Pomysły na rodzinne spacery Warszawa i okolice (cz. 29): Wrzosowiska w okolicach Warszawy

Wrzesień ma kolor wrzosowy! O ile tylko nie ma takiej suszy, jak kilka lat temu, gdy odwiedziliśmy słynne bezkresne wrzosowiska na Lüneburger Heide w Niemczech (link) i zastaliśmy je w barwie brunatno-szarej z powodu wyschnięcia. Ten rok jednak przyniósł sporo deszczów, więc wrzosami cieszyliśmy się już podczas naszych górskich wędrówek po karkonoskich szlakach w drugiej połowie sierpnia, a teraz buszujemy po wrzosowiskach wokół Warszawy.Na blogu znaleźć możecie nasz wpis z zeszłej jesieni, gdy odwiedziliśmy chyba najbardziej znane wrzosowiska w Mostówce w okolicach Wyszkowa (link). To wrzosowiska znane chyba wszystkim profesjonalnym fotografom z Warszawy, a także licznym mieszkańcom stolicy i okolic, więc w Mostówce trudno o spacery w samotności i zupełnej ciszy. 

Tymczasem liczne wyprawy do Puszczy Kampinoskiej spowodowały, że odkryliśmy tam niesamowite wrzosowiska, na których w minioną słoneczną niedzielę byliśmy niemal zupełnie sami. Chwała i gloria należy się tak naprawdę głównym odkrywcom tych wrzosowiska, czyli naszym chłopcom - to dzięki ich pasji do tego, aby zamiast po szlakach, łazić po bezdrożach leśnych, natknęli się kiedyś na te wrzosowiska! 

Jak tam trafić? Hmm, nie jest łatwo to wytłumaczyć. Adaś co prawda ma tak dobrą orientację w terenie, że mógłby to rozpisać dokładnie: "za trzecią sosną skręć w prawo o 90 stopni, następnie dojdź do krzaku jałowca i podążaj dalej zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez suchą gałąź wiszącą nad głową...". Poprzestańmy jednak na bardziej ogólnych wskazówkach. Mianowicie należy dotrzeć na parking w okolicy polany rekreacyjnej Pociecha w Kampinoskim Parku Narodowym (link do Map Google: link). Warto dodać, że w piątki, soboty i niedziele do cmentarza w Palmirach dojeżdża z Warszawy (z Metro Młociny) autobus nr 800 - od tego przystanku do polany Pociecha jest 1,5 km spaceru "drogą palmirską". 

Następnie przeciąć trzeba Polanę Pociecha (polana z wiatami, miejscami do rozpalania ognisk, grillowania, itp.) i wejść w las, podążając nim mniej więcej naprzód, przed siebie. Po kilkuset metrach trafia się na wrzosowiska. Poniższy printscreen z Mapy Turystycznej pokazuje, że wrzosowiska znajdują się pomiędzy szlakami z Pociechy do Truskawia oraz z Truskawia do Karczmiska.


 


Komentarze

Copyright © Family Adventures