Wydarzenia kulturalno-edukacyjne dla dzieci w Warszawie 5-6 grudniaSOBOTA (5 grudnia)


1. Warsztaty online "Uczta jak teatr" w ramach cyklu "Warsztaty savoir-vivre'u online" organizowane przez Muzeum Pałacu w Wilanowie - godz. 12


"Co trzeba było zrobić, żeby dawniej zostać kuchmistrzem i jak dziś zostać kucharzem? Opowiemy o najlepszych światowych szkołach kulinarnych i najsławniejszych kucharzach. Zajrzymy do najstarszej polskiej książki kucharskiej i spróbujemy wspólnie zinterpretować wybrane przepisy kulinarne."

Koszt: bezpłatne. Nie wymagają rezerwacji. Zajęcia skierowane są do rodzin z dziećmi od 7. roku życia. Dostęp: link

2. Warsztaty online "Co słychać? Muzyczne poszukiwania - warsztaty twórcze" organizowane przez Muzeum Polin - godz. 11


"Podczas cyklu spotkań zaproponujemy działania twórcze skupiające się wokół fenomenu muzyki. Będziemy wspólnie wsłuchiwać się w siebie, przyjrzymy się pierwszym wydawanym przez człowieka dźwiękom, zainspirujemy się muzyką z różnych części świata oraz zanurzymy w muzyce codzienności."

Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 4-10 lat. Więcej informacji: link

3. Warsztaty online "Mikołajki dawniej i dziś" organizowane przez Muzeum Etnograficzne w Warszawie - godz. 15


"Wraz z początkiem grudnia wkraczamy w magiczny czas oczekiwania na Boże Narodzenie, najbardziej rodzinne święta w roku. W radosny nastrój wprowadza nas św. Mikołaj, dawca prezentów, który już 6 grudnia w „Mikołajki” szykuje niespodzianki dla najmłodszych. Podczas zajęć poznamy ludową opowieść o spotkaniu Św. Mikołaja z wilkiem i wspólnie wykonamy ozdoby związane z dniem Mikołajek."

Koszt: 15 zł. Warsztaty dedykowane dzieciom od lat 6. Obowiązują rezerwacje. Więcej informacji: link

4. Warsztaty online "Czerwony Kapturek - Jan Brzechwa" w ramach cyklu "Biblioteka Małego Melomana" organizowane przez Muzeum Fryderyka Chopina - godz. 11


"Podczas jesiennych zajęć udamy się na poszukiwania jagód i borówek z pomocą krasnoludków, następnie z pełnym koszyczkiem wywołamy wilka z lasu, a na koniec dowiemy się, co ciekawego może powiedzieć nam papuga. Nasze literackie wędrówki poprowadzą polscy klasycy literatury, a rytm nada im muzyka na żywo nawiązująca do XIX-wiecznej muzyki polskiej."

Koszt: 15 zł. Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Rezerwacje i więcej informacji: link

5. Warsztaty online Mali Einsteini pt. "Diamenty" organizowane przez DK Zacisze - godz. 10 i 11


"Podczas spotkania dowiecie się, jakie są diamenty. Jaki mają kolor, czy są twarde i dlaczego są tak cenne. Porozmawiamy, jak powstają i gdzie można je znaleźć. Będziecie wyławiać diamenty, dlatego przed spotkaniem przygotujcie miskę z wodą."

Warsztaty dedykowane dzieciom 4-9 lat. Koszt: 75 zł za karnet za miesiąc. Więcej informacji znajdziecie tu: link

6. Akcja "Zrób sobie prezent - praski miś" organizowane przez Muzeum Warszawskiej Pragi - dostępne cały dzień

"Przy okazji zakupów odwiedź jednego z naszych partnerów. Na hasło “Zrób sobie prezent” odbierz bezpłatnie zestaw z materiałami. W środku znajdziesz wszystko co potrzebne by samodzielnie wykonać praskiego misia. Szablon zamieszczony w paczuszce pozwoli Ci stworzyć więcej zabawek z własnych materiałów. Wykorzystaj, to co masz pod ręką, daj drugie życie niepotrzebnym materiałom. Bądź kreatwyny/a!"

Koszt: bezpłatne. Lista partnerów, u których można odebrać materiały do stworzenia misia oraz więcej informacji: link


SOBOTA I NIEDZIELA (5 i 6 grudnia)


7. Królewski Ogród Światła - Pałac w Wilanowie (ul. Kostki Potockiego 10/16) - w weekendy od godz. 17, otwarte codziennie do 28 lutego 

"Królewski Ogród Światła przy pałacu w Wilanowie to wystawa plenerowa, w ramach której tysiące kolorowych diod ułożono w finezyjne kształty. Świetlna instalacja jest doskonałą propozycją na zimne i szare wieczory zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych!"

