Park Edukacji Globalnej - Wioski Świata w Krakowie

Bardzo ciekawe i, z tego co wiemy, unikalne na skalę Polski miejsce, gdzie dziecko może nie tylko zobaczyć, ale i doświadczyć wieloma zmysłami jak wyglądają domostwa w różnych zakątkach świata. W zasadzie wizyta tam okazała się hitem pobytu Adasia i Julka w Krakowie. Bardzo zatem polecamy tę podróż dookoła świata... w kilka godzin!


Park Wioski Świata mieści się poza centrum Krakowa, pod adresem ul. Tyniecka 39. O ile dojechanie z centrum komunikacją miejską wymaga przesiadek (najbliższy przestanek to Zielińskiego), o tyle pieszy spacer to ok. pół godziny (2,5km) od Smoka Wawelskiego.

Jest to atrakcja plenerowa, dlatego też dla turystów indywidualnych otwarta jest od kwietnia do października

Co ciekawe, park edukacyjny zbudowany jest przy ośrodku misyjnym, w którym kształcą się przyszli misjonarze kościelni przed wyjazdami w różne zakątki świata. Natomiast gdy przywożą z tych misji różne pamiątki, egzotyczne przedmioty, to służą one wyposażeniu właśnie Wiosek Świata, stąd znajdziecie tam bogactwo autentycznych, bardzo oryginalnych eksponatów.

Teren jest zagospodarowany w bardzo przemyślany sposób - znajduje się na nim wielka mapa świata, a wokół niej odtworzonych zostało siedem domostw z różnych stron świata. Jest afrykańska wioska, indiańskie tipi wraz z zagrodą, jest igloo, jest papuaski dom na palach czy rudera z peruwiańskich faweli. Do tego w każdym z tych miejsc jest mnóstwo artefaktów z danego regionu świata, wszystkiego można dotykać, bawić się tym, poznawać, czy nawet zakładać na siebie. Julkowi było bardzo do twarzy w indiańskim pióropuszu! Niesamowite, że można z tak bliska zapoznać się w jednym miejscu z przedmiotami codziennego użytku z najróżniejszych kultur i rejonów świata. Wizyta tam była naszym zdaniem bardzo kształcącym doświadczeniem!

W środku tygodnia Wioski Świata zwiedza się samemu, można wypożyczyć audioprzewodnik, jednak o ile może jest to pewne wsparcie dla dobrego poznania Wiosek, o tyle jest ono również ograniczające. Postanowiliśmy więc, że będziemy Wioski zwiedzać w rytmie, jaki narzucą dzieci, pozwalając, aby w każdym z miejsc spędzili tyle czasu, na ile znajdą tam coś dla nich ciekawego. I tak oto upłynęło kilka godzin, bo park zaskakuje zwiedzających ogromną różnorodnością. A do tego multisensorycznego odkrywania świata dodaliśmy po prostu nieco własnych komentarzy. Wioski Świata są bowiem świetnym pretekstem do szerszej rozmowy z dziećmi nie tylko o różnicach kulturowych, ale i o ubóstwie, w jakim żyje wielu ludzi - i w dalekich krainach, i całkiem blisko, obok nas.

W weekendy po Wioskach oprowadza przewodnik w wyznaczonych godzinach, po szczegóły zajrzyjcie na stronę internetową Wiosek

W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Was to kliknięcie lajka nic nie kosztuje, za to my dzięki temu widzimy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!
Komentarze

Copyright © Family Adventures