Centrum Nauki Hevelianum, czyli co nas odciąga od plażowania na wakacjach w Trójmieście

Podczas trójmiejskich wakacji lubimy odwiedzać Hevelianum. Jest bardzo różne od warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, a na uwagę zasługują nie tylko ciekawe, pełne rozmaitych eksponatów wystawy stałe, ale też i liczne warsztaty oferowane przez Hevelianum w sezonie letnim. 

Centra nauki w Polsce to stosunkowo młoda idea, a w tym kontekście Hevelianum jest seniorem - w 2018 r., podczas naszych gdańskich wakacji mieliśmy okazję uczestniczyć w 10. urodzinach Hevelianum. Ale nie tylko od święta, lecz jak najbardziej również na co dzień nie brakuje tam atrakcji i to dla dzieci praktycznie w każdym wieku!

I. Garść informacji praktycznych:

1. Dojazd


Hevelianum znajduje się na Górze Gradowej, a więc blisko gdańskiej Starówki. Góra Gradowa położona jest na tyłach Dworca Głównego PKP w Gdańsku. Wysiadając na przystanku tramwajowym przy Dworcu Głównym PKP zejdźcie do przejścia podziemnego i skręćcie w kierunku Dworca Autobusowego. Docierając do dworca autobusowego, wyjdźcie z przejścia podziemnego na prawo, a następnie zaraz za przystankiem autobusów komunikacji miejskiej, skręćcie w lewo w ziemną drogę przez niewielki park, mieszczący się na Górze Gradowej. Idąc cały czas w górę (dochodząc do wykostkowanego parkingu i drogi dla samochodów, skręćcie w lewo), dojdziecie do położonego niemal na szczycie góry Hevelianum.

Na samochody czekają dwa płatne parkingi - jeden na samej górze, najbliżej wejścia do Centrum, drugi nieco niżej, za stacją paliw. 

2. Bilety


Jeśli najpóźniej dzień przed wizytą nie kupiliście biletów online, musicie udać się do kasy biletowej, znajdującej się w głównym budynku - dawnych koszar wojskowych. Niestety jak doświadczyliśmy sami raz w lecie, w deszczowe dni kolejka do kas jest długa, a pracownicy pilnując, aby na wystawach nie było nadmiernie dużo zwiedzających, czasowo wstrzymują sprzedaż biletów. Jeśli więc chcecie zwiedzać Hevelianum w spokoju, gdy nie ma tłumów, niestety trzeba poświęcić na nie dzień słoneczny.

Aktualny cennik biletów można zobaczyć tu: link. Warto wiedzieć, że dostępne są bilety kombi - do Hevelianum oraz do Stadionu Energa, o czym szerzej możecie przeczytać tu: link.

3. Godziny otwarcia


Hevelianum otwarte jest w wakacje codziennie od godz. 10 do 18. W miesiącach wrzesień - czerwiec Centrum nieczynne jest w poniedziałki, godziny otwarcia od wtorku do piątku to 10-16, a w weekendy 10-18.


II. Pełne zestawienie atrakcji w Centrum Nauki Hevelianum

1. Wystawy stałe Hevelianum


Na centrum Hevelianum składają się aż cztery wystawy stałe (znajdujące się w różnych budynkach dawnego fortu, pomiędzy którymi trzeba przechodzić do kolejnych, dzierżąc w dłoniach bilety, aby zeskanować je na bramkach wejściowych):

a) Dookoła świata - to część wystawy, na której eksponaty dotyczą różnych zjawisk przyrodniczych, fauny i flory na różnych kontynentach, a także architektury czy ciekawostek z różnych zakątków globu. Młodzi śmiałkowie mogą tam spróbować jak tygrys zakraść się do stada antylop, w taki sposób, aby nie zostać zauważonym, wejść do igloo, sprawdzić moc huraganu, przekonać się jak wygląda wulkan w przekroju, dowiedzieć jak do trudnych warunków klimatycznych dostosowany jest wielbłąd, policzyć kropki biedronki i przeżyć wiele, wiele innych przygód.

