Wydarzenia kulturalno-edukacyjne dla dzieci w Warszawie 19-20 grudniaSOBOTA (19 grudnia)


1. Spotkanie online "Wigilia wojenna - krótka lekcja historii dla dzieci w wieku 6-10 lat" z cyklu „Rodzinne spotkania z historią” organizowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego - godz. 10

"Prowadzenie: Ewa Ciosek, edukatorka Muzeum Powstania Warszawskiego. Szacowany czas trwania: 25 min."

Koszt: bezpłatne. Spotkanie dedykowane dzieciom w wieku 6-10 lat. Dostęp: link

2. Warsztaty online "Przystrój dom na święta" organizowane przez Muzeum Pałacu w Wilanowie - godz. 11

"Przygotowując wieczerzę wigilijną, sięgamy po to, co mamy najlepszego. Przystrajamy mieszkanie, wyjmujemy zastawę „na specjalne okazje”, ubieramy się odświętnie. Nie inaczej było w XIX wieku. Czy potrafilibyśmy się jednak odnaleźć przy świątecznym stole hrabiostwa Potockich? Niektóre elementy zastawy są dość zaskakujące..."

Koszt: bezpłatne. Więcej informacji: link

3. Spotkanie online "Przy świątecznym stole" z cyklu "Staropolskie ucztowanie" organizowane przez Muzeum Pałacu w Wilanowie - godz. 12

"Święta są czasem szczególnym, magicznym. Każdy element uczty świątecznej przepełniony jest  symboliką. Opowiemy o obyczajach i tradycjach związanych ze stołem, jakie panowały w XVII wieku. Zajrzymy na świąteczny stół króla Jana III, a także przybliżymy regionalne potrawy świąteczne."

Koszt: bezpłane. Dedykowane dzieciom powyżej 7 lat. Więcej informacji: link

4. Poranki filozoficzne online "Dokąd prowadzi nas gniew?" organizowane przez Teatr Polski w Warszawie - godz. 10 (dzieci 6-8 lat), 11 (dzieci 9-11 lat), 12 (dzieci 11-15 lat)

"Albowiem taka już jest natura ludzka, że gdy podczas wspólnego myślenia tzn. wymiany zdań A spostrzega, że myśli B różnią się od jego własnych myśli ... Fragment rozprawki Artura Schopenhauera "Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów" zainspiruje uczestników do podjęcia dyskusji: Co to jest kłótnia? Czego mogą dotyczyć kłótnie? Co jest wspólnego dla wszystkich kłótni? Czy może być dobra kłótnia? Jeśli tak lub nie, to dlaczego. To to jest gniew? Skąd się bierze? Czy gniew jest dobry czy zły? Dlaczego? Czy gniew i złość to to samo? Dlaczego?"

Koszt: 12 zł. Więcej informacji i bilety: link

5. Warsztaty online "Świąteczne warsztaty ozdób choinkowych" organizowane przez Muzeum Etnograficzne w Warszawie - godz. 15

"Nadchodzą nasze ukochane Rodzinne Święta, już za sześć dni Wigilia. Szykujemy potrawy, biały obrus, najlepszą zastawę. To ostatni moment, aby na chwilę się zatrzymać i przypomnieć zwyczaje związane z tym magicznym dniem i wigilijną kolacją, a także zrobić własne, niepowtarzalne ozdoby choinkowe. Zapraszamy na gawędę i warsztaty."

Koszt: 15 zł. Warsztaty dedykowane dzieciom od lat 6. Obowiązują rezerwacje. Więcej informacji: link

6. Warsztaty online "Stolarka dla dzikich dzieci - warsztaty twórcze" organizowane przez Muzeum Polin - godz. 11

"Stolarka dla Dzikich Dzieci to autorskie warsztaty twórcze. Ważna jest dla nas myśl, że bezpośredni kontakt z kawałkiem drewna i wysiłek włożony w jego obróbkę dają radość, satysfakcję i moc! Mamy dla Was całą stertę drewna prosto z lasu! Deski, pniaczki, patyki i gałęzie, z których wspólnie budujemy. Pokazujemy, jak rozpoznawać różne gatunki drzew. Uczymy pracować przy użyciu tradycyjnych narzędzi stolarskich. Piłujemy, wiercimy, szlifujemy i wbijamy gwoździe! Stawiamy na samodzielność, doświadczanie swojej siły i naukę przez próbowanie."

Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 4-10 lat. Więcej informacji: link

7. Warsztaty online "Muzyczne opowieści pod choinkę" organizowane przez Galerię Sztuki Zachęta - godz. 16

"Zapraszamy na muzyczne warsztaty online z improwizowanymi opowieściami na instrumenty i śpiew. Czy pod choinką oprócz prezentów można ukryć kompozycję muzyczną? Czy choinkowy łańcuch może opowiedzieć wymyśloną historię, której początek skrywa obraz namalowany w 1976 roku? Obraz Kołowrót Zbigniewa Makowskiego, instrumenty muzyczne wyczarowane z domowych sprzętów, a także kolorowe kartki, nożyczki i kredki przeniosą nas w zimową przedświąteczną sobotę w świat domowego muzykowania, improwizacji i snucia mądrych opowieści."

