Kopalnia Soli w Wieliczce z dziećmi - Solilandia

Położona blisko Krakowa Kopalnia Soli w Wieliczce to od pokoleń mekka wycieczek szkolnych, ale i fajne miejsce do odwiedzenia dla rodzin z dziećmi. Stosunkowo łatwo dostępna i nietrudna do zwiedzania dla młodych turystów, a oferująca ciekawe, pełne przygód scenariusze kopalnia, to dobry pomysł na jednodniową wycieczkę z Krakowa.

Adaś w Kopalni Soli w Wieliczce był już raz wcześniej, podczas tej "męskiej wyprawy" zaproponowaliśmy, że może tym razem pojadą, dla odmiany, do kopalni soli w Bochni (jedną z naczelnych atrakcji, którymi Bochnia przyciąga uwagę najmłodszych, jest przeprawa łodziami przez 120m odcinek zalanej solanką komory), jednak stanowczo chciał powtórzyć Wieliczkę, wydaje się więc, że można to uznać za rekomendację. 

W Kopalni Soli w Wieliczce standardowe zwiedzanie odbywa się Trasą turystyczną. Trwa ona ok. 3 godzin i pod wodzą przewodniczki poznaje się ponad 20 komór, w tym uznawaną za najpiękniejszą - Kaplicę św. Kingi. Po skończeniu zwiedzania z przewodnikiem, w cenie biletu można jeszcze zwiedzić Muzeum Żup Solnych.  Jest to klasyczna trasa, uniwersalna wiekowo. Bilety można wcześniej nabyć online.

Dla rodzin z dziećmi przeznaczona jest trasa zwana Solilandią. Zwiedzanie takie możliwe jest codziennie w jednej z trzech tur w miesiącach lipiec i sierpień, w pozostałych zaś miesiącach - jedynie w soboty i niedziele w jednej turze dziennie (więcej informacji o godzinach zwiedzania znajdziecie tutaj). 

Z uwagi na duże zainteresowanie Solilandią, naprawdę warto wcześniej zarezerwować bilety (nawet z kilkutygodniowym wyprzedzeniem) w Dziale Organizacji Imprez Kopalni (dane kontaktowe). Po zarezerwowane bilety nie trzeba stać w kolejce do kas, są one do odebrania w oddzielnym budynku. 

Solilandia to naszym zdaniem znakomite rozwiązanie w szczególności dla młodszych dzieci, którym ciężko jest wytrzymać zwiedzanie klasyczną trasą. Podczas Solilandii poznaje się niewątpliwie mniej technicznych czy historycznych szczegółów związanych z górnictwem soli i samą Kopalnią w Wieliczce, za to przenosi się w  baśniowy świat Soliludków. W naszym przekonaniu, właśnie takie zwiedzanie, podczas którego dzieci nie są zarzucone bogactwem szczegółów, daje większą szansę, że w ogóle coś z tego zapamiętają. Co więcej, zwiedzanie w ramach Solilandii jest bardzo interaktywne - trwa ciągły dialog przebranego w kostium przewodnika z dziećmi, dzieci mają przydzielane różne zadania, spotykają na trasie kolejne postaci - Soliludka czy Skarbnika, odgadują zagadki, itp. Innymi słowy, zwiedzanie to ma pewien walor edukacyjny, połączony z zabawą. 

Trasę Solilandii nie polecalibyśmy z kolei bardzo małym dzieciom. Nawet w ofercie Kopalni jest zaznaczenie, że trasa jest przygotowana pod kątem dzieci 5 lat +. Chociaż bowiem zwiedzanie jest krótsze niż w klasycznej Trasie Turystycznej (Solilandia trwa ok. 2,5h), to jednak bardzo małe nóżki mogą się zmęczyć, chociażby pokonywaniem różnic poziomów (tak samo jak w trasie turystycznej, zwiedzanie zaczyna się od pokonania 800 stopni schodami w dół, na szczęście na powierzchnię wyjeżdża się w górę windą górniczą). Po skończeniu zwiedzania Adaś z Julkiem odbudowali swoje siły wrzucając w brzuszki w podziemnej restauracji solidne porcje schaboszczaków!

W Kopalni panuje miły chłodek, jest ok. 17 stopni. Bywa w niektórych tunelach ciemnawo i mroczno, ale raczej nie ma niczego, czego mali wrażliwcy mogliby się przestraszyć. 

Do Wieliczki można łatwo dojechać pociągiem podmiejskim z dworca głównego w Krakowie, podróż do stacji Wieliczka Rynek - Kopalnia zajmie niecałe pół godziny.

W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Was to kliknięcie lajka nic nie kosztuje, za to my dzięki temu widzimy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!

Komentarze

Copyright © Family Adventures