Wydarzenia kulturalno-edukacyjne dla dzieci stacjonarne i online w Warszawie 27-28 lutySOBOTA (27 luty)1. Warsztaty online "Cukier" z cyklu "Dobrze przyprawione" organizowane przez Muzeum Pałacu w Wilanowie - godz. 12

"Kuchnia polska XVII wieku była bardzo wyrazista – spróbujmy wspólnie rozszyfrować, co tworzyło ten niepowtarzalny smak! Zaczynamy od przyprawy, która kiedyś nazywana była „solą indyjską”, a na Stary Kontynent docierała po długiej podróży z dalekich krain. Zastanowimy się, co mają wspólnego XVII-wieczny rzeźbiarz z aptekarzem. Odpowiemy również na pytanie, czy szlachcic lubił słodycze."

Koszt: bezpłatne. Więcej informacji: link

2. Warsztaty online "Internet pełen emocji" organizowane przez Muzeum Etnograficzne - godz. 15

"Emocje to nasza codzienność. Cieszymy się, smucimy, niecierpliwimy również wtedy, gdy korzystamy z internetu. Podczas spotkania przyjrzymy się bliżej kilku obiektom z wystawy „Ikony” i zastanowimy jakie emocje towarzyszą nam podczas buszowania w sieci. Czy odkrywając kolejne strony, czytając wiadomości i ucząc się przez Internet jesteśmy radośni? Co możemy robić, by korzystanie z sieci było przyjemniejsze? A może nie zawsze czujemy się bezpiecznie? Dzięki warsztatom lepiej zrozumiemy internet, co pozwoli nam korzystać z niego jeszcze mądrzej. Prowadzenie: Monika Krysztofińska"

Koszt: 10 zł. Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 8-12 lat. Więcej informacji: link

3. Wydarzenie stacjonarne „Poszukiwacze rzeczy – aktywne rodzinne zwiedzanie” w Muzeum Warszawy (rynek Starego Miasta 28-42) – godz. 11-14

„Przyjdź do Muzeum Warszawy o dowolnej porze między godziną 11.00 a 14.00. W tym czasie będzie na Ciebie czekał edukator, który przydzieli Ci zadania do samodzielnego wykonania w muzealnych gabinetach. Jeśli chcesz, możesz także podjąć się zadania plastycznego! Wśród zadań każdy znajdzie coś dla siebie i pozna historie kryjące się za, z pozoru zwykłymi, rzeczami warszawskimi.”

Koszt: bilet wstępu do muzeum. Wydarzenie dedykowane dzieciom w wieku 4-12 lat. Więcej informacji: link

4. Warsztaty stacjonarne "Rodzinne rysowanie" organizowane przez Muzeum Warszawy (rynek Starego Miasta 28-42) - godz. 11

"Twórcza zabawa dla całej rodziny! Nie musisz być mistrzem rysunku, wystarczą chęci i gotowość podjęcia nowych wyzwań. Na zajęciach w kameralnej atmosferze ćwiczymy uważną obserwację oraz poznajemy techniki rysunkowe. Naszymi modelami są rzeczy warszawskie – rzeźby, obrazy, medale i inne przedmioty. Na zajęciach zachęcamy opiekunów do wspólnego udziału, bo rysować może każdy. Zapewniamy podstawowe materiały plastyczne (można przynieść własne). Dodatkowo w księgarni muzealnej możesz zakupić stylowy szkicownik oraz zestaw ołówków."

Koszt: 10 zł/ dziecko (opiekun bezpłatnie). Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 6-12 lat. Limit miejsc. 

5. Warsztaty stacjonarne "Szkicownik warszawski" organizowane przez Muzeum Warszawy (rynek Starego Miasta 28-42) - godz. 16

"Rysowanie odpręża, ćwiczy koncentrację, pozwala dostrzec to, co na pierwszy rzut oka może pozostawać niezauważone. Na spotkaniach uczymy się uważnej obserwacji przedmiotu, jego dekoracji oraz ćwiczymy różne techniki rysunkowe. Zajęcia odbywają się na wystawie głównej „Rzeczy warszawskie” w swobodnej atmosferze. W różnych przestrzeniach muzeum szkicujemy ołówkami, węglem, pisakami i markerami. Ze względu na zabytkowy charakter wnętrz i bezpieczeństwo eksponatów nie używamy farb, tuszu ani innych technik wodnych. Możesz korzystać z materiałów dostępnych na miejscu lub przynieść swoje własne, ulubione przybory. Rysowanie w grupie jest doświadczeniem, które poszerza horyzonty. Możemy wtedy podpatrywać pracę innych osób i inspirować się nimi, dostrzec różnice w spojrzeniu na tę samą rzecz."

