Kopalnia Złota w Złotym Stoku - kopalnia atrakcji dla dzieci!

Poszukiwacze przygód, różni śmiałkowie przeczesywali od czasów końca II Wojny Światowej Sudety w poszukiwaniu legendarnego złotego pociągu, ponoć ukrytego wraz z skarbami przez hitlerowców. Udało się – odkryliśmy go! A wraz z nim świetną przygodę dla całej rodziny! Przeczytajcie o super miejscu, w którym i na Was czeka mnóstwo atrakcji, no i oczywiście słynny złoty pociąg!

Kopalnia Złota w Złotym Stoku to miejsce stworzone przede wszystkim z myślą o atrakcjach dla dzieci. Dla naszych chłopców atrakcją było już samo to, że będą zwiedzać kopalnię złota – wszak kruszec wydobywany w tym miejscu działa na dziecięcą wyobraźnię i przywodzi na myśl jakieś niesamowite skarby. 

Co prawda Kopalnia nie ma ścian ze złota, ale za to jej właściciele mają dużo iście złotych pomysłów na to, jak sprawić, aby pobyt najmłodszych turystów był ekscytujący. Czeka Was tam nie tylko spacer po labiryncie podziemnych tuneli – może i w Was, rodzicach, dziecięcą radość obudzi zjazd po zjeżdżalni pomiędzy poziomami kopalni, liczenie sztabek w skarbcu, tudzież wyjazd z Kopalni w wagonikach górniczej kolejki o jakże dobrze oddającej jej naturę nazwie Sam Huk! W każdym razie dzieci nie będą miały się czasu znudzić zwiedzaniem. A gdy się dobrze rozejrzycie, może dostrzeżecie w którymś z ciemnych zaułków jednego z gnomów, które czuwały nad bezpieczeństwem górników, tudzież Gertrudę, której imię nosi obecnie zwiedzana sztolnia. Legenda głosi, że gdy dawno temu zawalił się jeden z chodników w kopalni i kilku górników zostało zasypanych, a ówcześni właściciele kopalni nie podjęli akcji ratunkowej, żona jednego z zasypanych górników – Gertruda, sama udała się w labirynt podziemnych tuneli ratować swojego męża. Do dziś jednak nie wyszła z kopalni, ponoć krąży po korytarzach, za to dopóki kopalnia działała, pomagała ona odnaleźć drogę do wyjścia górnikom, gdy zabłąkali się. 

Jak już wspomnieliśmy, zwiedzanie Kopalni jest bardzo wyraźnie dostosowane do dzieci, a przynajmniej przewodniczka, która nam się trafiła, miała dużą umiejętność skupiania dziecięcej uwagi. Zwiedzanie było zabawne i sympatyczne, a do tego oczywiście sporo dowiedzieliśmy się o tym, w jaki sposób pozyskiwane było złoto z wykopywanej rudy, o narzędziach i pracy górników. Chociaż dla turystów udostępniona jest jedynie część sztolni, to zwiedzanie trwa aż 1,5 godziny i obejmuje wejście najpierw do jednych podziemi, po czym przejście spacerem po powierzchni do drugiej części tuneli. 

Już z perspektywy parkingu przekonacie się, że Kopalnia Złota to niejedyna atrakcja, z której możecie skorzystać. Jest też, dodatkowo płatne, płukanie złota, wybijanie złotych monet (pod koniec zwiedzania Kopalni). Jeśli nie dość Wam chodzenia po górniczych korytarzach, możecie dodatkowo zwiedzić Sztolnię Ochrową, ponoć charakteryzująca się niezwykłą kolorystyką ścian, mieniących się dzięki nalotowi ochry – zwietrzeliny skał bogatych w związki żelaza.

Opcją, z której skorzystać mogą jedynie rodziny z dziećmi powyżej 8 lat, jest spływ podziemną łodzią. Z uwagi na to, że nasze dzieci nie miały podczas zwiedzania tego wieku, nie skorzystaliśmy z tej atrakcji. Według oferty Kopalni, spływ trwa ok. 45 minut i, ze względu na spore zainteresowanie, rekomendowana jest wcześniejsza rezerwacja (tel. 74 8175 508).

Natomiast dodatkową atrakcją, z której skorzystaliśmy i Adaś z Julkiem bardzo polecają, to Średniowieczna Osada Górnicza, która mieści się kilkaset metrów od wejścia do Kopalni (dobre oznakowanie wszystkich dostępnych na miejscu atrakcji nie pozwoli Wam zabłądzić!). Znowu, zwiedzanie jej jest nastawione na dzieci, w bardzo ciekawy sposób przybliżając charakterystykę osadnictwa górniczego na tych ziemiach. A ileż radości chłopcom sprawił… kierat!

Garść informacji praktycznych:

  • Adres Kopalni to ul. Złota 7, Złoty Stok
  • Na miejscu czekają na Was spore parkingi, chociaż gdy byliśmy, chętnych do zwiedzania Kopalni było sporo i na parkingu panował duży tłok. 
  • Kopalnię można zwiedzać przez cały rok codziennie od 9, a ostatnie wejścia, w zależności od sezonu, są, w zimie, o 16, a w lecie o 17.30 (upewnijcie się, czy nic się nie zmieniło na stronie internetowej Kopalni).
  • Bilety – dostępne są bilety pozwalające zwiedzić samą Kopalnię, jak również pakiety. Pakiet Brązowy pozwoli Wam jeszcze zabawić się w płukanie złota po wyjściu z kopalni, Srebrny to dodatkowo zwiedzanie Średniowiecznej Osady Górniczej, a Złoty zapewni, oprócz tamtych atrakcji, także Zwiedzanie Sztolni Ochrowej. 
  • W kopalni panuje oczywiście rześki chłodek – temperatura niezależnie od warunków atmosferycznych to 7 stopni, więc przydadzą Wam się cieplejsze ubrania, przy czym w trakcie zwiedzania przechodzi się kilkaset metrów po powierzchni, aby wejść do kolejnych podziemi.

W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Dzięki temu wiemy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!


No a co z tym złotym pociągiem, którego odnalezienie zapowiadaliśmy we wstępie?! Pojedźcie do Złotego Stoku i dobrze rozejrzyjcie się na dziedzińcu Kopalni!


Komentarze

Copyright © Family Adventures