Robotycznego, Majsterni, jak również na odbywające się w weekendy laboratoria (każdą z części CNK opisujemy poniżej). Oddzielne bilety obowiązują do Planetarium!

Bilet uprawnia do jednorazowego przejścia przez bramki za kasami w Centrum Nauki Kopernik! Oznacza to, że gdy już przez nie przejdziecie, nie ma możliwości zrobienia sobie przerwy w zwiedzaniu Kopernika np. na wizytę w restauracji poza CNK.

Jeśli polubicie wizyty w Centrum Nauki Kopernik i planujecie bywać tu regularnie, warto rozważyć zakup karty Klubu Kopernika. Członkostwo w Klubie Kopernika to kilka naprawdę wielkich zalet dla stałych bywalców Centrum. Po pierwsze, członkowie wchodzą do Centrum zawsze, bez względu na to, czy są dostępne bilety, czy nie. Nie muszą stać w żadnej kolejce, a jedynie podejść do wydzielonej kasy, gdzie po okazaniu swoich kart członkowskich dostają wejściówki do przejścia przez bramki. O ile standardowe bilety do CNK uprawniając do jednorazowego przejścia przez bramki, o tyle członkowie mogą w ciągu dnia wyjść z Centrum i wrócić. Co więcej, co miesiąc członkowie otrzymują newsletter z informacjami o kilku wydarzeniach zarezerwowanych wyłącznie dla nich i, o ile wyślą maila odpowiednio szybko, zanim wyczerpie się limit miejsc, mają na nie bezpłatną rezerwację (co jest o tyle wygodne, że ma się wówczas pewność, iż wejdzie się na daną godzinę do Galerii Bzz czy na minilaby). Są też ekskluzywne wydarzenia dla członków, miło wspominamy np. udział w spotkaniu z amerykańskim kosmonautą, na którym byliśmy właśnie dzięki członkostwie w Klubie Kopernika, czy spacer po zapleczu CNK. Dodatkowo, członkowie Klubu mają zniżkę na bilety do Planetarium.

Do wyboru są trzy pakiety członkowskie Klubu Kopernika - indywidualny (karta wystawiona na konkretną osobę), podwójny (posiadacz karty może wprowadzić do Centrum Nauki Kopernik dowolną osobę) oraz Rodzinny (posiadacz karty może wejść z trzema dowolnymi osobami). Już chociażby pakiet podwójny jest o tyle świetny, że dziecko - posiadacz karty, może raz pójść tam z rodzicem, innym razem z babcią czy dziadkiem,itp.

4. Ile czasu zajmuje zwiedzanie CNK?


Od godziny wejścia oznaczonej na bilecie teoretycznie można przebywać w Koperniku nieograniczenie długo, do jego zamknięcia

Trzeba jednak mieć świadomość, że nie da się skorzystać z wszystkiego, co Centrum oferuje podczas jednodniowej wizyty. Poniżej prezentujemy listę wszystkich atrakcji, z których można skorzystać na terenie Kopernika, jest tego tak dużo, że fizycznie praktycznie niemożliwe jest upchanie tego w jeden dzień. 

Co więcej, czas spędzany na terenie Centrum jest bardzo intensywny, skupienia wymaga poznanie zasad działania poszczególnych eksponatów. Sam szum, jaki panuje w tej dużej przestrzeni powoduje, że uczucie zmęczenia przychodzi nawet już po 2-3 godzinach

W Centrum nie ma żadnej określonej trasy zwiedzania, nie ma przewodnika, można swobodnie wybierać sobie eksponaty, z których przy danej wizycie chce się skorzystać. Warto przed wizytą przejrzeć listę dostępnych w Koperniku atrakcji, aby ustalić sobie priorytety zwiedzania, rozważyć co chciałoby się robić, zależnie od zainteresowań i wieku.

5. Jak wygląda dzień wizyty?


Bez zakupionych wcześniej biletów, warto przed wizytą zajrzeć na stronę internetową CNK, aby przekonać się o dostępności biletów - tutaj link do podstrony z dostępnością. Po wejściu zaś do budynku w pierwszej kolejności najlepiej udać się do kasy.