Szczegółowe informacje: link

8. Przedstawienie online "Pinokio" Teatru Polskiego w Warszawie - dostępne przez cały weekend do godz. 20 w niedzielę

"Pinokio to jeden z najsłynniejszych utworów, zaliczanych do kanonu klasyki literatury dziecięcej. Powieść Carla Collodiego ukazywała się w odcinkach w latach 1881-1883. Postać Pinokia jest (obok Piotrusia Pana) archetypem postaci dziecięcej we współczesnej kulturze. Niezwykłą żywotność treści utworu potwierdza niezliczona ilość kontynuacji, wariacji i adaptacji scenicznych oraz filmowych. Jarosław Kilian bawi się znaną opowieścią i szukaj w niej uniwersalnego przesłania dla dzieci w każdym wieku. Niewdzięcznik, łobuziak, leń Pinokio jest cudownie zabawny i tragiczny w swoich zmaganiach z własną naturą o to, by być dobrym. Najmłodsi widzowie odnajdą w "Pinokiu" znaną opowieść o akceptacji siebie, oraz o ciekawości świata, służącej nieskrępowanemu wychowaniu. Starsi widzowie będą mieli okazję przypomnieć sobie raz jeszcze jedną z najpiękniejszych opowieści o sensie zdobywania życiowego doświadczenia. Utwór Carla Collodiego to dla najmłodszych widzów Teatru Polskiego okazja, aby przekonać się, jak siła wyobraźni wprawiona zostaje w ruch przy użyciu tradycyjnej maszynerii teatralnej. Spektakl "Pinokio" jest wizytówką cyklu Teatr Polski Dzieciom, w ramach którego na naszych scenach odbywają się cykliczne prezentacje przedstawień dla młodych widzów."

Koszt: 10 zł. Bilety i więcej informacji: link

9. Warsztaty online "Warszawa na Święta" organizowane przez Miasto Stołeczne Warszawa - sobota i niedziela godz. 16

"5 i 6 grudnia razem z Natalią Kudelą warszawiacy będą mogli nauczyć się jak zrobić i ozdobić świąteczne pierniczki, aby zachęcały nie tylko pysznym smakiem, ale również wyjątkowym wyglądem. Odbędzie się również konkurs na najlepsze warszawskie pierniczki."

Koszt: bezpłatne. Więcej informacji: link i link


NIEDZIELA (6 grudnia)


10. Warsztaty rodzinne online "Mieszkać razem" organizowane przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - godz. 11

"Mamy wspólny dom, dzielimy razem przestrzeń, ale czy zastanawiamy się, co to znaczy mieszkać razem? Czy to dobra zabawa i wspólne dbanie o dom, czy raczej ciągłe kłótnie i wieczny bałagan?Jeżeli dom jest wspólny, to czy nie mamy niczego na własność? A co z prywatnością? W pracach na wystawie „Coś wspólnego" znajdziemy wiele inspiracji na temat przestrzeni domu i tego, co da się w nim robić. Wspólnie zrobimy zadanie, które pozwoli spędzać czas nie tylko podczas warsztatów, ale tak długo, jak będziecie chcieć!"

Koszt: bezpłatne. Obowiązują zapisy przez formularz rejestracyjny: link

11. Koncert online "Klarnet i przyjaciele" organizowany przez Muzeum Polin - godz. 11

"Koncert Przyjazny Sensorycznie jest dla wszystkich, którzy czerpią radość z muzyki, a jednocześnie nie lubią dużego hałasu lub mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu. Instrumentem, który poprowadzi nas przez koncert, będzie klarnet. Do wspólnego muzykowania dołączą również jego przyjaciele – flet, obój, fagot oraz waltornia. Każdy z instrumentów dętych biorących udział w koncercie ma swoje sposoby, by zaprosić dzieci do wspólnej zabawy dźwiękami. Instrumenty będzie można usłyszeć solo, w parach i w trio. Połączą też siły, by zabrzmieć we wspólnym kwintecie. Jak płacze klarnet? Kto go może rozweselić? I z kim najlepiej mu się tańczy? Sprawdźcie sami!"

Koszt: bezpłatny. Więcej informacji: link

12. Koncert online "Koncert na pięć obrazów" organizowany przez Łazienki Królewskie - godz. 11

"Zapraszamy na koncert piosenek z akompaniamentem gitarowym, inspirowany obrazami z łazienkowskiej galerii. Śpiewaniu towarzyszyć będzie rodzinna zabawa, pełna rytmicznego podrygiwania, bębnienia, stukania i klaskania. Koncert na pięć obrazów składać się będzie z nastrojowych piosenek, które głęboko zapadną słuchaczom w serca. Zaskoczą niekonwencjonalne muzyczne interpretacje obrazów dawnych mistrzów, a muzyka stanie się przewodnikiem po świecie sztuki."

