Plan spaceru z dziećmi po centrum Berlina, czyli jak spędzić udany dzień rodzinnie w stolicy Niemiec

Zaproponowana poniżej trasa została przez nas "przetestowana" z pięcio- i siedmiolatkiem i uważamy, nawet mimo słabej pogody, że to był bardzo udany dzień. Oprócz tego, co zobaczyliśmy i zwiedziliśmy z chłopcami dodajemy też kilka punktów do zestawienia, które mieliśmy na liście ewentualnych celów, ale nie starczyło nam czasu, a z pewnością będziemy chcieli je poznać następnym razem, bo wydają się mieć też duży potencjał dla dzieci. Poniżej zestawienie dla spędzenia dnia pełnego atrakcji z dziećmi w centrum Berlina.

1. Alexanderplatz - Wieża Telewizyjna (Fernsehturm)


Do tarasu widokowego na wysokości 203m można zakupić wcześniej bilety przez internet, my jednak nie zdecydowaliśmy się na to, ze względu na niepewną pogodę towarzyszącą nam podczas pobytu w Berlinie. Ostatecznie więc stanęliśmy w kolejce, która jednak nie była, nawet mimo tego, że był to polski weekend majówkowy i w Berlinie było mnóstwo turystów chociażby z Polski właśnie, bardzo długa. Tyle, że bilety kupiliśmy na wjazd dopiero za godzinę, więc w międzyczasie mieliśmy czas na spacer po nieopodal położonej ślicznej, zabytkowej dzielnicy Nikolaiviertel z bardzo ładnym architektonicznie kościołem (Nikolaikirche) i kamienicami z podcieniami.

Na Wieżę Telewizyjną wjeżdża się szybkobieżną windą, a taras widokowy jest całkowicie obudowany oknami, więc niestraszny Wam wiatr czy ziąb, jeśli taka jest właśnie pogoda. A panorama z tego miejsca jest naprawdę imponująca, bo taras jest okrągły i można się z niego przyjrzeć miastu aż po horyzont z każdej strony.

Garść praktycznych informacji:

  • na Wieżę nie wolno wnosić plecaków czy toreb większych niż 60cmx30cm, rzeczy można jednak zostawić w szatni przed wejściem do strefy biletowej. Nie można również wjeżdżać wózkami dziecięcymi, ani wchodzić z psami;
  • wjazd na wieżę odbywa się od godz. 9 (10 w sezonie zimowym) aż do północy.

2. Aquadom & Sea Life Berlin


To właśnie jedno z tych miejsc, których nie zdążyliśmy odwiedzić podczas tej wycieczki do Berlina, a z jego strony internetowej wynika, że warto pomyśleć o nim, jeśli Berlin zwiedzacie z dziećmi. W szczególności imponująco na zdjęciach wygląda znajdujące się tam wielkie cylindryczne akwarium. Na pocieszenie byliśmy z dziećmi w również bardzo fajnym oceanarium zwiedzając zoo berlińskie.

Uwaga - Aquadom przechodzi obecnie modernizację, jego ponowne otwarcie dla zwiedzających planowane jest w drugim kwartale 2020 r.

3. Rejs stateczkiem wycieczkowym po Szprewie


W okolicy Alexanderplatz znajduje się przystań stateczków wycieczkowych, które mogą Was zabrać w rejs po Szprewie. Opcji jest sporo - dłuższe i krótsze rejsy, my wybraliśmy taki trwający godzinę i to było optymalne rozwiązanie dla naszych dzieci. W pakiecie z biletem dostaliśmy audioprzewodniki, które można było ustawić również na język polski. O ile dla pięcioletniego wówczas Julka zbyt trudne było jeszcze się skupić tyle czasu na słuchaniu, o tyle Adaś skorzystał z tego z wielką chęcią.

Rejs był znakomitą okazją do poznania szerzej miasta, przyglądając mu się z perspektywy rzeki. Po drodze mijaliśmy Wyspę Muzeów, przepływaliśmy pod wieloma zabytkowymi mostami, a stateczek zawracał aż za modernistycznym budynkiem Bundestagu. Bardzo polecamy taką wycieczkę, naszym dzieciom podobała się bardzo, nawet mimo dużego chłodu, który, jak wiadomo, nad wodą jest jeszcze mocniej odczuwalny.

