Centrum Folkloru Polskiego - tradycje w nowoczesnej postaci

Nowootwarte Centrum Folkloru Polskiego w siedzibie zespołu Mazowsze w podwarszawskim Karolinie to bardzo nowoczesna placówka ciekawie i bogato prezentująca tradycje obszarów wiejskich z różnych regionów Polski. Konkuruje, czy jak kto woli - uzupełnia to, co znaleźć można w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Wielkim atutem Centrum jest też położenie - umiejscowione jest w pałacyku, który stanowi tzw. matecznik słynnego zespołu folklorystycznego Mazowsze, otoczone jest rozległym, pięknym parkiem. To wszystko czyni Centrum miejscem naprawdę godnym wyprawy tu z Warszawy.

Matecznik Mazowsza znajduje się w Karolinie, położonym w części Otrębus. Dotrzeć tu można w ok. 40 min samochodem z Warszawy, a także wygodnie kolejką WKD (do stacji Otrębusy, skąd jest nieco ponad kilometrowy spacer). 

Któż nie zna Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze? "Kukułeczka kuka" to piosenka, która była znana chyba każdemu dziecku jakieś 20-30 lat temu, ale niekoniecznie współczesnym dzieciom. O folklorze trudno opowiadać dzieciom w teorii, dlatego takie miejsca jak Muzeum Etnograficzne, czy właśnie Centrum Folkloru Polskiego są cenne dla ciekawego dla dzieci zapoznania ich z tematem dawnych tradycji wiejskich.

Centrum Folkloru Polskiego zajmuje parter i pierwsze piętro okazałego pałacyku w Karolinie. To bardzo nowoczesna ekspozycja, naszpikowana multimediami i nowoczesnymi formami eksponatów. Jej układ jest bardzo klarowny - każda sala poświęcona jest innemu regionowi Polski. W każdej sali prezentowane są na manekinach charakterystyczne stroje ludowe z danego regionu, a gablotach typowe dla tego regionu instrumenty muzyczne (których dźwięki poznać można dzięki specjalnej słuchawce przy każdej takiej gablocie), na ścianach wyświetlane są filmy z występami Mazowsza ukazującymi charakterystyczne tańce regionu. Całość uzupełniona jest np. słowami z gwary regionalnej, a także innymi eksponatami, jak np. typowymi dla danego regionu produktami rękodzielniczymi

Oprócz sal prezentujących regiony jest kilka sal poświęconych historii Zespołu Mazowsze, w tym słynnym założycielom - małżeństwu Sygietyńskich, a także bardzo ciekawa ekspozycja związana z licznymi tournee zespołu po świecie.

Czy Centrum Folkloru Polskiego jest wystawą dla dzieci? Cóż, średnia wieku zwiedzających w tą słoneczną jesienną niedzielę, gdy tam byliśmy, wynosiła jakieś 70+, ale to nie oznacza, że jest to wystawa nie dla dzieci. Wręcz przeciwnie, dzięki nowoczesnej, multimedialnej formie powinna dotrzeć również do młodych odbiorców. Może nie dla zupełnie najmłodszych, bo dla kilkulatków może się ten temat wydać jeszcze nieciekawy, ale już 6-7 latek jak najbardziej, nie mówiąc nawet o starszych. 

Centrum znajduje się w Otrębusach na ul. Świerkowej 2, link do Map Google, przed bramą parku jest sporo miejsc postojowych. Otwarte jest codziennie oprócz poniedziałków, dokładne godziny otwarcia znajdziecie na ich stronie internetowej. Warto zarezerwować na wizytę więcej czasu, bo wokół pałacu jest duży park, a w nim między innymi plac zabaw dla dzieci. 

Komentarze

Copyright © Family Adventures