Z biletami zakupionymi przez internet nie trzeba w budynku Kopernika iść do kas, można bezpośrednio kierować się z nimi do bramek. Czy to na biletach wydrukowanych, czy na ekranie smartfona, bilety zakupione przez internet mają kod QR, który po zbliżeniu do czytnika, otwiera bramki na teren wystaw. 

Biletów trzeba pilnować jak oczka w głowie, bo kod QR na nich widoczny pozwala też opuścić Centrum po zakończeniu zwiedzania! Jak już wspominaliśmy, bilety są jednorazowe, nie ma możliwości ponownego wejścia na teren wystaw po wyjściu przez bramki. 

Posiadacze rocznych abonamentów do CNK, czyli posiadacze kart Klubu Kopernika, przed wejściem na teren wystaw muszą podejść do specjalnie oznaczonej kasy po odbiór biletów z kodami QR. 

Przed wejściem na teren wystaw, czyli przed przekroczeniem bramek, można skorzystać z szatni, która znajduje się zaraz po lewej stronie od głównego wejścia. W szatni znajduje się kilkadziesiąt szafek, w których można zostawić ubrania i rzeczy. Warto uzbroić się przed wizytą w dwuzłotówki, bo przydają się do skorzystania z szafek. Jeśli wszystkie szafki są już zajęte, pozostaje skorzystanie z tradycyjnej szatni z obsługą. Trzeba tylko pamiętać, aby wziąć ze sobą wszystko, co może się przydać podczas zwiedzania, bo po przekroczeniu bramek nie da się "na chwilę" wyskoczyć do szatni.

Przed bramkami znajduje się (po prawej stronie od wejścia do budynku) bistro, w którym serwowane są przekąski i posiłki typu obiadowego. Znowu jednak, nie można w trakcie zwiedzania zrobić sobie przerwy na odwiedzenie tego miejsca, bo nie da się ponownie przejść przez bramki na podstawie jednodniowego biletu.

Natomiast na terenie wystaw, na pierwszym piętrze znajduje się kawiarnia, która ma nie tylko ładny widok na przepływającą obok Wisłę, ale i ofertę przekąsek i napojów, a co więcej, ze stolików znajdujących się w kawiarnianej strefie można skorzystać, aby zjeść swój własny prowiant. Poza tą strefą jedzenie czy picie nie jest dozwolone, jednak warto pamiętać, że można mieć swoją wałówkę w plecaku i przy stoliku w kawiarni się z nią rozłożyć.

Pozostając w nurcie spraw przyziemnych, wspomnimy w tym miejscu, że w okolicy CNK znajduje się sporo fajnych miejsc, gdzie przed czy po wizycie w Centrum można zjeść posiłek, czy choćby coś przekąsić - niejednokrotnie posilaliśmy się w położonej chyba najbliżej Pizzerii Boscaiola (brak możliwości rezerwacji miejsc i mały lokal, ale jest pizza, więc z punktu widzenia dzieci - wszystko co potrzeba po długim eksperymentowaniu!), nieco dalej, ale wciąż w zasięgu krótkiego spaceru mieści się Ave Pizza, a także niedawno otwarta w tej lokalizacji filia docenianej przez chłopców azjatyckiej Pełną Parą, na nieco mniejszy głód można skorzystać ze stolików znajdującej się na rogu ul. Lipowej i ul. Dobrej piekarni Lubaszka, tudzież z oferującego "z okienka" przegryzki tex-mex Gringo Bar (naprzeciwko Lubaszki), czy z Costa Coffee (najbliższa mieści się w pasażu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, wejście do pasażu znajduje się na rogu Lipowej i Dobrej), albo z modnej śniadaniowni/lunchowni SAM na Lipowej. Wciąż nie skończyły się prace budowlane w pobliskim kompleksie Elektrowni Powiśle, gdzie ma się otworzyć w przyszłości wiele knajpek i restauracji.