Koszt: bezpłatne. Więcej informacji: link

13. Warsztaty online "Zamawianie. O malowaniu według instrukcji" w ramach cyklu "Mała Malarnia" organizowane przez Łazienki Królewskie - godz. 11

"Uczestnicy warsztatów odkryją wiele malarskich sekretów. Podczas każdego ze spotkań przeprowadzą artystyczne śledztwo, które pozwoli im odpowiedzieć na pytania, jakie obrazy z królewskiej kolekcji zostały przemalowane, a jakie zmniejszone, dlaczego niektóre dzieła były przycinane, a także co znajduje się na odwrocie płótna. Dzieci i opiekunowie sprawdzą też, czym różni się malowanie miniatury od wykonania dzieła w wielkim formacie, a na koniec zlecą namalowanie swojego wymarzonego obrazu."

Koszt: 25 zł. Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 7-10 lat. Obowiązują rezerwacje. Więcej informacji: link

14. Warsztaty online "Zaśpiewaj o pieśni! Stanisław Moniuszko" w ramach cyklu "Mała Akademia Muzyki Polskiej" organizowane przez Muzeum Fryderyka Chopina - godz. 11

"Zapraszamy do poznania pięciu fascynujących postaci – polskich kompozytorów tworzących swoje dzieła w latach 1795-1918, a więc w czasie, gdy doświadczenie utraty niepodległości skłoniło Polaków do uczenia się miłości do swojej ojczyzny. Polska muzyka tworzona w tym czasie to jednak nie tylko dzieła dające wyraz uczuciom patriotycznym, ale także bogata twórczość posługująca się uniwersalnym językiem muzycznym swoich czasów z najwyższą swobodą i mistrzostwem. Bohaterami zajęć będą Józef Elsner, Ignacy Feliks Dobrzyński, Maria Szymanowska, Stanisław Moniuszko i Ignacy Jan Paderewski. Kompozytorów tych poznamy poprzez krótkie filmy oraz warsztatowe działania muzyczne i plastyczne."

Koszt: 1 zł. Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku wczesnoszkolnym. Rezerwacje i więcej informacji: link

15. Przedstawienie online "Musical familijny: W to mi graj!" organizowany przez DK Zacisze - godz. 11

"Zapraszamy na musical familijny W to mi graj! na podstawie bajek A. Fredry, A. Mickiewicza i J. Słowackiego. Centralnym elementem spektaklu będą bajki Fredry, Mickiewicza i Słowackiego, z których dziś tak samo jak i kiedyś, płynie nauka dla młodego pokolenia, zaś zaprezentowanie ich w formie wpadających w ucho piosenek pomoże dzieciom lepiej zapamiętać wiersze i wypływające z nich morały."

Koszt: bezpłatne. Przedstawienie dedykowane dzieciom od lat 5. Więcej informacji: link

16. Przedstawienie online "Ronja, córka zbójnika" Teatru Powszechnego w Warszawie - godz. 11

"Bohaterka kultowej powieści Astrid Lindgren jest „dzieckiem lasu”, żyje w symbiozie z przyrodą, jest wyczulona na potrzeby i cierpienie zwierząt, w relacjach z ludźmi kieruje się braterstwem i wrażliwością. Musi jednak odnaleźć się w świecie ludzi zarządzanym przez zbójników. Jakie przygody czekają Ronję? Czy jej uczucie do Birka przetrwa mimo konfliktu dwóch zwaśnionych rodów zbójnickich? Czy dzieci mogą wykazać się większą odwagą i otwartością niż dorośli?"

Przedstawienie dedykowane dzieciom od lat 7. Więcej informacji i bilety: link

17.  Warsztaty online "Abecadło Młodego Podróżnika - Wietnam" organizowane przez Ośrodek Kultury Dzielnicy Wesoła - godz. 11

"Wietnam to śmiejący się budda, uśmiechnięci ludzie i jedyna na świecie kawa z koglem moglem. Podczas tej podróży odwiedzimy Hanoi oraz północną część kraju: deszczowe Sa Pa, zachmurzoną Ha Long i kolorowe Hoi An oraz spróbujemy kilku wietnamskich specjałów."

Koszt: bezpłatne Więcej informacji: link

18. Wydarzenie online "Cicha Noc w Pałacu - Najpiękniejsze Świąteczne Opowiastki" organizowane przez Muzeum Pałacu w Wilanowie - godz. 12

"Czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia może upłynąć pod znakiem magicznych opowiastek. W świąteczny nastrój wprowadzą nas zabawne i poruszające historie o zwyczajach świątecznych i o tym, co tak naprawdę liczy się najbardziej w naszym życiu. Najpiękniejsze świąteczne opowiastki do posłuchania i obejrzenia zaprezentuje Ewelina Jarnutowska."

