Stara Lubowla (Stara Lubovna) - imponujące słowackie zamczysko i skansen położone nieopodal granicy z Polską

Do Starej Lubowli warto wybrać się, jeśli wypoczywacie w Beskidzie Sądeckim (chociaż i z Tatr to dobry pomysł na jednodniową wycieczkę), bo to niesamowite zamczysko, a do tego wybudowany obok niego ciekawy skansen są całkiem niedaleko polsko-słowackiej granicy.

Wizytę w Starej Lubowli oznaczyliśmy sobie jako przystanek po drodze z Zakopanego do Krynicy Zdrój. Tak bowiem wymyśliliśmy sobie wakacyjną wyprawę, że część czasu przeznaczyliśmy na eksplorację tatrzańskich szlaków, a część - na poznanie Beskidu Sądeckiego. Stara Lubowla wprost idealnie leży na trasie pomiędzy jednym, a drugim regionem Polski, jeżeli wybierze się drogę po słowackiej stronie (zresztą bardzo malowniczą).

W Starej Lubowli na wzgórzu znajduje się potężne zamczysko, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1311 r. Są to w zasadzie ruiny zamku, ale bardzo dobrze zachowane (częściowo odbudowane) i do wielu zabudowań zamkowych można wchodzić, zaglądać, jest tu co robić!

Zwiedzanie zamku możliwe jest z przewodnikiem, można jednak zwiedzać go samodzielnie, z ewentualnym wykorzystaniem materiałów dostępnych także w języku polskim. Z dziećmi warto po prostu pospacerować po zamku - zajrzeć do kazamatów, popatrzeć na sklepienia bram, wejść na wieżę, itp.

Największą atrakcją zamku, która dostępna jest w okresie letnim w cenie biletu, są pokazy sokolnicze odbywające się co ok. półtorej godziny na dziedzińcu zamkowym. Co prawda pokazy odbywają się w języku słowackim, ale po pierwsze dla dzieci bardziej liczy się w nich element wizualny, a po drugie, wśród publiczności zasiadał jeden z pracowników, który raz na jakiś czas skrótowo tłumaczył na polski opisy występujących w pokazie ptaków i różne ciekawostki dotyczące ich życia.

Uczestniczyliśmy już z dziećmi w kilku różnych pokazach sokolniczych - kiedyś udało nam się na taki natrafić w Wilanowie w ramach obchodów Imienin Króla Jana, innym razem oglądaliśmy taki pokaz w skansenie Wikingów w Danii czy na Zamku w Malborku, ale żaden z nich nie był tak długi i urozmaicony. Dzieci były zachwycone, a prawdę mówiąc również dorośli byli pod ogromnym wrażeniem! Uczucie, gdy te wielkie ptaki przelatują dosłownie centymetry nad głowami publiczności -  bezcenne! Po pokazie zaś dzieci mogły podejść i potrzymać ptaszyska na chwilę na ręku.

Po skończeniu zwiedzania Zamku przeszliśmy do położonego na podzamczu skansenu. Spodziewając się, że to taka atrakcja "przy okazji zwiedzania zamku", byliśmy zaskoczeni jak rozległy i bogaty w różnorodne zabudowania jest ten skansen! Przez skansen prowadzi ścieżka, która podpowiada kolejność zwiedzania, niemniej oczywiście można się po cały terenie poruszać swobodnie. Zdecydowana większość zabudowań jest otwarta tak, aby można było zajrzeć do środka, zaś wnętrza są bardzo ciekawie wyposażone. Przy wejściu do skansenu dostaliśmy broszurę w języku polskim dokładnie opisującą poszczególne chaty i budynki, wiele było w niej też ciekawostek dotyczących dawnej codzienności i świąt. Bardzo interesującym bowiem pomysłem jest tam zaaranżowanie w niektórych chatach scen z wybranych świąt i szczególnych wydarzeń - takich jak na przykład ślub czy narodziny dziecka. Wizytę w skansenie bardzo polecamy - nam podobało się nie tylko dlatego, że skanseny całą rodziną lubimy, ale też po prostu uważamy, że ten jest ogromnie wartościowy i ma duży walor edukacyjny.

Garść informacji praktycznych:

  • Zamek w Starej Lubowli znajduje się pod adresem: Zámocká 769/24, 064 01 Stará Ľubovňa
  • na podzamczu znajdują się bardzo duże, płatne parkingi. Gdy ten bliżej zamku jest już zapełniony, obsługa kieruje na kolejny parking, położony nieco dalej. Trudno sobie wyobrazić, aby na tym zabrakło miejsc. 
  • Z parkingów do Zamku jest kilkaset metrów dojścia - w końcowym fragmencie ostro w górę, Jest to jednak wygodna asfaltowa droga.
  • Skansen mieści się po drodze od parkingów na zamek.
  • Zamek dostępny jest do zwiedzania przez cały rok, jednak godziny otwarcia zasadniczo różnią się w zależności od sezonu, dokładne informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej: link
  • Bilety dostępne są w kasie u wejścia do Zamku, można też nabyć bilety przy skansenie. Możliwe jest zakupienie biletów oddzielnie do zwiedzania zamku i skansenu, ale oczywiście najbardziej opłaca się kupić bilet kombi - łączny na zamek i skansen.
  • Wokół zamku i skansenu było jeszcze sporo innych atrakcji dla rodzin z dziećmi - jakaś wystawa pojazdów militarnych, a także średniowieczny gród. Są to jednak atrakcje niepowiązane z zamkiem, nieobjęte ceną biletów do zamku czy skansenu. Nie korzystaliśmy z nich, więc nie potrafimy nic więcej o nich powiedzieć.
W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Was to kliknięcie lajka nic nie kosztuje, za to my dzięki temu widzimy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!

Komentarze

Copyright © Family Adventures