Koszt: 10 zł. Warsztaty dedykowane młodzieży i dorosłym. Limit miejsc. Więcej informacji: link


NIEDZIELA (28 luty)6. Warsztaty online "Królewskie sypialnie" z cyklu "Co za meble! Historia mebli wypoczynkowych" organizowane przez Muzeum Pałacu w Wilanowie - godz. 11

"Bez wątpienia łóżko to najważniejszy mebel w każdym domu. Na nim odpoczywamy i śpimy. Jego historia jest długa, burzliwa i niezwykle ciekawa. Nasi prehistoryczni przodkowie jeszcze go nie znali, bo spali w płytkich norach wykopanych w ziemi, które mościli liśćmi i trawą. Potem przyszedł czas na posłania wyściełane słomą i skórami zwierzęcymi, które można już uznać za prototypowe łóżka. Z czasem słomiana wyściółka przekształciła się w siennik. Był to pierwszy krok w kierunku powstania materaca i drewnianych konstrukcji obwiązywanych rzemieniami lub linami coraz bardziej przypominających nasze dzisiejsze łóżka. Istotną zmianę przyniósł wiek XVI, kiedy łóżko wskazywało na status społeczny jego użytkownika. Bywało ono meblem reprezentacyjnym, o ciekawych kształtach, nierzadko naśladujących formy architektoniczne oraz bogato zdobionym. Pojawiają się wówczas pierwsze łoża z kolumnami i baldachimami, które na stałe zagoszczą w królewskich sypialniach w całej Europie. Pokochają je najwięksi władcy, niektórzy zechcą w nich spędzać nie tylko noce, ale i dni. Na kartach historii szczególnie zapisał się Ludwik XIV, który w Wersalu umieścił ich aż 413! W czasie warsztatów zaprezentujemy łoża paradne w sypialniach króla Jana III i królowej Marii Kazimiery. Zwrócimy uwagę również na osobliwe przedmioty znajdujące się w obu pokojach. Pokażemy atłasową kołderkę, która – jak głosi legenda – należała do samej Marysieńki. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, co łoża mówią o pozycji ciała przyjmowanej w czasie snu. Zdradzimy również, po której stronie łóżka lepiej spać i w jakiej pozycji odpoczywał król."

Koszt: bezpłatne. Więcej informacji: link

7. Warsztaty online "Wodna opowieść" z cyklu "Barwne bajki" organizowane przez Łazienki Królewskie - godz. 11

"Delikatne kwiaty, promienne słońce, barwnie upierzone ptaki, zwinne rybki - wszystkie te motywy możemy spotkać w dekoracji Białego Domu. Podczas warsztatów udamy się na wirtualny spacer, aby zwiedzić zakamarki tej niezwykłej przestrzeni i odkryć kryjące się tam opowieści."

Koszt: 40 zł za cykl 4 warsztatów. Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 4-6 lat. Więcej informacji: link

8. Wydarzenie online "Koncert przyjazny sensorycznie" organizowane przez Muzeum POLIN - godz. 11

"To interaktywne wydarzenie muzyczne dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu realizowane w sposób dostosowany do potrzeb osób wrażliwych na bodźce sensoryczne."

Koszt: bezpłatne.  Więcej informacji i dostęp: link

9. Wydarzenie online "Czarnogóra. O tym, jak Marko wybrał się na koniec świata" z cyklu "Szlakiem orientalnych opowieści" organizowane przez Zamek Królewski - godz. 12

"Muzyczne spotkania online dla rodzin z dziećmi w wieku 3–9 lat. Każde spotkanie jest przygotowane we współpracy z różnymi wykonawcami: aktorami, podróżnikami, edukatorami."

Koszt: bezpłatne. Więcej informacji i dostęp: link

10. Warsztaty online „Warszawa małymi krokami” organizowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego – godz. 10

„Do warszawskiej podróży z „Mroux” w tym odcinku wystarczą Wam – używane kartki papieru, klej, farby, kredki i flamastry, gąbeczka i pojemnik z wodą. I już! W 10 minut stworzycie swoją dzielnicę marzeń i dowiecie się czym jest patriotyzm lokalny. Poznacie też super trik na to jak szybko i pięknie rozprawić się ze zmorą początkujących malarzy – równym pomalowaniem tła”

Koszt: bezpłatne, nie wymaga rejestracji. FB Muzeum Powstania Warszawskiego link

11. Warsztaty online „Rysuj jak Egipcjanin” organizowane przez Muzeum Narodowe w Warszawie – godz. 12

„Wszyscy raczej bez problemu potrafimy rozpoznać egipskie malowidła i rzeźby. Dzieje się tak dlatego, że starożytni Egipcjanie mieli bardzo konkretne zasady dotyczące przedstawiania postaci ludzkiej. Na zajęciach poznamy je i przekonamy się, że tworzenie przedstawień na wzór egipski nie będzie żadnym problemem.”