Koszt: bezpłatne. Więcej informacji: link

19. Przedstawienie "Dziecięca Scena Teatralna - Mikołajki" organizowane przez DK TuPraga - godz. 16

"Teatr Wariacja zaprasza na spektakl pt. „Mikołajki”. Ze sklepu uciekają zabawki-mikołaje. Szukają gwiazdy, która ich ożywiła. Podróżują po świecie i poznają zwyczaje świąteczne innych narodów. Odwiedzają Holandię, gdzie wielką łodzią wpływa Sinterklaas, Włochy, gdzie La Befana zabiera ich na swoją miotłę, Szwecję, gdzie św. Łucja rozdaje bułeczki, Finlandię, gdzie urzęduje św. Mikołaj, Rosję, gdzie Dziadek Mróz zadaje im zagadki, a nawet Meksyk, gdzie kolędnicy wędrują z kolędami aż 9 dni. Mikołaje odnajdują wreszcie swoje miejsce – na sklepowej półce, gdzie będą czekać na dzieci."

Koszt: bezpłatne. Przedstawienie dedykowane dzieciom w wieku 3-8 lat. Więcej informacji: link

20. Świąteczne warsztaty online organizowane przez Galerię Sztuki Zachęta - godz. 16

"Kształty i kolory — co nam mówią na co dzień? Co nam powiedzą o nadchodzącej Gwiazdce? Okazją do rozmowy będą Mikołajki. Zrobimy własne ozdoby do naszych pokoi, które będą także zaproszeniem dla Mikołaja."

Koszt: bezpłatne. Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 5-7 lat. Obowiązują zapisy. Więcej informacji: link

21. Warsztaty online "Pocztówka do św. Mikołaja" organizowane przez Galerię Sztuki Zachęta - godz. 16

"Spotykamy się wyjątkowo w Mikołajki. To będzie dobry czas na zrobienie własnych kartek świątecznych. Poszalejemy i zrobimy takie trójwymiarowe — pop up! Możecie wysłać je do Mikołaja, lub do osoby, która jest Wam bliska."

Koszt: bezpłatne. Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 7-9 lat. Obowiązują zapisy. Więcej informacji: link

22. Wydarzenie online "Bielańskie Mikołajki" organizowane przez Bielański Ośrodek Kultury - godz. 17

"Już 6 grudnia o godzinie 17:00, razem z Bielański Ośrodek Kultury pośpiewamy, pogotujemy, poczarujemy, pokleimy różne cuda! Zapraszamy Was na Bielańskie Mikołajki. Czeka nas podróż pełna niespodzianek. Będzie tajemniczo, świątecznie i bajecznie.Wieczór rozpoczniemy od spotkania z Mikołajem, który rozświetli bielańską iluminację. W programie m.in. wspólne pieczenie i zdobienie pierników razem z cukiernik Urszula Janusz Urszi cakes, tworzenie ozdób świątecznych, świąteczne konkursy, spotkanie z magikiem – Iluzjonista Marcin Cichomski, Kuba Jurzyk wraz z zespołem zaśpiewa bajkowe utwory -  Na pewno wspólnie pośpiewamy! nie zabraknie spotkań z gośćmi św. Mikołaja. Tego dnia będziemy gościć m.in. naszego sąsiada Sami Harb, który wpadnie do nas ze świąteczną niespodzianką."

Koszt: bezpłatne. Więcej informacji: link

23. Wydarzenie online "Mikołajki w Bibliotece online" organizowane przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek - różne godziny

"O godz. 10.00 nasza biblioteczna pacynka Lu opowie o tym, jak wygląda ten dzień w różnych krajach świata. O godz. 12.00 odbędzie się spotkanie online z Beatą Podgórską – aktorką pacynkową i ilustratorką, która prowadziła w naszej Bibliotece Online cykl warsztatów “Jak zostać lalkowym czarodziejem”. O godz. 14.00 w ramach kolejnej odsłony Czytankowa przeczytamy fragment książki z mikołajem w roli głównej.  O godz. 16.00 odbędą się mikołajkowe warsztaty plastyczne, podczas których powstaną ozdoby świąteczne. (obowiązują zapisy do 4 grudnia pod adresem w37@multibiblioteka.waw.pl – liczba miejsc ograniczona). Poza tym o godz. 11.00 i 15.00 opublikujemy mikołajkowe łamigłówki."

Koszt: bezpłatne. Więcej informacji: linkKomentarze

Copyright © Family Adventures