Szlaki w Sudetach z dziećmi (cz. 1): Kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich - bajkowo barwny szlak idealny dla dzieci

Wyprawa nad jeziorko purpurowe, błękitne, żółte...brzmi jak fragment bajki, tymczasem to taki bajkowo kolorowy szlak w Rudawach Janowickich na Dolnym Śląsku. 

U podnóża Wielkiej Kopy, w okolicach Gór Rudawskich, które same w sobie wyglądają przyjaźnie dla małych nóżek, będąc o wiele niższe niż nieopodal położone Karkonosze, znajdują się Kolorowe Jeziorka. Szlak przez nie prowadzący jest wprost idealny dla dzieci - po pierwsze jest ciekawy i urozmaicony, bo chyba nie ma młodego turysty, którego nie intrygowałoby jak wyglądają kolejne barwne stawy, a po drugie - łatwy.

Kolorowe jeziorka powstały w dawnych kopalnianych wyrobiskach - od XVIII wieku, aż do 1925 roku funkcjonowały na tych niemieckich ziemiach kopalnie pirytu, który przerabiany był następnie na kwas siarkowy. W pozostałych po kopalniach zagłębieniach zebrała się woda, której barwa zależy od składu chemicznego podłoża. Stąd różnorodność barw w jeziorkach.

Jak dotrzeć do szlaku?


Aby dotrzeć do szlaku, należy dojechać na jeden z licznych parkingów (mniej więcej tu: link do Map Google , parkingów jest kilka, a ich oddalenie od wejścia na szlak podobne, w 2021 wydawały się one mieć płaską stawkę 10zł/dzień), następnie dojść kawałek lasem do szlaku. Przez teren Kolorowych Jeziorek przebiega zielony szlak wiodący do Wielkiej Kopy. 

Czego się spodziewać po szlaku?


W pierwszej kolejności natykamy się na jeziorko "żółte" (z ekscytującym dojściem przez skalną grotę), tuż obok jest jeziorko "purpurowe". W ich okolicach znajdują się też duże wiaty piknikowe. Podążając szlakiem dalej dochodzimy do jeziorka "błękitnego" (tuż przed dojściem do niego jest krótkie odbicie w lewo, po kładkach, do jeziorka "turkusowego", które jednak zastaliśmy akurat wyschnięte - ponoć tak bywa). Za jeziorkiem "błękitnym" szlak wiedzie mocniej w górę, przez las, potem wychodzi na żwirową szeroką arterię - idąc dziecięcym tempem dochodzi się po ok. 20-30 minutach do ostatniego z jeziorek - "zielonego", zwanego też "czarnym", a obok niego mieści się punkt widokowy.

Jeśli zdecydujecie się podążać jeszcze dalej drogą za "zielonym" jeziorkiem, dojdziecie po ok. 40 minutach na Wielką Kopę. 

Cały szlak jest łatwy - najbardziej strome z tego wszystkiego bywają niektóre zejścia nad brzeg jeziorek. Niemniej dla wózków się nie nadaje - dużo tu przede wszystkim wystających korzeni, nierówności, itp.

Do parkingów powraca się tym samym szlakiem. Na szlaku jest sporo ławeczek, miejsc do piknikowania, odpoczynku. 

Wyprawę nad Kolorowe Jeziorka szczególnie warto zaplanować w słoneczny dzień, bo światło lepiej wydobywa barwę jeziorek.

Komentarze

Copyright © Family Adventures