Harrachov - czeskie knedliczki z widokiem na hutę szkła

O poznawaniu tajników produkcji szkła pisaliśmy już opisując naszą wizytę w Hucie Szkła Julia w Piechowicach w okolicach Szklarskiej Poręby. Tradycje wyrobu szkła w Sudetach sięgają średniowiecza – dostęp do surowców, głównie piasku kwarcowego oraz krystalicznej wody, a także drewna opałowego do opalania pieców hutniczych powodował, że powstawały tam huty, zmieniające się wraz z upływem wieków w małe manufaktury. Rozwój przemysłu szklarskiego dotyczył całego Dolnego Śląska i Łużyc, stąd współcześnie huty szkła pracują pełną parą zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie granicy. A przekonać się o tym mogliśmy przy okazji odwiedzin w położonym zaledwie 4 km od granicy Harrachovie, który kojarzy się zapewne wielu z Was z zupełnie innymi osiągnięciami!

Do Harrachova dotrzeć można oczywiście samochodem – jadąc od strony Szklarskiej Poręby przekraczać będziecie granice w Jakuszycach, skąd potem malowniczymi serpentynami zjedziecie do Harrachova.

Mamy dla Was jednak alternatywną, o wiele bardziej atrakcyjną trasę! Otóż ze Szklarskiej Poręby jeździ do Harrachova pociąg. I to trasą nie byle jaką, bo najwyżej w Polsce położonymi torami kolejowymi - Kolei Izerska, jak nazywana jest trasa kolejowa nr 311 przez Przełęcz Szklarską, otwarta została dla ruchu w 2010 roku, po przeszło 65 latach nieużytkowania. Czyż wyprawa szynobusem meandrującym górskimi zakolami nie wywoła ekscytacji na niejednej dziecięcej twarzyczce?! 

To jeszcze garść informacji praktycznych o Kolei Izerskiej:

  • Do stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna dojedziecie stromo górskimi uliczkami, mając przy tym okazję zobaczyć panoramę miasteczka z góry. 
  • Bilet kupujecie w kasie na dworcu na, obsługiwany przez Koleje Dolnośląskie pociąg osobowy jeżdżący na trasie Szklarska Poręba Górna – Liberec, przejeżdża on przez Harrachov. Pociągi wyjeżdżają ze Szklarskiej mniej więcej co godzinę, ale są też i niekiedy dłuższe, dwugodzinne przerwy w kursowaniu, sprawdźcie najlepiej aktualny rozkład na portalpasazera.pl
  • Przejazd pociągiem do Harrachova zajmuje niecałe 40 minut.
  • Stacja w Harrachovie znajduje się w sporej odległości od miasteczka. Z pewnością ambitni dadzą radę pokonać ją pieszo, jednak nie należy oczekiwać malowniczego szlaku – trasa przebiegać będzie wzdłuż wąskiej szosy. Dla ceniących czas – przy stacji położony jest przystanek autobusu, którego kurs dopasowany jest, mniej więcej, do kursowania pociągu.
  • My tę wycieczkę zrealizowaliśmy jeszcze inaczej  - do Harrachova dojechaliśmy naszym samochodem, natomiast z powrotem z Harrachova do Szklarskiej pociągiem Kolei Izerskich jechał tata z chłopcami, a mama podwiozła ich w Harrachovie na pociąg, po czym wróciła do stacji Szklarska Poręba Górna samochodem i czekała tam na ich przyjazd pociągiem (przejazd samochodem zajmuje ok. 30 min)

Co zwiedzać w Harrachovie?

1) Browar, restauracja i huta szkła w jednym – Sklarna a Minipivovar Novosad & Syn
A gdyby tak zjeść obiad z widokiem na produkcję szkła?! Właśnie w tym miejscu jest to możliwe. Restauracja urządzona jest na pięterku, które ma wyjście na taras „z widokiem” na hutnicze piece, znajdujące się na parterze. Oczywiście możecie wybrać stolik w głównej części restauracyjnej, jeśli jednak pogodzicie się z konsumpcją obiadu w wyższym poziomie hałasu, zajadając knedliczki podziwiać będziecie, jak poniżej Was powstają szklane cudeńka. O atrakcyjności takiego rozwiązania dla dzieci chyba nie muszę Was zapewniać! Gdy my tam byliśmy, nie było opcji zwiedzania huty z przewodnikiem, obecnie strona internetowa Novosadu twierdzi, że taka możliwość istnieje codziennie od 8 do 15, a oprowadzanie trwa 45 minut.
Obok huty i restauracji znajduje się muzeum przemysłu szklarskiego, otwarte codziennie do godz. 17.

2) Oczywiście będąc w Harrachovie nie można pominąć mamuciej skoczni, świetnie znanej mistrzowskim polskim skoczkom narciarskim. Gdy stoicie u jej podnóża, robi naprawdę niesamowite wrażenie!

W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Dzięki temu wiemy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!Komentarze

Copyright © Family Adventures