Spotkanie z Wikingami, czyli VikingeCenter w Ribe

Podczas pierwszej z dziećmi wizyty w Skandynawii nie mogło zabraknąć spotkania z Wikingami. Znaleźć ich można w Ribe, miasteczku w zachodniej części Półwyspu Jutlandzkiego. Mieszczące się tam VikingeCenter to miejsce, w którym odnosi się wrażenie, że właśnie weszło się do prawdziwej wioski Wikingów, którzy tam żyją i pracują. Kolejna destynacja, po opisanym już na blogu Den Gamle By, którą skansenem wręcz trudno nazwać - to ożywione miasteczko, po którym spacer pozwoli poznać życie, obyczaje i historię Wikingów. 

VikingeCenter mieści się na obrzeżach Ribe. Przechodząc przez bramę tego skansenu podróżujemy w czasie, przenosząc się 1300 lat wstecz. Na sporej przestrzeni mieści się tu wioska Wikingów z ok. 700-800 roku n.e. - kilka starannie wyposażonych domów, przystań rybacka, plac targowy, kościół, a także różne warsztaty rzemieślnicze. 

To, co najbardziej doceniliśmy, to żywa lekcja historii, jaka przez cały czas naszej wizyty toczyła się w tym miejscu. Wchodząc w różne zakamarki wioski odkrywaliśmy, że "Wikingowie" w ubraniach z epoki właśnie w jednym z domów przygotowują posiłek, przed innym dołączyliśmy do strugania wraz z nimi drewna, podziwialiśmy pokaz sokolniczy, gdzie indziej jeszcze przyglądaliśmy się pracy kowala, którego pomocnik dzielnie dmuchał w ogień miechem, a kowal wykuwał grotę strzały. Uwielbiamy takie właśnie miejsca, w których wraz z dziećmi odkrywać możemy pracę dawnych rzemieślników, poznawać życie i obyczaje, jakie panowały w dawnych czasach. 

Skandynawia słynie z troski o najmłodszych - Adaś z Julkiem z radością odkryli, że na terenie wioski znajduje się niezwykły plac zabaw, w którym odtworzone zostały domki wikingów w wersji zminiaturyzowanej, w sam raz do tego, aby dzieci mogły się do środka chować i tam bawić.

Garść informacji praktycznych:

  • Ribe VikingeCenter mieści się pod adresem Lustrupvej 4, Ribe.
  • Skansen czynny jest od drugiej połowy kwietnia do października, godziny otwarcia zmieniają się w różnych miesiącach warto zajrzeć na stronę internetową, aby sprawdzić najbardziej aktualne. Znajdziecie na niej również cennik biletów, które kupuje się w domku - sklepiku przy wejściu do skansenu. 
  • Przed wejściem do skansenu znajduje się spory parking, nie mieliśmy żadnych problemów z zaparkowaniem.
  • W Ribe VikingeCenter odbywają się w ciągu sezonu, gdy jest on otwarty, dodatkowo różne wydarzenia, festiwale, itp., aktualności znajdują się tutaj: link
Po skończonej wizycie w Ribe VikingeCenter przejechaliśmy się do centrum Ribe. Naprawdę warto, bo Ribe jest najstarszym miasteczkiem w Danii. Chociaż sprawiło na nas wrażenie nieco śpiącego małego miasta, z przyjemnością przeszliśmy się "typowo duńskimi" uliczkami na rynek, a w jednej z bocznych uliczek w restauracji Backhaus zjedliśmy solidne, tradycyjne kanapki z krewetkami.

W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Was to kliknięcie lajka nic nie kosztuje, za to my dzięki temu widzimy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!

Komentarze

Copyright © Family Adventures