Koszt: bezpłatne. Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 7-10 lat. Obowiązują zapisy, więcej informacji: link

8. Warsztaty online w polskim języku migowym "Czekoladowa fantazja" organizowane przez Galerię Sztuki Zachęta - godz. 16

"Święta coraz bliżej. Proponujemy wprowadzenie w świąteczny nastrój za sprawą czekolady. Zapraszamy na warsztaty, na których przygotujemy czekoladki, a przy okazji poznamy techniki rzeźbiarskie. Sprawdzimy, czy można robić czekoladki, zgodnie z własnym pomysłem na formę i smak. Dodamy do czekolady przyprawy albo kawałki owoców albo pozostawimy ją bez dodatków.  Na pewno będzie  smakować inaczej, niż klasyczna tabliczka czekolady. Smak może kojarzyć nam się  ze świętami albo z kimś bliskim, a może z jakimiś wspomnieniami?  Czekoladki gotowe będą nieco później, bo schłodzenie wymaga czasu, ale opowieściami o kształtach i smakach będziemy mogli podzielić się od razu."

Koszt: bezpłatne. Obowiązują zapisy, więcej informacji: link

9. Warsztaty online "Ignacy Jan Paderewski, czyli kiedy muzyka wariuje?" z cyklu "Mała Akademia Muzyki Polskiej" organizowane przez Muzeum Fryderyka Chopina - godz. 11

"Zapraszamy do poznania pięciu fascynujących postaci – polskich kompozytorów tworzących swoje dzieła w latach 1795-1918, a więc w czasie, gdy doświadczenie utraty niepodległości skłoniło Polaków do uczenia się miłości do swojej ojczyzny. Polska muzyka tworzona w tym czasie to jednak nie tylko dzieła dające wyraz uczuciom patriotycznym, ale także bogata twórczość posługująca się uniwersalnym językiem muzycznym swoich czasów z najwyższą swobodą i mistrzostwem. Bohaterami zajęć będą Józef Elsner, Ignacy Feliks Dobrzyński, Maria Szymanowska, Stanisław Moniuszko i Ignacy Jan Paderewski. Kompozytorów tych poznamy poprzez krótkie filmy oraz warsztatowe działania muzyczne i plastyczne."

Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku wczesnoszkolnym. Koszt: 1 zł. Więcej informacji: link


SOBOTA I NIEDZIELA (19 i 20 grudnia)


10. Spotkanie online "Misterium szopki bożonarodzeniowej" organizowane przez Muzeum Pałacu w Wilanowie - godz. 12

"Trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez szopek znajdujących się w kościołach i w naszych domach. Przypominają nam one o wydarzeniu sprzed ponad 2000 lat – o cudzie narodzin Chrystusa w grocie betlejemskiej. Tradycja wiąże zwyczaj ich ustawiania ze św. Franciszkiem z Asyżu. To właśnie ów święty, pragnąc przybliżyć wiernym tajemnicę przyjścia na świat Zbawiciela, 24 grudnia 1223 roku, w grocie nieopodal miejscowości Greccio, stworzył inscenizację tego wydarzenia z udziałem okolicznych mieszkańców. Do Polski zwyczaj ten dotarł już w XIII wieku. Od tego czasu szopka ewoluowała. Rolę pierwszoplanową zawsze odgrywa jednak Dzieciątko w żłóbku, któremu towarzyszy Matka Boska i św. Józef oraz aniołowie. Pokłon składają trzej królowie ze Wschodu z darami i pasterze. W szopce obecny jest też wół i osioł. W trakcie spotkania szczegółowo omówimy symbolikę postaci i zwierząt, by jeszcze lepiej zrozumieć misterium Narodzenia Pańskiego."

Koszt: 10 zł (bilety do zakupienia do piątku 18.12). Spotkanie dedykowane rodzinom z dziećmi powyżej 7 r.ż. Więcej informacji: link

11. Przedstawienie online "Hu hu ha!" Teatru Niewielkiego - sobota godz. 10.30, niedziela godz. 16

"Będzie śnieżnie, muzyczno-tanecznie i bardzo nastrojowo. Spektakl został stworzony do przepięknej muzyki Erika Satie i współgrających kompozycji fortepianowych Rafała Kulczyckiego. Czyli muzyka poważna, ale zaprezentowana najmłodszej (starszej również) widowni tak, że na pewno nie będziecie się nudzić! :) Połączenie baletu i hip-hopu, humoru i wzruszenia... Spektakl nawet w wersji online ma momenty interaktywne - nie zapomnijcie przygotować paru białych kartek papieru! A do zabawy po spektaklu przyda wam się szalik. :)"

Bilety i więcej informacji: link

12.  Królewski Ogród Światła - Pałac w Wilanowie (ul. Kostki Potockiego 10/16) - w weekendy od godz. 17, otwarte codziennie do 28 lutego


"Królewski Ogród Światła przy pałacu w Wilanowie to wystawa plenerowa, w ramach której tysiące kolorowych diod ułożono w finezyjne kształty. Świetlna instalacja jest doskonałą propozycją na zimne i szare wieczory zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych!"