Wspominając o tym, że wizyta w Centrum Nauki Kopernik jest ciekawa i ekscytująca, ale i męcząca, dodamy, że po ostatnich przebudowach wystaw na pierwszym piętrze Centrum stworzono strefę do relaksu, z kanapami i fotelami. Jakoś tak się jednak dzieje, że zazwyczaj widać tam siedzących, wyglądających na wymęczonych, dorosłych, a nie dzieci, które wokół mają tak wiele bodźców do działania, że tryskają hiperenergią!

W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Was to kliknięcie lajka nic nie kosztuje, za to my dzięki temu widzimy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!

II. Atrakcje w Centrum Nauki Kopernik


1. Wystawy (Strefa Eksperymentowania)


Centrum Nauki Kopernik to przede wszystkim multum eksponatów, rozmieszczonych na parterze i pierwszym piętrze ekspozycji. Podział na wystawy jest w przestrzeni Kopernika dość umowny, bo to w większości po prostu bardzo duża otwarta przestrzeń.

Chwilę zastanawialiśmy się, czy ten podpunkt określić jako wystawy stałe czy czasowe. W istocie bowiem Kopernik, na przestrzeni tych kilku lat, od których intensywnie z niego korzystamy z dziećmi, przechodził spore transformacje i przebudowy ekspozycji. W międzyczasie pojawiały się wystawy, takie jak poświęcona wodzie "Płyń lub giń" czy wystawa dotycząca powietrza, które były określone jako czasowe. Obecnie, taką czasową wystawą jest "Zmierz się", w ramach której, do końcówki kwietnia 2020 r., można pobawić się sprawdzając na różnych eksponatach swoją wydolność czy refleks.

Inne wystawy przechodziły przemiany i przebudowy. Generalnie obserwujemy, że przez te lata wiele eksponatów ubyło, co Centrum Nauki Kopernik tłumaczy koniecznością zwiększenia przestrzeni pomiędzy eksponatami dla wygody zwiedzających. Tak czy inaczej według informacji na stronie internetowej Kopernika, w Centrum jest ok. 200 eksponatów, a więc wciąż jest co robić.

Wystawy nie są podzielone ze względu na zalecany wiek korzystania z poszczególnych eksponatów, lecz tematycznie. Jak już jednak wspomnieliśmy, nie są one od siebie w żaden sposób odgrodzone, więc płynnie przechodzi się pomiędzy strefami dotyczącymi np. ciała człowieka, środowiska czy kosmosu.

Przy każdym eksponacie znajdują się karty z objaśnieniem działania eksponatu oraz zjawiska, które na jego podstawie możemy poznać. Karty dostępne są w kilku językach. Oprócz tego warto pamiętać, że po przestrzeni wystaw przechadzają się animatorzy CNK, którzy z wielką otwartością przybliżają zasady funkcjonowania eksponatów i pomagają.

O ile generalnie nie ma ograniczeń wiekowych korzystania ze wszystkich dostępnych eksponatów, to jednak na parterze w głębi skrzydła CNK znajduje się jedna wystawa - Re:generacja - dostępna od 14 roku życia.

2. Galeria Bzz!


Galeria Bzz! to przestrzeń CNK przeznaczona dla dzieci do lat 5 (starsze dzieci wpuszczane są tylko na zasadzie towarzyszącego starszego rodzeństwa). Wstęp do Galerii Bzz! jest w cenie biletu wstępu do CNK, jednak kupując bilety online warto od razu zarezerwować wejście do Galerii Bzz! na konkretną godzinę, bo taka dodatkowa wejściówka jest niezbędna, aby się do tej przestrzeni dostać (wejściówki można dostać również na miejscu w kasach, ale jedynie w ramach ich dostępności, czyli to, co nie zeszło przez internet).

Wejścia do Galerii Bzz! odbywają się w turach, na określoną godzinę. Wchodząc na określoną na wejściówce godzinę ma się 1h 10 min. na zabawę, po tym czasie strefę należy opuścić.

Aby wejść do Galerii Bzz! należy z wejściówką stawić się przed wejściem do tej strefy (mieści się ona na parterze Centrum - za bramkami wejściowymi do strefy wystaw należy skierować się lekko w prawo) na chwilę przed godziną oznaczoną na wejściówce. Przed wpuszczeniem na teren strefy animatorzy udzielają krótkiej instrukcji korzystania z Galerii Bzz!, pomagają w skanowaniu wejściówek i dalej już hulaj dusza! Aha, jeśli wchodzi się z wózkiem, zaraz za bramkami Galerii Bzz! jest parking dla tych pojazdów, na którym należy wózek pozostawić.