Koszt: bezpłatne, wymagają rejestracji. Więcej informacji: link

12. Warsztaty stacjonarne "Ulica i i okolica. Integracyjne warsztaty rodzinne" organizowane przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22) - godz. 11

"Czym jeździli po mieście i gdzie pracowali mieszkańcy Lwowa, których namalował artysta? Muzeum przygotowało zestawy pytań i materiałów dotykowych do zwiedzania wystawy. Uruchomimy wyobraźnię na tematy związane z miastami i ulicami, na których zawsze dużo się dzieje. Materiały dodatkowe posłużą do wykonania zadania plastycznego w domu - po powrocie z Muzeum. Zestawy materiałów opracowała Aleksandra Górecka, edukatorka doświadczona w pracy z dziećmi w spektrum autyzmu lub niepełnosprawnością intelektualną."

Koszt: w cenie biletu do muzeum. Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy: link

13. Warsztaty online „Mapa Skarbów” organizowane przez Galerię Sztuki Zachęta – godz. 16

„Na warsztatach sprawdzimy, co jest pod ziemią w lesie. Jak wyglądają korzenie drzew, jaka jest struktura gleby, jakie kolory dominują. Obejrzymy dzieła sztuki, które nawiązują do przyrody i pokazują jej ukryte wnętrze. Porozmawiamy o naszych sekretach, marzeniach i stworzymy mapę podziemnych skarbów.”

Koszt: bezpłatne. Warsztaty dedykowane są dzieciom w wieku 5-7 lat. Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy: link

14. Warsztaty online „Postać jako inspiracja” organizowane przez Galerię Sztuki Zachęta – godz. 16

„Postać – nie tylko ludzka – stanowiła inspirację dla sztuki od zawsze. Już w sztuce pierwotnej przedstawiano ludzi, bóstwa, zwierzęta. Do dziś człowiek i jego ciało nadal inspiruje artystów. Na wystawie rzeźby w 3D poszukamy rzeźb przedstawiających ludzi. Zobaczymy, jak jesteśmy pokazani i jaką historię o nas opowiadają. Obejrzymy figury religijne, niemal abstrakcyjne, użyte w pracach ludziki lego, lalki, klasyczne postaci. Na warsztatach, wykorzystując nas samych jako inspirację, stworzymy rzeźbę przedstawiającą różne emocje.”

Koszt: bezpłatne. Warsztaty dedykowane są dzieciom w wieku 7-9 lat. Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy: link

15. Warsztaty online "Dbajmy o ptaki" organizowane przez Dom Kultury Kadr - godz. 11

"Na warsztatach dowiemy się co można zrobić, aby ułatwić ptakom życie w mieście. Obalimy mity dotyczące żywienia ptaków i zwrócimy uwagę na pułapki, które czyhają na ptaki. Wspólnie nauczymy się robić poidełko dla ptaków i owadów oraz prosty karmnik dla ptaków."

Koszt: bezpłatne. Więcej informacji: link


SOBOTA I NIEDZIELA (27 i 28 luty)16. Wydarzenie online "Dzień dinozaura" organizowane przez Muzeum Geologiczne - od 26 lutego do 5 marca

Zamiast dorocznych stacjonarnych obchodów Dnia Dinozaura, muzeum przygotowało na swojej stronie internetowej wiele atrakcji dla małych dinofanów - quizy, prace plastyczne, itp.

Więcej informacji: link

17. Spektakl online “Ale kino” Teatru Guliwer

“Ramę dla spektaklu stanowi opowieść o Panu Soczewce, operatorze filmowym, który przymierza się do nakręcenia filmu. Bohaterami są postaci z wierszy popularnych polskich poetów: Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Widzowie mają szansę zajrzeć w kulisy filmowego świata. Wiersze polskich poetów są pretekstem do pokazania szerokiego spektrum emocji, które towarzyszą twórczej pracy. Akcja sceniczna rozgrywa się na planie filmowym. Zwierzęcy bohaterowie mają wspólny cel - stworzenie filmowego dzieła. Komiczne sytuacje mają drugie dno: każde zwierzę na swój sposób przeżywa pracę na planie – trema, nieśmiałość, brak wiary we własne siły - to tylko niektóre z emocji przeżywanych w trakcie występów. Udział w filmie staje się dla bohaterów spektaklu wyzwaniem by przeskoczyć własne ograniczenia i wyzwolić w sobie kreatywną moc.”

