Huta Szkła Julia, czyli świetna odpowiedź na pytanie z serii "mamo, tato, jak to powstaje?!"

Na pewno nie raz i Wy słyszycie pytanie „mamo/tato, jak to powstaje?”! My też, i dlatego tak lubimy miejsca, w których możemy wraz z dziećmi zobaczyć na własne oczy jak coś się produkuje, wytwarza. Huta Szkła Julia w Piechowicach w okolicach Szklarskiej Poręby to świetna okazja, aby poznać tajniki produkcji szkła.

Zwiedzanie Huty Szkła Julia to swego rodzaju ścieżka edukacyjna przez działającą pełną parą fabrykę. Poznawanie tajników produkcji szkła rozpoczynamy od obejrzenia, jak rzemieślnicy rozgrzewają do czerwoności masę szklaną, a następnie dmuchają w nią przez specjalne tuby i formują z niej istne arcydzieła. Na naszych oczach powstał śliczny wazon o misternie uformowanym kształcie. 

Kolejno, przechodzimy do działów szlifowania wzorów na kieliszkach, wazonach czy majestatycznych paterach. Dowiadujemy się także w jaki sposób powstają szkła barwione – wszak w gablotach możemy podziwiać kryształowe cacuszka w wielu kolorach tęczy. 

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który opowiada o tajnikach technologii, jak również o historii samej huty, która odzwierciedla trudne przemiany, jakie polska gospodarka przechodziła w latach 90. XX w. 

Niestety, ponieważ w hucie panuje naturalny wysoki poziom hałasu hali produkcyjnej, my przewodnika z trudnością słyszeliśmy, chociaż i tak starał się mówić głośno i używał do tego mikrofonu. W kilku momentach, szczególnie przy piecach hutniczych, słyszalność była tak znikoma, że po prostu skupiliśmy się na oglądaniu, jak panowie hutnicy formują z niesamowitą wprawą piękne szklane bibeloty i trochę sami próbowaliśmy dzieciom tłumaczyć, krzycząc im do uszu, na czym polega wytwarzanie szkła. Oni jednak z zapartym tchem przede wszystkim przyglądali się produkcji i samo to było już dla nich niezwykłą przygodą! 

Zwiedzanie Huty kończy się, jak można się łatwo domyśleć, w sklepie firmowym, ale niezależnie od tego, czy skusicie się na zakupy, warto potraktować to miejsce jako rodzaj galerii sztuki, bo czyż te piękne wyroby nie są dziełami sztuki?!

Bardzo żałujemy, że nie zarezerwowaliśmy wcześniej uczestnictwa w warsztatach, które Huta Szkła również oferuje dzieciom. Gdy przyjechaliśmy, nie było już miejsc na te, które odpowiadały do wieku naszych chłopców. Tymczasem Huta organizuje trzy rodzaje warsztatów:
  • Warsztaty mały zdobnik – dla dzieci 4-7 lat, czas trwania 45 minut. Podczas warsztatów dzieci przebierają się w hutnicze stroje i dmuchają mydlane bańki, a następnie projektują własne wzory na papierowych naczyniach;
  • Warsztaty malowania na szkle – dostępne dla dzieci od lat 7, a także dla młodzieży i dorosłych, trwają 45 minut;
  • Warsztaty grawerowania na szkle – minimalny wiek uczestników to 9 lat, a czas trwania 60 minut.
W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Dzięki temu wiemy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!

Garść informacji praktycznych:

  • Adres Huty to ul. Kryształowa 73, Piechowice. 
  • Przy hucie znajduje się spory parking, gdy tam dojechaliśmy pracownik kierował ruchem, który był spory (lał tego dnia deszcz i jak widać nie tylko my uznaliśmy, że zwiedzanie huty to świetny pomysł na wakacyjną niepogodę), ale mimo dużego ruchu turystycznego nie było problemów z zaparkowaniem, jak też i kupnem biletów na nieodległą godzinę wejścia. 
  • Zwiedzanie odbywa się codziennie od 9.30 do 16.30 co pół godziny, ewentualnie przy dużym zainteresowaniu co 15 minut. Jakkolwiek staramy się, aby informacje zawarte na blogu były jak najbardziej aktualne, warto zajrzeć czy nic się nie zmieniło na stronę internetową Huty
  • Huta zaznacza, że po godz. 14.30 masa szklana przygotowana do produkcji na ten dzień może ulec wyczerpaniu, wówczas zwiedzanie koncentruje się na opowieści przewodnika o sekretach wytwarzania kryształów. 
  • Zwiedzanie dostępne jest bez limitów wiekowych, nawet wózek dziecięcy da radę przejechać przez trasę zwiedzania.
  • Warsztaty są dodatkowo płatne. Nasze doświadczenie pokazuje, że warto zarezerwować warsztaty wcześniej (rezerwacja telefoniczna 75 761 24 13, wew. 2).Komentarze

Copyright © Family Adventures