Przestrzeń Galerii Bzz! nie jest bardzo duża, ale świetnie wykorzystana. W pierwszej kolejności, jak świat światem, dzieci pędzą do znajdującego się po lewej stronie Galerii eksponatu wodnego, czyli długiej rynny, w której mogą w przeróżny sposób eksperymentować z prądem wodnym, wirami wodnymi, budować tamy i zapory, puszczać (w miarę ich dostępności) stateczki, podnosić po wyznaczonym torze piłeczki za pomocą siły strumienia wody, testować spływanie wody różnymi kanałami przy zakręcaniu poszczególnych zaworów itp. To właśnie ze względu na ten eksponat zalecane jest to, aby zabrać dla dziecka ubranie na przebranie (testowaliśmy różne rozwiązania, włącznie z pelerynkami przeciwdeszczowymi i kaloszami!).

Gdy już młodzi ludzie nachlapią się do woli, czeka ich wiele dalszych atrakcji. Większość eksponatów w Galerii Bzz! jest świetnie zaprojektowanych, pozwalających na multisensoryczne doświadczanie. Niezmiennie oblegany jest zawsze eksponat, w którym odciskać można swoją rączkę (lub inne części ciała, pomysłowość dzieci nie zna przecież granic!) i z drugiej strony oglądać wyciśnięty kształt. Wiele emocji towarzyszy też rywalizowaniu w parach - dmuchając w czujnik obserwujemy, jak motylek podnosi się wraz z podmuchem, jak również słuchaniu odgłosów ptaków, wąchaniu różnych zapachów ze świata przyrody,  uderzaniu w wielki bęben i obserwowaniu, jak fala porusza zasłonkę, itp. Dla bardzo ruchliwych maluchów stworzono możliwość wyżycia choćby odrobiny ich energii na specjalnie zaprojektowanej górce, tudzież na konstrukcji z wiszącym mostkiem. Sporo frajdy dają też dzieciakom duże "poduszkowe" kolorowe klocki, z których, wespół w zespół, budują niesamowite konstrukcje.

Ponadto, animatorzy organizują w Galerii Bzz! warsztaty, w ciekawy, prosty sposób tłumacząc podstawowe prawa fizyki (np. eksperymentowanie "co utonie, a co będzie pływać"). Warsztaty są bezpłatne, nie wymagają zapisów. Po prostu trzeba zajrzeć za niski murek, znajdujący się w końcówce sali Galerii Bzz! Zazwyczaj animatorzy ruszają z warsztatami, gdy dzieci nieco nacieszą się już eksponatem wodnym i innymi dostępnymi w Galerii. 

3. Teatr Robotyczny


Teatr mieści się w sali na pierwszym piętrze Centrum Nauki Kopernik. Teatr niezwykły, bo zamiast aktorów są roboty - humanoidy, które ludzki mają nie tylko kształt, ale i głos. Czy roboty mogą mieć talent aktorski, sprawdzić można przychodząc do Teatru Robotycznego, do którego wstęp jest w cenie biletu do CNK.

Na widowni mieści się ok. 50 osób, a zasada wejścia to "kto pierwszy, ten lepszy", więc warto sprawdzić na wyświetlaczu nad drzwiami do Teatru Robotycznego godzinę najbliższego seansu i ustawić się przed nimi nieco wcześniej.

Z obserwacji możemy powiedzieć, że Teatr Robotyczny bawi raczej starsze dzieci, z maluchami może okazać się to słabą atrakcją.