Szczegółowe informacje: link


NIEDZIELA (20 grudnia)


13. Spotkanie online "Najpiękniejsze świąteczne opowiastki" organizowane przez Muzeum Pałacu w Wilanowie - godz. 12

"Czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia może upłynąć pod znakiem magicznych opowiastek. W świąteczny nastrój wprowadzą nas zabawne i poruszające historie o zwyczajach świątecznych i o tym, co tak naprawdę liczy się najbardziej w naszym życiu. Najpiękniejsze świąteczne opowiastki do posłuchania i obejrzenia zaprezentuje Ewelina Jarnutowska."

Koszt: bezpłatne. Więcej informacji i dostęp: link

14. Koncert online "Wokół artystów dworu królewskiego XVII wieku" z cyklu "Koncerty Muzyki Dawnej" organizowany przez Muzeum Pałacu w Wilanowie - godz. 18

"Melomani będą mieli okazję słuchać muzyki o wyjątkowej wartości artystycznej i w wykonaniu wspaniałych artystów. Program koncertów skupia się na muzyce kompozytorów tworzących w XVII i XVIII w. Celem naszych spotkań jest wspieranie inicjatyw muzycznych w zakresie interpretacji muzyki dawnej. Ponieważ od czasów Jana Sobieskiego muzyka stanowiła istotny element życia pałacu, pragniemy przywracać tę piękną tradycję i ukazywać zabytki muzyczne zgodnie z założeniami epok, w których powstawały, oraz prezentować je na instrumentach historycznych bądź na ich kopiach."

Koszt: bezpłatny. Koncert uniwersalny wiekowo, nie jest dedykowany specjalnie dzieciom. Więcej informacji: link

15. Warsztaty online "Portret na koniec roku" organizowane przez Galerię Sztuki Zachęta - godz. 16

"Czym jest portret? Czy łatwiej nam jest namalować osobę, którą znamy czy obcą? Jakimi materiałami można wykonać taką pracę? Na warsztatach zapoznamy się z pracami artystów, którzy tworzyli portrety w różnych technikach. Zobaczymy, jak wyglądały dzieła wykonane przez dzieci na wystawie Co dwie sztuki to nie jedna. Sportretujemy samych siebie i innych uczestników i uczestniczki warsztatów. Czy uda nam się to zrobić inną ręką niż tą, którą piszemy?"

Koszt: bezpłatne. Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 5-7 lat. Obowiązują zapisy, więcej informacji: link

16. Warsztaty online "Rzeźby, konstrukcje, totemy" organizowane przez Galerię Sztuki Zachęta - godz. 16

"Podczas warsztatów zwiedzimy wirtualnie wystawę Moniki Sosnowskiej. Zainspirowani wielkimi rzeźbami-konstrukcjami, stworzymy miniaturowe modele budowli."

Koszt: bezpłatne. Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 7-9 lat. Obowiązują zapisy, więcej informacji: link

17. Wydarzenie online "Zima nie jest zła" w ramach cyklu Smykowizje organizowane przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski - godz. 11

"Dzieci kochają zimę. Taką ze śniegiem, sankami, zamarzniętym stawkiem, soplami i lodowiskiem. Wszyscy tęsknimy za zimową bielą, zaspami, śnieżnymi kulkami. Niestety prawdziwa, biała zima niechętnie nas ostatnio odwiedza. Ale skoro dzieci proszą o śnieg i zimę, jako kreatywni i przedsiębiorczy rodzice i opiekunowie możemy tę zimę zrobić dla nich, a nawet razem z nimi. Zapraszamy Was więc do wspólnej zabawy, inspirowanej piosenką Zima nie jest zła. Obraz filmowy do niej niech będzie zachętą i zaproszeniem do wspólnego, rodzinnego wykreowania zimy."

Koszt: bezpłatne. Wydarzenie dedykowane dzieciom do lat 5. Więcej informacji: link

18. Pokaz online "Pierwsza gwiazdka" z Planetarium Kopernika - godz. 18

"Czym w rzeczywistości była Gwiazda Betlejemska? Jakie ciało niebieskie najjaśniej zaświeci wieczorem 24 grudnia w tym roku? Jak znaleźć je na niebie? Dowiesz się tego podczas specjalnego pokazu. Gwarantujemy także wyjątkowy, świąteczny klimat."

Koszt: bezpłatne. Więcej informacji i dostęp: link


Komentarze

Copyright © Family Adventures