Muzeum Bursztynu w Gdańsku (po ponownym otwarciu 2021)

Złoto Bałtyku w całej okazałości - oto nowootwarte, a właściwie ponownie otwarte po kompletnej przebudowie Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku ma długą tradycję, jednak po otwarciu w lecie 2021 r. stało się nowoczesną, oddającą w całej okazałości piękno bursztynu ekspozycją. 

Znajduje się w Wielkim Młynie (ul. Wielkie Młyny 16, naprzeciwko kościoła św. Katarzyny). Ekspozycja zajmuje dwa piętra, zaś na parterze mieści się sklep pełen precjozów z bursztynem w roli głównej, co w pewnym sensie można uznać za część ekspozycji, bo to w większości jubilerskie dzieła sztuki. 

Co ciekawe, tuż przy kasach, a więc w części ogólnodostępnej bez biletów, w gablocie pyszni się największa bryła bursztynu na świecie. Podziwiać ją więc można stojąc w kolejce do kasy, bo jeśli nie kupiło się biletów wcześniej przez internet, to niestety z kolejką do kasy trzeba się liczyć (my dostaliśmy bilety z wejściem o niespełna godzinę później). 

Pierwsze piętro Muzeum poświęcone jest bursztynowi w przyrodzie - na przystępnie napisanych (również z punktu widzenia dzieci, no może takich nieco starszych) tablicach informacyjnych dowiedzieć się można skąd bursztyn się wziął, jego umiejscowienia czasowego w historii naszej planety, a przede wszystkich w licznych gablotach podziwiać imponujące bryły bursztynu oraz niesamowite bursztyny z inkluzjami, czyli z zatopionymi insektami, roślinami, itp.

Drugie piętro to królestwo bursztynu w dziełach sztuki - w gablotach obejrzeć można przecudne szachy z jantaru, szkatułki, przedmioty codziennego użytku i całe mnóstwo wspaniałych wytworów z bursztynu, piękne! Jak już wspomnieliśmy, parter to sklep z wytworami jubilerskimi, nawet jednak jeśli nic się nie kupuje, przyjemnie popatrzeć na cudeńka ze złota Bałtyku.

Muzeum Bursztynu w nowym wydaniu do prawdziwe muzeum XXI wieku - ekspozycja znakomicie zrobiona została w czarnej tonacji, na tle czego podświetlone odpowiednio bursztyny godnie się prezentują. 

W Muzeum są szerokie schody pomiędzy piętrami, jednak jest również winda dla tych, którzy używają wózka. W kasie dostępne są bilety rodzinne. 

Komentarze

Copyright © Family Adventures