Centrum Pieniądza NBP, czyli tajniki indeksów giełdowych dla dzieci

Świetne, pełne interaktywnych eksponatów i życzliwej, pomocnej obsługi, a do tego bezpłatne centrum nauki, z którego cała rodzina - i młodsi, i starsi, wychodzą z solidną porcją wiedzy o historii pieniądza i ekonomii. 

Centrum Pieniądza NBP mieści się pod adresem ul. Świętokrzyska 11/21, a więc w samym sercu Warszawy, w siedzibie Narodowego Banku Polskiego. Biorąc pod uwagę zarówno lokalizację i bezpłatny wstęp, a przede wszystkim to, że jest to znakomicie, bardzo ciekawie zaaranżowane centrum nauki, czyni go obowiązkowym wręcz punktem wizyty w Warszawie z dziećmi, czy też rewelacyjnym pomysłem na ciekawe wyjście weekendowe!

1. Dojazd


- Lokalizacja w samym centrum Warszawy czyni Centrum Pieniądza NBP bardzo łatwo dostępnym komunikacją miejską. Po pierwsze, bliziutko mieści się stacja II linii metra Nowy Świat, niedaleko również jest stacja obsługująca obie linie metra, tzn. Świętokrzyska. Po drugie, dookoła pełno jest linii autobusowych, chociażby jeżdżących ciągiem ulic Nowy Świat - Krakowskie Przedmieście, tudzież Marszałkowską czy Świętokrzyską. Po trzecie, na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej jest również przystanek tramwajowy, a stamtąd jedyne 400m spacerkiem do Centrum Pieniądza NBP. 

- To wszystko powoduje, że komunikacja publiczna jest bardzo konkurencyjna w stosunku do przyjechania tu samochodem, bo Centrum Pieniądza NBP nie ma własnego parkingu, a znalezienie miejsca postojowego na okolicznych uliczkach może zabrać wiele czasu i nerwów. 

- Wejście do Centrum Pieniądza NBP znajduje się w bramie od ul. Świętokrzyskiej. Idąc Świętokrzyską, od placu Powstańców Warszawy w kierunku Nowego Światu, to druga brama, zresztą dobrze oznaczona.

2. Od jakiego wieku dziecka do Centrum Pieniądza NBP warto się wybrać?


Oczywiście nie ma żadnych ograniczeń wiekowych dla wstępu do Centrum, więc swobodnie można wejść nawet z maleństwem, chociaż manewrowanie wózkiem pomiędzy eksponatami mogłoby być trudne. 

Jeśli chodzi natomiast o świadome zwiedzanie i korzystanie z zasobów Centrum Pieniądza NBP to, naszym zdaniem, najwcześniej ma to sens z dzieckiem od ok. 6 roku życia, a im dziecko starsze, tym więcej skorzysta i zrozumie. W Centrum nie ma wydzielonej żadnej części wystawy dla najmłodszych. Co prawda jest mnóstwo eksponatów multimedialnych i interaktywnych, którymi małe dzieci mogą się pobawić, jednak generalnie po prostu tematyka wystawy, czyli szeroko pojęta ekonomia, to dość abstrakcyjne zjawisko i młodsze dzieci niewiele wyniosą edukacyjnie z wizyty w tym miejscu.

3. Godziny otwarcia Centrum i dostępność


Centrum Pieniądza NBP jest otwarte codziennie, oprócz poniedziałków (lista dni, w które Centrum jest zamknięte, dostępna jest pod tym linkiem). Udostępniane jest ono zwiedzającym od godz. 10 do 18 (w czwartki aż do godz. 20), zaś ostatnie wejście możliwe jest na godzinę przed zamknięciem.

Indywidualnej wizyty nie trzeba w żaden sposób rezerwować. Po wejściu nie trzeba nabywać żadnych biletów, można jedynie w recepcji pobrać mapkę ułatwiającą zwiedzanie.

Centrum mieści się w jednym z budynków Narodowego Banku Polskiego, a co z tego wynika, obowiązują tam określone zasady bezpieczeństwa, stąd zaraz po wejściu należy przejść przez bramki prześwietlające, a w szatni należy zostawić "bagaż", co obejmuje również np. plecaki czy większe torby. Można jednak w Centrum bez żadnych ograniczeń fotografować.

W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Was to kliknięcie lajka nic nie kosztuje, za to my dzięki temu widzimy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!

