Muzeum Narodowe w Warszawie dzieciom, czyli wielka sztuka dla małych

Nie czarujmy się, galeria sztuki nie jest miejscem pierwszego wyboru na spędzenie wolnego czasu przez dziecko. W zestawieniu z placem zabaw, czy chociażby nawet z interaktywnym centrum nauki, muzeum pełne obrazów czy rzeźb stanowi słabą konkurencję. Co zrobić, żeby na hasło "muzeum" dziecko nie odwracało się na pięcie i nie uciekało gdzie pieprz rośnie?! Odpowiedź jest prosta: sprawdzić ofertę Muzeum Narodowego w Warszawie! A czym skorupka za młodu nasiąknie...

Wrocławskie Muzeum Pana Tadeusza wymyśliło swego czasu świetną akcję "muzealniaki", mającą na celu promowanie obcowania ze sztuką już nawet najmłodszych dzieci, oczywiście w przystępnej dla nich formie. Co prawda póki co warszawskie Muzeum Narodowe do akcji oficjalnie nie przystąpiło, jednak od wielu już lat realizuje tą ideę w praktyce. Spójrzcie na poniższe zestawienie, jak wiele oferuje dla rodzin z dziećmi w praktycznie każdym wieku.

I. Zwiedzanie Muzeum dla rodzin z dziećmi

W Muzeum nigdy nie byliśmy z dziećmi ot tak, żeby pospacerować po muzealnych salach. Takie zwiedzanie mogłoby przynieść odwrotny efekt od zamierzonego - zamiast zaciekawić dzieci sztuką, mogłoby je do niej zniechęcić. Mało jest chyba dzieci, które chciałyby zasiąść przed jakimkolwiek obrazem i po prostu w ciszy kontemplować dzieło sztuki. Zupełnie co innego, gdy dzieci mają w muzeum jakieś zadania, zagadki do rozwiązania, bawią się w detektywa i w ten sposób "przyzwyczajają" się do obcowania ze sztuką. Taka idea przyświeca zajęciom:

1. Rodzinne Niedziele - co tydzień w niedzielę o godz. 12 z hallu Muzeum Narodowego w Warszawie rusza zwarta grupa rodzin z dziećmi (zajęcia przeznaczone są dla dzieci 5-12 lat, chociaż bywaliśmy już z czterolatkiem, który nie tylko towarzyszył starszemu bratu, ale i z zaciekawieniem aktywnie uczestniczył w zajęciach) pod wodzą przewodnika. Zwiedzanie nie obejmuje wówczas całego muzeum, lecz jego wybraną część, która wiąże się z tematem danych zajęć. Gdy więc poznawaliśmy "Historię św. Mikołaja" zajęcia toczyły się w salach Galerii Średniowiecznej, gdy szukaliśmy wyposażenia nowego pałacu dla księżnej, od której list odczytała nam na początku zajęć edukatorka, krążyliśmy po Galerii Sztuki Dawnej, itd. Zajęcia potrafią być naprawdę świetne, po tych o archeologii w Galerii Faras zainteresowania archeologiczne Julka trwają już od ponad roku, a kolekcja "wykopalisk", których szuka od tego czasu przy każdej sposobności, rośnie w naszym domu!

Zajęcia trwają nieco ponad godzinę, a zabawy związane z dziełami sztuki przeplatane są np. historiami opowiadanymi przez edukatora, jak również pracami plastycznymi inspirowanymi tematem zajęć.

Co ważne, niedzielne zajęcia nie odbywają się dla posiadaczy jakichkolwiek abonamentów do Muzeum. Bilety na daną niedzielę dostępne są online od wtorku poprzedzającego tą niedzielę, przy czym warto zaplanować wizytę, bo bilety szybko się rozchodzą. Harmonogram tematów na Rodzinne Niedziele dostępny jest na stronie internetowej Muzeum. Przykładowo, na najbliższy czas zaplanowane są zajęcia "Świat mitycznych bohaterów", "Najmniejsze dzieło sztuki", "W pracowni animalisty", "Artystki w sztuce", "Królewskie tajemnice", itd.

Zajęcia nie są ze sobą powiązane tematycznie w żaden cykl, więc można z nich korzystać w dowolny sposób, wybierając z dziećmi tematy, które potencjalnie mogą je zainteresować.

2. Zajęcia w ferie, wakacje, itp. - zajęcia podobne w formie do tych, które organizowane są w ramach "Rodzinnych Niedzieli w MNW", tyle, że zintensyfikowane w okresie wolnym od zajęć szkolnych. Również nie są one organizowane jako cykl, program, w którym w całości trzeba wziąć udział (to nie są półkolonie), lecz są to zajęcia, na które pojedynczo kupuje się online bilety. Świetny pomysł na zagospodarowanie czasu zimowych czy letnich wakacji!