4. Teatr Wysokich Napięć


Nazwa "teatr" nie do końca oddaje ideę pokazów, jakie się tu odbywają. Pokazy może nie są dla dzieci zrozumiałe naukowo, natomiast z pewnością nie można im odmówić widowiskowości. Wielbiciele kreskówek "Peppa Pig" zapewne znają odcinek, w którym Tata Świnka przystępuje do naukowego tłumaczenia Peppie zjawiska lustrzanego odbicia, ta zaś po chwili przerywa ten wywód podsumowując go stwierdzeniem, że to po prostu magia. No więc takiej "naukowej magii" można właśnie doznać w Teatrze Wysokich Napięć. Jeśli tylko dzieci się nie przestraszą, będą zapewne zafascynowane ilością piorunów, odgłosów wyładowań i innych "magicznych" zjawisk!

W Teatrze Wysokich Napięć organizowane są ponadto o wybranych godzinach (informacja na wyświetlaczu nad drzwiami do Teatru) półgodzinne pokazy naukowe, podczas których animatorze CNK w przystępny sposób (raczej jednak dla dzieci co najmniej szkolnych) wytłumaczą np. dlaczego niektórzy cierpią na chorobę lokomocyjną czy czym jest światło.

Wstęp do Teatru Wysokich Napięć jest w cenie biletu do CNK, nad drzwiami do Teatru, który znajduje się na pierwszym piętrze Centrum, wyświetlane są godziny kolejnych pokazów. W sali mieści się maksymalnie 50 osób, więc, jak w przypadku Teatru Robotycznego, wchodzi się według kolejności. Wstęp mają dzieci od lat 6!

5. Majsternia


Jedna z ulubionych stref Centrum Nauki Kopernik dla naszych chłopców. Znajduje się na pierwszym piętrze Centrum, wstęp jest w cenie biletu do CNK.

Przy wejściu do Majsterni wybieramy jeden z zestawów - np. wieża, most czy katapulta. Animator wręcza nam pudełko z materiałami do jego stworzenia, z którym siadamy przy jednym ze stołów. Zdziwią się jednak ci, którzy sądzą, że pudełko kryje w sobie gotowe moduły do stworzenia konstrukcji - wewnątrz, zamiast tego, znajdziemy plastikowe słomki i kubeczki, drewniane patyczki jak do lodów, kawałki papieru, pianki czy sznurka, gumki recepturki, spinacze, zszywacz, nożyczki, itd. Jak zbudować z tego wieżę, która będzie na tyle stabilna, że utrzyma drewnianą ciężką kulkę? Czy Wasz most przetrwa przejazd ciężkiego pojazdu? Cudowna rodzinna zabawa, która wciąga i dzieci, i dorosłych. Że równie dobrze można coś takiego zrobić w domu, nie trzeba iść do Majsterni? Prawda, chociaż to dylemat podobny do tego - po co iść czasem do restauracji, skoro można przecież zawsze zjeść w domu...

Majsternia nie ma ograniczeń wiekowych, chociaż młodsze dzieci, co oczywiste, będą wymagały większej pomocy dorosłego chociażby przy używaniu nożyczek czy zszywacza.

Czasem przed drzwiami Majsterni, szczególnie w "godzinach szczytu" w weekendy, ustawia się kolejka, bo obsługa dba, aby w przestrzeni twórczości nie było zbyt wielu osób na raz. Czasem też nie jest dostępny konkretny zestaw i trzeba nieco poczekać, aż się zwolni jeden z egzemplarzy. Największą chyba popularnością cieszy się zestaw stworzony z myślą o najmłodszych wynalazcach - zestaw do tworzenia wehikułów latających, których skuteczność sprawdzić można w stojącej w rogu sali dmuchawie. Ileż to radości, gdy własnoręczne dzieło leci pod sam sufit! Z myślą o tych najwybitniejszych konstruktorach postawiono obok dmuchawy długą piankę do zdejmowania z sufitu najlepszych prototypów!

6. Minilaby


Warsztaty w laboratoriach, które odbywają się w soboty i niedziele (godz. 11.00, 12.30, 14.00 i 15.30). Zajęcia te dostępne są dla dzieci od lat 9! Nie ma możliwości, aby młodsze rodzeństwo weszło na teren minilabów chociażby jako osoby towarzyszące, co jest zrozumiałe ze względów bezpieczeństwa.

Uczestnictwo w minilabach jest w cenie biletu do CNK, jednak liczba miejsc jest ściśle ograniczona, więc decyduje kolejność przyjścia pod drzwi danego laboratorium.

