Wydarzenia kulturalno-edukacyjne dla dzieci w Warszawie 12-13 grudniaSOBOTA (12 grudnia)


1. Poranki filozoficzne online "Dlaczego czasem warto krzyknąć?" organizowane przez Teatr Polski w Warszawie - godz. 10 (dzieci 6-8 lat), 11 (dzieci 9-11 lat), 12 (dzieci 11-15 lat)

"Krytyczne, twórcze myślenie należy rozwijać i wspierać od najmłodszych lat. Podczas Poranków Filozoficznych w Polskim jak zawsze będziemy filozofować, dyskutować i spierać się, odnosząc się bezpośrednio do okoliczności, w których przyszło nam żyć, w tym roku szczególnie ważne będą: pandemia, doświadczenie inności, kultura masowa. Będziemy wyrażać własne opinie i słuchać swych rozmówców w atmosferze szacunku i próby wzajemnego zrozumienia."

Koszt: 12 zł. Więcej informacji i bilety: link

2. Przedstawienie online "Krawiec Niteczka" Teatru Lalka - godz. 12

"Akcja teatralnej adaptacji baśni Kornela Makuszyńskiego rozpięta została pomiędzy pracownię krawiecką a… niebo.  Droga, jaką odbywa tytułowy bohater pełna jest przygód i niebezpie­czeństw. W lalkowym przed­sta­wie­niu przyjaźń zostanie wysta­wiona na niejedną próbę, a serce nie raz zabije mocniej ze strachu albo z miłości."

Przedstawienie dedykowane dzieciom od lat 4. Bilety i więcej informacji: link

3. Warsztaty online "Rodzina w formie" organizowane przez Łazienki Królewskie - godz. 11 i 12

"Na warsztatach, podczas których wykonywać można gipsowe odlewy, każdy poczuje się jak królewski artysta. Uczestnicy grudniowych warsztatów "Rodzina w formie" obejrzą wspólnie wizerunki rzeźb i dekoracji sztukatorskich, znajdujących się w Pałacu na Wyspie oraz w Starej Oranżerii. Poznają bliżej ornamenty dekoracyjne, zaczerpnięte ze sztuki do symboliki świąt Bożego Narodzenia. Dowiedzą się również, skąd bierze się gips i czym różni się od marmuru. Następnie wzorem formierzy wykonywać będą własne gipsowe kopie wybranego motywu: dzwonka, szyszki, gwiazdy, rozety, wieńca czy aniołów."

Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 7-12 lat. Koszt: 1 zł. Więcej informacji i bilety: link

4. Warsztaty online "Jak nakryć do królewskiego stołu?" w ramach cyklu "Warsztaty savoir-vivre'u online" organizowane przez Muzeum Pałacu w Wilanowie - godz. 12

"Jak wyglądała zastawa w czasach króla Jana III? Czy wszyscy mieli komplet sztućców i co to był kadenat? Opowiemy historię sztućców i zastanowimy się, jak dzisiaj prawidłowo przygotować stół na przyjęcie oraz jak rozprawić się z „trudnymi” potrawami."

Koszt: bezpłatne. Nie wymagają rezerwacji. Zajęcia skierowane są do rodzin z dziećmi od 7. roku życia. Dostęp: link

5. Warsztaty online "Król Maciuś rysuje w 3D – warsztaty twórcze" organizowane przez Muzeum Polin - godz. 11

"Rysunek 3D to zajęcia plastyczne łączące technologię druku 3D z nieograniczoną wyobraźnią. Za pomocą długopisów 3D nauczymy się rysować bezpośrednio w powietrzu, podobnie jak ołówkiem na kartce. Będziemy ćwiczyć koncentrację, cierpliwość, planowanie, modelowanie oraz przede wszystkim własną kreatywność, to co może przydać się każdemu w różnych chwilach jego życia. Inspiracje do twórczych przedmiotów zaczerpniemy z wystały stałej muzeum."

Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 4-10 lat. Więcej informacji: link

6. Warsztaty online "Co robi pająk na choince?" organizowane przez Muzeum Etnograficzne w Warszawie - godz. 15

"Skąd się wzięła choinka? Jest to symbol świat Bożego Narodzenia i jedna z piękniejszych ozdób naszych domów. Opowiemy o początkach zwyczaju dekorowania choinki i dawnych jej formach. Dowiecie się jak zmieniały się mody związane ze strojeniem świątecznego drzewka. Obejrzymy tradycyjne ozdoby choinkowe ze słomy, papieru i opłatka. Podczas warsztatów zrobimy dekoracje na choinkę oparte na tradycyjnych wzorach."

Koszt: 15 zł. Warsztaty dedykowane dzieciom od lat 6. Obowiązują rezerwacje. Więcej informacji: link

7. Pokaz online "Grudniowa noc spadających gwiazd" z Planetarium Kopernika - godz. 18

"Spadające gwiazdy to nie tylko Perseidy! Meteory z roju Geminidów są poszkodowane, bo widać je zimą i nikt nie ma ochoty na długie obserwacje w chłodzie. Będziemy je zatem oglądać na ekranach, w domowym zaciszu."

Koszt: bezpłatne. Więcej informacji i dostęp: link

8. Warsztaty online "Melodie dla uszka maluszka" organizowane przez Muzeum Fryderyka Chopina - godz. 11

"Warsztaty adresowane są do rodziców dzieci w wieku 0-2 lata, którzy chcieliby poszerzyć swój repertuar utworów śpiewanych dziecku. Podczas warsztatów nauczymy się melodii zaczerpniętych z muzyki polskiej XIX wieku oraz sposobów bawienia się nimi i swoim głosem. Dzięki temu można będzie cieszyć się muzyką razem z dzieckiem od jego najmłodszych lat: czy to kołysząc je do snu, czy też starając się je rozbawić w nadziei na pierwszy długo oczekiwany uśmiech."

Warsztaty dedykowane dzieciom do lat 2. Koszt: 15 zł. Więcej informacji: link

9. Warsztaty online "Aktywne słuchanie" organizowane przez Muzeum Fryderyka Chopina - godz. 12.15

"Jeśli zastanawialiście się, jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty w filharmonii, właśnie znaleźliście odpowiedź. Zapraszamy przedszkolaki do aktywnego słuchania muzyki, czyli słuchania wypełnionego rozmaitymi działaniami, które niejako mimochodem uczą podążania za tokiem muzyki i skupienia na jej dłuższych fragmentach. "

Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku przedszkolnym. Koszt: 15 zł. Więcej informacji: link

10. Wydarzenie online "Drużyna ośmiu" w ramach cyklu Smykowizje organizowane przez Centrum Sztuki Współczesnej - godz. 11

"Czy znacie słowo „gama”? To kolejne z arsenału polskich słów, mających więcej niż jedno znaczenie. Oznacza po prostu „szereg”, ale nie taki zwykły, lecz ułożony w bardzo szczegółowo określony sposób. To szereg: najczęściej dźwięków (czyli to słowo bardzo znaczące w muzyce) lub kolorów (w sztukach wizualnych). Między poszczególnymi elementami tego „szeregu” istnieją ścisłe, wyznaczone zasadami relacje i zasady współpracy: zupełnie jak to ma miejsce w drużynie sportowej. A co więcej: każdy element (członek) tej drużyny ma swoje specjalne, indywidualne miejsce i nazwę. A nawet pełni bardzo konkretne, jasno określone funkcje w zespole. Słowa gama używa się też często bardziej ogólnie: do oznaczenia dostępnego zasobu możliwości i środków, odczuć, wrażeń, emocji, itp. Gamą kolorów w plastyce jest na przykład układ, który nazywamy tęczą. Kiedy jednak wrócimy do muzyki i pomyślimy o pewnym określonym szeregu ośmiu dźwięków, który jest dosłownie określany „gamą” (do, re, mi, fa, sol, la, si, do) i uświadomimy sobie, że gama jest po to, żeby ją (albo „nią”) grać, to w tym momencie już nietrudno stwierdzić, że mamy do czynienia z drużyną. Dosłownie: grającą drużyną. Zespołem ośmiu dźwięków, który wykonuje wspólną pracę: jakieś większe dzieło, jakiś efekt. Gama (i muzyczna, i plastyczna) uczy nas więc również tego, czym jest działanie zespołowe."

