Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie, czyli z dziećmi w składzie porcelany

Podczas zimowych ferii w Górach Świętokrzyskich nie było w ogóle zimowo, zamiast więc nart były łyżwy i... odwiedzanie muzeów. Muzeum Porcelany w Ćmielowie nie jest jednak zwykłym muzeum, to "żywe muzeum", które w świetny sposób uczy i pozwala doświadczyć jak wytwarza się porcelanę. To lubimy!

Fabryka Porcelany w Ćmielowie, łącząca obecnie marki Ćmielów i Chodzież, szczyci się ponad dwustuletnią historią wytwarzania porcelany, a współcześnie chwali się mianem największej w Europie fabryki porcelany cienkościennej. Czyż znajdzie się lepsze miejsce w Polsce do odpowiedzi na pytania "mamo, tato, jak to się robi?!" w odniesieniu do porcelanowych cacuszek, które nieraz pewnie widzieliście z dziećmi zwiedzając arystokratyczne pałace i magnackie dwory, a i dziś zdobią wiele domowych serwantek i kredensów?

Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie co prawda nie mieści się w tej wielowiekowej fabryce porcelany, lecz w prywatnej - AS Ćmielów, jednak tak czy inaczej jest miejscem idealnym na rodzinne zwiedzanie i pozwala poznać tajniki produkcji procelany. 

W zasadzie nazwa muzeum niezbyt dobrze odpowiada temu, co zastajemy na miejscu - nie mamy tu bowiem sal wypełnionych niedostępnymi eksponatami w gablotkach za szybą, lecz swego rodzaju centrum nauki o produkcji porcelany, a zwiedzanie to interaktywna przygoda. W naszym domu teraz na biurkach chłopców dumnie prężą się porcelanowe kotki, które częściowo wykonali podczas zwiedzania pod okiem Pani przewodniczki!

Bardzo chcieliśmy, aby dzieci mogły wziąć udział w warsztatach, którymi uzupełnić można zwiedzanie Żywego Muzeum Porcelany. Poinformowano nas przez telefon, że warsztaty ruszają, jeśli znajdzie się co najmniej trzech chętnych. Aby zwiększyć szanse na to, że warsztaty w związku z tym się odbędą, wybraliśmy sobotę na dzień zwiedzania. Tymczasem na miejscu okazało się, że ... rozchorowali się akurat przewodnicy, a dwóch obecnych jest w stanie jedynie oprowadzać grupy i w związku z tym warsztatów nie uda im się przeprowadzić. Niemniej Pani przewodniczka stanęła na wysokości zadania i w ramach zwiedzania tak intensywnie angażowała chłopców, którzy byli akurat jedynymi dziećmi w grupie, w tworzenie figurek razem z nią, że nawet nie żałowali tak bardzo braku warsztatów.

Na początek zwiedzania traficie do ... pieca! Ale nie na trzy zdrowaśki, jak Rozalka w "Antku" Bolesława Prusa, lecz na prezentację multimedialną o produkcji porcelany. Podczas zwiedzania czeka Was też szlifowanie porcelanowych figurek (pozwalające przekonać się, jak krucha jest porcelana, niejednemu bowiem kotek się w dłoniach rozpadnie!), a także dowiecie się w jaki sposób upewnić się, że mamy do czynienia z przedmiotem z porcelany, jak również poznacie arystokrację wśród porcelan - porcelanę różową.

Garść informacji praktycznych:

  • Żywe Muzeum Porcelany mieści się pod adresem: ul. Sandomierska 243, Ćmielów
  • Muzeum otwarte jest codziennie w godz. 9-17 od maja do września i 9-15 w pozostałych miesiącach. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i trwa ok. godziny. Aktualne informacje dotyczące godzin otwarcia znaleźć można na stronie internetowej Muzeum
  • Jeśli zbierze się odpowiednia liczba chętnych, po zwiedzaniu można wziąć udział w warsztatach ceramicznych, o których więcej informacji znajdziecie tu: link 
  • Przed Muzeum znajduje się spory bezpłatny parking. Bilety dostępne są do nabycia na miejscu, nie ma możliwości rezerwacji dla indywidualnych zwiedzających ani wcześniejszego ich zakupu online. 
W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Was to kliknięcie lajka nic nie kosztuje, za to my dzięki temu widzimy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!

Komentarze

Copyright © Family Adventures