Disneyland Paris - kompletny przewodnik praktyczny - jak zorganizować super wyjazd!

Disneyland Paris jest jedynym parkiem Disneyland w Europie i corocznie przyciąga średnio 14 milionów osób. Łatwo przeliczyć, że dziennie odwiedza go kilkadziesiąt tysięcy gości, a to oznacza po prostu morze ludzi, równie mocno zdeterminowanych do tego, aby skorzystać z jak największej liczby atrakcji. Dlatego do wizyty w Disneyland Paris warto się trochę przygotować wcześniej, aby jak najlepiej wykorzystać spędzany tam czas.
I. Dojazd do Disneyland Paris


Dojazd z Paryża komunikacją publiczną jest znakomity - z centrum miasta niemal pod samo wejście do  Disneyland jedzie pociąg RER A (kierunek Marne la Vallée). Dojazd z centrum zajmuje ok. 40 minut. 
Trzeba pamiętać, że na dojazd do Disneyland nie wystarczą zwykłe bilety, takie same jak na poruszanie się metrem po centrum Paryża - należy w biletomacie zakupić specjalne bilety na tą trasę (2024 r. - koszt 5Eur w jedną stronę; dzieci do lat 9 mają 50% zniżki na bilety jednorazowe). 
W przypadku korzystania z biletów kilkudniowych "Forfait Paris Visite" należy korzystać z biletów na strefy 1-5, aby dojechać na nich do Disneyland.

Dla zmotoryzowanych zbudowany jest wielki parking blisko wejścia do Disneyland (wjazd:  link do Map Google), parkingi są płatne (2024 r. - 30Eur za samochód osobowy do 2m wysokości, 40Eur za samochody większe, jak i kampery).

II. Bilety do Disneyland Paris


Wstępna najważniejsza uwaga - pod pojęciem Disneyland Paris tak naprawdę kryją się dwa parki: 
1) Disneyland Park 
2) Walt Disney Studios Park. 

Bilety można kupić na wybrany jeden z nich lub na obydwa.

W przypadku zakupu biletów obejmujących oba parki, można się między nimi przemieszczać, nie częściej jednak niż co 1,5h. 

Cena biletów różni się oczywiście od tego ile parków wybierzemy i na ile dni kupujemy bilety. Jeśli planujemy spędzić więcej niż jeden dzień, opłaca się kupić od razu bilet kilkudniowy - jest to tańsze rozwiązanie niż kilka jednodniowych biletów.

W cenie biletów są praktycznie niemal wszystkie atrakcje na terenie wybranego parku (a więc wszelkie przejażdżki, rollercoastery, przedstawienia, parada, itd.). W cenę biletów nie wchodzi gastronomia (czyli bardzo liczne bary, restauracje i punkty z przekąskami na terenie parków) oraz drobne atrakcje jak np. stanowisko do strzelania do tarczy. 

Na ile dni kupić bilety? Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście bardzo subiektywna, trzeba mieć jedynie świadomość, że ze wzdlędu na bardzo rozległy teren parku i, przede wszystkim, długie kolejki i przez to czas oczekiwania do niemal każdej atrakcji, nie ma szansy na skorzystanie z wszystkiego jednego dnia. W praktyce nawet dwa dni to wciąż za mało, szczególnie, jeśli chce się skorzystać z obu parków, tzn. Disneyland Park i Walt Disney Studios Park.

Disneyland Paris oferuje wykupienie dodatkowej opcji szybkiego dostępu do atrakcji, z pominięciem kolejek - tzw. Premier Access
Jest on dostępny w dwóch wersjach
1) Premier Access Ultimate - wykupuje się go na cały dzień i w ciągu tego dnia można skorzystać jeden raz bez kolejki z każdej atrakcji w tym pakiecie
2) Premier Access One - wykupuje się go na konkretną atrakcję, pozwala na jednorazowy wstęp bez kolejki na tą atrakcję, dla której się go wykupi.
Ważna jest jeszcze uwaga, że Premier Access nie obejmuje wszystkich atrakcji w parku - opcja pozwala skorzystać z wybranych atrakcji na terenie obu parków. (tu jest lista atrakcji wchodzących w skład pakietu: link ). Jeżeli zatem kupuje się bilety tylko do jednego z dwóch parków w ramach Disneyland Paris, warto rozważyć, czy zakup Premier Access Ultimate jest opłacalny.

