Zwiedzanie z dziećmi Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie

Planujemy nasze wyprawy z dużym wyprzedzeniem, ale Jaskinia Niedźwiedzia zaskoczyła nawet nas. Zabierając się do rezerwacji z ponad dwumiesięcznym wyprzedzeniem byliśmy przekonani, że terminów i godzin zwiedzania będzie „do wyboru, do koloru”, tymczasem okazało się, że łapiemy już ostatnie miejsca i to wcale nie o tej godzinie, o której byłoby nam najwygodniej, bo po prostu wszystko inne jest już wykupione!Niewątpliwie, ogromny popyt na bilety do Jaskini Niedźwiedziej uzasadnia jej niepowtarzalny urok. Zwisające z sufitu jaskini kaskady stalaktytów, potężne wyrastające z ziemi stalagmity i solidne kolumny stalagmatów, odpowiednio podświetlane podczas zwiedzania to magiczny, bajkowy widok, dla którego warto udać się w głąb Kotliny Kłodzkiej, gdzie pod ziemią w Masywie Śnieżnika kryje się Jaskinia Niedźwiedzia. A bardziej prozaiczny powód, dla którego musicie zarezerwować wejściówki do tej jaskini z naprawdę dużym wyprzedzeniem jest taki, że, jak odkryliśmy spacerując po okolicznych sudeckich uzdrowiskowych miejscowościach, Jaskinia Niedźwiedzia jest flagową wycieczką oferowaną przez lokalne biura podróży dla kuracjuszy w sanatoriach, więc to owe biura podróży wykupują zapewne pakiety wejściówek na dane godziny zwiedzania i w konsekwencji dla „zwykłych” turystów indywidualnych pozostają ostatki! Nic więc dziwnego, że przy wjeździe na parking stoi osoba upewniająca się, czy ma się bilety do jaskini.


Garść praktycznych informacji:  • Jak wyżej – zaplanujcie wizytę z co najmniej kilkutygodniowym (kilkumiesięcznym) wyprzedzeniem i kupcie bilety online na stronie internetowej Jaskini
  • Na parking trzeba dotrzeć z min. 45-minutowym wyprzedzeniem w stosunku do Waszej godziny wejścia do jaskini, ponieważ od parkingu do jaskini jest ok. 30-minutowy spacer. Trasa dojścia do jaskini wiedzie asfaltową drogą przez las, jest łatwa (nie ma dużych przewyższeń). Jeśli czas Was goni, albo pod żadnym pozorem nie chcecie wytracać sił witalnych przed zwiedzaniem jaskini, trasę od parkingu do jej wejścia możecie pokonać meleksem, oczywiście dodatkowo płatnym. 
  • Dojazd na parking Jaskini Niedźwiedziej możliwy jest z albo od strony Stronia Śląskiego (ponoć lepsza droga), albo od strony wsi Sienna. My jechaliśmy akurat tę drugą trasą, która w końcowym fragmencie okazała się wąską i krętą szosą, na której wyminięcie się dwóch samochodów to spore wyzwanie. 
  • Wejście do jaskini znajduje się wewnątrz pawilonu, jest tam swego rodzaju poczekalnia do wejścia.
  • W jaskini, jak to głęboko pod ziemią, niezależnie od warunków atmosferycznych, panuje chłód i wilgoć, więc trzeba mieć przygotowane na zwiedzanie ubrania odpowiednie do ok. 6 stopni C i ogromnej wilgotności. 
  • Plecaki należy zostawić przed wejściem do jaskini (najlepiej na spokojnie zrobić to wcześniej, przed godziną zbiórki, którą macie wypisaną na bilecie) w szatni/ szafkach znajdujących się w hallu pawilonu, w którym jest wejście do jaskini. 
  • Fotografowanie wewnątrz jaskini jest dodatkowo płatne.
  • Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, trwa ok. 45 minut, do przejścia jest ok. 700 m.
  • Informacje dla wrażliwców:  trasę przechodzi się dość ciasnymi, często słabo oświetlonymi korytarzami. Podczas zwiedzania wygaszane jest niekiedy światło, aby móc lepiej podziwiać formy skalne, ale nie jest to robione z zaskoczenia. Nie ma duchów wyskakujących zza rogu, natomiast co do nietoperzy – gwarancji, że nic nie przeleci Wam nad głowami nie dajemy! Chociaż akurat w naszym przypadku, Julek był zawiedziony, że nie udało mu się zobaczyć „latającej myszy”. 

Opowieść przewodniczki, na którą trafiliśmy, nie była szczególnie dostosowana do potrzeb dzieci, więc warto samemu przed wejściem zrobić dzieciom, o ile jeszcze nie mają takiej wiedzy szkolnej, krótki kurs geologii wyjaśniając co to są i skąd się wzięły formy naciekowe w jaskini, jak powstają stalaktyty, stalagmity i jak z upływem czasu może utworzyć się stalagmit. Przed wejściem do jaskini można ponadto obejrzeć bardzo ciekawy film o pracy speleologów, który ogromnie spodobał się naszym chłopcom, a i nam, dorosłym, unaocznił, że to trudne fizycznie i niebezpieczne zajęcie dla łowców adrenaliny! 


Zresztą dla tych, którzy chcieliby posmakować speleologii, Kletno umożliwia zapisanie się na 3-godzinną trasę ekstremalną. Dla rodzin z dziećmi przeznaczona jest jednak speleologia na poziomie zwyczajnego zwiedzania Jaskini Niedźwiedziej z przewodnikiem. 

W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Dzięki temu wiemy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!No a co z tym niedźwiedziem? Uchylę Wam rąbka tajemnicy, że ci, którzy mają nadzieję na spotkanie go po drodze w jaskini, będą zawiedzeni! Nazwa jaskini pochodzi od szczątków różnych dawnych gatunków zwierząt plejstoceńskich, które odkryte zostały w namuliskach jaskini – przede wszystkim niedźwiedzi jaskiniowych, a także jaskiniowych hien i lwów. Nawet jednak jeśli młodzi miłośnicy fauny byliby zawiedzeni, że w jaskini nie uda im się pogłaskać żadnego żywego misia, z pewnością widok fantastycznych nacieków jaskiniowych chociażby w imponującej Sali Mastodonta będzie wystarczającą rekompensatą!


Mało Wam jeszcze na jeden dzień spędzania czasu pod ziemią? Świetnie, bo w pobliżu Jaskini Niedźwiedziej znajduje się Kopalnia Uranu, którą zwiedziliśmy, a tu opisaliśmy, aby Was zachęcić! 


* Zdjęcia nr 1, 2 i 4 pochodzą ze strony internetowej Jaskinii Niedźwiedziej.


Komentarze

Copyright © Family Adventures