II. Zajęcia abonamentowe dla rodzin


Przez pojęcie zajęć abonamentowych rozumiemy zajęcia, na które karnet wykupuje się we wrześniu na cały zaczynający się rok przedszkolno-szkolny i zajęcia odbywają się raz w miesiącu, w określonych w harmonogramie datach (podczas zapisów należy wybrać dzień tygodnia i godzinę zajęć).

Takie właśnie zajęcia abonamentowe dostępne są dla dzieci w następujących grupach wiekowych:

1. dzieci w wieku 2-2,5 roku (wiek liczony w chwili rozpoczęcia zajęć, czyli we wrześniu-październiku) - ten cykl nosi nazwę "Mam dwa latka, dwa i pół".
Nie wiedzieliśmy o tych zajęciach gdy Adaś był mały, dowiedzieliśmy się w samą porę dla Julka, który z zapałem w zajęciach tych uczestniczył. Zajęcia dotyczyły kolorów - co miesiąc tematem był inny kolor, o którym najpierw dzieciaczki rozmawiały w sali edukacyjnej z prowadzącą, a potem, za jej przewodnictwem, szły na sale muzealne szukać go na dziełach sztuki. Trzymającym pluszowego węża maluchom zazwyczaj towarzyszył uśmiech zwiedzających obecnych akurat na salach muzealnych. Najczęściej był to życzliwy uśmiech pełen sympatii dla małych koneserów sztuki, rzadziej lekceważący uśmiech pobłażania, ale ci ostatni zdziwiliby się, gdyby dowiedzieli się, jak wiele dzieci z tych zajęć wynosiły! Nie tylko stawały się mistrzami rozpoznawania kolorów, co w tym wieku nie jest wcale takie oczywiste, ale też i z zapałem przypatrywały się obrazom w galerii, wypatrywały poszczególnych detali, uczyły się koncentrować uwagę i przywiązywać wagę do szczegółów, poznawać różnorodność form artystycznej ekspresji.
Dla nas te zajęcia to była bomba i bardzo żałowaliśmy, że wraz z pójściem Julka do przedszkola nie udało nam się dopasować naszego tygodniowego grafiku do tego, aby zapisać go na zajęcia dla...

2. dzieci w wieku 3-4 lata - kolejny roczny cykl o nazwie "Trzy, cztery, start!". Zajęcia te są niejako kontynuacją programu "Mam dwa latka, dwa i pół", chociaż nie są przeznaczone wyłącznie dla tych dzieci, które brały udział w zajęciach dla młodszych.
W ramach "Trzy, cztery, start!" zajęcia dotyczą już tak poważnych tematów jak to, co obrazy przedstawiają (przykładowe tematy zajęć z tego roku to "Czy zwierzęta z obrazów istniały naprawdę?", "Kto namalował ten obraz", "Rzeźba - co to takiego?" czy "W co się bawić w Muzeum").

3. dzieci w wieku 4-5 lat - dla tej kategorii wiekowej przeznaczony jest program "Mini Program dla Rodzin". Skoro mówimy już o dzieciach prawie idących do szkoły, to i tematy stają się doprawdy poważne - przykładowe z tego roku to "Skarby pustyni" czy "Sekrety porcelany".

4. zajęcia dla mam z malutkimi dziećmi (MAMY w Muzeum) - w zasadzie to nie są zajęcia dla dzieci, lecz dla rodziców będących na urlopach rodzicielskich, ale cechuje je "kids friendly" charakter - nie tylko nikt nie będzie krzywo patrzył na jadącą przez sale galerii kawalkadę wózków dziecięcych, ale i w sali edukacyjnej, podczas zajęć, swobodnie można karmić malucha czy przewijać. Fajny pomysł dla tych, którzy szukają odskoczni od codziennej rutyny z maleństwem, "wyrwania się" z czterech ścian i to w miejsce przyjazne rodzinom z dziećmi.

5. zajęcia dla dzieci z... dziadkami (Sztuka dla wnuka) - piękny, unikatowy pomysł na zajęcia z dziadkami. Odbywają się raz w miesiącu, wg ustalonego harmonogramu, o godz. 16. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-12 lat. Tematyka zajęć pomyślana jest pod kątem dzieci szkolnych, przykładowe tematy z tego roku to "Grafika i rysunek", "Wszystko widzę w kolorze" czy "Historia Muzeum".

Na zajęcia abonamentowe zapisy są prowadzone online, raz do roku na początku września. Warto dopilnować daty, w której zapisy ruszają, bo miejsca na zajęciach rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Zapisując się na dany dzień tygodnia i daną godzinę, niedługo później dostajemy od Muzeum dokładny harmonogram dat, w których będą się odbywać zajęcia w ramach wybranego cyklu. Zajęcia "Mam dwa latka, dwa i pół", "Trzy, cztery, start!" oraz "Mini program dla Rodzin" odbywają się zarówno w dni powszednie, jak i są dostępne grupy w soboty.

Nasze, nieco już archiwalne, zdjęcie z zajęć "Mam dwa latka, dwa i pół"


Komentarze

Copyright © Family Adventures