Pec pod Sniezku, czyli kolejką gondolową na ŚnieżkęKażdy dzień naszego tygodniowego pobytu w Karpaczu rozpoczynaliśmy od zajrzenia na stronę internetową kolejki gondolowej na Śnieżkę, która znajduje się po czeskiej stronie, w miejscowości Pec pod Sniezku. Dlaczego nie warto tam jechać spontanicznie? 

Ponieważ działanie kolejki uzależnione jest od warunków atmosferycznych, które w Karkonoszach nie zawsze pozwalają na funkcjonowanie obydwu odcinków tego nowoczesnego wyciągu. Według strony internetowej, ruch wstrzymywany jest, szczególnie na górnym z dwóch odcinków wyciągu, przy wietrze przekraczającym 60 km/h, a nie raz pewnie słyszeliście w prognozach pogody, że to właśnie na Śnieżce odnotowywane są rekordowe podmuchy!


Gdy wreszcie udało nam się któregoś dnia uchwycić informację, że obydwa odcinki, to znaczy zarówno Pec pod Sniezku do Ruzova Hora, jak i Ruzova Hora do Śnieżki działają, szybko spakowaliśmy cieplejsze ubrania, aby nie zmarznąć na szczycie i pojechaliśmy malowniczymi drogami, przez granicę polsko-czeską, do miejscowości co prawda małej, ale za to z dużymi parkingami, czyli właśnie Pec pod Sniezku. Tam sprawnie przeszliśmy kilkusetmetrowy szlak prowadzący do kas wyciągu. Czesi chyba przewidzieli, że w te dni, gdy kolejka bezproblemowo funkcjonuje, kolejki w sezonie mogą się nieco dłużyć, więc nieopodal znajdziecie nawet niewielki plac zabaw. 

Oddana do użytku kilka lat temu kolejka gondolowa pozwala wjechać na sam szczyt Śnieżki. Gondole są 4 osobowe, wjazd sprawny, bo na pierwszym odcinku trwa nieco ponad 5 minut, na drugim ok. 8 minut. Widoki już podczas jazdy oczywiście piękne!

W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Dzięki temu wiemy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!

Garść informacji praktycznych:

  • Kolejka jest teoretycznie czynna codziennie w godzinach 8-19, w praktyce rekomendujemy sprawdzenie na stronie internetowej kolejki czy pogoda pozwala na funkcjonowanie obydwu odcinków trasy.
  • Płatność za parking, a także bilety na kolejkę w koronach czeskich, ale akceptowane są również karty płatnicze.
  • Koniecznie zabierzcie ze sobą cieplejsze ubrania, bo temperatura na szczycie Śnieżki jest niższa niż u stóp góry.
  • Po polskiej stronie działa również kolejka na Śnieżkę – z Karpacza, ale po pierwsze, nie dojeżdża ona do samego szczytu góry, lecz na Kopę pod Śnieżką, co nie jest jeszcze takim problemem, jednak po drugie, jest to kolejka krzesełkowa, a na taką z dziećmi nie mamy odwagi wchodzić!
Komentarze

Copyright © Family Adventures