III. Dwa parki i ich atrakcje


Jak już wspomnieliśmy, Disneyland Paris to dwa osobne parki - położone tuż obok siebie, ale oddzielone i z osobnymi wejściami oraz oddzielnymi biletami.
Disneyland Park jest historycznie starszym parkiem, o wiele większym niż nowszy Walt Disney Studios Park. 
Atutem tego pierwszego jest niewątpliwie najwyższej jakości scenografia - sam spacer po parku dostarcza radości, krąży się bowiem pomiędzy konstrukcjami, budowlami i postaciami znanymi z bajek, a wszystko, w wiosenno-letniej porze, zanurzone jest w zadbanej zieleni i kwiatach. W tym parku odbywa się słynna parada postaci z bajek, a także wieczorne show (o ile pogoda pozwala).
W tym drugim jednak atrakcji też nie brakuje, są one jakby bardziej stłoczone. Atutem Walt Disney Studios jest więcej spektakli i przedstawień, a te są, naszym zdaniem, bardzo mocną stroną Disneylandu. Wybór pomiędzy parkami jest więc niełatwy.

Atrakcje na terenie parku oznaczone są różnymi kategoriami: "Family Adventure" oznacza raczej spokojne, rodzinne atrakcje dla każdego wieku, "Big Thrills" to atrakcje mocniejsze np. szybkie rollercoastery, czy coś co może przestraszyć młodszych gości, "Fun for little ones" to atrakcje specjalnie stworzone dla najmłodszych. Szczególnie w przypadku rodzin z młodszymi czy wrażliwymi dziećmi, warto sprawdzić w jakiej kategorii jest dana atrakcja. Przed rollercoasterem Indiana Jones jest dodatkowe oznaczenie - pokazujące, że to rollercoaster z przewrotką (jazdą do góry nogami).

W Disneyland Paris spędziliśmy łącznie dwa dni. Pierwszego dnia mieliśmy bilety na oba parki, drugiego dnia na sam Disneyland Park. Nie zdążyliśmy skorzystać ze wszystkich atrakcji, opisujemy te, które udało nam się odwiedzić i możemy o nich coś więcej z doświadczenia przez to napisać. 

1) Walt Disney Studios Park:
🎈Ratatouille - to spokojna, a jednocześnie znakomita atrakcja dla każdego wieku. Wsiada się do wagoników, które wiozą przez świat znany z animacji o dzielnym szczurku, uciekającym po zakamarkach kuchni. Specjalne efekty sprawiają, że można poczuć się uczestnikami tej ucieczki. 
🎈The Twilight Zone Tower of Terror - atrakcja oznaczona jako "mocne emocje", bo jej głównym elementem jest wieża swobodnego spadania, i to w ciemności! O ile jednak dzieci nie boją się takich warunków, to bardzo polecamy, było świetnie, a ukazująca się w ciemnościach dziewczynka z horrorów robiła robotę...
🎈Spider-Man W.E.B Adventure - atrakcja, która pod różnymi postaciami znana jest nam z innych parków rozrywki. Wsiada się do wagonów, które jeżdżą przed kolejne ekrany. Dzięki okularom trójwymiarowym ukazują się sceny, w których, poruszając rękoma, strzelamy do pająków znanych z animacji o Spider-Man. Im skuteczniej macha się rękoma i im więcej ich ustrzeli, tym wyższy wynik się osiąga. Atrakcja dla każdego wieku.
🎈Avengers Assemble: Flight Force - atrakcja tylko dla tych, którym nie przeszkadza obracanie się w locie i prędkość, dlatego poszedł na nią tylko nasz odważny nastolatek, wyszedł super zadowolony i wrócił do tej atrakcji jeszcze raz "na deser" przed samym wyjściem z parku.
🎈Przedstawienie "Mickey and the Magician" - piękny, zjawiskowy i wzruszający spektakl pełen śpiewu, tańca, wspaniałej scenografii i choreografii, ze szczyptą efektów specjalnych, na motywach najbardziej klasycznych bajek Disneya jak Kopciuszek, Piękna i Bestia, Alladyn, Król Lew, Frozen. 30-minutowy spektakl dla każdego wieku jest częściowo po angielsku, przeważająco po francusku, ale nawet bez znajomości języków można jak najbardziej skorzystać. 
Warto wiedzieć, że na salę o pojemności 900 widzów wejście zaczyna się ok. 50 minut wcześniej i lepiej być z mniej więcej takim wyprzedzeniem, bo zainteresowanie jest ogromne.