4. Inne informacje praktyczne dotyczące zwiedzania:

  • Centrum zwiedza się bez przewodnika, natomiast jest sporo pracowników, którzy z wielką serdecznością, uśmiechem i otwartością udzielają wszelkich informacji, podpowiedzi czy wyjaśnień.
  • W Centrum, którego ekspozycja mieści się na dwóch poziomach, nie ma jednej wyznaczonej trasy zwiedzania, aczkolwiek warto zachować pewną logikę przechodzenia z sali do sali czy między piętrami, którą podpowiada zwiedzającym zarówno bezpłatna mapka, jak i specjalne tabliczki, które można wypożyczyć dla dzieci.
  • Zostawiając w szatni plecak warto z niego zabrać ze sobą na wystawę między innymi dowód osobisty, a to dlatego, że jest on potrzebny do wypożyczenia tabliczek do "gry muzealnej" urozmaicającej zwiedzanie rodzinom z dziećmi.
  • Tabliczki dla dzieci wypożyczyć można na pierwszym piętrze ekspozycji (czyli jedno piętro ponad szatnią). Plus za ekologię, bo tabliczki nie są jednorazowymi kartami, lecz porządnymi tablicami wielorazowego użytku. Dostępne są wersje tabliczek dla młodszych dzieci (6-8 lat) i nieco starszych (ok. 9-12). Wypożyczenie jest bezpłatne, potrzebne jest jedynie wypełnienie formularza na podstawie okazania dowodu osobistego. Pomyślne rozwiązanie zadań pozwala na koniec wizyty otworzyć najprawdziwszy sejf z nagrodami!
  • Na zwiedzanie warto przeznaczyć ok. 2-3 godziny

5. Co znajduje się w Centrum Pieniądza NBP?


Zwiedzanie warto zacząć, zgodnie z podpowiedziami pracowników, od sali, w której pieniądze wprost sypią się z sufitu! To jest sala, w której szczególnie młodsze dzieci dobrze się bawią, a na cierpliwych czeka nagroda - im dłużej wytrwa się obserwując rosnącą przed nami górę pieniędzy, tym więcej się uzbiera. Innymi słowy znakomita inspiracja do rozmowy o oszczędzaniu.

Sale po lewej stronie schodów na pierwszym piętrze ekspozycji mieszczą w sobie wiele ciekawych eksponatów opowiadających o historii pieniędzy. Na multimedialnych ekranach czeka na dzieci zabawna prosta gra, tłumacząca podstawowe cechy pieniądza, jak np. jego trwałość czy podzielność. Jeśli dzieci zainteresuje historia, można się w tych salach sporo dowiedzieć o ewolucji systemów pieniężnych od czasów starożytności, przez średniowiecze po czasy nowożytne, to jednak raczej już eksponaty dla młodzieży.

W dalszej części czeka na zwiedzających uliczka Bankowa, w której posłuchać można opowieści bankiera - Leopolda Kronenberga, który opowie o tym, jak powstawać zaczęły banki, jaką od początku spełniały rolę i kogo określano bankierem. Z uliczki Bankowej można też skręcić na chwilę do elegancko urządzonego Gabinetu Numizmatyka, pooglądać dawne monety, zagrać w multimedialną grę, itp.

Pod żadnym pozorem nie można pominąć Skarbca, do którego schodzi się nieco ukrytymi za uliczką Bankową schodami - to chyba najciekawsza dla dzieci część Centrum Pieniądza. Tak wiele tu interesujących eksponatów, że z pewnością zatrzymacie się w tej sali na dłużej - wszak niecodziennie można zobaczyć milion złotych czy dotknąć sztabkę złota! Za ciężkimi, wielkimi drzwiami skarbca ukryte są dwie bardzo ciekawe gry na ekranach dotykowych - jedna to układanie szyfru otwierającego skrytkę, a druga, jeszcze bardziej edukacyjna, to dopasowywanie różnych kluczy do zamków skrytki, przy czym po dopasowaniu każdego z kluczy krótka prezentacja pokazuje wnętrze zamka i zasadę jego działania. 

Świetnym pomysłem jest też Laboratorium Autentyczności, w którym szczegółowo dowiedzieć się można o sposobach zabezpieczeń banknotów i popróbować swoich sił w odróżnianiu autentycznych od fałszywek. 

Wyższe piętro wystawy wprowadza w świat giełdy, rynków finansowych, nowoczesnych systemów płatniczych, a także projektowania i produkcji pieniędzy. Dla dzieci szczególnie cennym eksponatem jest bankomat, w którym można popraktykować jego obsługę, a na tych, którzy pomyślnie przejdą przez cały samouczek, czeka nagroda - sami zobaczcie co wysunie się z wnętrza bankomatu!


Komentarze

Copyright © Family Adventures