4. Spacer po Unter den Linden (+ ew. Wyspa Muzeów)


Przechodząc zabytkowym mostem przez Szprewę mijacie miejsce, które my pozostawiliśmy sobie na następną wizytę w Berlinie, ale coraz bardziej dojrzewamy do myśli, że wkrótce chociażby dla jego zobaczenia znów musimy się wybrać do Berlina! Chodzi mianowicie o Wyspę Muzeów (Museumsinsel)
Jak nazwa sugeruje, znajduje się tam kilka muzeów: Stare Muzeum (zbiory sztuki antycznej), Nowe Muzeum (również kolekcje antycznych wykopalisk archeologicznych z czasów prehistorycznych, starożytnych i wczesnośredniowiecznych), Muzeum im. Bodego (kolekcje sztuki z okresu renesansu i baroku) i wreszcie chyba najsłynniejsze Muzeum Pergamońskie (w którym podziwiać można takie skarby archeologiczne jak chociażby Wielki Ołtarz Zeusa oraz babilońską Bramę Isztar, a także wiele innych perełek z okresu starożytnego Egiptu, jak również z terenów Azji). Koniecznie musimy tam wkrótce dotrzeć, bo obecnie chłopcy bardzo interesują się archeologią i starożytnością, więc wizyta w tych będzie dla nich nie lada gratką! 
Na zwiedzanie muzeów znajdujących się na Wyspie Muzeów trzeba jednak przewidzieć praktycznie jeden osobny dzień, nie wyobrażam sobie jeszcze dorzucenia zwiedzania tych muzeów do tego dnia, w którym spaceruje się po centrum Berlina (zwiedzaliśmy te muzea jeszcze w "erze przed dziećmi" i pamiętamy, jak są one rozległe). Przy planowaniu zwiedzania muzeów warto też wziąć pod uwagę to, że niektóre z nich zamknięte są w poniedziałki. Bilety można kupować oddzielnie do każdego z muzeów, można też kupić bilet łączony na wszystkie muzea, albo kartę pozwalającą zwiedzać muzea przez trzy dni. Szczegóły dotyczące biletów internetowych znajdziecie na ich stronie internetowej.

Idąc od Alexanderplatz w kierunku reprezentacyjnej ulicy Unter den Linden po prawej stronie mijacie Berliner Dom (katedra warta odwiedzenia, jeśli Wasze dzieci ciekawi chociażby trochę architektura sakralna, bilety można zakupić wcześniej przez internet, można je wykorzystać w ciągu jednego roku od zakupu). Następnie po przechodzicie obok zabytkowego kampusu Uniwersytetu Humboldta.

5.  Brama Brandenburska i okolice


Na drugim krańcu ulicy Unter den Linden znajduje się oczywisty punkt zwiedzania miasta, czyli Brama Brandenburska. 

Za Bramą Brandenburską rozciąga się rozległy kompleks parkowy. Jeśli natomiast przechodząc za Bramę skręcicie w prawo, dojdziecie do budynku Bundestagu. Warto wiedzieć, że oryginalną architektonicznie szklaną kopułę budynku Bundestagu, jak również taras na dachu, można odwiedzić bezpłatnie, jednak niezbędne jest wcześniejsze zgłoszenie poprzez formularz online!


6. Gendarmenmarkt i okolice


Odbijając od Bramy Brandenburskiej w lewo, dochodzimy wkrótce do Französische Straße, będącej ulicą równoległą do Unter den Linden. Skręćcie w nią w lewo i tym sposobem dojdziecie do kolejnego punktu poznawania miasta, czyli... Ritter Sport Bunte Schokowelt Berlin, położonego przy Französische Straße 24. Adres, który muszą odwiedzić wszyscy czekoholicy! Z pewnością znacie słynne kwadratowe czekolady Ritter, a to miejsce, w którym mieści się nie tylko duży sklep tej marki, ale również, na pięterku, całkiem ciekawa wystawa dotycząca produkcji czekolady. Wstęp bezpłatny, chociaż pewnie nie wyjdziecie stamtąd nie wydawszy okrągłej sumki na kilka ulubionych smaków czekolady!

Doładowani pozytywną energią w sklepie z czekoladą, dochodzicie kawałeczek dalej do Gendarmenmarkt, czyli rozległego placu, na którym znajdują się dwa okazałe budynki - zabytkowa Katedra Francuska oraz Katedra Niemiecka. Obydwa budynki nie służą już do celów sakralnych, lecz mieszczą się w nich muzea. W Katedrze Francuskiej można się wspiąć na wieżę widokową, z czego nie omieszkali skorzystać chłopcy z tatą.

7. Checkpoint Charlie i okolice


Od Gendarmenmarkt idąc Charlottenstraße, a następnie skręcając w Zimmerstraße dojdziecie do Checkpoint Charlie, w którym znajduje się zabytkowa budka strażnicza punktu granicznego pomiędzy Berlinem Wschodnim i Zachodnim w czasach, gdy miasto podzielone było murem.

Obok Checkpoint Charlie znajduje się budynek Die Mauer - Panorama Berlin, otwarta codziennie wystawa wielkopowierzchniowych zdjęć z czasów, gdy miasto dzielił mur. Naszym chłopcom wystawa bardzo się spodobała, zrobiła na nich duże wrażenie. Bilety z łatwością kupiliśmy od ręki, nie było nawet żadnej kolejki.

W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 

Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Was to kliknięcie lajka nic nie kosztuje, za to my dzięki temu widzimy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!


Wieża Telewizyjna


Widok z Wieży Telewizyjnej
Gendarmenmarkt

Die Mauer - Panorama


Katedra Berliner Dom widziana z rzeki

Komentarze

Copyright © Family Adventures