2) Disneyland Park
🎈Pirates of the Caribbean- super atrakcja polegająca na rejsie dużą łodzią przez jaskinie, w których czyhają piraci z Karaibów i... trochę ochlapania wodą. Dla każdego wieku, pod warunkiem, że dziecko nie boi się ciemności. Nam się podobało chyba najbardziej z atrakcji odwiedzonych w tym parku.
🎈Indiana Jones and the Temple of Peril - rollercoaster z przewrotką, dlatego poszedł tylko lubiący to nastolatek. Mówi, że było to w tematyce Indiana Jones, ale nie jakieś wyjątkowe.
🎈 Les Voyages de Pinocchio - przejażdżka kolejką przez świat znany z książki o Pinokio i filmu na jej podstawie. Atrakcja bardziej dla młodszych dzieci
🎈Buzz Lightyear Laser Blast - przejazd wagonikami i strzelanie z pistoletów laserowych do różnych stworów, za co zdobywa się punkty - męska część ekipy super zadowolona.
🎈Phantom Manor - przejazd wagonikami przez dom strachów, dla nas chyba najsłabsza z odwiedzonych atrakcji. Genralnie dla każdego wieku, bo trzeba bardzo dużo wyobraźni, żeby się tam czegoś przestraszyć. 
🎈Big Thounder Mountain - rollercoaster w scenerii Dzikiego Zachodu, z jazdą przez ciemności kopalni i wybuchy dynamitu. Rollercoaster bez przewrotek, ale solidnie szybki.
🎈la Cabane des Robinson - domek na drzewie z różnymi zakamarkami do odkrywania. Atrakcja stacjonarna, dla każdego wieku.
🎈La Galerie de la Belle du Bois Dormant - na pięterku zamku zaprojektowana została galeria poświęcona bajce o Śpiącej Królewnie, również stacjonarna atrakcja dla każdego wieku.
🎈spektakl "Million Splashes of Colour" - muzyczne, pełne śpiewu, tańca i radości show połączone z mini paradą postaci z najbardziej znanych bajek Disneya, które odbywa się kilka razy dziennie na centralnym placu przed zamkiem. Bardzo warto go obejrzeć, najlepiej ustawić się przy jednej z czterech scen po środku placu, aby dobrze widzieć.
🎈Le Passage Enchanté d'Alladin - kolejna stacjonarna atrakcja dla każdego wieku - pasaż poświęcony baśni o lampie Alladyna, bardzo ładny. 
🎈Peter Pan's Flight - atrakcja do której praktycznie stale kolejka przekracza godzinę. Gdy wchodziliśmy do kolejki, pokazywało czas oczekiwania 60min, realnie staliśmy w niej ponad 1,5h, a przejażdżka trwała ok. 3 min. Wagoniki przewożą ponad dachami Londynu i zawożą do Nibylandii - krainy wyobraźni z bajki o Piotrusiu Panu. Spokojna atrakcja dla każdego wieku.
🎈spektakl "The Lion King: Rhythms of the Pride Lands" - trzeba powiedzieć, że przedstawienia to w tym parku potrafią robić! Wielka polecajka - przejmujący, piękny, imponujący show - musical na kanwie historii znanej z animacji Król Lew. Stanęliśmy w kolejce godzinę przed rozpoczęciem, przed nami było już kilkadziesiąt osób, do sali wpuszczają na kwadrans przed spektaklem, ale wydaje się, że nie wszystkim z kolejki udało się wejść. 
🎈Mickey's Philharmagic - mało oblegana atrakcja, a nam się bardzo podobało. Jest to film w technologii 4d z udziałem najbardziej znanych postaci z klasyki Disneya (w tym zabawny Kaczor Donald, którego jakoś mało w parku) - muzyczna sentymentalna podróż przez znane i lubiane bajki z piosenkami-przebojami w tle.
🎈Les Mystères de Nautilus - zwiedzanie wnętrza bajkowej łodzi podwodnej, atrakcja stacjonarna. 
🎈Blanche-Neige et Les Sept Nains - atrakcja bardzo podobna do tej o bajce o Pinokio. Tu był przejazd wagonikami przez świat znany z bajki o Królewnie Śnieżce i 7 krasnoludkach, raczej dla młodszych dzieci.
🎈Adventure Isle - w części parku zwanej Adventure Land można chodzić po labiryntach skalnych, wiszącym moście i innych tego typu zakamarkach. To po prostu część scenografii parku, która jest wyjątkowo ciekawie ibardzo realistycznie zaaranżowana. 
🎈Parada - o 17.30 przejeżdża przez park kultowa parada postaci znanych z bajek Disneya, koniecznie do zobaczenia. Jeśli macie młodsze, niewysokie dzieci, warto ustawić się na trasie przejazdu parady ok. 30 minut wcześniej, aby dzieci były w pierwszym rzędzie i dzięki temu dobrze widziały paradę.