Koszt: bezpłatne. Wydarzenie dedykowane dzieciom do lat 5. Więcej informacji: link

11. Spotkanie online "Przygotowania do Świąt w czasie okupacji - krótka lekcja historii dla dzieci w wieku 6-10 lat" z cyklu „Rodzinne spotkania z historią” organizowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego - godz. 10

"Prowadzenie: Ewa Ciosek, edukatorka Muzeum Powstania Warszawskiego. Szacowany czas trwania: 25 min."

Koszt: bezpłatne. Spotkanie dedykowane dzieciom w wieku 6-10 lat. Dostęp: link


 SOBOTA I NIEDZIELA (12 i 13 grudnia)


12. Królewski Ogród Światła - Pałac w Wilanowie (ul. Kostki Potockiego 10/16) - w weekendy od godz. 17, otwarte codziennie do 28 lutego 

"Królewski Ogród Światła przy pałacu w Wilanowie to wystawa plenerowa, w ramach której tysiące kolorowych diod ułożono w finezyjne kształty. Świetlna instalacja jest doskonałą propozycją na zimne i szare wieczory zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych!"

Szczegółowe informacje: link

NIEDZIELA (13 grudnia)


13. Warsztaty online "Wyśmienity smak faworków chanukowych – rodzinne warsztaty" organizowane przez Muzeum Polin - godz. 11

"Chanuka nie może odbyć się bez dań smażonych w głębokim tłuszczu. Zapraszamy na kulinarne warsztaty, na których wspólnie zrobimy pyszne faworki. Informacje o składnikach potrzebnych na warsztaty wyślemy w mailu. Warsztat prowadzi edukatorka muzeum Renata Płotczyk. "

Koszt: bezpłatne. Więcej informacji i dostęp: link

14. Warsztaty online "Chanuka w 3D – warsztaty rodzinne" organizowane przez Muzeum Polin - godz. 13

"Czy puzzle 3D mogą opowiadać nam zwyczaje chanukowe? Przekonajcie się sami. Podczas warsztatów prowadzonych przez Sygnis New Technologies będziemy układać specjalnie zaprojektowane chanukowe puzzle oraz słuchać opowieści o radosnym święcie – Chanuce."

Koszt: bezpłatne. Więcej informacji i dostęp: link

15. Warsztaty online "Piosenki chanuki muzycznym krokiem – warsztaty rodzinne" organizowane przez Muzeum Polin - godz. 14.30

"Piękne dźwięki, radosne melodie… właśnie na takie muzyczne przeżywanie chanuki chcemy Was zaprosić podczas tych warsztatów. Będziemy śpiewać, grać na instrumentach, a może również tańczyć pod okiem artystów Basi Derlak oraz Sebastiana Wielądka."

Koszt: bezpłatne. Więcej informacji i dostęp: link

16. Warsztaty online "Witraże malowane światłem i tradycjami – warsztaty rodzinne" organizowane przez Muzeum Polin - godz. 15.30

"Podczas zimowej pory nic tak nie poprawia nastroju jak piękny witraż na oknie, przez który wpadają do pokoju tęczowe kolory. Takie witraże będziemy robić ze specjalnej folii. Piękne światło i opowieść dobrze się łączą, więc nie zabraknie również pięknej historii, która wprowadzi nas w świat tradycji. "

Koszt: bezpłatne. Więcej informacji i dostęp: link

17. Przedstawienie online "Piaskowy Wilk" Teatru Lalka, organizowane przez Muzeum Polin - godz. dostępne od godz. 17 przez 24h

"Gdy jest przy tobie Piaskowy Wilk, możesz poczuć się bezpiecznie. To on staje się twoim powiernikiem, pomaga wyjaśniać zagadki świata, potrafi znaleźć odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Przygody Karusi i jej słonecznozłotego przyjaciela, znane z popularnej książkowej serii szwedzkiej autorki Åsy Lind, zostają ukazane w planie aktorskim i lalkowym.  "

Spektakl dedykowany dzieciom od lat 4. Koszt: bezpłatne. Więcej informacji i dostęp: link

18. Warsztaty online "Świąteczne warsztaty" organizowane przez Galerię Sztuki Zachęta - godz. 16

"Podczas warsztatów zrobimy ozdoby, które udekorują nasz dom na nadchodzące święta."

