Pomysły na rodzinne spacery Warszawa i okolice (cz. 31): Park pałacowy w Młochowie i rezerwat przyrody Młochowski Grąd

Mazowsze pełne jest dawnych dworów i pałaców, znajdujących się obecnie w bardzo różnym stanie, zależnie od tego, jak historia się z nimi obeszła. Niestety, pałac w Młochowie nie miał zbyt wiele szczęścia, ale przynajmniej park wokół pałacu jest bardzo zadbany i stanowi miłe miejsce na spacer.

Pałac w Młochowie pochodzi z początków XIX wieku, w czasach dawnej świetności otaczały go oficyna, oranżeria i wozownia, które obecnie, w większości, są równie zaniedbane jak budynek pałacowy. Po stuleciu przechodzenia z rąk do rąk różnych arystokratycznych rodów, majątek przeszedł do dóbr Radziwiłłów, jednak w czasie I Wojny Światowej pożar poważnie zniszczył pałac, zaś w czasie kolejnej wojny stacjonowali tu hitlerowcy. Po II Wojnie Światowej oczywiście dobra trafiły do majątku państwa, a w pałacu najpierw urządzono przedszkole dla dzieci pracowników pobliskiego PGR, zaś później siedzibę miał tu Instytut Ziemniaka PAN. Te niełatwe losy sprawiły, że pałac popadał w coraz to głębszą ruinę, aż dwadzieścia lat temu przejęła go gmina Nadarzyn i... tak sobie pałac pozostał - zamknięty, podupadający. 

Za to wspaniale utrzymany jest park pałacowy. To rozległy (17 ha) teren, na którym rozciąga się klasycystyczny park ze starodrzewiem i stawami, wokół których prowadzą bardzo zadbane alejki. Jest czysto i przyjemnie. Nad stawem dostrzegliśmy siłownię plenerową, a bliżej pałacu jest placyk zabaw dla dzieci. W okresie cieplejszym przed pałacem działa budka z przekąskami.

Park daje sporo możliwości spacerowych (można też wchodzić z psami, można jeździć na rowerach po wyznaczonych ścieżkach), chociaż na nasze potrzeby i możliwości spacerowe sam park to trochę za mało. Skorzystaliśmy z furtki (znajduje się blisko ulicy, za dużym stawem) prowadzącej z parku pałacowego do otaczającego park lasu. Las ten jest częścią rezerwatu Młochowski Grąd. To dość gęsty (jak to generalnie okoliczne Lasy Młochowskie) bór, nie ma tu praktycznie ścieżki - w okresie, gdy nie ma liści na drzewach można oczywiście sobie spacerować, ale gdy się zazieleni, to sądzimy, że las jest zbyt gęsty do spacerów.

Dla samochodów przeznaczony jest niewielki parking (link do Google Maps: link )

Komentarze

Copyright © Family Adventures