Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku - jak zwiedzać to miejsce z dziećmi

Niejednokrotnie spotkaliśmy się ze zdziwieniem, że polecamy Europejskie Centrum Solidarności jako świetne miejsce do zwiedzania z dziećmi. Tymczasem to znakomicie dla dzieci przygotowana lekcja historii, która poprzez wiele interaktywnych eksponatów zajmie już nawet kilkulatki.

Europejskie Centrum Solidarności to ulubiona trójmiejska wystawa Adasia. Dlatego też byliśmy na niej już kilkakrotnie, niemal co roku odwiedzając ją podczas naszych gdańskich wakacji.

Jak dotrzeć do Europejskiego Centrum Solidarności?


ECS znajduje się na pl. Solidarności 1 w Gdańsku. To charakterystyczny brązowy budynek położony za Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Obok budynku ECS mieści się słynna Sala BHP Stoczni Gdańskiej i jedno z najbardziej rozpoznawanych miejsc w Gdańsku - dawna brama stoczni. Do Sali BHP można wejść bezpłatnie, bez biletów.

W Europejskim Centrum Solidarności znajduje się duży podziemny parking. Kupując bilety na wystawę stałą ECS, okażcie bilet parkingowy, a wówczas pierwsze 4 godziny parkowania będą dla Was bezpłatne

Przy ECS znajduje się przystanek tramwajowy Plac Solidarności.

Od Dworca PKP w Gdańsku (i przystanku tramwajowego, na którym zatrzymuje się wiele linii) ECS oddalone jest zaledwie o kilometr, więc można rozważyć spacer.

Zwiedzanie ECS z dziećmi


Europejskie Centrum Solidarności zwiedza się bez przewodnika. Po zakupie biletów możecie natomiast wypożyczyć audioprzewodnik.

Audioprzewodnik to w tym miejscu, naszym zdaniem, clue sukcesu. Otóż dostępne są dwie wersje audioprzewodników - dla dorosłych i dla dzieci (trzeba uprzedzić wypożyczając, którą wersję chciałoby się włączyć). Naszym zdaniem audioprzewodnik dla dzieci jest fantastyczną opcją dla dzieci od ok. 6 lat. 

Aby ułatwić zwiedzanie Adasiowi i Julkowi, również ja poprosiłam o wersję dziecięcą - chciałam śledzić wystawę dotrzymując im kroku, ewentualnie tłumacząc coś dodatkowo, gdybym uznała to za potrzebne. A okazało się, że sama z przyjemnością zwiedzałam wystawę korzystając z tej wersji dla najmłodszych zwiedzających! To niesamowite, jak wspaniale twórcom audioprzewodnika udało się wytłumaczyć ten trudny okres historii Polski dzieciom! 

Wystawa jest bardzo interaktywna, więc jeśli jesteście z maluszkami (np. jeszcze młodszym rodzeństwem), to jest szansa, że znajdą na trochę zajęcie korzystając z możliwości "tu przyciśnij, tam posłuchaj, itp.". Po drodze można wsiąść do suwnicy, a nawet do milicyjnego wozu, czy posłuchać muzyki w słuchawkach. 

W ECS przechodzi się do kolejnych sal, pozwalających poznać minioną już epokę. Dzięki różnym eksponatom możecie pokazać dzieciom, jak wyglądał ówczesny wystrój mieszkań, na czym polegała praca stoczniowców, jak to było, gdy w sklepach były puste półki, a różne towary były dostępne jedynie na kartki. Audioprzewodnik umiejętnie wytłumaczy na czym polegały postulaty stoczniowców, co to były strajki, internowanie, w delikatny sposób dla dziecięcej wrażliwości opowie o interwencjach milicji. Stając za kamerami telewizyjnymi dzieci będą mogły na własne oczy przekonać się co to był okrągły stół, a potem, znów korzystając z tłumaczenia audioprzewodnika, zrozumieć istotę pierwszych demokratycznych wyborów. Na końcu czeka na nie sala, gdzie na białej lub czerwonej karteczce będą mogły napisać kilka słów od siebie do wielkiego na całą ścianę napisu Solidarność. 

Niezależną od wystawy stałej częścią Europejskiego Centrum Solidarności jest "Wydział Zabaw". To część ECS stworzona stricte z myślą o dzieciach. Bilety na Wydział Zabaw są do nabycia w kasach ECS. Jest to sala zabaw dla dzieci, raczej luźno powiązana z tematyką Centrum. Do Wydziału Zabaw wchodzi się na godzinę, co godzinę może wejść 75 osób. Szczerze pisząc, Adaś i Julek nie byli zachwyceni Wydziałem Zabaw, godzina wydawała się dla nich nawet zbyt długim czasem.
Z oferty na drzwiach przeczytać można, że możliwe jest zostawienie w Wydziale Zabaw dzieci od lat 5 pod opieką animatorów.

W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Was to kliknięcie lajka nic nie kosztuje, za to my dzięki temu widzimy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!
Komentarze

Copyright © Family Adventures