Koszt: bezpłatne. Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 7-9 lat. Obowiązują zapisy. Więcej informacji: link

19. Warsztaty online "Pocztówka do św. Mikołaja" organizowane przez Galerię Sztuki Zachęta - godz. 16

"Teraz jest idealny czas na zrobienie kartek świątecznych. Poszalejemy i zrobimy trójwymiarowe — pop up! Możecie wysłać je do Mikołaja, lub do osoby, która jest Wam bliska."

Koszt: bezpłatne. Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 5-7 lat. Obowiązują zapisy. Więcej informacji: link

20. Warsztaty online "Paderewski słucha Chopina" organizowane przez Muzeum Fryderyka Chopina - godz. 11

"Zapraszamy do poznania pięciu fascynujących postaci – polskich kompozytorów tworzących swoje dzieła w latach 1795-1918, a więc w czasie, gdy doświadczenie utraty niepodległości skłoniło Polaków do uczenia się miłości do swojej ojczyzny. Polska muzyka tworzona w tym czasie to jednak nie tylko dzieła dające wyraz uczuciom patriotycznym, ale także bogata twórczość posługująca się uniwersalnym językiem muzycznym swoich czasów z najwyższą swobodą i mistrzostwem. Bohaterami zajęć będą Józef Elsner, Ignacy Feliks Dobrzyński, Maria Szymanowska, Stanisław Moniuszko i Ignacy Jan Paderewski. Kompozytorów tych poznamy poprzez krótkie filmy oraz warsztatowe działania muzyczne i plastyczne."

Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku wczesnoszkolnym. Koszt: 1 zł. Więcej informacji: link

21. Warsztaty online "Stanisław Moniuszko, czyli klucz do pieśni." organizowane przez Muzeum Fryderyka Chopina - godz. 16

Opis warsztatów - jw.

Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku wczesnoszkolnym. Koszt: 1 zł. Więcej informacji: link

22. Spotkanie online "Najpiękniejsze świąteczne opowiastki" organizowane przez Muzeum Pałacu w Wilanowie - godz. 12

"Czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia może upłynąć pod znakiem magicznych opowiastek. W świąteczny nastrój wprowadzą nas zabawne i poruszające historie o zwyczajach świątecznych i o tym, co tak naprawdę liczy się najbardziej w naszym życiu. Najpiękniejsze świąteczne opowiastki do posłuchania i obejrzenia zaprezentuje Ewelina Jarnutowska."

Koszt: bezpłatne. Więcej informacji i dostęp: link

23. Warsztaty kulinarne online "Marcepan dobry na wszystko" organizowane przez Muzeum Pałacu w Wilanowie - godz. 12

"Mało kto wie, że marcepan jeszcze w XVI wieku mogli wytwarzać tylko aptekarze, bo traktowany był jak… lekarstwo. Wielu monarchów europejskich nie mogło się obyć bez marcepanowych dzieł na swoich ucztach. Jako że przygotowywano go z drogocennych składników, zawsze kojarzył się z czasem świątecznym. Zapraszamy na rodzinne warsztaty kulinarne online, na których nauczymy przygotowywać świąteczny marcepan, pełen aromatycznych nut."

Koszt: bezpłatne. Warsztaty dedykowane rodzinom z dziećmi. Więcej informacji i dostęp: link

24. Wydarzenie online "Niesamowite zwierzaki z Ameryki Południowej" z cyklu Podróżniczek organizowane przez Bielański Ośrodek Kultury - godz. 12.30

"Chcielibyście spojrzeć czarnemu jaguarowi w oczy, zobaczyć „rudego lisa na szczudłach” z bliska czy dowiedzieć się jak szybko mrówkojad wielki porusza językiem? Fascynujący świat południowoamerykańskich zwierząt za pomocą filmów i opowieści przybliży Wam Polska Dr Dolittle, Małgorzata Zdziechowska. Warsztaty artystyczne poprowadzi pani Agnieszka Lechocińska."

Koszt: bezpłatne. Dedykowane dzieciom od lat 5. Więcej informacji: link


Komentarze

Copyright © Family Adventures