Nie udało nam się zdążyć na Welcome to Starport: a Star Wars Encounter, bo nie zauważyliśmy, że ta atrakcja jest otwarta tylko do 16.30. 
Bywa też, że niektóre atrakcje są przez cały dzień zamknięte, zapewne z jakiś względów technicznych i tak było w przypadku naszej wizyty z atrakcją o nazwie Autopia, w której jeździ się samochodzikami po wyznaczonym torze. Póki co (maj 2024) zamknięte jest, do odwołania, zwiedzanie Studio Disneya w parku Walt Disney Studios Park.
Nie korzystaliśmy z atrakcji, która niekoniecznie interesowała naszych chłopców, ale wiemy, że cieszy się ogromną popularnością - Pawilon Księżniczek. Kolejka do niego zazwyczaj przekracza 2 godziny, wiemy, że w środku Pawilonu podchodzi się (losowo) do jednej z księżniczek znanych z bajek Disneya, można sobie zrobić wspólne zdjęcie. 
Na terenie parku w określonych godzinach i miejscach stoją osoby przebrane za różne postaci z bajek Disneya, po odstaniu w kolejce można sobie zrobić wspólne zdjęcie. 
Ze względu na pogodę nie zostaliśmy na wieczorne show, można się zresztą spodziewać, że było ono w takiej aurze odwołane. Zależnie od miesiąca, odbywa się ono ok. godz. 23 w Disneyland Park i jest to trwający ok. kwadransa pokaz fajerwerków z oprawą muzyczną wokół zamku.
Z perspektywy czasu chętnie byśmy wzięli udział w jeszcze jakimś spektaklu, nawet kosztem innych atrakcji, uważamy, że przedstawienia, robione tu z ogromnym rozmachem i profesjonalizmem, są wielkim atutem Disneyland Paris. 

IV. Garść praktycznych wskazówek


🔸️bardzo polecamy pobrać na telefon apkę parku - po pierwsze jest tam mapka parków (interaktywna, więc można ustawić w niej nawigację do poszczególnych atrakcji). Jest to szczególnie cenne, bo na terenie parku nie ma drogowskazów do atrakcji. Po drugie, nawet jeszcze ważniejsze, apka pokazuje aktualny czas oczekiwania do poszczególnych atrakcji, dzięki czemu można sobie próbować zaplanować kolejne. Pokazywane czasy raczej trzeba zaokrąglać w górę, ale zawsze jest to jakaś wskazówka.

🔸️ważny naszym zdaniem tip dla rodzin, w których są już starsze, ogarnięte dzieciaki: do niektórych atrakcji (więcej w parku Disney Studios niż w Disneyland) są oddzielne kolejki dla tzw. Single Rider. Z tych kolejek proszone są pojedynczo osoby, aby "dopchać" wagoniki, żeby żadne w nich miejsce się nie marnowało. W ten sposób nie jedzie się rodzinnie, ale za to zyskuje się dużo czasu, bo te kolejki do Single Rider są często o wiele, wiele krótsze.

🔸️oba parki to gigantyczny food court - co krok są punkty gastronomiczne wszelkiego rodzaju. Nie ma się co czarować, jest drogo. Dlatego niezłym pomysłem jest zaopatrzenie się we własny prowiant, nam to też pozwalało zaoszczędzić czas, bo przegryzki robiliśmy sobie stojąc w kolejkach.

🔸️jeśli nie lubi się długiego stania w kolejkach, warto przed przyjazdem do parku napić się solidny kubek melisy... Trzeba się bowiem mentalnie przygotować, że w sezonie są długie - na najciekawsze atrakcje sięgają niekiedy nawet 1,5-2 godziny.

🔸️wokół parków jest bardzo wiele hoteli. Nie korzystaliśmy z tej opcji zakwaterowania, bo na cały tydzień zwiedzania Paryża mieliśmy wynajęte mieszkanko w centrum miasta. Z uwagi jednak na wspomniany już znakomity dojazd do miasta, nie był to dla nas problem. Zakwaterowanie blisko parków ma ogromną zaletę natomiast jeśli chodzi o udział w wieczornym show - powrót późno wieczorem, przed północą, do Paryża, mógłby byś kłopotliwy i niezbyt bezpieczny. Ponadto, na stronie internetowej Disneyland Paris jest zawsze trochę ofert pakietów hotel + bilety wstępu do parku, co może być korzystne cenowo.

🔸️zakup biletów do Disneyland Paris z wyprzedzeniem przez internet jest bardzo polecany. Co prawda na wejściu do parku są kasy biletowe, jednak w dni cieszące się szczególnie dużym zainteresowaniem (np. weekendy w szczycie sezonu) może się zdarzyć tak, że wszystkie bilety na dany dzień zostały wcześniej wyprzedane przez internet i kasy na miejscu są zamknięte.

Komentarze

Copyright © Family Adventures