Legoland Discovery Centre w Berlinie, Zoo Berlińskie, oraz Muzeum NRD, czyli pomysły na czas z dziećmi w Berlinie w złą i dobrą pogodę

Poniżej kolejne zestawienie atrakcji, które odwiedziliśmy rodzinnie podczas wycieczki do Berlina - Legoland Discovery Centre, zoo oraz Muzeum NRD. Tym samym jak widzicie, w Berlinie rodzinom z dziećmi żadna pogoda nie jest straszna, bo jest co robić zarówno pod dachem, jak i na świeżym powietrzu.

1. Legoland Discovery Centre Berlin


Nazwa "Legoland" to magnes, który przyciąga magią wyobrażeń o parku rozrywki pełnym uwielbianych przez dzieci klocków Lego. Jeśli ktoś za dużo sobie obiecuje po Legolandzie w Berlinie, to poczuje się zawiedziony. Trzeba bowiem podkreślić, że to nie jest po prostu "Legoland", lecz "Legoland Discovery Centre". Prawdę mówiąc my, rodzice, uważamy, że miejsce nie jest warte swojej ceny biletu, ale za to nasi chłopcy spędzili tam bardzo udane prawie 3 godziny ulewnego dnia, a więc... jednak pieniążki były dobrze wydane!

Największą chyba atrakcją dla naszej rodziny spośród wszystkich dostępnych w Legoland Discovery Centre Berlin jest duża makieta miasta z klocków. Co kilkanaście minut światło jest przygaszane, dzięki czemu widzimy miasto nocą. Chłopcy najmocniej zapamiętali upadający w makiecie mur berliński!

Następnie kolejką zjeżdża się piętro niżej, gdzie czeka sala zabaw. Sporą jej część zajmuje konstrukcja w rodzaju "małpiego gaju". Można też dostać się na seans filmowy, pobawić na torach samochodzików czy na stanowiskach z klockami, na których stabilność zbudowanej konstrukcji sprawdzić można wprawiając podstawę w drgania, a także udać do "fabryki klocków", skąd wychodzi się z pamiątkowym klockiem.

Garść informacji praktycznych:

 • Legoland Discovery Centre Berlin znajduje się pod adresem
 • Kupując zawczasu bilety przez internet możemy liczyć na cenę niższą niż w kasie, a do tego pominięcie kolejki.
 • Legoland Discovery Centre Berlin zajmuje zaskakująco (przynajmniej dla nas) niewielką powierzchnię, przeszkadzał nam na przykład brak szatni, w której moglibyśmy pozbyć się kurtek i przez to swobodniej korzystać z atrakcji. 
 • W naszym odczuciu Legoland Discovery Centre Berlin jest atrakcją dla raczej młodszych dzieci, starsze mogą uznać ją za zbyt "dziecinną".
W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Was to kliknięcie lajka nic nie kosztuje, za to my dzięki temu widzimy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!
2. Zoo berlińskie


W Berlinie znajdują się dwa ogrody zoologiczne, co wywodzi się z czasów, gdy miasto było podzielone murem. Ponoć zoo znajdujące się w dawnym Berlinie Wschodnim szczyci się bardzo dużym terenem i obszernymi wybiegami dla zwierząt.

My wybraliśmy wizytę w drugim zoo - Zoo Berlin, w dawnym Berlinie Zachodnim, które z kolei chwali się tym, że można w nim zobaczyć najwięcej gatunków zwierząt spośród wszystkich zoo na  świecie. Faktycznie, zwierząt jest mnóstwo, ale teren ogrodu zoologicznego jest stosunkowo niewielki, więc wybiegi są często bardzo małe (chociaż oczywiście i tak do zwiedzenia całego ogrodu trzeba zarezerwować co najmniej 3 godziny). Unikalną na europejskie ogrody zoologiczne atrakcją tego zoo są misie panda, w tym maluszki niedawno urodzone w zoo.

Na terenie zoo znajduje się dodatkowo budynek Aquarium (można do niego wejść z terenu zoo, lub oddzielnie, od strony ulicy). Możliwe jest zakupienie biletu do zwiedzania samego zoo, lub zoo wraz z Aquarium (bilet łączony). My wizytę w Aquarium bardzo sobie chwaliliśmy, dzieci z przyjemnością oglądały najróżniejsze gatunki morskich i oceanicznych stworzeń, a także terraria z gadami. 

Garść informacji praktycznych:

 • Bilety do zoo oraz Aquarium można kupić wcześniej online 
 • Zoo znajduje się pod adresem Hardenbergplatz 8.
 • Najbliższa stacja metra to Zoologischer Garten.
 • Dla młodszych dzieci możliwe jest wypożyczenie wózeczka, wypożyczalnia znajduje się przy  wejściu "Löwentor".
3. Muzeum NRD


Na deser w tym poście zostawiliśmy Muzeum NRD. Muzeum, które okazało się hitem naszego pobytu w Berlinie, dzieci były nim zachwycone!

Super interaktywne, znakomicie oddające klimat minionej epoki. Moglibyśmy długo wymieniać eksponaty, od których z trudem odrywaliśmy dzieci, aby przejść do kolejnych, wspomnimy chociażby to, że wreszcie znaleźliśmy miejsce, w którym mogliśmy nauczyć dzieci... pisania na tradycyjnej maszynie do pisania! Mamy z tej wizyty zabawne zdjęcia Julka z twarzą do połowy zakrytą hełmem niemieckiego żołnierza, który sobie przymierzał, tudzież siedzącego w celi STASI. Tak, wiemy, to przecież mroczne aspekty życia w NRD, ale dla dzieci było to ogromnie ciekawe. 

Po obejrzeniu pierwszej, bardzo ciekawej części wystawy, z której dowiedzieliśmy się mnóstwo ciekawostek o różnych aspektach życia w NRD - gospodarka, muzyka, przedmioty codziennego użytku, wakacje, motoryzacja, itp. sądziliśmy, że to już koniec. Aż tu odkryliśmy przejście do drugiej, jeszcze fajniejszej części, to znaczy do w pełni wyposażonego, z duchem socrealistycznym, mieszkania! Tu dopiero zaczęła się prawdziwa zabawa - niemal wszystkiego można było dotykać,  oglądać, dzieci były zachwycone! "Gotowały" w kuchni, w dziecięcym pokoju odkrywały zabawy z dawnych lat, zaśmiewały się widząc rodziców w "strojach z epoki", tudzież "przejechały się" (dzięki zamontowanemu we wnętrzu samochodu symulatorowi jazdy) słynną "mydelniczką".

Garść informacji praktycznych:

 • DDR Museum znajduje się przy Karl-Liebknecht-Str. 1, nad Szprewą, w okolicach Alexanderplatz.
 • Bilety można wcześniej kupić online.
 • Muzeum otwarte jest codziennie od 10 do 20.

Komentarze

Copyright © Family Adventures