Pełen zabytków Cieszyn i pobliski Archeopark Kocobędz

Zdjęcie jednego z najbardziej znanych cieszyńskich zabytków każdy z nas często nosi przy sobie. Aby dowiedzieć się nieco więcej o tym, co ciekawego do zwiedzania dla rodzin z dziećmi oferuje to urocze graniczne miasto i jego okolice, przeczytajcie o tym, co nam udało się poznać i odkryć.

Cieszyn jest miastem granicznym, jego część należy do Polski, druga - do Czech. Ciekawe jest chociażby przespacerowanie się po uliczkach Cieszyna, w którym wiele zabytkowych domów nosi jeszcze ślady zdobień z okresu panowania Habsburgów. Poniżej kilka punktów, którym warto poświęcić więcej czasu w Cieszynie i okolicach:

1. Wzgórze Zamkowe z Rotundą Cieszyńską


To właśnie podobiznę romańskiej Rotundy Cieszyńskiej każdy z nas często nosi w portfelu, a to za sprawą tego, iż zdobi ona banknot 20-złotowy. Stanowi ona najstarszy zabytek na obecnych ziemiach polskich, pochodzi bowiem z przełomu XI i XII wieku. 

Aby przyjrzeć się z bliska Rotundzie, musicie wdrapać się na Wzgórze Zamkowe w Cieszynie, a tam udać się do kasy biletowej w Wieży Piastowskiej. W kasie możecie nabyć bilet uprawniający do wspinaczki na wieżę, z której rozciąga się malowniczy widok na okolice, z czego skorzystali Adaś z Julkiem wraz z Tatą i bardzo sobie to chwalili. W kasie również można wypożyczyć klucz do wrót Rotundy - to w sumie duża atrakcja, że możecie z dziećmi wielkim kluczyskiem otwierać drzwi do Rotundy! Przestrzeń w środku Rotundy ma klasycznie romański wystrój, nie jest wielka, ale gdy już tu dotarliście, zajrzyjcie do niej koniecznie!
 

2. Browar Zamkowy Cieszyn


Niekoniecznie chcemy dzieciom promować spożywanie piwa, jednak lubimy miejsca, w których możemy wraz z nimi obejrzeć, w jaki sposób wytwarzane są różne produkty. W rejonie Śląska znajduje się bardzo wiele różnych browarów (jak chociażby Browary Tyskie, Żywiec, etc.), jednak wcześniejszy research przed wyjazdem na Śląsk pokazał, że wyłącznie ten cieszyński dostępny jest do zwiedzania dla rodzin z dziećmi, pozostałe wpuszczają tylko turystów powyżej 18 roku życia. 

Zwiedzanie Browaru zarezerwowaliśmy wcześniej, przed przyjazdem na Śląsk. Bilety były też do nabycia na miejscu, jednak było sporo chętnych. 

Głównym sloganem reklamowym cieszyńskiego browaru jest "Mały Browar, a Cieszyn", co dość dobrze oddaje skalę wielkości browaru - bliżej mu do manufaktury, niż do wielkiej fabryki. Niemniej podczas wizyty z przewodnikiem dowiedzieliśmy się mnóstwa ciekawostek na temat powstawania piwa, etapów procesu produkcji czy rodzajów tego trunku. Chłopcom bardzo podobała się makieta dawnego browaru, jaką można było oglądać w jednej z pierwszych sal, nieco przeszkadzał im zapach brzęczki wszechobecny w browarze, niemniej to była bardzo ciekawa, edukacyjna wizyta.

Garść informacji praktycznych:

  • w sezonie letnim zwiedzanie browaru możliwe jest w określonych godzinach od piątku do niedzieli, poza sezonem letnim, wyłącznie w soboty. Szczegóły znajdziecie na stronie internetowej Browaru.
  • Początek zwiedzania znajduje się u bramy wejściowej do Browaru na Wzgórzu Zamkowym, zaraz nieopodal Wieży Piastowskiej i Rotundy.

3. Starówka w Cieszynie


Zarówno piękny Rynek, jak i wiele uliczek dookoła jest ładnie odrestaurowanych. Naprawdę warto przejść się po Starówce w Cieszynie, bo to bardzo urocze i zabytkowe miejsce. Na Rynku też znaleźliśmy liczne restauracje w podcieniach kamieniczek.

4. Archeopark Kocobędz w Czechach


Kwadrans drogi samochodem od Starówki cieszyńskiej, już po czeskiej stronie granicy, znajduje się Archeopark Kocobędz, taki jakby "czeski Biskupin". To bardzo starannie odtworzony gród słowiański z okresu wczesnego średniowiecza. Znakomita poglądowa lekcja historii w terenie, podczas której można zobaczyć jak obwałowane i ogrodzone były grody słowiańskie, jak wyglądały chaty w tamtych czasach, jaką funkcję pełniły wspólne budynki grodu, jakie zawody uprawiano, itp. 

Niestety, przewodnik oprowadza wyłącznie w języku czeskim, nie ma polskich audioprzewodników. Niemniej zwiedzanie uważamy za bardzo ciekawe mimo wszystko. 

Przed wejściem na teren grodziska przechodzi się przez budynek, w którym znajdują się nie tylko kasy biletowe, ale również muzeum archeologiczno-historyczne.

Garść informacji praktycznych:

  •  Archeopark znajduje się pod adresem Karvinská 455, 735 61 Chotěbuz, Czechy
  • Jadąc od strony polskiej granicy, niedaleko przed Archeoparkiem, po prawej stronie szosy, znajduje się parking, od którego w kilka minut dochodzi się do grodu.
  • Bilety na zwiedzanie są do nabycia w kasie w budynku Muzeum, przez które dalej przechodzi się do zwiedzania grodu. 
  • Gród otwarty jest od kwietnia do jesieni, szczegółowe informacje możecie znaleźć na ich stronie internetowej.  
W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Was to kliknięcie lajka nic nie kosztuje, za to my dzięki temu widzimy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!
Rotunda cieszyńska

Makieta browaru w Browarze Cieszyn
Archeopark Kocobędz


Komentarze

Copyright © Family Adventures