Szlaki w Sudetach z dziećmi (cz. 6): Skalny Stół

Na Skalny Stół, z którego rozciągają się wspaniałe widoki na Karkonosze, wiedzie wiele różnych szlaków. Z uwagi na zapierającą dech w piersiach panoramę gór, jaka rozciąga się z tego szczytu, jest to jeden z "must see" w Karkonoszach.
Na Skalny Stół można dojść bardzo wieloma szlakami. Można na przykład dojść tu schodząc ze Śnieżki (przez schronisko Jelenka). Można też wejść tu przez Sowią Przełęcz z Karpacz-Wilcza Poręba (to jednak szlak z dość dużym przewyższeniem, więc niekoniecznie dla dzieci). My wybraliśmy się na Skalny Stół w dzień, gdy po porannych deszczach zapowiadane były za kilka godzin ponowne ulewy, zależało nam więc na szlaku niedługim. Wybraliśmy wejście na Skalny Stół ze schroniska na Przełęczy Okraj, leżącego na samej granicy polsko-czeskiej.

Aby dojechać do schroniska na Przełęczy Okraj wjeżdża się od strony Kowar samochodem dość wysoko, po dobrze utrzymanej, lecz krętej drodze do przejścia granicznego na Przełęczy/ Mała Upa. Wokół schroniska jest sporo parkingów - zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie (wszystkie płatne). 

Od Przełęczy Okraj ruszyliśmy niebieskim szlakiem. Początkowy, ok. 1km szlaku wiedzie ostro w górę po stopniach skalnych. Ten odcinek jest trochę męczący, ale po jego pokonaniu idzie się kolejne ok. 1,5 km niemal zupełnie płaskim szlakiem wśród jagodowych pól. W ten sposób dochodzi się do szczytu Skalnego Stołu, gdzie można utknąć na dłużej podziwiając widoki. Jeśli tylko chmury nie zasłaniają, jak na dłoni widać między innymi szczyt Śnieżki, w dole zaś Karpacz i Kowary.

Schodziliśmy ze Skalnego Stołu podążając dalej niebieskim szlakiem, do jego spotkania się na Sowiej Przełęczy ze szlakiem czerwonym. Tu odbiliśmy w lewo na szlak czerwony. Po niedługim czasie szlak czerwony staje się aż nadto łatwą drogą, bo wyasfaltowaną. Podążając cały czas w dół czerwonym szlakiem dochodzi się do Mała Upa, czyli czeskiego przejścia granicznego z Polską, z którego już tylko parę kroków do parkingów pod schroniskiem na Przełęczy Okraj.

Całość wędrówki obliczana jest przez Mapę Turystyczną na ok. 2h i nieco ponad 6km i mniej więcej tyle nam to zajęło (nie licząc postoju na podziwianie widoków na Skalnym Stole).  
Komentarze

Copyright © Family Adventures