b) Zabawy z historią - chociaż niewielka, to chyba ulubiona część centrum zdaniem Adasia i Julka. Można tu zajrzeć wgłąb armaty, a także spróbować tę armatę załadować. Serio, to chyba jedyne miejsce w Polsce, gdzie można własnoręcznie dokonać wystrzału z armaty! W jaki sposób tego dokonać, przekonacie się na tej części wystawy. Najniżsi zwiedzający mogą w tym potrzebować nieco pomocy dorosłego.

c) Łamigłówka - matematyczna część wystawy, znajdująca się na pięterku budynku, w którym jest również wystawa Zabawy z historią. Większość eksponatów jest dla starszych dzieci, młodzieży czy nawet dorosłych, jednak z kilkoma, jak na przykład lustrzane pismo czy tangramy, mogą próbować zmierzyć się również najmłodsi. 

d) Z energią! - znajdująca się w nieco oddalonym od głównej części budynku wystawa (trzeba przejść przez fragment parku, aby tu dotrzeć po skończeniu zwiedzania Łamigłówki i Zabaw z historią) daje świetną okazję do zapoznania się z różnymi zjawiskami fizycznymi, a także z zagadnieniami ekologicznymi. Przetestujcie czy wiecie ile czasu rozkłada się plastikowa reklamówka, czy potraficie zapobiec zalaniu miasta przez wezbrane wody rzeki, uświadomcie sobie różnicę w widzeniu kierowcy trzeźwego w dobrych warunkach jazdy, w deszczu, a także osoby nietrzeźwej za kółkiem, a także porównajcie pobór prądu zależny od mocy różnych urządzeń agd. 

2. Atrakcje Góry Gradowej


Oprócz płatnych wystaw stałych w Hevelianum na Górze Gradowej znajdziecie również wiele bezpłatnych atrakcji. 

a) Wehikuł Czasu - bezpłatna wystawa w dawnych pofortecznych, odrestaurowanych obiektach, znajdujących się na Górze Gradowej nieco powyżej budynków, w których umieszczone są wystawy stałe. Przechodząc kolejno do budyneczków fortu dowiecie się z nagrań uruchamiających się na czujnik ruchu, o historii fortu i stacjonującego tu niegdyś pruskiego garnizonu, a także o zmieniającej się poprzez wieki sztuce wojennej. 

b) Tablice edukacyjne - pospacerujcie pomiędzy budynkami Hevelianum, a natkniecie się na tablice edukacyjne. Dowiedzieliśmy się z nich wiele ciekawostek przyrodniczych!

3. Warsztaty


W Hevelianum organizowane są regularnie warsztaty o nazwie Warsztat Wyobraźni (dawniej nazywane były "Laboratorium Pana Kleksa"). Przeznaczone są one dla dzieci do lat 9, ale naszym zdaniem najlepiej odnajdą się na nich dzieci w wieku 5-7/8 lat. Warsztaty te organizowane są w soboty i w niedziele (w wakacje bardziej intensywnie), a bilety na nie można nabyć online lub w kasie, w miarę dostępności. Oprócz dobrego humoru warto zabrać obuwie na zmianę!

W wakacje oferta warsztatów jest jeszcze bogatsza, swego czasu byliśmy na świetnych zajęciach dotyczących szyfrowania - Adasia i Julka niesamowicie wciągnęły!

Ponadto, w lecie odbywają się pokazy w niewielkim, rozstawionym przed głównym budynkiem, planetarium.

W niektóre letnie wieczory organizowane jest również nocne zwiedzanie fortu, na tym jednak jak dotąd jeszcze nie byliśmy, bo rozpoczynają się o nieco zbyt później jeszcze dla nas, ze względu na dzieci, godzinie. 

4. W dżungli wyobraźni


To taka salka zabaw dla dzieci z dużymi piankowymi klockami, z którymi dzieci do lat 9 mogą eksperymentować, bawiąc się w młodych architektów. Wstęp do niej jest płatny 5 zł niezależnie od biletów na wystawy stałe. Świetny pomysł na twórcze spędzenie czasu, dzieci są przecież mistrzami kreatywności.

W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Was to kliknięcie lajka nic nie kosztuje, za to my dzięki temu widzimy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!
Komentarze

Copyright © Family Adventures