W Centrum Nauki Kopernik mieszczą się cztery laboratoria, organizujące minilaby: robotyczne, chemiczne, biologiczne i fizyczne. Sale znajdują się na pierwszym piętrze. Tematy minilabów zmieniają się regularnie, aktualności sprawdzić można pod tym linkiem.

Ze względu na ograniczenia wiekowe "przetestowaliśmy" ze starszym synkiem minilaby jak dotąd dopiero raz. Niemniej, z pewnością już wkrótce będziemy tam znów, bo od czasu tej pierwszej wizyty słyszymy wciąż w domu "kiedy znowu pójdziemy?!". Faktycznie jest to znakomite miejsce do pokazania dziecku, że chemia czy biologia to nie teoretyczna wiedza zawarta w podręcznikach, lecz fascynujących świat odkrywania zjawisk własnymi zmysłami. Tym bardziej żałujemy, że Centrum Nauki Kopernik zrezygnowało z innych zajęć - wspaniałych Warsztatów Familijnych, które organizowane były dla dzieci w wieku 6-9 lat i równie mocno angażowały dzieci, wraz z rodzicami, do wspólnego odkrywania świata i nauki!

7. Warsztaty 


Na terenie wystaw, w tzw. Strefie Eksperymentowania, animatorzy nie tylko chodzą, pomagając korzystać z eksponatów, ale i organizują warsztaty. Taki "warsztat" to nic innego jak stolik przycupnięty pomiędzy eksponatami, przy którym siedzi jeden z animatorów i przeprowadza, wraz z chętnymi, różne doświadczenia. Na warsztaty te nie są prowadzone żadne zapisy, po prostu wystarczy podejść i, w miarę dostępności przestrzeni, przyłączyć się.

O ile niektóre warsztaty mogą być tematycznie za trudne dla dzieci, o tyle udaje się znaleźć wśród nich perełki, które zachwycą najmłodszych. Na przykład przy ostatniej wizycie spędziliśmy świetny czas na stanowisku szyfrowania.

O to jakie warsztaty i w jakim miejscu wystaw danego dnia się odbywają można spytać w recepcji CNK przy bramkach na parterze.

8. Planetarium


Seanse w planetarium NIE są w cenie biletu do Centrum Nauki Kopernik. Do Planetarium Niebo Kopernika jest oddzielne wejście (znajdujące się od drugiej strony budynku, wypatrzywszy strzałki łatwo dojdziemy do celu) i oddzielne bilety.

Bilety do Planetarium warto rezerwować online, a repertuar seansów dostępny jest na stronie internetowej Niebo Kopernika. Bilety nabyć można również, na miarę ich dostępności, w kasach mieszczących się na parterze Planetarium. Planetarium posiada własną szatnię i kawiarnię.

Warto sprawdzić w repertuarze oznaczenia wiekowe danego filmu/pokazu. Maluchom już od lat 3 świetnie tematykę kosmosu przybliży film "Pod jednym niebem", dzieci od lat 5 mogą poznać Wszechświat w towarzystwie sympatycznego niedźwiedzia polarnego i pingwina w "Polarisie", a dla jeszcze starszych oferta pokazów jest naprawdę bogata.

W Planetarium organizowane są również regularnie Koncerty dla dzieci (sugerowany wiek: 7-12), aktualny kalendarz sprawdzić można tu: link.

W budynku Planetarium od kilku lat mieści się wystawa "Patrz: Ziemia", na którą wstęp jest wolny i bezpłatny. Nie ma w jej ramach wielu eksponatów, które zainteresować mogą młodsze dzieci, chociaż fotka w kombinezonie kosmonauty to gratka, którą nie pogardzi żaden maluch.


Hall CNK


Strefa Eksperymentowania (wystawy CNK), w tle po prawej - Majsternia

Strefa Eksperymentowania

Minilab chemiczny

Minilab chemiczny


Fragment eksponatu wodnego w Galerii Bzz!

Galeria Bzz!

Galeria Bzz!

Warsztaty w strefie wystaw CNK

Majsternia

Majsternia
Komentarze

Copyright © Family Adventures