Dostęp online: link

18. Spektakl stacjonarny „Książeczka” w Teatrze Baj (ul. Jagiellońska 28) – sobota godz. 16, niedziela godz. 11

„Kiedy najlepiej rozpocząć przygodę z książką? Najlepiej od najnaja, od początku, od zaraz. Zapraszamy do obejrzenia naszej niezwykłej książki – pełnej barw, kształtów i dźwięków. Wiadomo, że książka może wspaniale pomóc dzieciom odkrywać świat. A jeśli jeszcze jest to niezwykła teatralna książka, to po prostu wciąga po uszy. Choć najnajmłodsi nie umieją czytać, odbierają świat wszystkimi zmysłami i uczą się więcej niż kiedykolwiek potem. Nasza książeczka nie ma liter, ale zawiera niezwykłe obrazy. Kryje na swoich kartach dużo tajemnic, ciekawych rzeczy do odkrywania, opowiada maluchom o świecie i chce im pokazać, jaki jest fascynujący. Po spektaklu aktorzy zapraszają dzieci i rodziców do wspólnej zabawy z papierem. Zachęcają do tworzenia swoich własnych małych książek świata, przy wykorzystaniu origami, kirigami i przede wszystkim wyobraźni.”

Spektakl dedykowany dzieciom w wieku 0-3 lata. 

19. Spektakl stacjonarny "Tymoteusz Rymcimci" w Teatrze Lalka (pl. Defilad 1) - sobota godz. 17.30, niedziela godz. 11

"Miś Tymoteusz Rymcimci to jeden z najsympatyczniejszych bohaterów teatru lalek. Stworzył go ponad półwieku temu wybitny reżyser i dyrektor naszego Teatru, Jan Wilkowski.  Wraz z Tymoteuszem dorosło już kilka pokoleń polskich dzieci, a Rymcimci wciąż pozostaje małym misiem, który próbuje zrozumieć otaczający go świat i oswoić z nim najmłodszą publiczność."

Spektakl dedykowany dzieciom od 3 lat.

20. Spektakl online “Rycerz Gwiazdy Wigilijnej” Teatru Lalka

„Osieroconemu synowi króla pisana jest wspaniała przyszłość. Ale nim się ona ziści młodzieniec musi poznać, co znaczy ubóstwo, przeżyć zniewagi i wygnanie. Gotfryd zdobywa rękę ukochanej, broni ojczyzny, wyprowadza w pole samego diabła. Czy uda się mu odzyskać tron? Droga, którą odbywa, pełna jest przygód i niebezpieczeństw. Ma ona charakter inicjacyjny – bohater, pokonując zło, na własnej skórze doświadcza smaku pogardy i zwycięstwa. Historia Rycerza Niezłomnego zostanie opowiedziana w teatrze przez aktorów animujących drewniane figury – rzeźby autorstwa Józefa Wilkonia.”

Dostęp online: link

21. Spektakl online „Alicja w Krainie Czarów” Teatru Lalka

„Teatralna adaptacja Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carrolla jest opowieścią o dwóch, często nieprzystających do siebie, światach. Pełen zakazów i nakazów, kar i nagród, stereotypów i przesądów świat dorosłych, oglądany z perspektywy dziecka, wydaje się niezrozumiały, podejrzany i absurdalny. To dziecko, w swojej szczerości, potrafi ów dziwny, zafałszowany świat skutecznie demaskować.”

Dostęp online: link

22. Spektakle online Teatru Małego Widza

Na platformie VOD Teatru Małego Widza dostępne są spektakle online:

· Ulotne 

· Ahoj 

· Światy Równoległe 

· Cztery Pory Roku 

· Rozplatanie Tęczy 

· Warzywa są z kosmosu 

· W morzu lemoniady

 Dostęp: link

23. Spektakle stacjonarne Teatru Niewielkiego (ul. Mińska 25) - różne godziny

W sobotę grane będą następujące spektakle: 

- Niebowoda koncert - godz. 10 i godz. 11.30

- Hu hu ha! - godz. 15 i 16.30

W niedzielę grane będą:

- Hu hu ha! - godz. 10.30 i 12

- Dziwaki - godz. 15.30 i 17

Więcej informacji o spektaklach i bilety: link

Komentarze

Copyright © Family Adventures